Skocz do zawartości

Problem z roślinami


greentruster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam mały problem z roślinami, od jakiś pięciu dni, zauważam na nich postępujące zmiany barwy na kantach źdźbeł trawy, połączone z dziurawieniem http://postimg.org/image/ga0vxjyh1/  tak samo na kryptokorynie występuje podobne zjawisko dziurek w liściach, lecz bez tej zmiany koloru jak to się ma przy Sagittaria subulata http://postimg.org/image/wv8id7pl1/

 

Więcej zdjęć i opis pod adresem: http://forum.superakwarium.pl/topic/42007-55l-testowe-szkoleniowe/page-2

Jakieś sugestie?

 

Parametry wody JBL 6in1:

NO3 - 25

NO2 - 0

GH - >4od  -  7od

KH - 3o

pH - 6.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestii parę:

1. Zakładaj tematy w odpowiednich działach. Przenoszę.

2. Mało kto ma czas, żeby skakać po tematach i przeglądać "10 stron" żeby znaleźć odpowiednie informacje.

http://forum.superakwarium.pl/forum-5/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

Lepiej by było jak byś to uzupełnił, dostaniesz szybszą, konkretniejszą pomoc.

3. Nie wiemy kiedy posadziłeś te rośliny, może się aklimatyzują.

4. Odpowiedz Sobie na pytanie skąd te rośliny czerpią najwięcej pierwiastków pokarmowych (podpowiedź : zwróć uwagę na ich system korzeniowy).

5. Ze zdjęć (w tym temacie) wnioskuję, że właśnie tego im trzeba, bo tam nic nie widać (mogę się mylić), że coś masz pod spodem.

6. Wzbogacisz, rośliny ruszą, chyba że niedawno je posadziłeś i się aklimatyzują i mają "żarcia" pod dostatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Nie wiem w takim razie do czego służy dział 'Pytania początkującego akwarysty'. Z moich wniosków wychodzi, że moje pytanie również może być w starej komnacie.
2. Skoro nie ma czasu to co tu robi? Po co otwierać książkę skoro nie masz czasu?
 Aktywny odnośnik z opisem umieszczony został w pierwszym poście co niweluje możliwość bałaganu i odprowadza wprost do opisu zbiornika, w nowej karcie, do tematu, w którym to jest ten opis zawarty.
3. Sagittaria subulata została posadzona 29.12.2013 r. Kryptokoryna posadzona została 7 dni po zalaniu czyli 25.12.2013 r.
4. Odpowiedziałem sobie już na lekcjach przyrody w czwartej klasie podstawówki skąd rośliny biorą pokarm, te na lądzie, jak i te pod wodą. Gdybyś nie mądrował, i zajrzał wg. linku z poprzedniego posta, zobaczyłbyś/ przeczytałbyś że podłożem jest Filtus Floran 4L. Wyszukiwanie informacji o które tak moderatorzy się nieustannie czepiają, nie jest trudne, a jednak czasem sprawi kłopot. Porażka to klucz do sukcesu, nie poddawaj się Mapet :)!
5. Żarcia mają pod dostatkiem. Pierwsza podmiana była 04.01.2014 r. 30% wody, makro i mikro nie były jeszcze lane.
Ile trwa okres aklimatyzacji wg. Ciebie? Bo coś mi się nie wydaję, że Twoja sugestia jest właściwa. Potrzebuje fachowej sugestii bo czas pędzi, a roślinki coraz gorzej się aklimatyzują.

@Mapet czy ów dane są dla Ciebie wystarczające aby wprowadzić korektę w swoją poprzednią wypowiedź? :)

 

Lepiej?

