Skocz do zawartości

Pogarszająca się kondycja roślin, co2 i nawożenie


Oximon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po ostatnim restarcie akwarium nie mogę sobie dać rady. O ile rybki mają się świetnie, nawet się rozmnażają, o tyle rośliny to jakaś porażka. 

 

Na początku po restarcie wsadziłem to, co przetrwało - jedna cała roślinka (nie znam gatunku, będzie na zdjęciu) i korzenie z innej, która nie przetrwała w kontakcie z lekiem (substancja dodana do wody, choroba "białych kropek" na rybkach). Następnie dokupiłem koszyczek roślinki trawiastej. 

 

Po jakimś czasie wszystko zaczęło marnieć. Liście roślinki sprzed restartu zaczęły obumierać, powoli, co trwa do chwili obecnej. Ze wsadzonych korzeni zaczęły wyrastać jakieś ciemne "szkarady" (po młodych roślinkach spodziewałbym się pięknej, soczystej zieleni). Trawa natomiast zaczęła ciemnieć i wyglądać kiepsko - zdecydowanie jej stan się pogarsza z dnia na dzień.

 

 

Tydzień temu zmajstrowałem bimbrownie co2. Stan roślin nadal ulega pogorszeniu. Dzisiaj zmieniłem zacier, jednakże zastanawiam się nad zaprzestaniem dozowania co2.

 

Zamówiłem także znaną symfonie złota, jednakże wzbogaconą o Fe i K (podobno jakaś nowość). Tutaj fragment opisu z aukcji:

 

 

Symfonia złota+ Fe+K+E300+E202 to nawóz mikroelementowy z dodatkiem żelaza, potasu i środków konserwujących.

W standardowym składzie symfonii złotej brak jest potasu, a ilość żelaza jest zbyt mała do odpowiedniego wzrostu i rozwoju roślin, dlatego nawóz został wzbogacony w te pierwiastki w postaci chelatu żelaza (Fe 13% EDTA)- 4g oraz K2SO- 20g.

Nawóz dzięki dodatkowi sorbinianu potasu (E202) zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, a kwas askorbinowy (E300) zawarty w nawozie zapobiega rozwojowi bakterii. Zawartość środków konserwujących jest istotna ze względu na trwałość nawozu, a zarazem bezpieczna dla roślin i zwierząt.

 

Symfonia złota+ Fe+K+E300+E202 w swoim składzie zawiera:

- magnez (Mg) - 15,0%

- bor ( B) - 0,20%

- molibden (Mo) - 0,03%

- kobalt (Co) - 0,004%

- mangan (Mn) - 0,70%

- cynk (Zn) - 0,20%

- miedź (Cu) - 0,16%

- żelazo (Fe) -1,2%

Cu, Co, Fe, Mn, Zn - schelatowane przez EDTA

Dodatkowo:

- Fe (13% EDTA) - 4g

- Potas (K2SO4) - 20g

- E202 - 0,2g

- E300 - 0,5g

 

Przygotowanie nawozu:

Zawartość woreczka rozpuścić w 600 ml wody (np. destylowanej )

Dawkowanie:

1 ml na 60 litrów akwarium dziennie, w razie niedoboru Fe zwiększ dawkę

http://allegro.pl/symfonia-zlota-fe-k-e300-e202-74-7g-nowosc-i3765510078.html

 

 

Czy co2 ma sens? Czy ten nawóz pomoże? Bardzo proszę o pomoc.

Proszę także nie pytać o testy parametrów wody - jestem uczniem z niezbyt wysokim budżetem - nigdy nie przeprowadzałem i raczej nie będę. Jeżeli trzeba - mogę podesłać parametry wody z wodociągów. 

 

 

INFO:

-65L

-filtr wewnętrzny 340l/h

-Grzałka 100W z termostatem

-Temperatura ustawiona 23*C. Termometr wskazuje 25*C, ale chyba lekko zawyża

-Podłoże to najzwyklejsze kamyczki z zoologicznego, brak kulek glinianych, ziemi itp. 

