Skocz do zawartości

Proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkowy i z góry przepraszam za to jeśli coś było a nie znalazłem.

Mam nowe akwarium 140l. o wymiarach 80x35x50 wczoraj wieczorem wysypałem podłoże "JBL MANADO" na to żwir kwarcowy o granulacji 2". Do tego roślinki, grzałka, i filtr kubełkowy.

grzałka - EHEIM JAGER TSRH 150W nowa
filtr kubełkowy - Tetratec EX 700 nowy

Mam 5 gupików 4 mieczyki w półtora tygodniowym akwarium 60l

I teraz tak do tego akwarium 140l zalałem zwykła kranowe dodałem antychlor i co mam zrobić dalej by przyspieszyć okres dojrzewania akwarium ?

mam startery "Microbe Lift gel filter" lub "Tropical Bacto Active"


Proszę o rady i jeszcze raz z góry przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wczoraj wieczorem wysypałem podłoże "JBL MANADO" na to żwir kwarcowy o granulacji 2"

Nie widzę sensu. JBL Manado to zwykłe jałowe podłoże. Po co dałeś na nie żwir? No chyba że dałeś JBL Manado Plus (substart pod podłoże).

 

 

 

I teraz tak do tego akwarium 140l zalałem zwykła kranowe dodałem antychlor i co mam zrobić dalej by przyspieszyć okres dojrzewania akwarium ?

Nic nie rób, cierpliwie czekaj aż baniak dojrzeje, nie dawaj chemii, za jakiś czas zbadaj parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w akwa 60l masz wodę która jest już z rybami to od razu lejesz całość z rybami do większego i uzupełniasz braki po 10l dziennie. Z takimi gatunkami ryb niech te codzienne 10l przestoi pare godzin. Jeżeli tamtą wodę z 60l wywalasz to nalej do większego wody niech w nim przestoi 3 doby, które w zupełności wystarczą nawet bez chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w akwa 60l masz wodę która jest już z rybami to od razu lejesz całość z rybami do większego i uzupełniasz braki po 10l dziennie. Z takimi gatunkami ryb niech te codzienne 10l przestoi pare godzin. Jeżeli tamtą wodę z 60l wywalasz to nalej do większego wody niech w nim przestoi 3 doby, które w zupełności wystarczą nawet bez chemii.

 

Nie bardzo zrozumiałam sens tego posta: z tego co pisze autor to zbiornik już jest zalany, więc co...? Spuścić wodę i od nowa zalewać...?

 

Moim zdaniem najlepiej - jak już powyżej radzono - zaczekać parę tygodni aż zbiornik sam dojrzeje.

Jak bardzo ci się spieszy to spuść 60 litrów wody z tego dużego akwarium, ryby z małego na chwilę przenieś do jakiegoś pojemnika/wiaderka z wodą spuszczoną z tej 60-tki.

Resztę wody z 60-tki wlewasz do dużego akwarium, filtr również przenosisz tak jak jest (bez płukania) i zostawiasz go na parę tygodni aż docelowe filtry dojrzeją. Potem ten mały filtr mozesz wyjąć.

Potem ryby przenosisz od razu do 140-tki. Finito :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak już wyżej pisaliśmy JBL Manado TO NIE JEST SUBSTRAT TYLKO PODŁOŻE.

Najprościej ujmę to tak, że teraz masz w akwarium DWA RODZAJE PODŁOŻA ( jedna na drugim ) - BEZ SUBSTRATU.

Albo ktoś Cię wprowadził w błąd, albo. czegoś nie doczytałeś

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja kupiłem subtrat taki http://www.rybarium....-10-litrow.html
 

 

Cytat ze strony: "subtrat nawozowy do akwarium roślinnego stymulujący wzrost roślin"

 

Uwierzył po prostu w reklame  :-? , które często kłamią.

Na tej stronie nawet źle napisali substrat xD

Edytowane przez Krzysiek1702
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co 3 tygodnie? Tydzień to za dużo. Dla gupików i mieczyków jedynie 3 dni to wystarczająco. Może jestem w gorącej wodzie, ale ja bym wpuścił po max 3 dniach

 

To nie to, że jesteś w gorącej wodzie kąpany. To kompletny objaw braku doświadczenia i cierpliwości przy zakładaniu akwarium. Jeśli tak zrobiłeś w swoim baniaku, to nie zdziwię się jak za jakiś czas zaczniesz zakładać na forum wątki w stylu : dlaczego padają mi rybki, co to za glony, pomocy itd.itp.

 

Tego chyba nie dotyczy temat wątku? Nie róbcie Off Top-ów. Ale też co racja to racja... Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co 3 tygodnie? Tydzień to za dużo. Dla gupików i mieczyków jedynie 3 dni to wystarczająco. Może jestem w gorącej wodzie, ale ja bym wpuścił po max 3 dniach :) Możesz robić jak chcesz.

 

 

Jeszcze jeden taki durny post, a posypią się punkciki :)

 

Kuba90

 

panie moderator, co w tym durnego?

po paru latach wróciłem do akwarystyki, okazuje się, że mentalności niektórych forumowiczów nic nie zmieni.

1. autor dodał "antychlora" nieważne, że pozbył się przy okazji innych pierwiastków, ważne, że pozbył się najgroźniejszego.

 

2.

