Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium(63-72l?)Glównie rośliny i molinezje.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Jestem nowy na forum, akwarystyka to również nowość w moim życiu, jednak jestem niezwykle zafascynowany podwodnym światem:-)

 

Chciałbym stać sie posiadaczem takiego małego wycinka przyrody. Niestety nie mam miejsca na wielki zbiornik więc póki co stoję przed wyborem 63-72l. Mój zbiornik będzie roslinny z dużym kamieniem i jakiś korzeniem na dnie chciałbym mieć dywanik z roślin a cala tylną ścianą chce zakryc roślinami zostawiając nieco miejsca pośrodku. Narazie mam plan w głowie jak przyjdzie co do czego to sobie to wszystko rozrysuje.

Mam pytanie o obsadę mianowicie chodzi mi o molinezje (czarne black molly) jako że są to w moim odczuciu spore rybki 5-6cm czy nadają sie one do takiego zbiornika? Nie ukrywam że na nich zależy mi najbardziej i marzy mi sie stadko 8-12 sztuk.

Drugie pytanie również dotyczy molinezji zauważyłem że skubia żwirem i rośliny, czy nadają sie więc do akwarium roślinnego z dywanikiem na podłożu?

Nie chciałbym również żeby moje akwarium było nudne więc myślałem o dodaniu drugiego stadka na przykład razbor galaxy 20sztuk i jakiegoś stadka 6-8 rybek podobnych rozmiarem do galaxy i może parę krewetek ale czy to nie za dużo na taki zbiornik?

 

Oświetlenie planuje pod rośliny będzie trochę więcej niż 1W na 2l wody.

Zainwestuje również w jakieś podłoże dla roślin.

Interesuje mnie również filtr hamburski w wersji naroznej czy zdaje on egzamin w akwarium roslinnym czy nadaje sie tylko do krewetek?

Nie jestem całkiem zielony ale nie wiem też zbyt wiele dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o obsadę mianowicie chodzi mi o molinezje (czarne black molly)

Stanowczo za mały zbiornik, minimum to te 112l. 

Przeglądnij sobie ten link http://forum.superakwarium.pl/topic/25297-przyk%C5%82adowi-mieszka%C5%84cy-akwarium-54l-72l/?hl=%2Bprzyk%C5%82adowi+%2Bmieszka%C5%84cy będziesz wiedział co do takiej wielkości można wpuścić. 

Przed dobraniem obsady fajnie by było abyś się dowiedział jaka masz wodę( ph, gh, kh). 

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy reszta zgodzi się z moją odpowiedzią, ale sądzę że na ten np. 72 l molinezje mogą być, ale radzę na początek np1 samiec i 3 samice, co do razbora galaxy to są rybki stadne najlepiej minimum 10 sztuk, ale widzę, że o tym wiesz. Nie wiem tylko czy 20 sztuk nie będzie za dużo jeśli chcesz trzymać razem z molinezjami. Niby razbory lubią dolne partie akwa, a molinezja środek i góra, ale molinezje najlepiej czuły by się najlepiej w zbiorniku powyżej 100 l. Chyba, że masz możliwość zakupu np 112l, ale jak wyczytałem masz do wyboru 2 litraże.

 

Ja na twoim miejscu zdecydowałbym się na razbory z 15 sztuk sztuk, do tego jakies ryby denne typu kirys.

 

O krewetkach się nie wypowiadam, bo nie miałem z nimi do czynienia.

 

Oświetlenie wychodzi 0,5 w na litr więc mieści się w normie.

 

To tyle. Jeśli coś źle napisałem to przepraszam, ale starałem się wypowiedzieć na tyle, aby chociaż troszkę pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo za mały zbiornik, minimum to te 112l. 

Przeglądnij sobie ten link http://forum.superakwarium.pl/topic/25297-przykładowi-mieszkańcy-akwarium-54l-72l/?hl=%2Bprzykładowi+%2Bmieszkańcy będziesz wiedział co do takiej wielkości można wpuścić. 

Przed dobraniem obsady fajnie by było abyś się dowiedział jaka masz wodę( ph, gh, kh).

 

Właśnie tu jest problem bo maks zbiornik to 72l większy mam możliwość postawić pod oknem i albo walczyć z glonami albo mieszkać po ciemku.

