Jump to content

Syf w akwa pod moją nieobecność


Korczydar
 Share

Recommended Posts

   Jako że to mój pierwszy raz na tym forum, witam wszystkich serdecznie. Mam na imię Darek i miałem już kilka baniaków, od dziecka. Niestety w ostatnim czasie zostałem zmuszony do zmiany systemu pracy, przebywam 4tyg. w pracy, poza domem, i później na 4 wracam. I tu właśnie powstał problem... Nie jestem w stanie zmusić żony do podmian wody, przez 4 tygodnie woda jest bez podmian, co tydzień dolewana zalecana dawka Easy Balance firmy Tetra. Niestety żona również pracuje, i często teściowa zostaje u nas na dłużej, i dokarmia ryby, bo one "proszą"... Próbowałem tłumaczyć i prosić, niestety za każdym razem to samo. Gdy wracam po 4tyg i biorę się za odmulanie, to po prostu nie wiem gdzie zacząć, dno jest tak zasyfione resztkami jedzenia, że aż dziw bierze że ryby jeszcze żyją. Oczywiście widać już początki krasnorostów. Ale dobre wyczyszczenie, kilka podmianek wody, mało karmy i baniak jakoś dochodzi do siebie. Tyle tylko że to już czas znowu do pracy. Po następnym powrocie jest już masakra, krasnorosty wszędzie, rośliny niewidoczne, korzenie w pędzelkach... I zawsze co drugi raz to samo. Oczywiście tu nie trzeba szukać powodów glonienia, są one dość jasne. Tyle tylko że szukam sposobu na to aby zbiornik jakoś wytrzymywał te 4tyg. I stąd moje pytanie, czy jest sens wrzucać filtr podżwirowy? Mój baniak to 120x50x50, oświetlany dwiema świetlówkami T5 philipsa po 59W każda, oczywiście standardowo jedna aquarelle a druga 965 aquasky, grzałka fluvala 300W, taka w obudowie z wyświetlaczem, filtr TetraTec EX 1200(kubełek) i wewnętrzny Tetra IN 1000+, podłoże to żwir 0.4-0.8. Mam w zapasie dwa kubełki od poprzednich zbiorników, tetre ex700 i fluvala 405. Myślałem żeby wykorzystać któryś z nich do filtra podżwirowego i pchać przez niego wodę, aby syf z dna się unosił i zasysały go kubełki. Czy to zdałoby egzamin? Są różne zdania o nich, ale skoro bym pchał wodę a nie ssał, to raczej chyba bym go nie zapchał? A dzięki temu może baniak przeżyłby te 4 tyg. i po powrocie czekałoby mnie tylko porządne szorowanie kubełków, a nie całego akwa? Zapomniałem opisać obsady 5x bocja wspaniała, 1x labeo zielone, 2x kiryśnik, 2x zbrojnik niebieski, 20x neon czerwony, 4x Atya Gabonesis i kilka amano, niedobitki których bocje jeszcze nie znalazły :)

   Będę wdzięczny za każdą radę i sugestię.

Link to comment
Share on other sites

Witam. A może wystarczy poprostu zastosować jakies mechaniczne karmidełko dla ryb ( można taki rózne wynalazki kupić w sklepach akwarystycznych ) i wtedy nie dopuszczać teściowej do karmienia ryb. Może wtedy przy wydajnej filtracji akwarium nie będzie tak bardzo zabrudzone.

Link to comment
Share on other sites

A może żona w_końcu,nie pracuje 24h na dobę._Rybom wszystko jedno czy rano czy wieczorem jedzą.

Do zebrania odpadków potrzebny jest dobry filtr, zamontuj dodatkowe pomogą.

Woda nie kryształ, ale będzie lepiej.

 

 

/PISZ PO POLSKU! / DUNAY

Edited by Dunay
ortografia
Link to comment
Share on other sites

Najbardziej podoba mi się opcja zmiany teściowej :) Niestety raczej niewykonalne. To faktycznie dobra kobieta, i wie ile ma dawać, tłumaczyłem dziesiątki razy. Ona da ile ma dać, patrzy, i po chwili "a dorzucę, co by głodne nie były", tak z dobroci serca...EX1200 i tetraIN1000+ to chyba już dobrze co do wydajności filtrów? Myślę tylko czy podżwirowy podłączony pod tetra EX700 pchałby syfek z dna na tyle, żeby się nie odkładał? Nie wiem też jak miałoby to się do rybek? Czy nie miałyby problemu że coś im dmucha z dna? No i czy dmuchając tym filtrem nie zatkałby się szybko jak ssąc przez niego? Podobno jeśli już go odpalę i po jakimś czasie się zatka i tak zostawię, to niezły syf tam się zrobi, bo bakterie przyzwyczajone do przepływu wody z tlenem zaczną padać i jeśli to się wzruszy to ...Chyba że coś źle zrozumiałem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...