-Posiadam świetlówkę o mocy 15W. W wakacje wymieniłem oryginalnie dołączoną do pokrywy (chińszczyzna) na Panasonic'a - rzekomo ma dawać lepsze światło. Niestety wszystkie o tym rozmiarze mają po 15W. Aby zwiększyć trochę ilość światła pod świetlówką przykleiłem folię aluminiową. 

Światło zapalane jest przez timer i działa od 11 do 23. Wydawało mi się, że regularne godziny świecenia również przyniosą jakieś rezultaty, jednakże na razie ich nie widzę.

 

Znalazłem zakupione dawno temu jakieś drobne kuleczki gliniane dla roślin akwariowych, nie mam jednak pomysłu jak "podrzucić" go roślinom bez zmieniania wody w brązową breję, a także bez restartu całego akwa.

 

OBSADA:

-2x gupik

-2x platka (i 5 małych w kotniku, do wpuszczenia za kilka tygodni)

-2x tetra

-1x kirys

-1x glonojad

-1x krewetka amano

 

 

Na koniec dołączam zdjęcia - obecne akwarium oraz zebrane liście padającej roślinki sprzed tygodnia. Folder 29.12.13 zawiera obecne, reszta jest sprzed kilku-kilkunastu dni.

Bardzo przepraszam za jakość, ale musiałem zmniejszyć rozmiar.

 

Akwarium.zip

 

 

Bardzo proszę o pomoc mądrzejszych ode mnie i pozdrawiam!

Edytowane przez Oximon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak sobie popatrzyłem na ten nawóz. Wiele dobrych rzeczy o nim słyszałem, ale sam nie stosowałem. Przejrzałem zdjęcia. 

 

Proponowałbym kupić sole osobno plus jakieś tanie mikro. Sole zrobić samemu. Po co ? Aby mieć możliwość typu: brakuje potasu - leję potas. Poza tym co zrobisz jak zabraknie Ci azotu ? Fosfor można jakoś jeszcze chałupniczo dodać. 

 

Podłoże masakryczne (estetyka). Ma też ono dobre strony. Nie odmulaj dna, osady to bogaty nawóz. 

 

Nawożenie symfonią da sens wtedy kiedy będziesz mieć azot i fosfor produkowany od rybek, inaczej przedawkujesz. U ciebie nie ma ziemi, więc każde przedawkowanie mikro może być groźne.

 

Jeżeli jesteś z dużego miasta to szukaj  w dużych marketach spożywczych saletry potasowej KNO3. To jest nawóz do akwarium, a dla maniaków żywności środek konserwujący.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze napisać o oświetleniu i obsadzie - uzupełniłem w głównym temacie.

 

Symfonia z marko zawiera faktycznie tylko Magnez i Potas. Skoro już zakupiłem symfonię, to wypadało by jej użyć. Porządkując to wszystko:

-Codziennie daję 1ml roztworu symfonii

-Dodaję saletrę potasową (jaki roztwór, w jakich ilościach, i co ile??)

-Co jeszcze muszę kupić i dodawać, żeby to wszystko zaczęło funkcjonować?

 

 

 

Kulki G-T wciska się palcem pod korzenie

To nie są żadne kulki. Wygląda to tak:

72e636c6be282.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w zoologicznym. Kupiłem Cryptocoryne Petchii. Sprzedawca powiedział, że przy moim oświetleniu powinna rosnąć. Ma także rozwinąć duży system korzeniowy i obficie wypuszczać nowe pędy w różnych miejscach akwarium. Za 2zł dorzucił mi także jakąś tabletkę, którą kazał wsadzić pod korzenie rośliny. Ma działać 4-6 tygodni i nawozić Cryptocoryne i odrobinkę pozostałe rośliny.

 

Co o tym sądzicie? Czy posiadając tą tabletkę bezpiecznie stosować symfonię złota?

