Skocz do zawartości

Pogarszająca się kondycja roślin, co2 i nawożenie


Oximon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mając 15w oświetlenia na akwarium 60l wychodzi 0,25w. Moim zdaniem nie powinieneś lać żadnych nawozów ponieważ masz aż nadto w podmienianej wodzie. Problemem jest bezwartościowe podłoże i mała ilość światła. Za chwile mikroelementy zablokują wchłanianie makro i zaczniesz dolewać ogromne jego ilości sądząc że nie ma ich w wodzie. kup jakiegoś rogatka żeby pochłaniał azot z wody i zastanów się nad odrobiną ziemi pod żwir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuanda

 

Moim zdaniem nie powinieneś lać żadnych nawozów ponieważ masz aż nadto w podmienianej wodzie.

 

 

Skąd to wiesz ? Czytałeś kiedyś skład chemiczny wody na stronie wodociągów ? 

 

W jaki sposób mikro blokuje makro ?

 

 

Rogatek ? Zerowe poziomy no3 są szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym oświetleniu nie dojdzie do spadku poziomu azotu do zera. Azot podaje przy podmianach oraz jest produktem nitryfikacji. w akwariach D. Walstad przy oświetleniu nawet 0,5w nie podaje żadnych nawozów przy twardości 8n a tu jest woda bardzo twarda. Nadmiar wszystkich mikroelementów poza może żelazem chamuje wzrost roślin lub jest wręcz toksyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strony wodociągów podają analizy chemiczne wody. Dopuszczalne stężenia poszczególnych pierwiastków są określone w ustawie. Woda w kranie jest jałowa pod względem mikro, chyba, że uwalnia się coś z rur. 

 

Dopuszczalny poziom no3 w kranie wynosi maks. 50mg/l. Spotkałem się z 30mg/l w kranie. W większości miast jest 0. To samo z fosforem. Fosfor dodaje się do wody pitnej w celu zapobieganiu wytrącania żelaza. Nie spotkałem jeszcze miejsca w Polsce aby pakowano fosfor do kranówy. Norma dopuszcza maks. 5mg/l (w Polsce), w UE maks. 6,95mg/l. Z reguły w kranie jest niewykrywalny testami akwarystycznymi,

 

Twardość wody to Ca, Mg w różnych "formach". Z samego Ca i Mg roślina nie wyżyje.

 

Walstad przy oświetleniu nawet 0,5w nie podaje żadnych nawozów

 

Nie uważnie czytałeś. Owszem nie podaje nawozów, ale nawozy u niej pochodzą z:

detrytusu

ryb

pokarmu - często zapominacie o tym

podłoża - ziemi

 

 nawet 0,5w 

 

Szukałem na temat jej oświetlenia kilka razy w tej książce ale nie znalazłem. Możesz podać nr strony albo rozdział ?

 

Ps. Ja nie każe mu lać nawozów w kosmicznych ilościach, ale zgodnie ze sztuką nawożenia (to nie EI). 15W to trochę mało.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego polecam podłoże bogate w substacje odżywcze, nie koniecznie ziemia choć jej stosunek ceny do efektu jaki można uzyskać dzięki niej jest najlepszy. Poczytaj również o tej świetlówce, producent zaleca stosowania jej ze świetlówkami o konkretnym widmie barw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję opis produktu Hagen aqua glo

"Hagen Aqua-Glo to świetlówka o maksymalnej intensywności świecenia w zakresie aktywności chlorofilu A i B stymulująca rozwój roślin wodnych.
Generuje światło o barwie lekko fioletowej uwypuklając skutecznie kolorystykę ryb.

Ponieważ jej energia jest wypromieniowana praktycznie w całości w zakresie aktywności chlorofilu, należy liczyć się z silnym rozrostem roślin.
Ze względu na bardzo wysoki udział składnika czerwonego i niebieskiego w generowanym widmie świetlówkę tę należy stosować zawsze w połączeniu z SUN GLO, FLORA-GLO lub LIFE-GLO, aby uniknąć niekontrolowanego rozrostu roślinności, szczególnie zaś glonów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aby uniknąć niekontrolowanego rozrostu roślinności, szczególnie zaś glonów."

 

Zapomniałeś, że glony tak samo jak rośliny wykorzystują do wzrostu to samo, tylko że glony lepiej przy braku wzrostu roślin.

W skrócie to tylko "chwyt" reklamowy Hagena. Świetlówki o barwie 18000 K nie są odpowiednie dla roślin.

Dlatego Hagen zaleca stosowanie je wspólnie z odpowiednią barwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja na temat światła w pełni.

 

Dzisiaj dotarły do mnie zamówione sole, jutro jak będę miał dostęp do precyzyjnej wagi wszystko rozrobię. 

Mam jeszcze pytanie dot. tego nieszczęsnego Fe. Wyliczyłem coś takiego: "Aby uzyskać Twój cel wynoszący 0,2ppm Fe musisz dodać 3,692g EDTA Fe (13%) do 160ml. Dodanie tego roztworu do 45L akwarium daje: Fe 0,2ppm"

Czy jest to wartość odpowiednia? Czy taka dawka dzienna jest ok? Pytam, zanim jeszcze rozrobię.

