Skocz do zawartości

Asian black water - powrót do akwarystyki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum chciałbym przede wszystkim przywitać koleżanki i kolegów akwarystów.  cheesy.gif

Po trochę ponad 4-letniej przerwie postanowiłem wrócić do akwarystyki i wybór padł na "czarne wody" południowo-wschodniej Azji. 
Ze względu na wcześniej wspomnianą przerwę oraz fakt, że 99% sprzętu wtedy sprzedałem (patrząc na postęp technologiczny może to i lepiej smiley.gif ) jestem zmuszony dokonać zakupów praktycznie od podstaw.

Na biotop leśnego bajora chciałbym przeznaczyć akwarium o pojemności 120-150l i tu rodzi się pierwsze pytanie. Do wyboru zostawiłem sobie dwa zbiorniki proste z pokrywą w zestawie:
- 80x40x40cm (128l)
- 80x40x45cm (144l)
Jak uważacie, który z nich będzie lepszy? Ja bym postawił na ten trochę większy (wyższy), ale wolę się poradzić aby później nie żałować... Różnica w cenie jest minimalna więc praktycznie ta kwestia jest bez znaczenia.

Oświetlenie: pokrywa dostosowana jest pod 2 świetlówki T8 18W. Jakie będą najodpowiedniejsze do tego typu akwarium?

Filtr: http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-ncf-600-akwarium-do-150l-i3819296384.html w zasadzie nie znana mi firma, ale chyba da radę? Ew. jakiś inny polecacie, który ceną nie zwali z nóg, a będzie lepszy od w/w? wink.gif Czy coś zmienić we wkładach do niego? Ew. kupić jakieś inne gdy będę kiedyś wymieniał?

Grzałka: http://allegro.pl/grzalka-tetra-ht100-100-150l-niemiecka-jakosc-i3819364586.html

Podłoże: żwirek, glina, torf (?) - za jakieś linki do konkretnych sprawdzonych przez Was producentów/sklepów, a najlepiej już produktów byłbym bardzo wdzięczny.  rolleyes.gif

Flora: 
- Cryptocoryne spiralis,
- Cryptocoryne wendtii green,
- Nymphaea Tiger Lotus,
- Eleocharis acicularis,
- Pistia stratiotes,
- Ceratopteris ... (który będzie najładniej się komponował?),
- Microsorium pteropus,
- Limnofilia ?
- Wgłębka wodna
- hmm jakiś mech na korzeniu może jeszcze do tego?

Fauna:
1. prętnik pręgowany 1+3/4, piskorek 3-4 szt, bocja pręgowana 5-6 szt
2. bojownik 1+2/3, piskorek 3-4 szt, razbora 10 szt lub bocja pręgowana 6-7 szt
3. gurami mozaikowy 2+4, razbora 8 szt, piskorek 3-4 szt

Za wszelkie rady/uwagi/propozycję do moich wstępnych wyborów - może niekoniecznie dobrych - będę bardzo wdzięczny. smiley.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótkie akwaria na bocje, o nich zapomnij. Ja Ci proponuje jakieś zdziczałe bojki (krótkie płetwy, bez wymyślnych barw) jako parkę (dobierz po prostu jedną z trzech samic z którą będzie się dogadywać najlepiej), do tego około 15-18 razbor klinowych i np 10 piskorków.

Zamiast bojka dobrany harem gurami mozaikowego również jest ok.

 

Zamiast pistii na taflę wrzuć ceratopterisa.

 

Z grubsza mniej zielska, a więcej korzeni i liści na dnie. Można obsadzić gęsto zwartkami: (na dziko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting dzięki za odpowiedź. 

Jak dobrze pójdzie, to akwarium za miesiąc albo 1,5 będzie już sobie 'dojrzewać', jednak wolę wszystko zaplanować i przygotować sobie wcześniej. ;)

 

Co do sprzętu, który wstępnie wybrałem, to rozumiem, że nie masz uwag?

 

Jeśli chodzi o podłoże to zastanawiam się właśnie jak zrobić żeby było najlepiej... Zastosować w miarę drobny zwykły żwirek + kulki gliniano-torfowe czy kombinować z jakąś inną mieszanką?

 

Jakie liście najlepiej nadają się do tego typu akwarium? Do tej pory znalazłem liście buku, olchy i ketapangu.

Jak należy je przygotować przed umieszczeniem w akwarium?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzęt po prostu nie patrzyłem ;p.

Liście wystarczy sparzyć. Najlepszą mieszanką na dnie jest warstwa 5-6cm piachu. Takie podłoże nawozi się kulkami.

 

Ogólnie jako że planujesz BW to z góry zakładam że woda w kranie jest bardzo miękka, lub będziesz kupować membranę RO.

