Jump to content

Zwalczanie ospy


Seba111
 Share

Recommended Posts

Witam po paru dniach jak padło dość trochę rybek zauważyłem , że mają ospę (wcześniej tego nie zauważyłem ) ryby padały przeważnie w nocy . 

Padło mi 9 kakadu oraz 9 neon innesa . 

Ospa prawdopodobnie przywlekła się z kakadu , bo zaraz na drugi dzień padła mi jedna kakadu (myślałem , że nie dała rady po podróży ) 

Lub ospa powstała w skutek obniżenia ph , bo przez noc obniżyłem ph o 0.5 poprzez wywar z szyszek olchy. 

 

Opiszę teraz , bo jestem w trakcie leczenia i mam pytania :)

 

Wczoraj był dzień 1 : Więc babka w zoologicznym powiedziała , że mam wsypać soli kuchennej wymieszanej z wodą z baniaka , to wlałem odpowiednią proporcje i podniosłem temperaturę z 26 stopni na 28 oraz dała mi taki płyn CMF od Tropicala  i powiedziała , że mam wlać parę kropli . Czytając opakowanie pisało , że na 300 l baniaka powinno się wlać całe 30ml. Ja wlałem tego z 10 ml . 

I teraz pytanie czy zrobiłem słusznie czy nie ? 

Czytałem temat "RYBIA OSPA - Kompendium wiedzy " i  po przeczytaniu tego stwierdziłem , że źle zrobiłem , za mało tego płynu wlałem . 

I teraz moje pytanie co teraz mam robić ? 

Dodam , że ryby nie padają , Kakadu się goni (prawdopodobnie para została ) oraz zwiększyła się aktywność neonów cały czas się ktoś gdzieś goni ;D 

 

Jeszcze jedno zaobserwowałem gdy ospa atakowała i ryby padały to nie było wgl ślimaków , a dzisiaj patrzę do baniaka , a ślimaków sporo ożyło :o

 

Przepraszam za kolejny temat , ale proszę o pomoc , bo pierwszy raz spotkałem się z taką chorobą , a chciałbym ją zwalczyć :)

 

Pozdrawiam oraz życzę Wesołych Świąt :)

Edited by Seba111
Link to comment
Share on other sites

Więc babka w zoologicznym powiedziała , że mam wsypać soli kuchennej wymieszanej z wodą z baniaka , to wlałem odpowiednią proporcje i podniosłem temperaturę z 26 stopni na 28 oraz dała mi taki płyn CMF od Tropicala i powiedziała , że mam wlać parę kropli . Czytając opakowanie pisało , że na 300 l baniaka powinno się wlać całe 30ml. Ja wlałem tego z 10 ml .

 

Za te wszystkie zgony podziękuj pani z zoologicznego (chyba, że stało się to przed).

Sól kuchenna jest jodowana. Jod jest zabójczy dla ryb.

Nigdy nie stosowałem CMF ani innych produktów na ospę, zawsze sól akwarystyczną lub niejodowaną i temperaturę.

Poczytaj o cyklu rozwojowym kulorzęska dużo Ci to wyjaśni.

 

Ciągłe choroby w akwarium, to nie osobny temat, to ciągłość. Nie zakładaj tylu tematów, bo w ten sposób sam dodatkowo mieszasz.

Link to comment
Share on other sites

Według mnie najlepszym preparatem na ospę rybią jest ICHTIO. Sam stosowałem ten preparat z bardzo dobrym wynikiem. Z tego co napisałeś to zastosowałeś CMF , a prawdopodobnie choć nie jestem pewien tych dwóch preparatów ( CMF + ICHTIO ) nie powinno się ze sobą mieszać.

Link to comment
Share on other sites

Stosowałem ten CMF , ale dawałem to w dawkach po 10 ml i zrobiłem później podmianę 30% wody ponadi po 2 dniach wlałem odpowiednią dawkę preparatu Sera i przestały rybki padać , światło cały czas wyłączone . 

Mam 2 pytania : 

 

1.W którym momencie wsypać do filtru biologicznego węgiel aktywny i jak go tam wsypać (pomiędzy gąbki czy jak?) 