 

Co do pomiarów wody to czytałem o tym rybki i tak były by dopiero po całkowitym przyjęciu sie roślin i zarosnieciu akwarium.

 

Molinezje to dla mnie najładniejsze rybki a ich czerń ładnie wygląda na tle zieleni. Więc muszę sie dobrze nad tym zastanowić nie chce żeby sie gniezdzily.

 

Wypowie sie ktoś odnośnie filtra hamburskiego?

 

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się w to nie bawił, będziesz miał i tak nie duży baniaczek a to ci jeszcze zajmie miejsce. Pomyśl np. nad aquael minikani 80.

 

Właśnie zabranie miejsca to jedyny minus tego filtra koszty są niewielkie gąbka i napowietrzacz a powierzenia filtracyjna i brak obsługi za mną przemawia jak najbardziej. Jeśli miałbym inwestować w gotowy filtr to napewno nie wewnetrzny.

 

Wracając do tematu roślinności to czy ta cala droga instalacja CO2 jest niezbędna? Moje akwarium jak już wspominałem ma być przedewszystkim roślinne i zastanawiam sie czy uzyskam zamierzony efekt bez suplementacji CO2 z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam akwarium typowo roślinnego ale wydaje mi się,że jeśli będziesz odpowiednio nawoził-chyba najważniejsza rzecz jesli chodzi o rośliny + podawał węgiel w płynie, miał jakiś substrat pod podłożem i odpowiednie oświetlenie to możesz osiagnąć całkiem dobre efekty bez butli co2.Co do nawożenia polecam sole, najbardziej precyzyjna i najtańsza opcja jaka może być, na gotowych nawozach ze sklepu idzie zbańczyć. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

brak obsługi za mną przemawia jak najbardziej

Kubełek czyścisz raz na parę mies a ta gąbkę będziesz musiał wyciągać dużo częściej.  

 

 

Wracając do tematu roślinności to czy ta cala droga instalacja CO2 jest niezbędna? Moje akwarium jak już wspominałem ma być przedewszystkim roślinne i zastanawiam sie czy uzyskam zamierzony efekt bez suplementacji CO2 z zewnątrz.

Typowo roślinnego baniaka nie posiadam, ale 112l mam gęsto zarośniętą i nie nie mam butli a nawożę całą seria Easy Life, aczkolwiek na pewno butla daje  dobry efekt.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzie że jest jakas alternatywa. Cenny sprzętu niektórych firm są sporo zawyżone:-\

 

Co do podłoża to napewno będzie jakis substrat nawóz itp.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie glonów a mianowicie glonów na kamieniach. W internecie widziałem mnóstwo filmów z pięknie zarosnietymi akwariami i zielonymi kamieniami były też i takie w których te kamienie wyglądały jak nowe.

 

Czy można stale utrzymać taki stan?

Jak walczyć z glonami i czy możliwe jest by wytepic glony całkowicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie woda to podstawa. Fakt niektóre ceny filtrów są zawyżone ale akurat moim zdaniem kubełki JBL są warte każdej złotówki choćby ze względów praktycznych - MEGA ciche, a czyszczenie to bajka.

 

A co do glonów to ja doprowadziłam swoje akwarium do takiego stanu, że już naprawde nie było się do czego przyczepić. Stosunki pierwiastków i parametry wody idealne, regularne podmiany, odpowiednie nawożenie, filtracja itd. itp. a glony jak były tak są. Oczywiście nie jest to jakaś plaga ale jak się człowiek dopatrzy to znajdzie prawie wszystkie ich gatunki. Jak to mawiał mój kolega "Jak nie masz glonów w akwarium to nalej do niego wody";) Jedyną chyba metodą na pozbycie się ich całkowicie jest chemia ale moim zdaniem nie warto jej stosować bo odbija się na wszystkim. Można też zastosować środki na bazie węgla np. F.K.D. niestety w moim przypadku zero efektu. Glony to też oznaka, że akwarium żyje więc jeśli to nie jest jakaś plaga trzeba się chyba do nich po prostu przyzwyczaić :) To oczywiście moje zdanie poparte moim własnym doświadczeniem, ekspertem nie jestem w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo za mały zbiornik, minimum to te 112l. 