 

 

EDIT

 

Znalazłem taki przepis na nawóz MAKRO

 

 

 

Na 1 litr wody destylowanej lub R/O 

Potas w formie K2SO4 - 16 gramow 
Azotan w formie KNO3 - 20 gramow 
Fosforan w formie KH2PO4 - 6 gramow 
Magnez (opcja jesli nie zmieniasz wody regularnie) w formie MgSO4 - 41 gramow 

Dokladnie wywazone skladniki rozpuszczasz w w/w wodzie. Dozowanie: 1ml roztworu na 40 litrow wody akwarium. 

 

Symfonia złota którą zamówiłem zawiera oprócz MIKRO także Magnez i Potas. Zatem musiałbym dorzucić jeszcze KNO3 (saletra, tak jak napisał tomeksup) oraz KH2PO4 - zamówiłbym.

 

Zwracam się więc z pytaniem: w jakich proporcjach rozrobić KNO3 i KH2PO4 do mojego akwa tak, abym mógł stosować z symfonią?

Edytowane przez Oximon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz objętość akwarium licząc wymiary WEWNĘTRZNE akwarium. Odejmij objętość podłoża i podaj. 

 

Saletrę skąd masz ? Podaj co jest na niej napisane ? 

 

Dwudiwodorofosforan - można obejść się bez niego. Trzeb więcej wrzucać pokarmu, lub martwe liście roślin.

 

Przepis sam liczysz kalkulatorem w zależności od poj. akwarium i później stosujesz w zależności od warunków w akwarium.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

Przepraszam za długi brak odzewu, jednakże ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu.

 

31 grudnia zacząłem stosować zamówioną symfonię złotą, podaję zatem już ponad tydzień. Efekty są zaskakujące. Trawy nabrały soczystego koloru, jedna z nich wypuściła 2 nowe roślinki, do trzeciej idzie już odnoga. Roślinka, którą już przekreśliłem przestała obumierać i wypuściła piękne młode listki.

Zastanawiają mnie jednak niezidentyfikowane szkaradki, które troszkę podrosły, ale nadal wyglądają beznadziejnie. Także cryptocoryna nie jestdo końca zdrowa. Choć intensywnie rośnie i wypuszcza młode pędy, to liście zaczęły ciemnieć na brzegach. Widzę kilka możliwych problemów, ale nie wiem który będzie tym prawdziwym. O ile może małym roślinkom wystarczy jeszcze trochę czasu, to cryptocoryna naprawdę mnie martwi. 

Najpierw pomyślałem, że może warto zaopatrzyć się w saletrę, jak proponował TOMEKSUP, jednakże nigdzie nie mogłem takowej znaleźć (ani markety, ani mniejsze sklepy osiedlowe), w ogrodniczym natomiast są tylko w większych ilościach. Pisał on także o możliwym przedawkowaniu, jeśli nie będzie azotu i fosforu od rybek. Może to jest to?

Nadal martwi mnie tabletka pod cryptocoryną. Próbowałem ją znaleźć, ale nie udało mi się to, chyba jest zbyt głęboko wkopana. Może więc występują jakieś nadmiary tylko dla cryptocoryny właśnie przez nią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grzeb w podłożu. Grzebanie=problemy.

 

astanawiają mnie jednak niezidentyfikowane szkaradki, które troszkę podrosły, ale nadal wyglądają beznadziejnie. Także cryptocoryna nie jestdo końca zdrowa. Choć intensywnie rośnie i wypuszcza młode pędy, to liście zaczęły ciemnieć na brzegach. 

 

 

Hmm, jakieś foto ? Na brzegach to mogą być zielenice. Czy takie krzaczki równej wysokości do 5mm ? Czy może pojedyncze nitki ? Dziwna sprawa, roślina rośnie a stare liście mają problemy. Stawiam na niedobór, ale chciałbym zobaczyć te stare liście.

 

Tą saletrę kup na allegro lub akwanawozy pod hasłem KNO3. Ostatnio chciałem kupić 5kg to musiałem się gęsto tłumaczyć. Mieszanka odpowiednia i mamy wybuch. Tam kupisz 100g. Przemyśl sprawę i kup też inne nawozy żeby nie płacić 5x za przesyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samej cryptocorynie nic nie ma, ale jak spojrzeć pod światło, to na trawie są takie małe niteczki. Zresztą udało mi się to uchwycić, poniżej linki do zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

 

Czyli tak jak piszesz nie zamawiać kilka razy. Do stosowanej symfonii muszę dokupić jeszcze saletrę. To wystarczy? Bo pisałeś jeszcze o innych nawozach.

