Skocz do zawartości

Problem z nowym i starym akwa


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kilka tematów już pewnie kilka razy wałkowanych ale nie mogę doszukać się jasnych odpowiedzi więc zakładam nowy post.

Problem pierwszy pojawił się przy okazji założenia przeze mnie nowego, malutkiego akwarium ok. 25l . Domyślnie chcę stworzyć małe roślinne akwarium, z niewielką ilością rybek i może krewetek. Źle podszedłem do tematu, bo za szybko zrobiłem pewne rzeczy. Największy problem to podłoże, doradzono mi Aquael Completesubstrate przysypany żwirkiem, i tu pierwszy błąd, włożyłem żwirek niewiadomego pochodzenia, który jest jakby "za lekki".. dziwnie to brzmi ale faktycznie, nie trzymają mi się w nim żadne rośliny, no i tu pytanie, tego podłoża Aquael mam wiaderko które ma starczyć na 60l, póki co wsypałem połowę i mam warstwę ok 2-3cm, czy mogę wsypać całość i przykryć tylko delikatnie żwirkiem? i tu od razu pytanie jakim, w dużym akwarium mam czarny bazalt dość drobnej granulacji i prócz tego że super wygląda to rośliny kiepsko się ukorzeniają i widzę z przodu akwarium pęcherzyki powietrza w środku co ponoć nie jest zbyt dobre. W sklepie akwarystycznym dostałem w promocji pudełko rośliny z której ponoć mam zrobić w akwarium trawnik, no i wszystko byłoby fajnie (pomijając żwirek w którym nic się nie trzyma ale to niedługo się zmieni) ale ta roślina była zrośnięta w jedną zwartą kępę a panowie w sklepie powiedzieli że mam to sadzić pensetą..ja się pytam w jaki sposób?? mam odrywać każdy malutki pęd i po kolei wsadzać? No i problem z glonami, jako że część roślin przełożyłem z dużego baniaczka gdzie od jakiegoś czasu walczę z glonami, teraz mam 2 akwaria pełne glonów. W sprawie glonów mam tylko 2 pytania, przy oświetleniu akwa 300l zamieniłem ostatnio jedną świetlówkę 6500K na PowerGlo 18000K i teraz mam (od tyłu) 18000K+6500K+4200K+10000K, czy taka zmiana może spowodować inwazję krasnorostów? No i tu do chemików, czy zmiękczacz wody zamontowany na głównym przyłączu wody (taki gdzie wsypuje się tabletki solne) może tak namieszać w parametrach wody, że wszystko zdycha a akwa po każdej wymianie wody atakuje masa glonów?

Poniżej kilka poglądowych zdjęć zbiorników, wiem że trochę dużo tu treści ale prosiłbym o pomoc, z góry dziękuję

post-10451-0-46469300-1387314035_thumb.jpg

post-10451-0-34420000-1387314061_thumb.jpg

post-10451-0-67949700-1387314098_thumb.jpg

post-10451-0-55603700-1387314125_thumb.jpg

post-10451-0-90610000-1387314177_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie żwirek i nie przerzucaj żwirku z jednego akwa do drugiego. Rosliny się źle ukorzeniają bo nie mają stbilnego podłoża, najpeiej zastosować piasek, masz większą pewność, że rośliny się będą trzymały. Jeżeli masz te pęchężyki "zamieszaj" trochę żwirkiem, zeby się to wszystko zwarło, tę roślinkę wsadź normalnie ona sama się rozrośnie, a panowie w sklepie podejżewam, że chcieli Ci wcisnąć pęsetę za 40zł... z tymi glonami i chemią za bardzo nie pomogę. Glony usuń mechanicznie tj. , z liści delikatnie palcami albo gąbką, ze ścian akwa czyścikiem i ogranicz światło do kilku godzin, jak się pozbędziesz glonów świecisz 8-9h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a panowie w sklepie podejżewam, że chcieli Ci wcisnąć pęsetę za 40zł

 

Zapewne chodzi o glossostigmę, życzę powodzenia w sadzeniu po 2 listki, palcami bez pęsety. Nieważne czy jest to "zakoszona" mamie/żonie/siostrze czy z akwarystycznego za 40 zł. Czasami i z pęsetą potrzeba do tego 3 kg nerwosoli. ;)

 

Zmiana świetlówki nie była dobrym posunięciem.

Dużo roślin Ci gnije, to może być powodem krasnorostów.

Napisałeś się dużo ale mało co z tego widać, byś to zrobił wg schematu łatwiej by było się połapać w czym jest problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę to zamotane:)

Postaram się to jakoś ułożyć. Otóż tak, mam 2 akwaria, jedno 7 miesięczne 300l i świeżutkie kilkudniowe 25l.

Z jednym i drugim mam ostatnio spore problemy a ze względu na brak czasu i doświadczenia nie mogę sobie z nimi poradzić. Może zacznę od akwa 25l.

Moje pytanie brzmi czy mogę wsypać do niego całe pudełko podłoża które kupiłem (Tetra CompleteSubstrate), całe pudełko ma starczyć na akwa 60l i producent zaleca warstwę ok 2 cm przykrytą żwirkiem kolejne 2 cm, pytanie czy jak zrobię powiedzmy 5cm tego podłoża i tylko delikatnie czymś przysypię to czy nie narobię dziadostwa.

Pytanie 2, zakładając że chcę tam zrobić mały roślinny baniaczek (mam 0,4W/l i będzie Co2), czym najlepiej przykryć warstwę podłoża? kamyczki, bazalt, piasek? 

 

Akwa 300l

Akwarium było przenoszone ok 7 miesięcy temu. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów, jednak przy przenosinach stwierdziłem że to dobry czas na ulepszenia i zainwestowałem w podłoże (nie pamiętam jakie, jedna z warstw to Kahawia od Filtus), zamiast kamyczków pojawił się czarny bazalt, nowe świetlówki i.. problemy. Po starcie akwa po 2 miesiącach rośliny zaczęły przejawiać oznaki życia czyli zaczęły rosnąć, niedługo potem zaczęły się dziury w liściach, zielone kropki ale w stopni niewielkim więc się tym nie przejmowałem. Ostatnio nastąpiła całkowita katastrofa, wszystkie rośliny mają na sobie te zielone "niteczki" , na anubiasach zielone kropki, żabienica i kilka innych zgnite albo dziurawe liście, przednią szybę żeby doczyścić musiałem kupić żyletkę a i tak po kilku dniach było to samo... Zaczęło się to po wspomnianej wymianie świetlówki,i zmianie przeze mnie wody do podmiany, w lecie woziłem ze starego źródła gdzie po tej wodzie nic się nie działo, teraz z lenistwa leję wodę z kranu, no i tu jest problem z tym zmiękczaczem, kiedyś facet na giełdzie odradzał mi taką wodę, ponieważ ma w sobie zbyt dużo jakiegoś pierwiastka (jestem naprawdę kiepskim chemikiem więc nazwy nie wypowiem),pytanie czy może w tym być ziarenko prawdy i czy powinienem korzystać z innego źródła wody?

 

Już kończę:) właśnie przyniosłem do domu nowiuśką butlę Co2 i przymierzam się do montażu, czy dwutlenek może coś pomóc w walce z glonami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...