Skocz do zawartości

Ospa u Welonków


A4Tech
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Bardzo Serdecznie, na forum jestem pierwszy raz więc chciałbym przywitać wszystkich.

Mam problem z welonkiem mojego syna, dziś zauważyłem że na ogonku ma wysypkę takie plamki jak by kasza posypał :).

 

Wyczytałem w internecie jak i również na tym forum, że to rybia ospa naczytałem się że jedni polecają sól jedni MFC i juz sam nie wiem co bedzie najskuteczniejsze ?

Welon pływa w akwarium około 50-60 L mam w domu sól akwariową taką co jak sie rozpusci robi sie niebieska woda czy ta sól mi w czymś pomoże ? tzn. rybce ?

Jak najskuteczniej wyleczyć ja z tego ? czytałem coś że trzeba podniesc tem. w akwarium, zaś na innym forum czytałem że wysoka tem. jeszcze bardziej rozprzechstrzenia chorobę :( tem. w akwarium to 25 stopnie.

Proszę o pomoc oraz napisać mi jak "krowie na rowie" jak ją skutecznie wyleczyć ponieważ ja się na tym nie znam jestem za starej daty :)

 

Na jednej stronie czytałem :

 

 

cytat.

 

Przykłady: 
- temperatura: 25*C, cykl rozwojowy trwa 6 dni - 5 dni pasożyt jest na rybie, po czym od 0,5 do 1 dnia występuje jako pływka;
- temperatura: 30*C, cykl rozwojowy zostaje zahamowany, ale pasożyt NIE GINIE!
- temperatura: 32-34*C, pasożyt ginie nawet w ciągu kilku godzin (niektóre szczepy mogą przetrwać)

 

Czyli jak dam tem. 32.34 stopnie to pasożyc zginie a rybki wyzdrowieją ?.

Przepraszam jeżeli źle to rozumiem ale jak pisałem starej daty jestem.

 

 

Przenoszę do odpowiedniego działu.

/ Luna

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na ospę rybią stosowałem preparat ICHTIO co pozwoliło mi na wyleczenie ryb praktycznie bez strat.

 

 

- temperatura: 25*C, cykl rozwojowy trwa 6 dni - 5 dni pasożyt jest na rybie, po czym od 0,5 do 1 dnia występuje jako pływka; - temperatura: 30*C, cykl rozwojowy zostaje zahamowany, ale pasożyt NIE GINIE! - temperatura: 32-34*C, pasożyt ginie nawet w ciągu kilku godzin (niektóre szczepy mogą przetrwać) Czyli jak dam tem. 32.34 stopnie to pasożyc zginie a rybki wyzdrowieją ?. Przepraszam jeżeli źle to rozumiem ale jak pisałem starej daty jestem.

To prawda , cykl rozwojowy kulorzęska wywolującego rybią ospę  jest związany z temperaturą - czy wyższa tym ten cykl jest krótszy.

Przy zastosowania preparatu leczniczego ( jak pisalem w moim przypadku bylo to ICHTIO ) należy  podnieść temperature podchodzącą pod górna granicę w jakiej dane ryby mogą przebywać oraz konieczne jest w tym czasie intensywne napowietrzanie akwarium.

Oczywiście przy podniesieniu temperatury powyżej 32 -33 stopni kulorzęsek ginie , niestety nie wszystkie ryby taką temperaturę wytrzymują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 32-34 stopniach istnieje ryzyko śmierci takich ryb. To zimnowodne paskudy.

 

Ja radzę Ci tak: załatw porządne akwarium dla welona - 112-126 litrów to minimum. To które teraz masz potraktuj jako izolatkę. Przez 3 tygodnie rób kąpiele w soli akwarystycznej, podczas gdy woda w nowym akwarium dojrzewa. Nowe akwarium postaw w takim miejscu, żeby temperatura była możliwie niska przez większość roku - nie stawiaj go na słońcu, ani blisko kaloryfera. Welon najlepiej się będzie czuł i będzie najzdrowszy, jeśli w akwarium będzie MASA roślin. Mówię tu o maksymalnie zarośniętym zbiorniku, ponieważ dla welona ważna jest nitryfikacja i denitryfikacja. One bardzo brudzą, więc coś musi rozkładać ich odchody. W tym celu warto postawić akwarium z dnem piaszczystym, dość wysoką warstwą piachu (z 5 cm) nawiezioną kulkami gliniano-torfowymi. Następnie zasadź dużo roślin. Wszelkie rogatki, nurzańce, lotosy dadzą doskonałą filtrację. Dobrym pomysłem będzie też dodanie jakiejś roślinności pływającej w stylu rzęsy wodnej, którą welony jedzą jak głupie ;]. Na dno zwartki i marsylijka (którą trzeba co jakiś czas przyciąć, chociaż raczej tym zajmie się welon ;p... To akwarium następnie należy zasypać gliną używaną do kulek gliniano-torfowych (znajdź w googlach przepis i tym się sugeruj). Ma powstać jej niewielka warstwa (może 2mm). Drobna frakcja podłoża na początku zamuli akwarium, ale po 24-48 godzinach gdy opadnie stworzy podstawę do dobrej filtracji biologicznej. Takie akwarium po 3 tygodniach powinno już solidnie zarosnąć. Rogatek i nurzaniec rozrastają się ekspresowo, także nie powinno być z nimi problemu.