2. Jak z karmieniem rybek , karmić tak jak zawsze czy jak ? 

Link to comment
Share on other sites

Węgiel dajesz gdy uznasz, że kuracja skończona. Jeśli nie jest w woreczku z siatki to wrzuć do pończochy, gdzie się w filtrze zmieści, może trzeba będzie wyjąć nieco wkładu by zrobić miejsce.

Ja bym podmienił dodatkowo z 1/3 wody z odmuleniem dna, pod dekoracjami również. Uważaj przy podmianie,dolanie zbyt zimnej wody często jest przyczyną ospy, zwłaszcza u neonów.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Jak robię podmianę wody to nalewam taką jak jest w akwa (temp.) 

 

Panowie mam dzisiaj 3 dzień kuracji produktem Sera Costaforte - lecę według zaleć . 

Wczoraj w domu mnie nie było i podobno 3 neony padły .. Może dlatego , ze przez 10 godzin (w nocy ) temperatura spadła do 26 stopni ;/ 

Grzałka padła ;/ 

Ale zaraz pożyczyłem grzałkę i utrzymuje te 28 stopni . W pierwszy dzień lałem Sere , w drugi nic i dzisiaj 3 też . 

Dzisiaj rano gdy wstałem to neon pływał przy górze i przed chwilą padł , zrobiłem mu zdjęcia . Nie mam pojęcia co mu jest .. 

Dodam , że kakadu podniosło swe płetwy (grzbiet) i normalnie funkcjonuje . 

 

Panowie co mam robić , bo już sił nie mam i brak pomysłów co z tym jest ;/ 

Przez całą kurację oświetlenie jest wyłączone . 

 

Zdjęcia

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie, na efekty trzeba poczekać. Leki nie działają na 'wysypkę' tylko na to co będzie znajdowało się w wodzie po jej zniknięciu. Mniejsze, słabsze ryby nierzadko padają, neony się do nich zaliczają.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie , bo ja już od zmysłów odchodzę ;o 

Miałem wcześniej problem z ślimakami , teraz mam cały czas wyłączone światło w baniaku i jest normalnie setki tego i będzie więcej z tego co wiem , bo temperatura wysoka . 

Co sądzicie o takim produkcie ? Piszą , że nie zawiera chemii .. 

 

http://allegro.pl/no-planaria-na-100l-srodek-na-wyplawki-od-boracza-i3835345240.html
Link to comment
Share on other sites

Przez całą kurację oświetlenie jest wyłączone .

Nie wiem jak jest w przypadku leku który Ty podajesz , ale są preparaty akwarystyczne ( leki ) które pod wpływem światła tracą swoje właściwości lecznicze i wtedy akwarium powinno być zaciemnione.

Edited by Luna
Na forum wymagane jest używanie polskich znaków diakrytycznych. / Luna
Link to comment
Share on other sites

Nie słyszałem o żadnym specyfiku na ślimaki który by nie szkodził rybom szczególnie osłabionych chorobą. Dobre wyniki daje powieszenie w akwarium na noc liść sałaty na którym chętnie będą gromadzić się ślimaki. Rano wystarczy wyjąć ten liść razem ze ślimakami. Po kilkakrotnym zastosowaniu tego zabiegu co prawda nie usunie się z akwarium wszystkich ślimaków , ale można w znacznym stopniu zmniejszyć ich liczebność.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko jest możliwe. Mówimy o ospie bo zdiagnozowałeś ospę.

Może neony zbytnio przeżarło już od wewnątrz. Kakadu, jeśli również miały odspę, będą odporniejsze.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Parametry wody dzisiaj zrobiłem , niestety nie było mnie w domu i nie miałem jak ;/ 

 

ph 4,5-9 wyszło 6,8

ph 6-8 wyszło 7 

KH wyszło tak 3,5on 

GH wyszło gdzieś  6,5on 

 

Trochę się pogorszyły parametry ;/ 

 

Baniak jest leczony 8 dzień . 

W 1 , 3 i 5 dniu dałem leku , w 7 już nie dawałem , od 2  dni bodajże nic już nie padło . 

Obsada była : 11 kakadu - zostały 2 (parka bodajże ) 

40 neonów innesa zostało 15 . 

