Skocz do zawartości

Zwalczanie ospy


Seba111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po paru dniach jak padło dość trochę rybek zauważyłem , że mają ospę (wcześniej tego nie zauważyłem ) ryby padały przeważnie w nocy . 

Padło mi 9 kakadu oraz 9 neon innesa . 

Ospa prawdopodobnie przywlekła się z kakadu , bo zaraz na drugi dzień padła mi jedna kakadu (myślałem , że nie dała rady po podróży ) 

Lub ospa powstała w skutek obniżenia ph , bo przez noc obniżyłem ph o 0.5 poprzez wywar z szyszek olchy. 

 

Opiszę teraz , bo jestem w trakcie leczenia i mam pytania :)

 

Wczoraj był dzień 1 : Więc babka w zoologicznym powiedziała , że mam wsypać soli kuchennej wymieszanej z wodą z baniaka , to wlałem odpowiednią proporcje i podniosłem temperaturę z 26 stopni na 28 oraz dała mi taki płyn CMF od Tropicala  i powiedziała , że mam wlać parę kropli . Czytając opakowanie pisało , że na 300 l baniaka powinno się wlać całe 30ml. Ja wlałem tego z 10 ml . 

I teraz pytanie czy zrobiłem słusznie czy nie ? 

Czytałem temat "RYBIA OSPA - Kompendium wiedzy " i  po przeczytaniu tego stwierdziłem , że źle zrobiłem , za mało tego płynu wlałem . 

I teraz moje pytanie co teraz mam robić ? 

Dodam , że ryby nie padają , Kakadu się goni (prawdopodobnie para została ) oraz zwiększyła się aktywność neonów cały czas się ktoś gdzieś goni ;D 

 

Jeszcze jedno zaobserwowałem gdy ospa atakowała i ryby padały to nie było wgl ślimaków , a dzisiaj patrzę do baniaka , a ślimaków sporo ożyło :o

 

Przepraszam za kolejny temat , ale proszę o pomoc , bo pierwszy raz spotkałem się z taką chorobą , a chciałbym ją zwalczyć :)

 

Pozdrawiam oraz życzę Wesołych Świąt :)

Edytowane przez Seba111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc babka w zoologicznym powiedziała , że mam wsypać soli kuchennej wymieszanej z wodą z baniaka , to wlałem odpowiednią proporcje i podniosłem temperaturę z 26 stopni na 28 oraz dała mi taki płyn CMF od Tropicala i powiedziała , że mam wlać parę kropli . Czytając opakowanie pisało , że na 300 l baniaka powinno się wlać całe 30ml. Ja wlałem tego z 10 ml .

 

Za te wszystkie zgony podziękuj pani z zoologicznego (chyba, że stało się to przed).

Sól kuchenna jest jodowana. Jod jest zabójczy dla ryb.

Nigdy nie stosowałem CMF ani innych produktów na ospę, zawsze sól akwarystyczną lub niejodowaną i temperaturę.

Poczytaj o cyklu rozwojowym kulorzęska dużo Ci to wyjaśni.

 

Ciągłe choroby w akwarium, to nie osobny temat, to ciągłość. Nie zakładaj tylu tematów, bo w ten sposób sam dodatkowo mieszasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem ten CMF , ale dawałem to w dawkach po 10 ml i zrobiłem później podmianę 30% wody ponadi po 2 dniach wlałem odpowiednią dawkę preparatu Sera i przestały rybki padać , światło cały czas wyłączone . 

Mam 2 pytania : 

 

1.W którym momencie wsypać do filtru biologicznego węgiel aktywny i jak go tam wsypać (pomiędzy gąbki czy jak?) 

2. Jak z karmieniem rybek , karmić tak jak zawsze czy jak ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel dajesz gdy uznasz, że kuracja skończona. Jeśli nie jest w woreczku z siatki to wrzuć do pończochy, gdzie się w filtrze zmieści, może trzeba będzie wyjąć nieco wkładu by zrobić miejsce.

Ja bym podmienił dodatkowo z 1/3 wody z odmuleniem dna, pod dekoracjami również. Uważaj przy podmianie,dolanie zbyt zimnej wody często jest przyczyną ospy, zwłaszcza u neonów.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robię podmianę wody to nalewam taką jak jest w akwa (temp.) 

 

Panowie mam dzisiaj 3 dzień kuracji produktem Sera Costaforte - lecę według zaleć . 

Wczoraj w domu mnie nie było i podobno 3 neony padły .. Może dlatego , ze przez 10 godzin (w nocy ) temperatura spadła do 26 stopni ;/ 

Grzałka padła ;/ 

Ale zaraz pożyczyłem grzałkę i utrzymuje te 28 stopni . W pierwszy dzień lałem Sere , w drugi nic i dzisiaj 3 też . 

Dzisiaj rano gdy wstałem to neon pływał przy górze i przed chwilą padł , zrobiłem mu zdjęcia . Nie mam pojęcia co mu jest .. 

Dodam , że kakadu podniosło swe płetwy (grzbiet) i normalnie funkcjonuje . 

 

Panowie co mam robić , bo już sił nie mam i brak pomysłów co z tym jest ;/ 

Przez całą kurację oświetlenie jest wyłączone . 