 

Filtr odradzam. Jest malutki. Ja swoje 112 filtruję Tetratec EX700 + Aquael PATmini.

 

Grzałka najpewniejsza to EHEIM Jager 250 W. Mercedes w klasie grzałek i gwarant że nic się nie stanie.

 

Na dno PIACH. Żadne żwirki-srirki. Ewentualnie mieszanka piachu i żwirku w kolorze pasującym do piachu. Wtedy np sypiesz 3cm piachu i 2 cm mieszanki piach+żwirek. Ogólnie piach jest gwarantem wydajnej filtracji i zdrowych korzeni roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jako że planujesz BW to z góry zakładam że woda w kranie jest bardzo miękka, lub będziesz kupować membranę RO.

 

Twardość wody waha się u mnie w mieście od 2 do 6 DH w zależności od źródła - jutro dowiem się dokładnie ile jest u mnie. Filtr RO3 i tak pewnie kupię - dla pewności i lepszej wody. :)

 

Filtr odradzam. Jest malutki.

 

Hmm zatem coś większego... Może http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-aquael-unimax-250-i3833824026.html ? Jest jeszcze trochę większy od Twojego Tetratec EX700.

Jakie wkłady najlepiej zastosować przy takim biotopie?

 

Co do grzałki, to faktycznie wezmę EHEIM - różnica w cenie niewielka, a jakość na pewno duuużo większa w porównaniu do Tetry. :)

 

Do tego jeszcze jakieś ładne korzenie by się przydały i liście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje 50:50 będą OK? Czy czegoś dać więcej? 

 

Do tej pory nigdy nie miałem herbatki i nie chcę za bardzo oczyścić tej wody - w tym biotopie byłoby to akurat chyba zbędne.  :mrgreen:

 

Stosujesz u siebie jeszcze jakieś inne media filtracyjne (np okresowo albo zamiennie) czy tylko i wyłącznie ceramikę i gąbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu koleszko wyprzedziłeś mnie :D Też niedługo stawiam Azje BW tyle że z zupełnie inną obsadą. Co do wielkości akwa to BW lepiej prezentuje się w długich a niezbyt wysokich baniakach (według mnie :P). Z roślin najlepiej same zwartki, posadzić w kąt kilka w kupce, z czasem zrobią busz. Tak jak Svering pisze tylko piach , najlepiej to walnąć tam korzenie, szyszki, patyki i liście i nie patrzeć jak to wygląda (oczywiście z głową ) efekt jak dla mnie jest kapitalny, te aranżacje w których widać pracę ręki ludzkiej wyglądają cienko przy tym :D A co do obsady to się zgodzę że bojki dzikusy pasują jak ulał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A macie jakiś sposób na przyciemnienie stałe wody - czy przyciemniać wodę do podmian szyszkami olchy czy podmieniać i  przyciemniać już w baniaku. I jak to jest z szyszkami - czy wrzucenie do wody ją przyciemni czy jednak trzeba ją zaparzyć i wlać wywar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy szyszki przepłukać i do baniaka. NA przyciemnienie stałe wody jest kilka sposobów, z allegro możesz kupić 400 czy 600 szyszek (nie pamiętam dokładnie) za około 20 zł. Ja wsadzam do baniaka na start tak na 100l wody ze 150 szyszek, a przy podmiance dodaje zawsze jakieś dodatkowe bo wiadomo że woda się z czasem rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uuuu koleszko wyprzedziłeś mnie
 

 

Do mojego ryby wpuszczę jak dobrze pójdzie dopiero w drugiej połowie lutego, więc masz szanse jeszcze być pierwszy. ;)

 

 

 

U mnie póki co woda ma kolor słomkowy mimo liści dębu klonu, gałęzi olchy - ale dodatek szyszek na pewno trochę je przyciemni. 

 

Hmm myślę, że lepiej sobie stopniowo zabarwiać wodę niż wrzucić od razu ogromne ilości szyszek i liści, a później się martwić, że woda ma zbyt ciemny kolor i kombinować z jej oczyszczeniem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie liście były sparzone więc za dużo koloru nie puszczą - większość dodałem 2 tyg temu - dzisiaj kolejne dębowe. Szyszek jest może z 10 - ale wygotowane bo na gałęziach wisiały które musiałem przegotować - z nich koloru już nie będzie raczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamta odpowiedź miała jedynie na celu potwierdzenie przedmówczyni i moim zdaniem byłaby zupełnie bez sensu przy pytaniu sformułowanym jak moje tutaj. O glonach jest bardzo dużo informacji w specjalnie przeznaczonym do tego dziale i nawet nie trzeba używać wyszukiwarki - więc po co linkować...