 

- Światło:    1x Osram L18W/77 Fluora 13H.
- Wymiary:  60x30x30
- Założenie zbiornika: 18.12.2013. Zero chemii, uzdatniaczy, dwa razy dolałem Prodibio pożywkę i bakterie przed wpuszczeniem ryb, rośliny już były. Woda do podmian, to odstana woda przez 2-3 doby. Woda z wodociągów miękka.
- Podmiana: 30% wody pierwszy raz 4 dni temu.
- Żadnych lamp UV.
- Nie przesadzam roślin, nie grzebie w akwarium, nie odmulałem jeszcze dna.
- Temperatura w dzień/noc +/- 1st.  25C  (choć dziś zjechałem termostatem na kilka tygodni do 21)
- Nie posiadam CO2
- Nawozów nie stosuje, jedynie podłoże to Filtus Floran 4L warstwa +/- 4cm. Dwa korzenie zakupione w sklepie akwarystycznym, standardowy materiał jaki można spotkać w sklepie. Kamienie trzy otoczaki, jeden porowaty (ze sklepu, one się jakby kruszą, piaskowiec czy coś w ten deseń) bazalt, piasek.
- Obsada: 2x welony 4-5cm bez ogona, 1x zbrojnik albinos 2,5cm, 6x świderek.
- Rośliny:  1x Kryptokoryna, 10x Sagittaria subulata, 2x mech jawajski, 3x didiplis dandra.
- Filtry On 24H/365: Aquael TurboFilter 500 media- gąbka, wkład ceramiczny.
                                Aqua-Szut Mini połączony z deszczownicą media- gąbka.
                                Nie były jeszcze czyszczone, jest dobry przepływ, glonek lubi siedzieć na gąbce i ją podskubywać, więc sądzę, że jest ok, skoro żywy organizm lubuje się w śniadaniu z gąbki.
- Ryby karmię trzy do czterech razy dziennie. Jedzenie zróżnicowane: Landman Sluierstaartvoer w granulkach, Tropical Ovo-vit jajeczny płatki, Tropical Green algae wafers, Ochotka mrożona dwa razy w tyg, czasem trzy.

Edytowane przez greentruster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda do podmian, to odstana woda przez 2-3 doby.

 

1 dzień wystarczy. Zakładasz obce życie ?

 

Ponadto światło na styk. Dla kryptokoryn ok, ale dla innych ? Poszukaj wymagań świetlnych. 

 

Podłoże jest jałowe + jałowa woda = słabe rośliny, które osłabia mała ilość światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dzień wystarczy. Zakładasz obce życie ?

 

Ponadto światło na styk. Dla kryptokoryn ok, ale dla innych ? Poszukaj wymagań świetlnych.

 

Szczegóły szczególiki, MAKS woda stoi DWIE I PÓŁ DOBY- w gwoli ścisłości, zalewam 25L o 09 rano, stoi około 36-48H i podmieniam. Życie obce to założę kiedyś z Tobą na marsie w roli reproduktora.

 

Oh rly? Światło na styk? Więc w jaki sposób to samo źródło światła było wcześniej ok w tym zbiorniku i rośliny rosły tak jak powinny? Jeśli nurtuje Cię dalej jakie to były rośliny odezwij się na prywatnym kanale.

 

Szukałem sugestii na brak któregoś z makro/mikro, (czytałem o nich i w wielu pierwiastkach przy niedoborze są moje objawy) myślałem, że ktoś może nakieruje mnie na dobry miks makro, mikro albo nawóz.

Jałowe podłoże? Filtus jest jałowy? Nie spodziewałem się, skoro to dobre podłoże do zbiorników z roślinami. Więc co jeszcze dołożyć do podłoża? Patyczki z nawozem?

Jałowa woda? Rozwiń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły szczególiki, MAKS woda stoi DWIE I PÓŁ DOBY- w gwoli ścisłości, zalewam 25L o 09 rano, stoi około 36-48H i podmieniam. Życie obce to założę kiedyś z Tobą na marsie w roli reproduktora.

 

Oczekujesz pomocy i rad ? To może łaskawie przyjmiesz do swej mądrości, że z wody ma się ulotnić chlor. Wiele miast w Polsce już nawet nie chloruje wody tak jak kiedyś. Przez 48h to woda nabierze bakterii z powietrza oraz kurzu. Bakterie się rozmnażają. Zaraz powiesz, że to niemożliwe.

 

Oh rly?

 

Chcesz dyskutować ? Twoje słownictwo jest z gimnazjum ? Czy może Ty ?