 

Czy te niteczki to nie jest przypadkiem efekt przenawożenia?

 

Edytowane przez Oximon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś coś z tym podłożem?

Masz rośliny które w większej mierze pobierają pierwiastki z podłoża.

A dlaczego masz nitki i nadal rośliny nie wyglądają ładnie...

Rosną ale mają braki co chwile  ich wzrost się zatrzymuje.

Roślina która "stoi" traci swoją ochronną powłokę na liściach i zaczynają osadzać się glony, im ich więcej tym bardziej roślina obumiera, z jej liści wydostają się następne związki z czego korzystają glony.

Dopóki nie wzbogacisz podłoża zapomnij  o ładnych roślinach (bynajmniej tych).

Dla takich roślin (z rozbudowanym systemem korzeniowym) nawożenie słupa wody to całkiem inna historia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na pierwszym miejscu ludwigia ?

2. Na 2,3, 4,5 zdjęciu poskręcane liście. 

3. Trawa żółłta.

 

Czy to są efekty sprzed stosowania nawozu. 

 

Poskręcane brzegi to efekt albo wysokiego potasu albo blokady potasu wywołanego magnezem. 

 

Lejesz kranówkę ? Twarda jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet:

Odkąd stosuje symfonię, rośliny rosną jak szalone. Nie ma żadnych "przestojów". Niteczki zaś są tylko na niektórych liściach, na górnej części, zazwyczaj na tych poobgryzanych przez rybki (wiem, już zacząłem podawać pokarm roślinny) lub tych marnych, które jeszcze nie odżyły (nadal brązowawo-żółty kolor).

 

Tomeksup:

1. Nie mam pojęcia co to za roślina, wsadziłem ją w formie korzeni, wyrosło "TO".

2,3. Widać natychmiast, że oko fachowca :).

Jeżeli chodzi o trawę są to chyba jeszcze pozostałości sprzed nawożenia, obecnie i tak wyglądają o niebo lepiej, niż wcześniej.

Cryptocoryna została wsadzona dzień przed rozpoczęciem nawożenia, więc nie mam pojęcia co o tym sądzić.

 

 

Zapomniałem jeszcze napisać o ciemnych plamkach na niektórych liściach trawy, może ta informacja jakoś naprowadzi, poniżej zdjęcia.

 

Czytałem trochę o niedoborach. W jednym z obszerniejszych tekstów było:

Azot:(...)"Rozmiar chlorozy [żółknięcie części zielonych rośliny] może być zróżnicowany i obejmować brzegowe partie liści jak i jego całą powierzchnie."(...)

Jutro zajmę się tą saletrą, poszukam jeszcze w mieście, albo zamówię przez internet.

 

Wodę podmieniam raz w tygodniu, około 1/3 zbiornika. Leję bezpośrednio z kranu. Tutaj strona wodociągów, do pobrania jest plik z dokładnymi parametrami wody. Ja się na tym nie znam, ale wy na pewno coś wywnioskujecie. http://www.mpwik.pulawy.pl/jakosc-wody.html

 

Symfonia w swoim składzie zawiera zarówno potas, jak i magnez. Może dostarcza go dodatkowo ta tabletka i coś jest przedawkowane?

 

 

Chciałbym podziękować wam też za dotychczasową pomoc i cierpliwość do mnie. Bez was nie dałbym rady ogarnąć tego wszystkiego :)

 

Edytowane przez Oximon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd stosuje symfonię, rośliny rosną jak szalone.

 

Póki nie zabraknie N i P. 

 

Niteczki zaś są tylko na niektórych liściach

 

Przyczyny nitek:

1. Przedawkowanie ostre Fe

2. Whania co2

3. Strefy martwej wody. 

4, Miejsca zacienione.