Niestety dzięki 'cudownej' wyszukiwarce na tym forum nie znalazłem odpowiedzi, która by mnie usatysfakcjonowała - jedynie jakieś szczątkowe informacje. 

Chciałem właśnie zaproponować, aby zebrać wszystkie ciekawsze informacje dotyczące BW w jednym wątku - jak to zostało zrobione z innymi dość często poruszanymi tematami, ale skoro mam iść do "konkurencji" na inne forum i tam sobie szukać, to okej - ciekawe podejście jak na moderatora. ;)

 

Po co zebrać w jednym wątku większość ciekawych informacji na dany temat jak można godzinami męczyć się z kiepską wyszukiwarką na forum i setkami innych wątków zawierających szczątkowe informacje na temat tego biotopu... :)

 

Dzięki za fachową pomoc Sverting.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez seba21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, w internecie wcale nie ma dużo na temat wyższości liści dębowych nad bukowymi. Pewnie nikt nie prowadził takich badań.

Jak myślisz, dlaczego?

Czy ketapang jest od nich lepszy? W kontekście BW raczej to bez znaczenia. Więc czemu jest droższy? Bo wyobraź sobie, że nie rośnie on ani w Borach Tucholskich, ani w Bieszczadach.

W skrócie: liść to liść, aby iglasty nie był. Ma leżeć w wodzie, rozkładać się, dostarczać garbników i kwasów humusowych, stanowić siedlisko bakterii i źródło pokarmu. Czy będzie dębowy czy bukowy czy jakiś inny to kwestia drugorzędna. I tak nie są biotopowo koszerne, chociaż oczywiście nikt chyba nie zabroni sprowadzić sobie jakieś suszone z Malezji czy innej równie odległej krainy.

 

A zbieranie ciekawych informacji w takim temacie-śmietniku to moim zdaniem kiepski pomysł. Ale zawsze możesz, z tych szczątków informacji wyczytanych w różnych tematach, stworzyć świetne kompendium wiedzy na temat azjatyckich czy amerykańskich BW. Może przysłużyłbyś się wielu użytkownikom chcącym dostać informacje na ten temat, ale nie chcącym trudzić  się szukaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahr 

Zupełnie nie rozumiem Twojej złości skoro sam zacząłeś jakieś dziwne zaczepki i okazywanie swojej "wyższości" jako moderatora. Złośliwości, które nikomu się nie przydadzą w przyszłości również mógłbyś z łaski swojej darować nam wszystkim.

 

 

A zbieranie ciekawych informacji w takim temacie-śmietniku to moim zdaniem kiepski pomysł.

 

Z dyskusji do której sam doprowadziłeś robi się śmietnik. 

Wolałbyś szukać w jednym temacie (nawet śmietniku - jak to określiłeś) w którym będzie wszystko czy grzebać w 30 na tym forum i jeszcze 10ciu innych artykułach w internecie?

 

Moje doświadczenie w temacie BW na razie nie pozwala stworzyć samodzielnie takiego poradnika (pewnie dlatego najpierw założyłem ten temat - aby móc zgromadzić aktualną wiedzę bardziej doświadczonych w jednym miejscu - z której mogłoby coś konkretnego w przyszłości powstać), ale skoro Ty jesteś taki obeznany w temacie aby włączać do niego również swoje złośliwości, to na pewno nie miałbyś problemu z takim poradnikiem. Sam bym chętnie się z nim zapoznał.

Jeśli sam nie podołasz, to może znajdą się jakieś bardziej doświadczone osoby, które zechciały by mi z tym pomóc.

 

I tak oto z jednego dosyć prostego pytania dla doświadczonego akwarysty zupełnie niepotrzebnie zrobił się offtop na kilka postów...

Jako, że zdecydowanie nie popieram robienia "śmietnika" w tematach, myślę, że dalsza tego typu dyskusja moja z Tobą nie wprowadzi nic nowego, a tym bardziej ciekawego do tematu, więc z mojej strony uważam ją za zakończoną.

 

Jeśli ktoś doświadczony w temacie w/w biotopu chciałby dodać jakieś swoje uwagi, pomysły, ogólnie rozwinąć ten temat w jednym miejscu, to byłbym wdzięczny... Zresztą pewnie nie tylko ja. :)

 

Pozdrawiam

 

Jeżeli powyższy post Ahra nic dla Ciebie nie wnosi, to czego szukasz w takich dyskusjach?

Dostałeś konkretną odpowiedź na temat liści, to po co nadal ciągniesz off-top i robisz ze śmietnika gnojowisko.

Kolejny off-top będzie nagrodzony. Zapoznaj się z regulaminem. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 5.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...