 

Zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, na efekty trzeba poczekać. Leki nie działają na 'wysypkę' tylko na to co będzie znajdowało się w wodzie po jej zniknięciu. Mniejsze, słabsze ryby nierzadko padają, neony się do nich zaliczają.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie , bo ja już od zmysłów odchodzę ;o 

Miałem wcześniej problem z ślimakami , teraz mam cały czas wyłączone światło w baniaku i jest normalnie setki tego i będzie więcej z tego co wiem , bo temperatura wysoka . 

Co sądzicie o takim produkcie ? Piszą , że nie zawiera chemii .. 

 

http://allegro.pl/no-planaria-na-100l-srodek-na-wyplawki-od-boracza-i3835345240.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez całą kurację oświetlenie jest wyłączone .

Nie wiem jak jest w przypadku leku który Ty podajesz , ale są preparaty akwarystyczne ( leki ) które pod wpływem światła tracą swoje właściwości lecznicze i wtedy akwarium powinno być zaciemnione.

Edytowane przez Luna
Na forum wymagane jest używanie polskich znaków diakrytycznych. / Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o żadnym specyfiku na ślimaki który by nie szkodził rybom szczególnie osłabionych chorobą. Dobre wyniki daje powieszenie w akwarium na noc liść sałaty na którym chętnie będą gromadzić się ślimaki. Rano wystarczy wyjąć ten liść razem ze ślimakami. Po kilkakrotnym zastosowaniu tego zabiegu co prawda nie usunie się z akwarium wszystkich ślimaków , ale można w znacznym stopniu zmniejszyć ich liczebność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody dzisiaj zrobiłem , niestety nie było mnie w domu i nie miałem jak ;/ 

 

ph 4,5-9 wyszło 6,8

ph 6-8 wyszło 7 

KH wyszło tak 3,5on 

GH wyszło gdzieś  6,5on 

 

Trochę się pogorszyły parametry ;/ 

 

Baniak jest leczony 8 dzień . 

W 1 , 3 i 5 dniu dałem leku , w 7 już nie dawałem , od 2  dni bodajże nic już nie padło . 

Obsada była : 11 kakadu - zostały 2 (parka bodajże ) 

40 neonów innesa zostało 15 . 

 

Co mam teraz zrobić ? Podmianę wody ? jak tak to ile ? I węgiel aktywny w filtr ? 

 

Nie dość , że jestem trochę kasy w plecy bo sporo padło to jeszcze mam tysiące ślimaków ;c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem spory problem ze ślimakami. Wpuść bocję i helenki to ci trochę wytępią. Tak przynajmniej mi radzili. Ja wystawiłem swoje na aukcję i poszły za parę zł. a resztę oddałem za darmo. Czasem niektórzy potrzebują ślimaki na żywy pokarm np. dla bocji. Spróbuj tego może się ktoś skusi. A na ospę rybią (raz miały moje rybki) kupiłem ICHTIO, temperaturę podniosłem chyba do 29 stopni, zero oświetlenia i po kilku dniach śladu nie było po chorobie. Nie wiem nawet czy w ogóle potem podmieniałem wodę. Raczej nie. Innym razem na brzuchu jednej z rybek zauważyłem czerwone plamy. Też do kuracji zastosowałem ICHTIO i pomogło piorunująco ( a to chyba był nadmiar azotu czy coś takiego - nieważne, ważne, że pomogło). Powodzenia.

 

Nie trzyma się dużych ryb w małych akwariach, nie leczy się nie wiedząc co i na co. Nie masz wiedzy to nie doradzaj bo takim czymś zaczynasz się kwalifikować do "męczyciela roku". Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z tym oddaniem komuś. Wystaw gdzieś może ktoś będzie akurat potrzebował, chociaż to nie jest zbyt chodliwy ,,towar", ale kto wie. Ja mam obecnie 9 ampularii. Dorosłe skubane jajka składają na pokrywie średnio co 1-2 dni i muszę pilnować, żeby nie przeoczyć jakiegoś gniazda, bo nie chcę mieć znów inwazji maluchów. A te moje 9 też teraz chcę wydać, ale jest tak jak pisałem. Ciężko nakłonić kogoś jeśli nie potrzebuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już to czytałem . Gdzieś pisali , że przy leku od Tropicala powinno się odłączać filtr biologiczny . Ja tego nie zrobiłem przy leczeniu Sera Costaforte to źle ? 

Tak jak pisałem preparat stosowałem w 1,3 i 5 dzień . Dzisiaj jest dzień 9 bodajże i od 3 dni nic nie padło z tego co widziałem . 

No i pytanie co teraz robić zostawić to tak jeszcze z tydzień lub więcej i dopiero później podmienić gdzieś 50% wody i do fitra wsadzić węgiel aktywny , czy jak ?

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czytałeś o cyklu rozwojowym pasożyta to policz (z uwzględnieniem temperatury) czy trafiłeś z lekiem w fazę pływek. Jeśli tak to po chorobie, o ile ryby nie są już obsypane, jeśli nie to nie lej w ciemno tylko wtedy gdy jest na to odpowiedni moment. Jeśli uważasz, że leczenie skończone to stopniowe obniżanie temperatury, podmiana, węgiel. Tylko za zimnej wody nie dolej! :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że nie wszytskie rozwijają się w tym samym tempie. Wymagana jest powtórka, dopiero wtedy będzie pewność.

Filtr powinien zostać wypłukany, dno odmulone przed i po każdym etapie, światło zgaszone na czas podawania leku.

Często przy pasożytach trzeba dezynfekować cały filtr, tu nie chodzi tylko o jego odłączenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...