Skocz do zawartości

Gnijące rośliny, brak wzrostu, wegetacja...


Gekon84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Zrobiłem testy:

 

NO3 - 100mg/l  (lub nawet więcej) ...

PO4 - (tu ciężko było z odczytem, klor był blisko końca skali 2mg/l a nie mam wody destylowanej zeby zmierzyć od 2-4, możliwe że jest deczko poniżej 2mg/l, jutro kupię wodę dest i zrobię raz jeszcze)

 

Oto fotki 2 roślin, Nurzańca i Kryptokoryny

Nurzaniec od posadzenia nic nie ruszył, Kryptokoryna stoi w miejscu, dostaje dziurek brązowych na krawędziach, sagittaria subulata stanęła w miejscu jak wryta.

Dodam, że od jakiegoś czasu mam deko zielonego glonu na przedniej szybie ale nie rozrasta się, poprostu sobie jest...

 

http://naforum.zapodaj.net/aaf3e74bf05a.jpg.html

http://naforum.zapodaj.net/52c9b19715ba.jpg.html

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny no3 ?

 

Zrób dla porównania na kranówie.

 

Jeśli na kranówie wyjdzie 0 to ok. Jeśli więcej daj znać. Trzeba ocenić poprawność testu.

 

Jeśli no3 jest prawdziwe to podmiana 50% i test na no3 po upływie 1h. Za kolejne 4 dni 40% podmiana i test. Tak długo aż no3 spadnie do 20 lub mniej. Po4 na razie się nie martw.  

 

Ryby Ci nie zdychają ? Po zdjęciach widać ostre braki - na pewno węgla.

 

Może podaj ocet 5ml dziennie na każde 100l wody. Zacznij od 5ml. Jak będzie się coś działo to odstaw. Nie przekraczaj 20ml. Myślę,że potas należy ostro zwiększyć, ale dopiero po zbiciu no3 do wartości 20mg/l i mniej. Poziom no3>100mg/l (jeśli jest prawdziwe) jest wysoce toksyczne.

 

Ocet ma być CZYSTY BEZ DODATKÓW I NAJTAŃSZY, chyba, że masz co2 lub easy carbo.

 

Podając tyle światła dałeś kopa roślinom, a nie dałeś im jeść. Poza tym powstaje pytanie skąd masz tyle no3 ? Napisz koniecznie jak robisz podmiany ? Co masz we filtrze ? Może coś uwalnia Ci no3, ale najpierw powtórz test na kranówie i może destylce (no3).

 

Powiedz jeszcze raz jakiej firmy testy.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny no3 ?

 

Zrób dla porównania na kranówie.

 

Jeśli na kranówie wyjdzie 0 to ok. Jeśli więcej daj znać. Trzeba ocenić poprawność testu.

 

Jeśli no3 jest prawdziwe to podmiana 50% i test na no3 po upływie 1h. Za kolejne 4 dni 40% podmiana i test. Tak długo aż no3 spadnie do 20 lub mniej. Po4 na razie się nie martw.  

 

Ryby Ci nie zdychają ? Po zdjęciach widać ostre braki - na pewno węgla.

 

Może podaj ocet 5ml dziennie na każde 100l wody. Zacznij od 5ml. Jak będzie się coś działo to odstaw. Nie przekraczaj 20ml. Myślę,że potas należy ostro zwiększyć, ale dopiero po zbiciu no3 do wartości 20mg/l i mniej. Poziom no3>100mg/l (jeśli jest prawdziwe) jest wysoce toksyczne.

 

Ocet ma być CZYSTY BEZ DODATKÓW I NAJTAŃSZY, chyba, że masz co2 lub easy carbo.

 

Podając tyle światła dałeś kopa roślinom, a nie dałeś im jeść. Poza tym powstaje pytanie skąd masz tyle no3 ? Napisz koniecznie jak robisz podmiany ? Co masz we filtrze ? Może coś uwalnia Ci no3, ale najpierw powtórz test na kranówie i może destylce (no3).

 

Powiedz jeszcze raz jakiej firmy testy.

testy  Sera, też mi gały wyszły ja zobaczyłem NO3, za chwile robie test na kranówce.

Zrobiłem na kranówce NO3 - 0 mg/l .

W obydwu kubełkach mam ceramikę, zeolit, gąbkę i włókninę filtracyjną firmy Sera. (Tak na marginesie to pomimo 2 kubełków latają mi jakieś drobiny po akwa...)

Z bólem serca musze powiedzieć, że od kiedy mieszkam w bloku nie mam gdzie stawiać wody na odstanie i leję bezpośrednio, podmianki około 25% co 2 tygodnie. CO do węgla to mam Tetra Co2 Plus

http://allegro.pl/tetra-co2-plus-250ml-carbo-wegiel-w-plynie-i3829919804.html ,

może być? podwajać dawki?

Edytowane przez Gekon84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości miast woda już nie jest chlorowana. Odstaw na 1h, pomieszaj kilka razy i do akwarium. Ważniejsze jest aby podmieniać 1 raz w tyg.

 

Co do co2, to jest węgiel w płynie. Sądząc po dawkach to mocno rozieńczony. Możesz spróbować zwiększyć dawki x2. \

 

 

Najpierw opanuj no3.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę,że potas należy ostro zwiększyć, ale dopiero po zbiciu no3 do wartości 20mg/l i mniej

Dlaczego dopiero po zbiciu? Już lać, rośliny pomogą zbić NO3.