 

Weź mnie nie rozśmieszaj. Około 5 osobników idealnie się nada, do tego stadko glaxy też około 5-6 na tak małe akwa będzie idealnie. Jest tam jeszcze miejsce na rybę denną jakąś, ale to odpada jeżeli całe dno przykryjesz takowym dywanikien. Oczywiście w pełni się zgadzam ze Svertingiem że wszystko jest zależne od parametrów twojej wody.

Edytowane przez kaserro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Weź mnie nie rozśmieszaj. Około 5 osobników idealnie się nada,

 Ryby dorastające do ponad 10 cm w 70 litrach ?? http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-sphenops/

 

 

do tego stadko glaxy też około 5-6 na tak małe akwa będzie idealnie.
Nie ma czegoś takiego jak razbora galaxy tylko danio margaritatus. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kranówka:

pH-7,4
NH4+-<0,06
NO3-8,85
NO2-<0,010
Chlor wolny-nie+chlorowana
Zasadowość-6,0

Co do obsady rybek to się jeszcze zastanowię najpierw chce mieć ładne roślinki. Na razie wybrałem takie:
Riccia fluitans (wgłębka)
Vasicularya dubyana (mech jawajski)
Flame moss
Phoenix moss
Microsorium pteropus
Ludwigia repens

Z tego co wyczytałem to będę potrzebował trochę więcej niż 0,5W na 1l wody.

Co do filtra jeśli według was filtr hamburski to strata czasu to inny typ filtra który biorę pod uwagę to kaskada.
Nie chce pakować majątku w pierwsze akwarium w moim życiu które może przecież być niewypałem. Mam maks 900-1100zł na wszystko dosłownie wszystko(oczywiście mogę w tej cenie na_razie nie uwzględniać rybek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtr hamburski, to chyba jedyną osobą na tym forum, która je stosuje jest Pley. I myślę że bardzo je poleca. ;) Możesz zobaczyć jego zbiorniki.

Druga kwestia. Jeśli to pierwsze akwarium, nie wiesz czy załapiesz bakcyla (a jak pójdzie nie tak jakbyś chciał, to może być że nie), zrezygnuj z ludwigii. Najlepiej w ogóle nie bierz nic czerwonego. Będzie chciała światła, nawozów, CO2 i innych takich. Zacznij od roślin mniej wymagających, takie jak reszta na Twojej liście, dorzuć jakąś kryptokorynę (ona będzie potrzebowała użyźnienia podłoża, tabletki nawozowe, kulki gliniano-torfowe). Przy takim układzie nawożenie może się sprowadzić do podstawowych: carbo, jakieś makro, mikro pewnie w wystarczającej ilości dostarczysz z wodą z podmian.

Moim zdaniem nie powinieneś zaczynać z bogatym podłożem roślinnym, możesz mieć z tego więcej kłopotów niż pożytku.

I nie będziesz potrzebował silnego oświetlenia, co z drugiej strony pozytywnie wpłynie na ewentualną obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ryby dorastające do ponad 10 cm w 70 litrach ?? 

 

Myślałem że ja czasem przesadzam i się na tym forum nie znam trochę, ale to co Ty napisałeś to bzdura. Gdzie wyczytałeś o ponad 10 cm?!? Samce dorastają do 6cm, a samice przeciętnie max 8cm. Zdarzają się oczywiście wyjątki - giganty (10cm), ale w ekstremalnie dużych zbjornikach po 1000 litrów może. Zbjornik o takich wymiarach jak kolega przedstawił będzie wystarczający na 1+2/3. Później będzie można dodawać, w przypadku jeżeli będą to jedyni mieszkańcy nawet ze 3 jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś chociaż raz zwrócił uwagę na to co inni piszą to byś zobaczył źródło tych "rewelacji".

Więc kolego kaserro przestań wypisywać bzdury, bo to że w swoim akwarium trzymasz ryby w koszmarnych dla nich warunkach świadczy tylko o Twojej ignorancji i niewiedzy. To że u wujka "co się zna" ryby zdychają, to że w zaniedbanym szkolnym akwarium ryby zdychają, a ty chcesz wpuszczać tam jeszcze jakieś nowe, niestety ale tylko to potwierdza.