 

 

Chyba rzeczywiście "jesteś w gorącej wodzie" i Ci trochę przygrzało. Akwarium musi dojrzewać przez 2-3 tygodnie bez żadnych ryb.

jeśli dobrze się orientuję to bakterie nitryfikacyjne potrzebują odżywki którą jest "rybia kupa" dlatego też dobrym pomysłem (kiedyś wręcz zalecane w grupach dyskusyjnych) jest stopniowe dodawanie obsady w trakcie dojrzewania, zaczynając od ryb najwytrzymalszych najczęściej właśnie gupików czy zbrojników niebieskich.

 

tym samym:@robos7

skąd masz takie informacje? czy przez te 2-3 tygodnie sprawdzałeś parametry wody, czy możesz podać jakieś konkretne źródło tej informacji? a może Ty też jesteś z tych co wietrzą ręce za oknem przed włożeniem do akwa, by przypadkiem nie dostało się do niego mydło?

drodzy forumowicze, jeśli w domu macie zimno, to czekacie przed drzwiami aż zrobi się ciepło, czy może jednak wejdziecie do mieszkania napalić w piecu czy podkręcić ogrzewanie?

 

3.zastanawiam się jeszcze czy aby na pewno lepiej jest przetrzymywać rybki w 1,5 tygodniowym 60-litrowym akwarium przez kolejne 2-3 tygodnie?

 

 

 ...Potem ryby przenosisz od razu do 140-tki. Finito  :D

Panno maziama, piszesz, że nie rozumiesz, dodając po chwili jeszcze bardziej zawiłą podpowiedź (to jak to jest potem czy od razu?)

 

4.autor wątku ma startery, cóż fajnie kolejna chemia :/ jeśli by ktoś mi wyjaśnił na jakiej zasadzie działają takie startery?

 

z własnego doświadczenia popieram zdanie kasserro tu nie ma po co pierdzielić się z czekaniem, (minęły 4 dni mam nadzieje, ze rybki są już w nowym baniaczku), sądząc po pytaniach autora wątku i tak będzie kombinował z chemią, bo roślinki nie rosną... bo glony... bo coś tam... bo ktoś napisze, że preparat X jest genialny, a w sklepie powiedzą, że preparat Y jest konieczny, uważam, że w pierwszej kolejności trzeba obserwować co się w akwarium dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, kiedyś akwarystyka była "zacofana".

Cały świat idzie do przodu, wszystko się rozwija, Ty zostałeś z tyłu. Istnieje coś takiego jak cykl azotowy.

Testy na NH3/NH4, NO2, NO3  bardzo dobrze pokazują jak rozwija się biologia w akwarium.

Zamierzasz męczyć ryby, to je męcz a nie nie polecaj takich bzdur innym ludziom.

Niejeden z nas pamięta jak to kiedyś było.... Więc skończ rozsiewać takie farmazony.

A tego ile ryb Ci padło z powodu nie przetrzymania dojrzewania, to pewnie nigdy się nie dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, kiedyś akwarystyka była "zacofana".

Cały świat idzie do przodu, wszystko się rozwija, Ty zostałes z tyłu. Istnieje coś takiego jak cykl azotowy.

Testy na NH3/NH4, NO2, NO3  bardzo dobrze pokazują jak rozwija się biologia w akwarium.

Zamierzasz męczyć ryby, to je męcz a nie nie polecaj takich bzdur innym ludziom.

Niejeden z nas pamięta jak to kiedyś było.... Więc skończ rozsiewać takie farmazony.

A tego ile ryb Ci padło z powodu nie przetrzymania dojrzewania, to pewnie nigdy się nie dowiemy.

Rozumiem, że odpowiadasz na pytanie na pytanie, które zadałem robosowi7, jednak prosiłem o źródło, proszę, poczytaj moderatorze uważnie, jeśli piszę o bakteriach nitryfikacyjnych to faktycznie o cyklu azotowym musiałem nie wiedzieć :/

aaa ...nie uwierzysz, rybki z okresu dojrzewania, nie dość, że żyją to są zdrowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam coś od siebie - baniak mam od kwietnia więc zielony jestem, ale: 

1. Bakterie nitryfikacyjne nie potrzebują do życia rybiej kupy - tylko to co też się tam znajduje. 

2. Dokładanie stopniowe obsady zaczynając od najtwardszych to to samo jakbyś wrzucił tam 1 i palnął jej w łeb - substancję z niej też się przydadzą do cyklu. 

3. Akwarysta to raczej osoba która dba o rybki a nie męczy je by przyspieszyć cykl. 

4. Dodawanie stopniowe obsady najlepiej zacząć po 3-4tyg bo cykl jest już jako tako zawiązany - a dodaje się stopniowo by tego cyklu nie zaburzyć za mocno - który stopniowo będzie się rozpędzał. 

5. Używając wody kranowej, sadząc rośliny w wodzie jest już to co potrzebne do cyklu - a rośliny od razu nie rosną tylko na początku trochę marnieją, część liści się rozpadnie - a z tego są też potrzebne rzeczy. Po co żywe zwierzęta męczyć na początku - ryba głosu nie ma i ci tego nie powie.

Ale chyba że chodzi o to żeby ładnie wyglądało i od początku ryby pływały a co się tam im dzieje to rzecz drugo,trzecio..... rzędna. W kulach też ryby żyją, a nawet w szklankach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...