Skocz do zawartości

[55L] Testowe/ Szkoleniowe


greentruster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A mi się podoba precyzja, kunszt i pomysłowość w układaniu tego podłoża :D

Wybiegając poza moją rozległą fantazję, myślę, że odpowiednio dobierając rośliny można nieco "złagodzić" te krawędzie każdego rodzaju żwirków i mogłoby z tego nawet wyjść całkiem niezłe... Coś ;)

Oczywiście ja zamek zakryłam sobie na ekranie czarną kartką ;)  (musi iść aut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sverting, zamek wykonany jest ze skały, która została pobrana z reaktora zalanego betonem w Fukushimie, woda w nocy ładnie świeci w kolorach tęczy. Fabolous po prostu. Myślę, że to nie oddziałuje na jakość wody, ponieważ testy wskazują na dobrą jakość. A obsadą będzie Aligatoris Mikrus (Aligator niewielki) oraz dwa łososie.
 

 

@maziama o jakich roślinkach myślisz? Póki co, z tego co możesz zauważyć mam Jawajski mech, Cryptocoryne moehlmannii, cztery pistje. Myślałem coś pływającego do tego jakiś lotosik, nurzaniec?

Edytowane przez greentruster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sverting Więcej luzu, ja się wcale nie chwale :) Czemu jesteś taki agresywny w stosunku do mnie? Tandeta, buractwo.. Nie szukam tutaj niczyjej aprobaty, nie interesuje mnie Twój stan umysłu. Ten zamek to czysty wypełniacz miejsca. Ale rozumiem Twoje oburzenie Sverting Ekspert, radykalne podejście nie pozwala Ci nie napisać o swoim oburzeniu. Założyłem czysto techniczny temat, po to żeby zapisać swoje postępy, a i przy okazji podzielić się z kimkolwiek swoimi przygodami związanymi z tym zbiornikiem, jeśli Cie nie interesuje, przełącz pokój. Koniec tej paplaniny.

 

Odpowiadam na Twoje proste pytanie (bez żartu) W zbiorniku zamieszkają dwie welonki oraz malutki glonojad, który jest moim dzieckiem. Mieszkają w innym zbiorniczku, za małym zbiorniczku.. ;)

Tak wiem, ta obsada jest nie właściwa. Welonki są zimnolubne, glonojad nie, do tego minimum 50L na welonkę etc. Jednym słowem pozostaje niewzruszony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na welona 112 litrów. W 50 można ją co najwyżej w sklepie wystawić. Zareagowałem jak zareagowałem, ponieważ zabrzmiało mi to (i nie tylko mi) jak dość częste tutaj zachowanie w stylu z buta w drzwi - lizać mnie po cholewach bo jestem mega. Ale widzę, że się myliłem. Tyle dobrze.

 

Co do zamku powiem Ci tyle. Obecnie sprzedawane ozdoby tego typu są klejone sylikonami i zaprawami nie posiadającymi atestów dla zwierząt.. Ba! Nawet był czas kiedy na ozdobach pisano, że NIE WOLNO(!) ich używać w akwariach. Także przemyśl gruntownie.

Rozumiem że zbrojniczek Twoim dziecięciem jest, dlatego dziwi mnie parowanie go z welonami. Z powodzeniem mógłbyś mu zapewnić wybitne warunki, jakbyś tylko pokusił się o akwarium 80x30x30. W takim mógłbyś mu stworzyć świetne warunki. Najlepiej by się czuł w stercie drewna okraszonej kilkoma żabienicami.

 

Nie wiem czego oczekujesz po forum akwarystycznym twierdząc że wiesz, że jest źle ale masz to w nosie. Jest tu masa ludzi którzy będą wyrażać swoją dezaprobatę, musisz się z tym liczyć.

 

I btw, słowo tandeta jest po prostu stwierdzeniem odczucia względem aranżacji.

Edytowane przez Sverting
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie zimnolubnych ryb z ciepłolubnymi w za małym dla nich zbiorniku.
Zamek zamiast porządnych, naturalnych dekoracji.

Zamysłu tego podłoża nie oceniam- Twoja inwencja twórcza. Ważne, że jest i piasek- to już jakiś plus.

Dziwne miejsce na zakopanie zwartki- wspaniale rosną w piasku :).


