Jump to content

Słaby wzrost roślin

sltcz
 Share

Recommended Posts

Witam mam problem ze słabym wzrostem roślin. Przez pierwsze tygodnie rośliny rosły szybko i ładnie się wybarwiały. Ostatnimi czasy zauważyłem żółknięcie niektórych gatunków oraz całkowity brak wzrostu. Do tego na szybach zaczął pojawiać się brązowo zielony nalot. Domyślam się, że czegoś może brakować w akwarium stąd moja prośba o pomoc.

1. Litraż zbiornika - 54l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb - 28 listopad 2013r/ryby wpuszczone w tym tygodniu.
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas - Aquael FZN-2 / 24h, na dolot założona gąbka, w filtrze siedzi zeolit i ceramika.
4. Gatunki i ilość ryb - 1x Betta splendens, 8 x Razbora klinowa, 1 x Piskorek, 10x Krewetki RC.

5. Ilość i rodzaj roślin - Eleocharis Parvulus, 1x Hygrophila pinnatifida, 2x Cryptocoryne wendtii Brown, 4x Microsorum thin, 7x Valsneria asiatica, 5x Rotala sp.Vietnam, Taiwan moss, 3x Gałęzatka.

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.-brak
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.- 2ml/dobe Carbo, 5ml/tydzien Aquaflorin Potassium
8. Parametry wody: no2-0,1, no3-0, ph-7,8, kh-19, gh-14, po4-0,05
9. Temperatura w zbiorniku - 23-24st
10. Jak wyglądają porządki w akwarium - podmiana raz w tygodniu, czyszczenie szyb, odmulanie, czyszczenie gąbki na rurce dolotowej.

11. Problem jaki mamy z roślinami (objawy, od kiedy zaobserwowane)- od około tygodnia żółknie Rotala sp. Japan, brak wzrostu wszystkich roślin.
12. Podłoże i wystrój: Tetra Substrate Complete + piasek kwarcowy 1-2mm / korzeń

Edited by sltcz

Parametry wody: no2-0,1, no3-0, ph-7,8, kh-19, gh-14, po4-0,05

Moim zdaniem masz zerowe azot i fosfor . Nie nawozisz macro . Ustabilizuj swoje parametry kupując np. PG Macro Red lub Green choć ja bym proponował sole bo stosując " gotowca " nie wiesz ile i czego lejesz do wody. 

Gotowy nawóz macro można dodatkowo uzupełniać podając do wody potas . Co do ilości to raczej ciężko będzie powiedzieć bo tak jak pisałem wcześniej , nie wiadomo ile tego potasu jest w gotowcu. Najlepiej będzie jak zamówisz sole na allegro i wtedy będzie można korygować każdy parametr z osobna .  

przez jeden dzień nie używaj światłą w akwarium drugiego dnia włącz je tylko na 3h trzeciego dnia bez światła czwartego na 3h a piątego powinno być już normalnie. Zbyt dużo światłą to raj dla glonów a jeśli jest za dużo glonów to roślinki mogą sobie z nimi nie radzić i to może być powodem twoich problemów. daj znać jak wyszło