 

Zapomniałem jeszcze napisać o ciemnych plamkach na niektórych liściach trawy

 

Nie wiem jak to powiązać.

 

Wode podmieniaj maks. 12,5l. Po co 1/3 ? Szkodzisz akwarium. Chyba, że przedawkujesz coś to wtedy podmieniasz więcej.

 

Opis niedoborów azotu jest ok, ale pamiętaj, że nie można rozpoznać choroby tylko na podstawie kaszlu, bo to może być przeziębienie a na raku kończąc. 

 

 

Tutaj strona wodociągów,

 

Robi się problem:

 

1. W wodzie niby masz no3=8,83mg/l. Czyli robiąc podmiany wlewasz azot. Chyba, że rośliny tak szybko go wciągają. Poziom azotu prawie jest idealny w kranie. Masz wodę w kranie z nawozem w postaci azotu (no3). Saletra (KNO3) może nie być aż tak bardzo potrzebna.

2. Chloru nie ma - nie trzeba aż tak długo odstawiać. Ja bym lał prosto do akwarium, ale woda ma mieć odpowiednią temp.

3. Twardość ogólną - gH masz 22 st. niem. W akwarium masz pewnie jeszcze więcej. kH też pewnie masz wysokie (domyślam się) - strzelam kH=15 st. niem. 

 

 

4. Zamów sobie KNO3, K2SO4, chelat Fe 8% lub 13 %, KH2PO4. Żeby później znowu nie zamawiać. 

 

I teraz najważniejsze:

 

W kranie masz idealnie no3 i wiele magnezu (gH między innymi tworzy magnez) . W symfonii masz też magnez. Prawdopodobnie on tak miesza. W pewnym momencie jak przedawkujesz magnez to on blokuje potas i wapń. 

 

Pisałem na szybko.

 

Ogranicz symfonię o połowę. Jeśli będą problemy wróć do dawny dawek.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie zabraknie N i P. 

 

A kiedy może zabraknąć? Jakie mogą być skutki? Skoro mam sporo azotu w kranówce to dostarczam go co tydzień z podmianą...

 

 

 

Przyczyny nitek: 1. Przedawkowanie ostre Fe 2. Whania co2 3. Strefy martwej wody.  4, Miejsca zacienione.

 

1.Fe znajduje się w symfonii, ale wątpię w jej przedawkowanie.

 2. Wahania co2? Mam bimbrownię. Jednakże chciałem aby działała całą dobę, więc aby ograniczyć rozpuszczanie zamiast "mgiełki" mam bąbelki gazu.

3. Przerobiłem z tydzień temu filtr, teraz mam deszczownię na tylej ściance, mniej więcej na środku akwa. Raczej nie ma takich stref.

4. Może między liśćmi trawy takowe są, pływają już po powierzchni.

 

 

 

Masz wodę w kranie z nawozem w postaci azotu (no3). Saletra (KNO3) może nie być aż tak bardzo potrzebna.

 

 

Zamów sobie KNO3, K2SO4, chelat Fe 8% lub 13 %, KH2PO4.

 

 

Skoro saletra może nie być potrzebna, to po co piszesz, aby kupić? 

Przypominam, że K2SO4 znajduje się w symfonii (całe 20g!) oraz 4g chelatu Fe (13%). Czy również jest konieczne kupowanie i podawanie osobno?

 

KH2PO4 - jakiś difosforan. Nazwa straszna :) W jakim celu miałbym go podawać? Czego dostarczy i w czym pomoże? (przepraszam za tyle pytań, ale może się czegoś nauczę :))

 

 

 

Do tej pory i tak dozowałem tylko połowę zalecanej dawki. Wczoraj odczytałem twoją wypowiedź i nie podałem symfonii z zamiarem dawkowania co drugi dzień. Po podaniu dzisiaj rano, po południu zauważyłem, że cryptocoryna jest jeszcze bardziej poskręcana (całe liście). Wydaje mi się, że przypadłość dotyczy tylko jej, bo tabletka na bank coś dodaje i pewnie jest to między innymi magnez. Zastanawiam się nad całkowitym zaprzestaniem podawania symfonii przez tydzień i poczekać na efekty.