 

Światło na styk? Więc w jaki sposób to samo źródło światła było wcześniej ok w tym zbiorniku i rośliny rosły tak jak powinny? Jeśli nurtuje Cię dalej jakie to były rośliny odezwij się na prywatnym kanale.

 

Dla cieniolubnych roślin takie światło jest dobre. Dla kryptokoryn na pewno. Dla pozostałych Twoich roślin nie mam pojęcia, bo nie wiem. Chociaż sprawdziłem dla  didiplis diandra (tak to pisze się poprawnie) - strony twierdzą, że ma wymagania świetlne od średnich do bardzo wysokich. 0,33W/l to wymagania niskie. Zaraz  napiszesz: Przecież rosła! Może rosła, ale szału nie robiła. 

 

Szukałem sugestii na brak któregoś z makro/mikro, (czytałem o nich i w wielu pierwiastkach przy niedoborze są moje objawy) myślałem, że ktoś może nakieruje mnie na dobry miks makro, mikro albo nawóz

 

.

Hmm, ten żwir jest masakryczny! Pod tym masz ten filtus ? Dziwisz się, że rośliny nie rosną ? Przecież sam napisałeś, że NIE NAWOZISZ. 

Może warto wpakować kulki do podłoża pod rośliny ? Akceptujesz taką propozycję, czy masz swoją teorię ?

 

Jałowe podłoże? Filtus jest jałowy? Nie spodziewałem się, skoro to dobre podłoże do zbiorników z roślinami.

 

W opisie tego podłoża nie ma ani słowa o nawozach. Jedynie producent wspomina o porowatości i przepływie wody.

 

Więc co jeszcze dołożyć do podłoża? Patyczki z nawozem?

 

Pisałem o kulkach gliniano-torfowych. Pałeczki takie od kwiatów od doniczek ? Niby można, ale przy twojej wiedzy i znajomości to odradzam, bo wytrujesz wszystko.  Skup się na kulkach.

 

Jałowa woda? Rozwiń.

 

Podmiany wyjaławiają wodę. Masz młode akwarium. Może ryby jeszcze nie wyprodukowały wystarczająco fosforu, azotu, mikro. Może np. coś blokuje kluczowe pierwiastki.

 

 

Jeszcze jedno - światło w akwarium - 11h to maks., później rośliny mają gdzieś światło. Ostatnio czytałem relację z eksperymentu z oświetleniem. Szkoda prądu.

 

Pomyśl o kupieniu makro, ale osobno. Na pewno potrzebny będzie potas. Fosfor i azot to produkują ryby i bakterie. Ryby z odchodów, bakterie z pokarmu.

 

Ps. Karm ryby raz dziennie - one umiaru nie znają.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Odnośnie czego masz pytanie: roślin , filtra i podłoża czy samych roślin? Chyba logiczne...

2. A skąd mam wiedzieć czy na 3 stronie nie napisałeś, że coś zmieniłeś w akwarium?

3. j.w... itd

4. Nie zrozumiałeś... Są rośliny które pobierają składniki praktycznie tylko ze słupa wody, tylko praktycznie z podłoża i takie które pobierają po równo...  Chyba ta lekcja nie do końca została zaliczona co?

I dużo lepiej, tak bardzo bolało? To Ty chcesz pomocy, czy chcesz żeby każdy przejrzał Twój temat w galerii...

Idąc do lekarza nie mówisz mu, że Twoja kartoteka leży w innej przychodni czy podajesz mu wszystkie dane?

 

 

Osram L18W/77 Fluora

Szkoda, że nigdzie nie pisze jakiej to jest barwy ( K). Ty wiesz?

 

 

Ile trwa okres aklimatyzacji wg. Ciebie?

To wszytsko zalezy w jakim była stanie roślina, jak ją potraktowałeś przed posadzeniem, jak ułożyłeś korzenie podczas zasypywania, czy były mocno zniszczone. Teraz ona musi się przyzwyczaić do Twojego akwarium, odbudować system korzeniowy, zapewne też pogubi liście.

Nie ma regóły ile czasu to jej zajmie to zależy od wielu czynników.

Także, podłoże nie ma w sobie nic, trzeba zacząć nawozić, chociaż potas potem resztę według braków.