No cóż. Typowy zbiornik początkującego akwarysty przekonanego, że rybka to tylko ryba- kij z jej wymaganiami. "Żyje to jest ok".

Jeszcze wiele przed Tobą. Ja czekam na aktualizacje gdzie obsada będzie odpowiednio dobrana.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[55L] Testowe/ Szkoleniowe

 

 

Nie szukam tutaj niczyjej aprobaty, nie interesuje mnie Twój stan umysłu. Ten zamek to czysty wypełniacz miejsca

 

Chyba jednak szukasz, tak reagując na krytykę.

 

Założyłem czysto techniczny temat, po to żeby zapisać swoje postępy, a i przy okazji podzielić się z kimkolwiek swoimi przygodami związanymi z tym zbiornikiem, jeśli Cie nie interesuje, przełącz pokój. Koniec tej paplaniny.

 

Jak ktoś Ci pokazuje Twoje błędy to jest "be", nie myśl że z takimi bykami bedą Cię głaskać po główce i Ci przytakiwać.

Sam chyba pomyliłeś się z tytułem tematu bo z Twoich wypowiedzi nie wynika, że nie chcesz się uczyć.

Jak na razie postęp masz... ale wsteczny. W galerii tyle zdjęć pięknych zbiorników a Ty się cofnąłeś..

Nie ma tam ryb, więc może dopóki nie dojdziesz do jakiś wniosków lepiej niech ich tam nie będzie (dla ich bezpieczeństwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku Panowie, chowamy pazurki :patyk: . Jak widzicie wiele jeszcze chce się nauczyć. W nosie to mam bo na chwile obecną nie mam innego zbiornika, ale na przestrzeni kilku miesięcy (mam nadzieję, że nie wystrzeli welonek do rozmiaru nutrii od tego promieniowania z zamku i zdążę im kupić 112L [żart])

 

@Pley dzięki za wskazówkę odnośnie zwartki, tego nie wyczytałem, że najlepiej jest jej w piachu, nie będę już jej przesadzał, ta zostanie w swoim miejscu. Ryba to ryba żyje to jest ok - to przekonanie mojej mamy, gdy zobaczyła mnie jak wchodziłem z tym szkłem do domu, pewnie że mogą nawet w kuli żyć, ale jakie to życie... Chcę im dać najwięcej i najlepiej, ale do tego potrzebne są dolary, jeny, za kakao czy muszle niestety nie kupię roślin, zbiornika, no chyba że ktoś chciałby wejść w taki układ to mam sporo ziaren kakaowca i muszli :)

 

@Sverting zapisałem wskazówki. Dziękuję! :piwo:

@Mapet szefie, nie szukam głaskania po główce, poklasku, cytuje swój drugi post: Założyłem czysto techniczny temat, po to żeby zapisać swoje postępy, a i przy okazji podzielić się z kimkolwiek swoimi przygodami związanymi z tym zbiornikiem. eta wsio szto mogu skazat. I nie będę tutaj z Tobą polemizował na tematy czysto społeczno, wychowawcze, bo polemika z moderatorem nie ma sensu.

Edytowane przez greentruster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ton wypowiedzi użytkowników trzeba traktować z pewnej perspektywy. Raz, że są to osoby bardzo zafascynowane akwarystyką i chcą jak najlepiej dla ryb, dwa chwalenie czy nawet puszczanie takiego a nie innego urządzania akwarium potrafi spowodować powstanie patologii pt "Ciekawe ile rybek zmieści się w moim akwarium" i druga część "Ta rybka ma fajny kolorek, to ją kupię". Dlatego ostra wypowiedź da inteligentnej osobie do myślenia, "hmm, coś robię źle, może mi pomogą to naprawić". Przecież nikt tego nie robi na złość a tylko i wyłącznie w trosce o ryby i tak naprawdę Twoją kieszeń, bo to często niefachowi doradcy w sklepach akwarystycznych zachęcają do kolejnego zakupu jakiegoś produktu. A to na glony, a to na ślimaki itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe Ton to pojęcie w akustyce, a na forum i innych tego typu komunikatorach, nie jesteś w stanie odebrać jakie ma zamiary, jaki ma ton wypowiedź, którą aktualnie pisze, może mieć też charakter żartobliwy, a wśród radykałów trudno o żart. Wiem, że tu są sami profesjonaliści i szacunek dla Was za osiągnięcie swoich poziomów, ale ja krytykę przyjmuję, choć w wypowiedzi mogę sobie ją obrócić w żart, bo czemu nie? ;) Szzz, kończmy pisać te nie istotne rzeczy (mam na myśli miejsce na takie luźne rozmowy) i zaglądajcie jak się coś ruszy w temacie. :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Greentruster - nie spinaj się, nie unoś, zaparz sobie herbatkę z melissy, 10 głębokich wdechów i wydechów i będzie dobrze.