 

Stabilne akwarium tej wielkości powinno zmieścić 1-2 welony bez najmniejszego problemu i pozwolić Ci czasem na zapominalstwo w kwestiach podmian wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Za bardzo nie mam skąd wziąźć akwarium a na kupno nowego na razie mnie nie stać po świętach, a nie jestem też jakimś bogaczem, pisze po prostu prawdę i nie wstydzę się tego.
Myślałem aby kupić jakiś preparat we wtorek, jutro sklepy nie czynne.
I może ratować tym preparatem + sól ( ? ) i podwyższać temperaturę ?

Szkoda mi tej rybki, ja sie nigdy akwarystyką nie zajmowałem syn dostał tą rybkę od cioci do tej pory było ok dziś zauważyłem te plamki na niej jak dawałem jeść.

Czyli innego wyjscia nie ma bez drugiego zbiornika ? :(

Lub jak bym zastosował sól akwarystyczną i podwyższył temperature ? teraz mam taką możliwosc.
Proszę o pomoc


Edit:


Panowie jak na razie wsypałem soli akwarystycznej zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Podłączyłem napowietrzacz i podłączyłem dwie kostki napowietrzające które sa pod żwirkiem - czytałem, że przy ospie trzeba dużo napowietrzać.
Teraz mam pytania.
Czy zgasić swiatło oraz wyłączyć pompkę ?
Pompkę mam taka
9be70e7c12d845b5.jpg

oczywiscie zostawie włączony napowietrzacz bo ten filt pewnie przefiltruję tą sól ?
We wtorek dokupie jeszcze sól i jaki preparat polecacie ?
Taki bedzie ok ? http://allegro.pl/zoolek-green-ichtio-30ml-i3820762986.html

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr który pokazałeś jest to pewnie aquael gdzie wkładem filtracyjnym jest gąbka.

Powiem tak - ja w czasie leczenia ospy rybiej miałem w akwarium podobny filtr z gabką i filtr ten pracowal 24 h / dobę razem z napowietrzaczem.

Jak napisałem wyżej stosowałem preparat ICHTIO przy który normalnie oświetlałem akwarium.

Są równiez preparaty przy których oświetlenie jest niewskazane , ale to zapewne będzie napisane na etykiecie dołączonej do danego preparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.krakvet.pl/images/produkty_krakvet/tropical/tropical_ichtio.png

To jest to co ja stosowałem.

Oczywiście z tyłu na etykiecie jest napisane jaka powinna być temperatura i jak to stosować.

W przypadku welonów ja osobiście bym się trzymał dolnego zakresu temperatury tam podanej. O ile dobrze pamiętam to zakres temperatur  podanych na tym preparacie wynosi od 27 do 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czyli zakupię ten co poleca splend

Czyli jaką tem. maksymalną_dać, 27 stopni ?

Sverting ja mam tylko jedno akwarium i w nim będę leczył, jak na razie chodzi napowietrzacz i wsypałem sól :)

 

PS. Przepraszam za błahe pytania lecz jak wspomniałem nie znam się kompletnie, zapisuję sobie w zeszycie co robić po kolei :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK w takim razie o 10 pójdę do sklepu zoologicznego kupię 2x sól akwarystyczną i 2x tropical ichito

Mógłby mi ktoś napisac jak to dawkować ?

 

Edit:

 

Mam już wszystko i mam pare pytań ( proszę o wyrozumiałość ) chce po prostu sobie zapisać w zeszycie i postępować z godnie w kolejnosci i kazdą czynnosc skreślac aby nie spartolić czegoś.

 

Ile wlać tego preparatu a ile soli wsypać ?

Czy napowietrzac nadal akwarium napowietrzaczem z kostką ?

Czy światło ma być włączone czy wyłączone ?

W jakich dawkach podczas kuracji podawać kazdego dnia preparat ?

Jaką temperature ustawiac na każdy dzień kuracji ? teraz mam 27C*

Czy pompkę wyłączać ? mam filtr z gabką Aquael fan 1

Czy karmić podczas stosowania tego preparatu ?

 

Wiem, że dla Was to sa pytania banalne ale jak wspomniałem ja jestem starej daty musze wszystko miec w takich sprawach napisane jak krowie na rowie :) i zapisane jak wspomniałem :)

Dziękuję BARDZO dla osoby która mi to ładnie wytłumaczy oraz rozpisze.

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

/Luna

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na opakowaniu nie mam nic takiego napisane, tj.

 

Czy napowietrzać nadal akwarium napowietrzaczem z kostką ?

Czy światło ma być włączone czy wyłączone ?

Jaką temperaturę ustawiać na każdy dzień kuracji ? Teraz mam 27C*.

Czy pompkę wyłączać ? Mam filtr z gąbką  Aquael fan 1.

Czy karmić podczas stosowania tego preparatu ?

 

Kupiłem preparat ZOOLEK Tropical nie mieli a na ZOOLKU jest tylko to :

 

 

Akwarystyczny preparat pielęgnacyjny zapewniający higieniczne warunki w akwariach słodkowodnych. Nieszkodliwy dla roślin. Preparat polecany dla ryb w przypadku wystąpienia u nich tzw. białych kropek (ospy rybiej).

Stosowanie:
10 ml preparatu na 100 litrów wody (2 krople na 1 litr).
Po 6-8 dniach należy ponowić dawkę. Zachować ostrożność podczas stosowania w pH powyżej 8. Preparat nieszkodliwy dla roślin.

 

Tak więc wlałem 100 kropel na 50L akwarium. Reszty niestety nie ma napisanej dlatego pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...