 

Mam jeszcze pytanie: w jaki sposób przycinać trawę, aby jej nie szkodzić? Słyszałem radę, aby przycinać tylko latem bo rośliny mają więcej światła, poniważ dochodzi słoneczne itp., ale mam wątpliwości.

Edytowane przez Oximon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy może zabraknąć? Jakie mogą być skutki? Skoro mam sporo azotu w kranówce to dostarczam go co tydzień z podmianą...

 

Jeśli rośliny potrzebują więcej niż im dajesz to kiedyś się skończy. Azot i Fosfor wzajemnie się "stymulują". Jak jednego z nich zabraknie lub proporcje będą ostro zaburzone to zahamuje to pobieranie tych składników.

 

Wpisałem do kalkulatora i ta smfonia daje bardzo mało potasu. Wyszło mi 1,74mg/l na tydzień. Powinno być 10mg/l przynajmniej. K2SO4 jest 20g ale dajesz tylko 1ml dziennie. Dawkując więcej możesz mikro przedawkować.

 

KH2PO4 - jakiś difosforan. Nazwa straszna  :) W jakim celu miałbym go podawać? Czego dostarczy i w czym pomoże? (przepraszam za tyle pytań, ale może się czegoś nauczę  :))

 

Da fosfor

 

 

Teraz do pt mnie nie będzie ale muszę się zastanowić na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc skład symfoni to bym zakwalifikował ten nawóz do mikro z dodatkiem żelaza ( Fe to też mikro) i z dodatkiem Potasu i Magnezu. Dawkując 1ml dziennie dajesz mikro i nic poza tym. Potasu jest tyle co kot napłakał. To mówi kalkulator - nie ja.

 

 

Skład symfoni utwierdza mnie w przekonaniu, że potrzebujesz makro. Masz po prostu ostre braki. Przepisu nie szukaj. Jest kalkulator i on nam powie co mieszać i jak. Potrzebna będzie waga z dokładnością do 1g.

 

Do podłoża można kulki dać.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole, osobno. Gotowce się robi jak dokładnie się wie czego i ile rośliny pobierają, inaczej nie ma o tym mowy.

Za sole zapłacisz prawie grosze, kalkulator jest w temacie "podklejony" w tym dziale. Sam sobie obliczysz sam namieszasz i będziesz wiedział ile czego podajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zamówienia soli, które wymienił TOMEKSUP, czyli KNO3, K2SO4, KH2PO4 oraz chelat Fe 13%.

 

Pobrałem także kalkulator Zulixa. Jednakże wedle moich obliczeń (może są błędne, nie będę się spierał) ilość Fe w symfonii jest wystarczająca aby zapewnić odpowiednie stężenie. Czy jest więc sens kupować oddzielnie?

Proszę o wyjaśnienie i informację, czy podane wyżej związki są odpowiednie i czy wystarczą do odpowiedniego nawożenia w połączeniu z symfonią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyliczyłem jeśli się nie pomyliłem na 0,1mg/l tygodniowo. 

 

Ok, przypuśćmy, że lejesz symfonię tak aby trafić w 0,1 mg/l Fe tygodniowo. Masz w tym momencie za mało potasu. Zwiększasz potas, to zwiększa się ilość Fe. Nawet jeśli nie przekroczysz 0,42mg/l Fe to przedawkujesz np. mangan.

 

Kupujesz osobno aby mieć PEŁNĄ KONTROLĄ NAD STĘŻENIAMI. 

 

Wklej swoje obliczenia to popatrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem pomiarów akwa. Okazało się, że podano mi błędne informacje. Wychodzi mi około 50l. W obliczeniach wklepałem 45.

 

Wyszło mi, że muszę dać 19,8g K2SO4, 17,5g KNO3, 1,5g KH2PO4 na 500ml nawozu. Nie widzę tylko nigdzie informacji ile mam dać Fe do tego nawozu. Bo rozumiem, że żelazo byłoby rozrobione razem z makro?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...