Polecam posłuchać rad, opini i krytyki Forumowiczów, tutaj Nikt Cię nie potępia i nie życzy źle, Każdy che Ci pomóc - nawet krytyka może być motywująca i zachęcająca do przemyślenia i działania mającego na celu poprawy ewentualnych błędów.

Jak ja zaczynałem swoją przygodę z akwarystyką robiłem podobne BŁĘDY jak Ty - człowiek uczy się na błędach.

 

Porady, opinie i bardzo często krytyczne spojrzenie Forumowiczów na moje błędy spowodowały, że zacząłem zupełnie inaczej spoglądać na akwarystykę ("akwarystyka" to nie "rybka, piasek, woda, roślinki, światełko w akwarium.."), zrozumiałem, że - najprościej pisząc - aby rybka była szczęśliwa należy zapewnić jej warunki w akwarium zbliżone do warunków, w jakich żyje w swoim naturalnym środowisku (tzw. biotop).
Sam fakt, że rybka pływa, żyje, zjada pokarm, wydala... nie znaczy, że ma się dobrze. (chyba, że Ci o tym sama powiedziała..)

Więcej spokoju, cierpliwości i pokory.. a z pewnością osiągniesz sukces.
Powodzenia !

 

Pozdrawiam !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny, które miałam na myśli...? No cóż, to zależy co masz do dyspozycji (w sklepach w twojej okolicy, ewentualnie można zamówić w internecie ;) )

Generalnie chodziło mi o posadzenie niskich roślinek (typu Pogostemon helferi, Sagittaria subulata) w granicach tych różnych żwirków, dzięki czemu będzie to bardziej naturalnie wyglądało i straci się efekt ingerencji człowieka w podwodny świat ;)

 

Co do zamku... Uważam, że to kwestia gustu i zawsze wkurzało mnie stwierdzenie, że coś jest "tandetą". A niby czemu nią jest? Bo większość tak uważa?! Jak mi się podoba niebieska tapeta z roślinami czy pstrokaty żwirek to moja rzecz. Dopóki nie szkodzę tym rybom (parametry wody itp.) dopóty to Ja decyduję o tym, co będzie "siedziało" w moim akwarium.

Ale...! Miałam w swoim życiu w rękach wiele sztucznych ozdób "do akwarium" i nie znalazłam takiej, która by po "ingerencji" człowieka (podrapanie, postukanie, pocieranie itp.) nie "gubiła" czegoś: jakiegoś pyłku, odprysków farby itp.

Nawet naturalne ozdoby - korzenie i skały (no może z wyjątkiem kwarcu, jak sądzę) - zawsze coś tam wydzielają do wody, dlatego trzeba odpowiednio dobrać jakie rzeczy do obsady (nie: korzenie dla pyszczaków i wapienie dla razbor ;) ) To się wydaje logiczne.

Tym bardziej więc ozdoby wykonane przez człowieka.

Zresztą... Prosty test: wyciągnij zamek z akwarium, włóż do garnka z wodą i gotuj przez godzinę. Jeśli po tym zabiegu "przestanie świecić" ;)  (nie zmieni w jakikolwiek sposób swojego pierwotnego wyglądu) znaczy, że się nadaje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

gotowałem dziś zamek, godzinę we wrzątku, nie puścił żadnej farby, przestał świecić, nie gubił żadnych pyłków, prawie odłamałem sobie płytkę paznokciową, żeby naruszyć jego strukturę, ale nic. Wziąłem metalowy przedmiot, którym wyżłobiłem dziurę (twarda struktura) myślę, że ryby nie mają pod płetwą żadnych widelców ani gwoździ by odłupywać z niego części i sobie szkodzić (choć kto wie co one porabiają, gdy zapadnie ciemność i właściciel zamknie powieki). (jak ma się teoria uwalniania szkodliwych związków z ozdób, do skrytek dla glonojadów z glinki, z rur PCV, doniczek i innych wynalazków? :) zamek też jest w 100% z glinki, bez farb, laków etc.)
Zamek wywaliłem, potrzebuje miejsca, a zabierał go sporo.
Wczoraj wybrałem się do sklepu, gdzie dostałem trochę zieleniny dla królików (welonki zachowują się jak kosiarki, gdyby ktoś stracił wątek o czym mówię). Wczoraj posadzone plus korzeń, na który podpiąłem mech jawajski z zamku, oraz jeden nowy kamień.

