Skocz do zawartości

Sinice? Prośba o indentyfikację


khazad92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

W wyniku mojego błędu musiałem zrobić restart akwarium.Część roślin nadawała się tylko do wyrzucenia a część udało mi się odratować. Po założeniu zbiornika zaczęły pojawiać się glony na roślinach i mchach. Podejrzewam sinice.Prosiłbym szanownych forumowiczów o identyfikację.

 

Akwarium zalane 30.12.2013 Klasyczne 54l profil
Oświetlenie: 2x 15W (6500k i 10 000k)

Świecę po 10h dziennie.
Podłoże:żwir i na to piasek

Filtr kubeł Aquael Minikani 80(ceramika+torf+gąbka+wata)
Typ zbiornika :ogólny
Ozdoby: korzeń, skorupka kokosa
Rośliny:java moss, phoenix moss, mały heniek, cabomba

Ryby: na razie brak
Podmiana wody: jeszcze nie robiłem

Nawożenie: K2SO4 1,5mg/dzień aktualnie przerwałem
Parametry wody:

ph 7.5

kh 9

gh 14

Zamówiłem zestaw co2 z butlą. Podpinać go jak przyjdzie czy się wstrzymać?

Zdjęcia zbiornika

post-17690-0-03559800-1389018655_thumb.jpg

post-17690-0-76280600-1389018715_thumb.jpg

post-17690-0-08655200-1389018778_thumb.jpg

Edytowane przez khazad92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świecę po 10h dziennie.

 

Dlaczego od razu tak długo? Skróć czas, i czekaj. Te sinice które możesz zbierz ręcznie.

 

 

 

Nawożenie: K2SO4 1,5mg/dzień aktualnie przerwałem

 

W jakim celu? Hamujesz tak rośliny, podawaj.

 

 

 

Zamówiłem zestaw co2 z butlą. Podpinać go jak przyjdzie czy się wstrzymać?

Zaraz po starcie powinien być podpięty przy tak mocnym oświetleniu. Tą 10000 K świetlówkę zdało by się zmienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady! Po zainstalowaniu co2 rośliny zaczęły rosnąć i przestało przybywać sinic. Zobaczymy jak dalej sytuacja się rozwinie. Na razie wszystko idzie bardzo dobrze :) Kiedy mogę zaczynać nawozić makro, żeby problem z glonami nie powrócił?

Edytowane przez khazad92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas podawać możesz od razu.

Masz testy na PO4 czy na NO3?

Jezeli ich wartości zaczną spadać, to powoli możesz zacząć nawozić.

Zaczynasz np od połowy dawki dziennej, żeby się rośliny przyzwyczaiły do większej ilości pierwiastków w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zauważył dobrze jeden kolega ;) Twoje akwarium wciąż dojrzewa, NO3 może się jeszcze podnieść samo.

 

 

Zaczynasz np od połowy dawki dziennej, żeby się rośliny przyzwyczaiły do większej ilości pierwiastków w wodzie.

Więc, żadnych pełnych dawek. Tak jak pisałem wyżej połowę albo jeszcze mniej z uwagi na dojrzewanie.

Masz test na NO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem lać azot zgodnie z Twoimi zaleceniami. Jutro akurat miałem jechać do zoologa po jakieś rośliny i zajrzałem do akwarium co tam słychać(światło zapalało się wtedy jak byłem w pracy więc nie miałem bezpośredniego wglądu). Okazało się że cabomba ładnie ruszyła ale dalej znajdują się na niej nitki sinic. Po mchu nie widać ze rośnie, heniek wypuścił kilka świeżych listków. ogólnie na każdej roślinie można dopatrzyć się nowych sinic.Na piasku zwłaszcza za korzeniem zaczęły pięknie rosnąć. Co z tym zrobić? Opłaca się dokupować roślin? Może jakieś rybki denne np kiryski żeby posprzątały te sinice z piasku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem roślin. Zacząłem zwiększać dawki no3. Teraz podaje o 0.5ml więcej. Potas leje bez zmian. Co2 25mg/l według stałego testu jbl. Dzisiaj sinice na roślinach ładnie bąblowały i urosły dość znacznie przez dwa dni. Zrobiłem z nimi w miarę możliwości porządek. Odessałem też ile mogłem piasku z sinicami. Najgorzej było między sadzonkami heńka. Nie wiem czy przeżyje tą walkę bo ciężko mi go czyścić nie ruszając sadzonek. Większość po takim zabiegu oderwała się od dna. Poniżej zdjęcia z akwarium przed porządkami. Co o nim myślisz? Coś poprawić?

post-17690-0-10979900-1389817629_thumb.jpg

post-17690-0-27544900-1389817699_thumb.jpg

post-17690-0-69975300-1389817769_thumb.jpg

Edytowane przez khazad92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leję już pełne dawki nawozowe. Rośliny ładnie ruszyły z miejsca. Pojawiają się pierwsze oznaki wzrostu na fox moss na korzeniu. Tam zawsze było najgorzej zarośnięte sinicami. Pojawiły się pierwsze oznaki chlorozy liści więc wlałem gotowca mikro. Sinice zwalniają i czyszczę akwa co 3 dni. Usuwanie mechaniczne i cierpliwość przynoszą skutki. Mapet dzięki wielkie za porady! Dzięki nim moje akwa zaczęło wychodzić na prostą:) Temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...