Więc jeśli byłbyś tak miły i przestał się wypowiadać w tematach o których nie masz pojęcia, tak jak to już Ci sugerowano.

I jak tak Ci z tym dobrze to trzymaj sobie ramirezki na gruzie w grzybowym domku, tylko nie pytaj się czemu nie przejawiają ochoty do rozmnażania się. Bo niestety ale ryby które mają z Tobą do czynienia za dużo czasu marnują na walkę o przeżycie, żeby zawracać sobie głowę innymi pierdołami.

A, i na koniec: piękniczek sobie nawpuszczaj, tylko już nic tu nie pisz, błagam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę panowie że dyskusja jest zawzieta i dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie tematem:-)

 

Jeszcze raz napiszę że moje wymarzone akwarium to roslinny zbiornik pełen zieleni i zdaje sobie sprawę że podejmuje sie trudnego zadania jak na początek przygody z akwarystyka. Każdy ma jednak jakieś gusta i upodobania i mnie interesuje właśnie taki typ zbiornika. Fajnie by było mieć tam stadko molinezji które tak mi sie podobają jednak narazie dam sobie spokoj z rybkami.

 

Co do roślin to zgodnie z sugestia mógłbym dodać kryptokoryne:-)

Eleocharis vivipara to roślina która była by u mnie na tylnej ścianie.

Pogostemon helferi to kolejna roślina która bardzo mi sie podoba.

Heminatus.

Staurogyne repens.

 

Wiem że tych roslinek jest sporo a moje akwarium nie będzie zbyt wielkie więc pewnie będę musiał z czegoś zrezygnować ale fajnie było by mieć kilka gatunków dla urozmaicenia.

Pytałem wcześniej o filtr kaskadowy i zastanawiam sie czy nie będzie powodował zbyt dużych ruchów wody:-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napiszę że moje wymarzone akwarium to roslinny zbiornik pełen zieleni i zdaje sobie sprawę że podejmuje sie trudnego zadania jak na początek przygody z akwarystyka.

 

No więc na początek polecam Ci zaznajomienie się z tymi tematami:

http://forum.superakwarium.pl/topic/29317-m%C3%B3j-przepis-na-akwarium-ro%C5%9Blinne/

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

A potem cała reszta podklejonych z działu o roślinach.

Będziesz miał obraz, co wiesz, co będziesz musiał  wiedzieć i co będziesz musiał mieć.

Rośliny dobieraj względem ich wymagań jakie możesz im zapewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie SilentHill, mam już od prawie roku do czynienia ze zbiornikiem jakiego szukasz :D a przynajmniej tak mi się zdaje tzn. 72L sporo roślin, ale bez jakichś wygórowanych wymagań, rybki są jakie są, nie miałem jakichś specjalnie wymagań co do tego. No ale co Ci mogę doradzić:

CO2: jeżeli masz fundusze butla jest ok, jeżeli nie, to carbo w płynie też daje rade tym bardziej że 72L to nie jest duży baniak. Z tym że musisz mieć na uwadze że bardziej wymagające rośliny bez "typowego" CO2 po prostu nie dadzą rady.

Micro, macro: jeżeli to Twój pierwszy baniak (a wnioskuje, że tak jest) to najlepiej na początek zakupić jakieś gotowe nawozy. Nie są najtańsze, ale na pewno pomogą. W miare upływu czasu podszkolisz się i nabierzesz doświadczenia, możesz się bawić w sole. Dużo tańsze nawożenie. Możesz też zaczynać z solami, ale w moim przypadku skończyło się to marnie;) Sam zdecydujesz. 

Jeżeli chodzi o ryby, to nie będę doradzał - na forum jest dużo osób biegłych w tym temacie ;) Co do filtra, to ja mam Eheim 2012 i naprawde sobie chwale! Świetny, cichy i niezawodny (heh ale reklama). Ruch wody, a raczej tafli mam spory, ale to chyba ok, wszystko działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że mam do wydania 900-1100 zł maks. Wiadomo jednak że w miarę możliwości chciałbym ciąć koszty jednak zdaje sobie sprawę że za 300zl akwarium nie zaloze.