Pytanie: Świtało jakie posiadam w pokrywie to jedna jarzeniówka 15W/77 Fluora Osram, długość całkowita świecenia jarzeniówki zmniejsza jej widmo?

Myślę że dodam odbłyśnik.

Dziś dolałem 1L z akwarium, w którym rybki czekają na przeprowadzkę.

 

Dzień 7.

Parametry eleganckie :geek:

DSCF4682.jpg DSCF4683.jpg DSCF4684.jpg

Edytowane przez greentruster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe zamek przeszedł test pozytywnie a i tak wyleciał z akwarium ;) To się nazywa "sprawiedliwość" :P

Możesz wstawić zdjęcie tego zamku z bliska i od strony spodniej? Jestem ciekawa co to za "materiał" faktycznie, bo pewnie trzeba będzie zweryfikować swoje poglądy na temat szkodliwości tych ozdób. Pozostanie jedynie kwestia gustu ;)

Niemniej jednak akwarium zdecydowanie zyskało "blasku" i naturalności.

 

"Zielenina dla królików"...? Mam nadzieję, że chodzi o np. sałatę a nie granulat dla gryzoni, albo sianko hehehe :lol:

No i że nie są to jakieś odpady ze sklepu, bo wiadomo co można z nimi przynieść do zbiornika.

Tak na surowo to stosujesz dla ryb?

 

Co do roślin... Ta "palma" nie wygląda na akwariową, ale mogę się mylić.

Coś z mniejszych gatunków planujesz? Co to za liść ten na środku, przypominający paproć?

 

Parametry wody w normie, czyli...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pokłony dla ogarniętego użytkownika, który usunął nie ten wpis co trzeba!!!
 

 

@maziama Sprawiedliwość to piękne słowo. Zdjęcie od spodu.

1caadb297264004.jpg

 

Zielenina dla królików, w sensie roślinki dla welonek, skrzydłokwiat, palma i reszta 'g***a' jakie dostałem od sprzedawcy ze sklepu wyrzuciłem z baniaka :) Co prawda +/-10 zł kosztowały, nie majątek, ale gdzie kompetencje i standardy ja się pytam..  Sałatę dostały raz na próbę, wcinały co jakiś czas, odchody po zjedzeniu ok, tak samo ich zachowanie. Po 24 godzinach sałatę wyrzuciłem.

 

Parametry wody:

 

NO3 - 10

NO2 - 0

GH - >4od - >7od

KH - 3od - 6od (tutaj pozycja 3od jest oznaczona pomarańczowymi wykrzyknikami JBL 6in1)

pH - 6,8

Cl2 - 0

 

Mały offtopic. Zobaczcie na pomysłowy wózek inwalidzki


  Edytowane przez greentruster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały update z dziś.

 

Parę zdjęć całego baniaka (kamory do tej pory utrzymują korzenie):

DSCF4694.jpgDSCF4695.jpg

 

 

 

Oraz zdjęcia z małym problemem u roślinki Sagittaria subulata i kryptokoryny. Na źdźbłach trawy na jej kantach pojawia się jakby żółto-brązowe ?drewniejące? nie wiem jak  to nazwać, martwica z nadżerką? Widać to dokładniej na fotkach. Natomiast u kryptokoryny pojawia się dziurka w liściu, czasem mniejsza, czasem większa. Roślinki wjechały do zbiornika jakieś 10 dni po zalaniu, ryby pojawiły się 5 dni później. Podłożem jest Filtus Floran 4L.

DSCF4696.jpgDSCF4697.jpgDSCF4699.jpg

 

Parametry wody JBL 6in1:

NO3 - 25

NO2 - 0

GH - >4od  -  7od

KH - 3o

pH - 6.8

 

Może ktoś poradzić co robić?

Edytowane przez greentruster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...