Nie ma czegoś takiego jak dobry uniwersalny nawóz, każde akwarium żyje własnym życiem. Wszystkie  pierwiastki osobno ( K, P, N, ewentualnie Mg, mikro+Fe).

Wg. mnie świecenie max do 10 h, rośliny też muszą odpocząć.

I przestań cwaniakować, bo aż nie chce Ci się pomagać...

Udajesz mądrego i wszystko podważasz, plus Twoje szczeniackie odzywki a tak naprawdę to cieniutko z tą wiedzą...

Czas, obserwacja, testy.

W każdym razie powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekujesz pomocy i rad ? To może łaskawie przyjmiesz do swej mądrości, że z wody ma się ulotnić chlor. Wiele miast w Polsce już nawet nie chloruje wody tak jak kiedyś. Przez 48h to woda nabierze bakterii z powietrza oraz kurzu. Bakterie się rozmnażają. Zaraz powiesz, że to niemożliwe.

 

Mam się z Tobą bawić jak widzę w prof. Miodka. OK. Do mądrości nie przyjmę, mogę przyjąć do wiadomości. Wiem co się ma z wody ulotnić, a to że woda stoi tyle a nie inaczej, jest spowodowane tym, że tak a nie inaczej mogę do tego przystąpić. Aha, przez 48H woda przechodząca proces pozbywania się chloru przyjmuje bakterie z powietrza i kurzu, ale ta w akwarium już nie przyjmuje. No faktycznie, logiczne, bardzo. Bakterie się rozmnażają, oczywiście, nawet na mojej skórze po umyciu się, ale teraz pytanie czy jest to szkodliwe dla ryb że kurz znalazł się na tafli. Nie bądź taki czyścioszek, jest czysta, a nie będę jej sterylizował.

 

Hmm, ten żwir jest masakryczny! Pod tym masz ten filtus ? Dziwisz się, że rośliny nie rosną ? Przecież sam napisałeś, że NIE NAWOZISZ. Może warto wpakować kulki do podłoża pod rośliny ? Akceptujesz taką propozycję, czy masz swoją teorię ?

Musisz swoją chorobę rozsiewać dalej? Nie obchodzi mnie Twoja opinia na temat mojego żwiru, bo ryby czują się w nim świetnie, nawet jedna mi o tym powiedziała. Właśnie gdybyś czytał ze zrozumieniem, odpisałbyś jednym słowem jaki nawóz wpakować w podłoże, bo filtus nie ma ważnych pierwiastków, choć zawiera ważny węgiel, producent może pisać, ale chwyć do ręki coś, zobacz, dotknij, doświadcz, później pisz. I TYLE! Pomijam już niektóre Twoje wypowiedzi.

Pisałem o kulkach gliniano-torfowych. Pałeczki takie od kwiatów od doniczek ? Niby można, ale przy twojej wiedzy i znajomości to odradzam, bo wytrujesz wszystko. Skup się na kulkach.

Powtarzasz się, zrozumiałem już za pierwszym razem, a nie pisałem niczego o NAWOZIE DO KWIATÓW! Imputujesz mi jakieś herezje człowieku!

Karm ryby raz dziennie - one umiaru nie znają.

Dostają raz.

 

@Mapet pora na Ciebie :)

 

1. Odnośnie czego masz pytanie: roślin , filtra i podłoża czy samych roślin? Chyba logiczne... 2. A skąd mam wiedzieć czy na 3 stronie nie napisałeś, że coś zmieniłeś w akwarium? 3. j.w... itd 4. Nie zrozumiałeś... Są rośliny które pobierają składniki praktycznie tylko ze słupa wody, tylko praktycznie z podłoża i takie które pobierają po równo... Chyba ta lekcja nie do końca została zaliczona co? I dużo lepiej, tak bardzo bolało? To Ty chcesz pomocy, czy chcesz żeby każdy przejrzał Twój temat w galerii... Idąc do lekarza nie mówisz mu, że Twoja kartoteka leży w innej przychodni czy podajesz mu wszystkie dane?

