Jump to content
Sign in to follow this  
ludek94

Czyszczenie akwarium z piaskiem kwarcowym

Recommended Posts

Witam!

Ostanio postanowiłem zmienić swoje podłoże na bialy piasek kwarcowy. Wczoraj zauważyłem jednak że na piasku jest pełno odchodów ryb. Mam pytanie jak mam ustawić filtr żeby zbierał chociaż troche tego brudu? Mam akwarium 54l a filtr o przepustowości 320l/h. Proszę o pomoc!!!

Akwarium pojemności 54l, obsada: 12 neonów innesa, 3 kirysy, 5 razbory klinowe a filtr to jest aquael fan 1 plus o przepustowości 320l/h.

Neony albo razbory. I kirysów min. 6! I podłoże po prostu odmulaj. Lub kup mocniejszy filtr. Bo u mnie w 72l mam FZN-2, i mam go na max nastawiony. I wtedy wszystko wciąga z podłoża.

To że trzeba odmulać podłoże podczas wymiany wody to jasna sprawa ale chodzi mi bardziej o to jak  usprawnić pracę mojego filtra bo niestety teraz na nowy mnie nie stać!

Wrzuć liście na dno. Wytworzysz detrytus, zwiększając możliwości filtracyjne akwarium. Dodatkowo kirysy srają bardzo dużo.

Liście na dno? Ale jakie liście i w jaki sposób one mają pomóc w filtracji akwarium?

Ja u siebie zamontowałem rurkę na końcówce węża i przy cotygodniowej podmianie wody wciągam syf z dna jak odkurzaczem. Nie wiem jaki wir by trzeba było zrobić, żeby filtr to wciągał.

Ludek, to temat na małą książkę. W moich akwariach są liście. Role mają różne:

-stanowią pokarm dla ryb,

-zwiększają ilość mikrobów żywiących się resztkami i odchodami,

-zapewniają odpowiednią ilość kwasów humusowych i garbników.

Hmmm czyli nie ma jakiegoś sprytntego sposobu żeby jakoś pozbyć się tych odchodów/usprawnić pracę mojego filtra? Kiedyś słyszałem że jeżeli w jakiejś części awakrium zrobimy trochę niższy poziom podłoża to tam będą spływać wszystkie brudy. To prawda? Może to jakiś sposób

Ludek, ja również mam biały drobniutki piasek i ekipę kirysków. Nie odmulam akwarium, mam za to liście na dnie + masę zakopanych przez ryby.

Odchody na dnie widuję naprawdę rzadko i w akwarium jest bardzo czysto :) W razie wątpliwości link do zbiornika mam w podpisie (luniakowa szklanka).

Przy okazji - kirysy są stadne.

Jeżeli gdzieś w zbiorniku masz niższe dno, to podłoże naturalnie wyrówna jego poziom.

Czasem warto przeczyścić dno odmulaczem. Co myślicie o takim z długą końcówką:

post-9363-0-62912600-1387657608_thumb.jpg

Czy można takim skutecznie "płukać" piasek?

Ludek, wrzucasz zwykłe suche np. dębowe :)

Ciekawi mnie jak sobie radzą osoby które posiadają akwaria z Tanganiką lub chociażby Malawi, bo w tych biotopach liści się nie stosuje, rośliny ( ale to już upodobań ).

Ja jedynie zbieram kupy w czasie podmian, ale wystarczą dwa/trzy dni i w akwarium jest już kolorowo, w moim małym akwarium ( 46 l ) pracuje FZN-2, a ten filtr kup zbierać nie będzie.

Bora, pielęgnice tanganickie bawią się w wykopki, także ich nieczystości cały czas są mieszane z piachem i tam już pałeczkę przejmują bakterie.

Bora, pielęgnice tanganickie bawią się w wykopki, także ich nieczystości cały czas są mieszane z piachem i tam już pałeczkę przejmują bakterie.

Posiadam Ocellatusy, robią niezły zamęt w akwarium bo albo to muszle przewracają albo to zakupują albo to po prostu dołki sobie kopią, lecz ryby kupy robią no i niestety po tygodniu akwarium jest obsadzone kupskami, które na białym piasku się nie ładnie prezentuje...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this