 

 

W obydwu kubełkach mam ceramikę, zeolit

Jak długo masz zeolit? Bardzo możliwe, że to on oddaje Ci do wody to co przedtem w sobie nagromadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo masz zeolit? Bardzo możliwe, że to on oddaje Ci do wody to co przedtem w sobie nagromadził.

 

Zeolit mam od początku, czyli jakieś niecałe 4 miesiące.

 

Edit:

 

Po podmianie 50% wody (odstanej jakies 2h z uzdatniaczem Seachem Prime, który polecam bo nie jest znany w PL, a dodatkowo kasuje amoniak) zrobiłem test NO3 - jest poniżej 100mg/l, bardziej zbliżony do 50mg/l (po kolorze palety pomiarowej). Jutro kolejna podmianka 40%, idąc radami tomeksup'a :)

Edytowane przez Luna
Regulamin 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

uzdatniaczem Seachem Prime, który polecam bo nie jest znany w PL, a dodatkowo kasuje amoniak

Już sądząc po Twoim opisie musi być to cudowny środek. A ten amoniak, to pewnie zawija w małe paczuszki i wysyła mailem do Curiosity aby je podrzucał na Czerwonej Planecie.

Ja rozumiem, że reklama dźwignią handlu i ktoś bez pojęcia kupi i będzie się cieszył, ale jakby Cię z kranu truli amoniakiem to chyba byś tam szybko miał tamtejszy sanepid i odcięcie wody... Taki lajf, jak to w obcych językach mówią... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może nie tak szybko. Okrzemko pojawią się. Daj chociaż 3 dni aby woda się biologicznie rozwinęła.

 

Może faktycznie trzeba na wszelki wypadek zeolit wymienić.

 

Odświeżając temat, wywaliłem stary zeolit ( zieloniutki był jak żaba), postanowiłem pójść radą znajomego (do kubełków full ceramika + trochę gąbki), nie chcę stosować już zeolitu bo nikt mi nie powie "za 2 dni zeolit przestanie absorbować i zacznie oddawać" , wolę kontrolować parametry... We środę zrobię pomiary NO3 i zdam relację, powinno być już poniżej 50mlg/l . Swoją drogą wyczytałem, że stężenie powyżej tej wartości hamuje wzrost roślin, czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości miast woda już nie jest chlorowana. Odstaw na 1h, pomieszaj kilka razy i do akwarium. Ważniejsze jest aby podmieniać 1 raz w tyg.

 

Co do co2, to jest węgiel w płynie. Sądząc po dawkach to mocno rozieńczony. Możesz spróbować zwiększyć dawki x2. \

 

 

Najpierw opanuj no3.

 

Witajcie,

 

Opanowałem NO3 głównie poprzez podmiany wody, trochę z użyciem woreczka aquafix NO3 zoolek, oraz redukcji obsady.

Teraz ma wartość 25mg/l, jutro powinno być poniżej 20mg/l bo woreczek jeszcze siedzi w akwa.

 

Co radzicie dalej? 

 

Zabieramy się za fosfor, potas, azot i węgiel?

Edytowane przez Gekon84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę,że potas należy ostro zwiększyć, ale dopiero po zbiciu no3 do wartości 20mg/l i mniej

 

 

Opanowałem NO3 głównie poprzez podmiany wody, trochę z użyciem woreczka aquafix NO3 zoolek, oraz redukcji obsady. Teraz ma wartość 25mg/l, jutro powinno być poniżej 20mg/l bo woreczek jeszcze siedzi w akwa.

 

 

Możesz nawozić ale tak aby no3:po4 było 10:1. Nie przesadzaj z potasem. Podawaj max. 10mg/l potasu.

 

Tomek dla czego ograniczasz potas i limitujesz nim pobieranie innych pierwiastków?

Raz piszesz tak, raz tak, zdecyduj się, naprawdę ciężko przedawkować potas (o tym dobrze wiesz) a rośliny dosyć dużo go potrzebują.

Tym bardziej, jeżeli w tym wypadku inne pierwiastki miały wyjątkowo wysoką wartość potas moment został wchłonięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Już sam nie wiem o co biega, robię podmiany, daję nawozy a rośliny jak wryte. Zwiększyłem czas naświetlania do 10h. Wrzuciłem przedwczoraj nawet pistię pływającą a dzisiaj widzę, że zaczyna gnić... Może ogólnie z wodą jest coś nie tak? Zerknijcie na parametry podawane przez wodociągi w trzech tabelkach.

 

http://www.bwikwodkan.pl/parametny%20wody.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsze są parametry Twojej wody z akwarium. W kranie masz wodę jałową. Mało parametrów podali. Nie ma twardości.

 

Hmmm

 

1. Ile minęło czasu od zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia podmian ?

2. Jak często i po ile podmieniałeś wodę ?

3. Ile lałeś potasu od rozpoczęcia podmian ?

4. Jak no3 i po4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsze są parametry Twojej wody z akwarium. W kranie masz wodę jałową. Mało parametrów podali. Nie ma twardości.

 

Hmmm

 

1. Ile minęło czasu od zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia podmian ?

2. Jak często i po ile podmieniałeś wodę ?

3. Ile lałeś potasu od rozpoczęcia podmian ?

4. Jak no3 i po4 ?

1. jakieś 3 tygodnie

2. początkowo co 4 dni 1/2 zbiornika, teraz raz na tydzień 25-30%

3. potas - wg opakowania 1 naciśnięcie pomki /100L = 0,50 ppm  (K2SO4)

4. no3 pomiędzy 10-20 mg/l , po4 około 2-4 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...