1. Przecież był temat dobry, opis też dobry, więc co nie pasuje, żeby temat widniał w pytaniach początkującego akwarysty? 2. Tam trzech stron nie ma, raptem parę postów, czytaj, nie leniuchuj, jesteś moderatorem więc myślę, że jesteś człowiekiem kompetentnym, i dbasz o standardy forum w najwyższym możliwym stopniu :) A polskie fora to zwyczajny kurnik, gdzie na grzędzie siedzi wiele kur wg. hierarchii w społeczeństwie forum. Idąc do lekarza, w kraju gdzie internet pojawił się dużo wcześniej a infrastruktura jest rozwinięta, całą kartotekę mam w komputerze :) Jak kurczak w wielkiej fabryce w Korei mam swój numer.

Szkoda, że nigdzie nie pisze jakiej to jest barwy ( K). Ty wiesz?

Nie mam pojęcia, szukałem już kiedyś.

To wszytsko zalezy w jakim była stanie roślina, jak ją potraktowałeś przed posadzeniem, jak ułożyłeś korzenie podczas zasypywania, czy były mocno zniszczone. Teraz ona musi się przyzwyczaić do Twojego akwarium, odbudować system korzeniowy, zapewne też pogubi liście. Nie ma regóły ile czasu to jej zajmie to zależy od wielu czynników. Także, podłoże nie ma w sobie nic, trzeba zacząć nawozić, chociaż potas potem resztę według braków. Nie ma czegoś takiego jak dobry uniwersalny nawóz, każde akwarium żyje własnym życiem. Wszystkie pierwiastki osobno ( K, P, N, ewentualnie Mg, mikro+Fe). Wg. mnie świecenie max do 10 h, rośliny też muszą odpocząć. I przestań cwaniakować, bo aż nie chce Ci się pomagać... Udajesz mądrego i wszystko podważasz, plus Twoje szczeniackie odzywki a tak naprawdę to cieniutko z tą wiedzą... Czas, obserwacja, testy. W każdym razie powodzenia.

I to jest cały konsensus. Krótko, treściwie, bez moralizatorstwa! Dostały dziś JBL Ferropol. Korzenie były w złym stanie i to jest ten powód, dziwnych akcji z roślinami, muszą się zaaklimatyzować. Panika zażegnana. Adios amigos! Do następnego razu! :ugeek: :ugeek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ta w akwarium już nie przyjmuje.

 

W akwarium woda funkcjonuje w cyklu biologicznym.

 

choć zawiera ważny węgiel, producent może pisać, ale chwyć do ręki coś, zobacz, dotknij, doświadcz, później pisz. 

 

Gdzie to wyczytałeś ? Gratuluję, jesteś pierwszą mi znaną osobą, która wykonuje analizy chemiczne poprzez dotyk lub wzrokowo. Leczysz może ludzi ? Mogę wysłać próbkę wody do analizy ?

 

 

 

Musisz swoją chorobę rozsiewać dalej? Nie obchodzi mnie Twoja opinia na temat mojego żwiru, bo ryby czują się w nim świetnie, nawet jedna mi o tym powiedziała. 

 

Rozmawiasz z rybami ? Jestem pod wrażeniem. Taki żwir jest dopuszczalny pod warunkiem, że stanowi element biotopu dla danego gatunku ryby. 

 

a nie pisałem niczego o NAWOZIE DO KWIATÓW!

 

Przepraszam, pałeczki nawozowe kojarzą mi się z nawozami do kwiatów. Poza tym można stosować pałeczki nawozowe do kwiatów w akwarium tak samo jak POKON, tylko trzeba mieć pojęcie o tym. 

 

Ryby karmię trzy do czterech razy dziennie.

 

To ile razy karmisz ?

 

gdzie na grzędzie siedzi wiele kur wg. hierarchii w społeczeństwie forum.

 

Skoro reprezentujesz taki poziom, zostań modem.

 

Szkoda, że nigdzie nie pisze jakiej to jest barwy ( K). Ty wiesz?

 

Ja wiem. 77 Fluora, za to nie mam pojęcia co to znaczy. Zatem do wyrzucenia i kupić nową o barwie 6500K.

 

Ps. Proszę do mnie nie pisać spamu na pw.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...