 

 

 

Mając 15w oświetlenia na akwarium 60l wychodzi 0,25w

Jak napisałem później, okazało się że jest to 50l, czyli wychodzi 0,3W/l. Ale wiem, nadal mało. Zaraz poprawię w pierwszym poście pojemność akwa.

 

 

Moim zdaniem nie powinieneś lać żadnych nawozów ponieważ masz aż nadto w podmienianej wodzie. Problemem jest bezwartościowe podłoże i mała ilość światła.
 

Czy przypadkiem nawożenie wody nie rekompensuje jałowości podłoża?

 

 

Za chwile mikroelementy zablokują wchłanianie makro

Czy rozpoczęcie podawania makro coś zmieni? Na razie to zapewne jest go niewiele i nie ma co blokować...

 

 

 

Dlatego polecam podłoże bogate w substacje odżywcze, nie koniecznie ziemia choć jej stosunek ceny do efektu jaki można uzyskać dzięki niej jest najlepszy.
 

Tak, ale użycie ziemi wiązałoby się praktycznie z restartem akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aby uzyskać Twój cel wynoszący 0,2ppm Fe musisz dodać 3,692g EDTA Fe (13%) do 160ml. Dodanie tego roztworu do 45L akwarium daje: Fe 0,2ppm" Czy jest to wartość odpowiednia? Czy taka dawka dzienna jest ok? Pytam, zanim jeszcze rozrobię.

Tzn. jaka dawka dzienna?

Czy zelazo pod tą postacią, to będzie jedyne żelazo jakie będziesz dawkował?

 

 

 

Czy przypadkiem nawożenie wody nie rekompensuje jałowości podłoża?

Jeżeli masz rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym, to nie.

 

 

 

Czy rozpoczęcie podawania makro coś zmieni? Na razie to zapewne jest go niewiele i nie ma co blokować...

Pierwsze oznaki braków zawsze są w makro, mikro czasami można nie podawać w ogóle.

 

 

 

Tak, ale użycie ziemi wiązałoby się praktycznie z restartem akwa.

Przy takim oświetleniu wystarczą Ci kulki g-t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tzn. jaka dawka dzienna? Czy zelazo pod tą postacią, to będzie jedyne żelazo jakie będziesz dawkował?

 

Dawka dzienna, czyli te 3ml roztworu dziennie.

 

Żelazo będzie pod tą postacią, no i to, co zawiera symfonia.

 

 

 

Przy takim oświetleniu wystarczą Ci kulki g-t.
 

Skoro już zacząłem się bawić w te wszystkie sole, chce kontynuować. Wielu rzeczy już się nauczyłem, wiele jeszcze przede mną, ale zawsze zdobędę jakieś doświadczenie. Tym bardziej, że w przyszłości planuję bardziej konkretne akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aby uzyskać Twój cel wynoszący 0,2ppm Fe musisz dodać 3,692g EDTA Fe (13%) do 160ml. Dodanie tego roztworu do 45L akwarium daje: Fe 0,2ppm

 

 

Dawka dzienna, czyli te 3ml roztworu dziennie.

 

Z tego wynika, że:

Dzienna dawka żelaza przy podawaniu 3 ml to 0,2 mg/l, tygodniowa to 1,4 mg/l.

Będziesz podawał ponad 3 razy żelaza za dużo (tygodniowo) w samych chelacie, plus do tego dojdzie jeszcze żelazo zawarte w symfonii (to też musisz wziąść pod uwagę).

Nie wiem kto Ci to wyliczał ale jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku, mając już gotowy roztwór ile go dawkować? Albo inaczej. Ile powinienem dać mg/l tygodniowo?

 

W symfonii jest 4g Fe na 600ml całego nawozu. Wychodzi 6,7mg w każdym ml. Daje po 1/2ml dziennie, czyli ok 3,35mg.

Edytowane przez Oximon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile powinienem dać mg/l tygodniowo?

 

Powinno się podawać około 0,4 mg/l

 

Ty żebyś tak miał musisz podawać mniej jak 1 ml dziennie (nie biorę pod uwagi żelazo z symfonii).

 

Proponuję Ci cały roztwór który masz przelać do większej butelki i uzupełnić wodą do 500 ml.

W taki sposób rozcieńczysz to i jak będziesz podawał 2 ml dziennie uzyskasz tygodniową dawkę - 0,3 mg/l.

Automatycznie masz z czego zmniejszyć dawki i masz też jakiś zapas na żelazo zawarte w symfonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku, mając już gotowy roztwór ile go dawkować? Albo inaczej. Ile powinienem dać mg/l tygodniowo?

 

W symfonii jest 4g Fe na 600ml całego nawozu. Wychodzi 6,7mg w każdym ml. Daje po 1/2ml dziennie, czyli ok 3,35mg.

Jaki chelat ? Nie zgadza mi się z obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z symfonii jest to Fe 13% EDTA (4g)

Z allegro Fe 13% EDTA, HEEDTA

 

Co takiego się nie zgadza? To w takim razie jaka dawka na tydzień wyjdzie z samej symfonii?