 

Co mam teraz zrobić ? Podmianę wody ? jak tak to ile ? I węgiel aktywny w filtr ? 

 

Nie dość , że jestem trochę kasy w plecy bo sporo padło to jeszcze mam tysiące ślimaków ;c

Link to comment
Share on other sites

Też miałem spory problem ze ślimakami. Wpuść bocję i helenki to ci trochę wytępią. Tak przynajmniej mi radzili. Ja wystawiłem swoje na aukcję i poszły za parę zł. a resztę oddałem za darmo. Czasem niektórzy potrzebują ślimaki na żywy pokarm np. dla bocji. Spróbuj tego może się ktoś skusi. A na ospę rybią (raz miały moje rybki) kupiłem ICHTIO, temperaturę podniosłem chyba do 29 stopni, zero oświetlenia i po kilku dniach śladu nie było po chorobie. Nie wiem nawet czy w ogóle potem podmieniałem wodę. Raczej nie. Innym razem na brzuchu jednej z rybek zauważyłem czerwone plamy. Też do kuracji zastosowałem ICHTIO i pomogło piorunująco ( a to chyba był nadmiar azotu czy coś takiego - nieważne, ważne, że pomogło). Powodzenia.

 

Nie trzyma się dużych ryb w małych akwariach, nie leczy się nie wiedząc co i na co. Nie masz wiedzy to nie doradzaj bo takim czymś zaczynasz się kwalifikować do "męczyciela roku". Mapet

Link to comment
Share on other sites

Na bocje za małe akwa to tylko 300 litrów . Wyciągam je na sałatę :D Tylko chodzi o to , że chce się tego całkowicie pozbyć , a boję się jak kupię helenki , że mi się zaczną mnożyć przy temperaturze 28 stopni , bo nadal taką utrzymuję . 

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj z tym oddaniem komuś. Wystaw gdzieś może ktoś będzie akurat potrzebował, chociaż to nie jest zbyt chodliwy ,,towar", ale kto wie. Ja mam obecnie 9 ampularii. Dorosłe skubane jajka składają na pokrywie średnio co 1-2 dni i muszę pilnować, żeby nie przeoczyć jakiegoś gniazda, bo nie chcę mieć znów inwazji maluchów. A te moje 9 też teraz chcę wydać, ale jest tak jak pisałem. Ciężko nakłonić kogoś jeśli nie potrzebuje. 

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak :D 

Jak ktoś chce to zapraszam , mi się nie chce ich ganiać między korzeniami po akwarium , o to chodzi , że jak je widzę to już mi się źle robi ;) 

 

Wracając do choroby , to co dalej zrobić i kiedy będę mógł włączyć oświetlenie ? 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki już to czytałem . Gdzieś pisali , że przy leku od Tropicala powinno się odłączać filtr biologiczny . Ja tego nie zrobiłem przy leczeniu Sera Costaforte to źle ? 

Tak jak pisałem preparat stosowałem w 1,3 i 5 dzień . Dzisiaj jest dzień 9 bodajże i od 3 dni nic nie padło z tego co widziałem . 

No i pytanie co teraz robić zostawić to tak jeszcze z tydzień lub więcej i dopiero później podmienić gdzieś 50% wody i do fitra wsadzić węgiel aktywny , czy jak ?

Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli czytałeś o cyklu rozwojowym pasożyta to policz (z uwzględnieniem temperatury) czy trafiłeś z lekiem w fazę pływek. Jeśli tak to po chorobie, o ile ryby nie są już obsypane, jeśli nie to nie lej w ciemno tylko wtedy gdy jest na to odpowiedni moment. Jeśli uważasz, że leczenie skończone to stopniowe obniżanie temperatury, podmiana, węgiel. Tylko za zimnej wody nie dolej! :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tylko, że nie wszytskie rozwijają się w tym samym tempie. Wymagana jest powtórka, dopiero wtedy będzie pewność.

Filtr powinien zostać wypłukany, dno odmulone przed i po każdym etapie, światło zgaszone na czas podawania leku.

Często przy pasożytach trzeba dezynfekować cały filtr, tu nie chodzi tylko o jego odłączenie...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...