 

Co do CO2 to jeśli jest to rzeczywiście niezbędne a po lekturze coraz bardziej sie w tym upewniam przekopie forum i poszukam jakiś rozwiązań DIY. Mam smykalke do dlubania więc może coś wykombinuje.

 

Co do rybek to tak jak mówię na razie chce mieć zarosniety zbiornik dopiero jak wszystko sie przyjmie i ładnie rozrosnie zrobię test wody i zobaczę co mogę tam wpuścić. Napewno nie będzie to 5-10 gatunków 2-3 małe gatunki w lawicach i ewentualnie parę krewetek.

 

Światło w moim akwarium to będzie belka lub dwie z jedną lub dwiema swietlowkami kazda okolo 15-20cm nad tafla wody. Więc myślę że przy dobrym dobraniu barwy i mocy oraz na jakimś profesjonalnym podłożu te rośliny sobie poradzą.

 

Molinezji sie kiedyś dorobie i wielkiego akwarium mam nadzieję też. Dla mnie najpiękniejsze aranżacje robi James Findley. Jego akwaria robią na mnie ogromne wrażenie szczególnie te długie i niskie:-) jeśli ktoś chce je zobaczyć polecam kanał the green machine na youtube.

 

Dzięki za wszystkie porady.

Edytowane przez SilentHill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie ma czegoś takiego jak razbora galaxy tylko danio margaritatus. 

 

A jak piszę w sklepie? Wiem że to są będne nazwy, ale jeśli w sklepach (bo gdzie indziej będzie kupował) tak pisze, to dlaczego nie mogę napisać tak i ja? Na forum się pomaga i dlatego napisałem jak napisałem żeby mu było łatwiej.


Nie rozumiem w niektórych tematach (na forum w którym się POMAGA!) piszecie nazwy łacińskie? Większość początkujących nie zna nazw łacińskich, a to głównie żeby takim początkującym pomóc jest forum czyż nie ;) ?


 

 

Jakbyś chociaż raz zwrócił uwagę na to co inni piszą to byś zobaczył źródło tych "rewelacji".
 

 

Masz rację, nie sprawdzam co jest w linkach z prostego powodu - 90 % z nich się nie otwiera. Piszą tam o 12 cm to fakt, ale mówimy o wyjątkowych przypadkach, co napisałem już wcześniej. Mogę poręczyć że na 99 % molinezja taka nie urośnie. Po za tym wiele for jest błędnych, na innych stronach piszą inaczej np. : http://pl.wikipedia.org/wiki/Molinezja_ostrousta , czy np. encyklopedia ryb na tym portalu. Po za tym link kolegi dotyczył odmiany Black molly, a najczęściej spotykaną odmianą (przynajmniej w moim regionie) jest molinezja ostrousta która osiąga mniejsze rozmiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, błędem nazywanie po łacinie nie jest, osobiście bardzo lubię ten język może mniej do zoologii, a bardziej do historii. Chodzi po prostu o to że tak jak niektórzy na forum, kolega którego cytowałem, poprawił mnie, gdyż nie podobało mu się że zakwestionowałem jego post. Nie pisał tego aby mnie poprawić, bo wprowadziłem założyciela tematu w błąd (a nie miałem tego na celu i nie zrobiłem tego), a po to żeby ,,się odgryźć". Może to tylko moje zdanie, ale wydaje mi się że niektórzy trochę zbyt osobiście podchodzą do forum i jeżeli ktoś im wytknie błąd lub się z nimi nie zgadza próbują pokazać że to oni są mądrzejsi. Jestem tu nowy, ale bardzo podoba mi się forum i myślę że będę je często odwiedzał, lecz nie lubię kiedy ktoś krytykuje mnie z otwartą wrogością, nie podając argumentów, a jedynie bo tak. Nie chodzi tylko o posty właśnie na tym temacie ale wog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za gorąca dyskuje, mam jeszcze kilka pytań i cały czas czytam posty na forum zglebiajac wiedzę.

 

Możecie mi powiedzieć czy istnieją jakieś ksiezki tak zwane biblie akwarystow? Chodzi mi o książkę ogólną o akwarystyce, dobry atlas rosli i atlas rybek które są w sprzedarzy i są warte zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...