 

 

Proponuję Ci cały roztwór który masz przelać do większej butelki i uzupełnić wodą do 500 ml.

W taki sposób rozcieńczysz to i jak będziesz podawał 2 ml dziennie uzyskasz tygodniową dawkę - 0,3 mg/l.

Automatycznie masz z czego zmniejszyć dawki i masz też jakiś zapas na żelazo zawarte w symfonii.

 

Tak więc zrobię, zobaczmy co z tego wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko dodam, że przyjmując że akwarium ma 50l to będzie jednak 0,12ppm tygodniowo. :lol:

 

Nie mam pojęcia skąd autor tematu bierze swoje wyliczenia, ale wyglądają one jakby z zakończenia pleców były wzięte.

 

"Aby uzyskać Twój cel wynoszący 0,2ppm Fe musisz dodać 3,692g EDTA Fe (13%) do 160ml. Dodanie tego roztworu do 45L akwarium daje: Fe 0,2ppm"

Co to jest? I kto takie bzdury wypisuje?

 

Kolego, ogarnij ten temat. Zacznij od podania wymiarów tego akwarium, sami policzymy litraż skoro to taki problem.

Jeśli robisz roztwory soli używaj jednego narzędzia do wyliczeń. Kalkulator Zulixa jest prostym i skutecznym rozwiązaniem. Żeby było łatwiej to można w nim wpisać symfonię, wystarczy podać ilość soli i objętość roztworu.

Uprość sobie życie i roztwory wykonaj w takiej samej ilości, kalkulator pokaże Ci wtedy wyniki sumaryczne.

Nie kombinuj, te koło już zostało wynalezione.

Zacznij od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie kombinuj, te koło już zostało wynalezione. Zacznij od początku.

 

Dziękuję za te poruszające słowa, wezmę je sobie do serca. Aczkolwiek po co mam zaczynać od początku?! Może całe akwarium od nowa założyć?

 

 

 

Cytat   "Aby uzyskać Twój cel wynoszący 0,2ppm Fe musisz dodać 3,692g EDTA Fe (13%) do 160ml. Dodanie tego roztworu do 45L akwarium daje: Fe 0,2ppm" Co to jest? I kto takie bzdury wypisuje?

Nie kto, tylko co. Kalkulator - ot co.

 

 

 

 

A ja tylko dodam, że przyjmując że akwarium ma 50l to będzie jednak 0,12ppm tygodniowo.

 

Z symfonii, czy roztworu? 

 

 

Nie widzę sensu wszystkiego zaczynać od początku. 

-Symfonia jest rozrobiona, wszystko jest ok

-Wszystkie sole, oprócz fe są rozrobione w odpowiednich ilościach, według ODPOWIEDNIEGO kalkulatora.

-Mapet napisał mi już, w jaki sposób rozcieńczyć fe, żeby było ok. Teraz tylko kwestia ile tego fe dawkować, aby nie przenawozić biorąc pod uwagę symfonię.

 

Propos symfonii: Od kilku dni wcale jej nie podaje. Rośliny, a zwłaszcza cryptocoryna ma się lepiej (przestaje się marszczyć). To więc było to przedawkowanie magnezu, o którym pisał Tomeksup.

 

 

PS Może mi ktoś wyjaśnić w skrócie jak się przelicza mg/l na ppa i na odwrót? Będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propos symfonii: Od kilku dni wcale jej nie podaje. Rośliny, a zwłaszcza cryptocoryna ma się lepiej (przestaje się marszczyć). To więc było to przedawkowanie magnezu, o którym pisał Tomeksup.

 

Takie rzeczy diagnozuje się ciężko i kiedy wszystko zawiedzie zawsze zwalam winę na K, Ca lub Mg.

 

ppm i mg/l to dla nas akwarystów jedno i to samo, dla chemików jest delikatna różnica.

 

Symfonia to mikro wzbogacone w K i Fe, na samej symfonii daleko nie zajdziesz. 

 

Symfonię lej symbolicznie i dbaj o makro.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli już wszystko wiem o symfonii i mikro. Teraz ostatnia kwestia: co z tym fe?

 

Żelazo należy też do mikro...

I odpowiedź:

 

Powinno się podawać około 0,4 mg/l

 

Ty żebyś tak miał musisz podawać mniej jak 1 ml dziennie (nie biorę pod uwagi żelazo z symfonii).

 

Proponuję Ci cały roztwór który masz przelać do większej butelki i uzupełnić wodą do 500 ml.

W taki sposób rozcieńczysz to i jak będziesz podawał 2 ml dziennie uzyskasz tygodniową dawkę - 0,3 mg/l.

Automatycznie masz z czego zmniejszyć dawki i masz też jakiś zapas na żelazo zawarte w symfonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... Zastanawiało mnie ile żelaza daje symfonia, no ale ok. Można powiedzieć, że temat wyczerpany. 

 

 

Panowie, przeprowadziliście mnie przez trudne początki z nawożeniem. Mieliście do mnie sporo cierpliwości, przez długi czas pomagaliście mi z każdym problemem. Właśnie za to chciałem Wam ogromnie podziękować.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

Oximon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...