Skocz do zawartości

Dziury w liściach,pomoc w odpowiednim nawożeniu


jokatorun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Równo miesiąc temu zrobiłem reset i zmianę zbiornika(zmieniłem zbiornik na większy i przeniosłem wszystko do nowego)z 120 na 240 litrów

- podłoże w zbiorniku to piasek rzeczny

- grzałka ma moc 300W

- filtracja to FILTR JBL e900

- nawożenie to -kulki gliniano torfowe, easy carbo 5ml dziennie, Aqua Art Planta Gainer Classic przy podmianach wedle wskazań producenta i około 3 ml co drugi dzień

 

W swoim akwarium posiadam jak narazie Nurzańca,Higrophilie Polisperme,CRYPTOCORYNE WENDTII GREEN kilka sztuk Ludvigii Rapens i LIMNOPHILA SESSILIFLORA oraz trochę gałęziatki

Jak narazie pokrywa posiada standardowe 2 świetlówki T8 2x30W plus oświetlenie 2x T5 Jbl solar tropic 4000K 39W (takie kupiłem po świętach planuje zmianę świetlówek ).

 

Pierwszy problem to w załączniku jest foto a na nim dziurki które pojawiły się na niektórych roślinach (na foto HIGROFILA POLYSPERMA ROSANERVIG) jaka może być przyczyna ??

Sprawa numer dwa to mój sposób nawożenia co zmienić co dodać itp

Proszę o rady

 

post-15867-0-11566000-1387221461_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nawożenie to -kulki gliniano torfowe, easy carbo 5ml dziennie, Aqua Art Planta Gainer Classic przy podmianach wedle wskazań producenta i około 3 ml co drugi dzień

 

Stawiam na brak Potasu i Micro. PG Classic to samo macro, nie dajesz roślinom microelementów. Na początku będą dziurki, potem liście zbrązowieją i odpadną :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego producenta masz jeszcze np. K+ (potas), Ferro+ (nawóz micro), Macro Red i Micro Green. Te dwa ostatnie nawzajem się wykluczają, wszystko zależy jakie i ile masz roślin.

Tak wygląda mój zbiornik

http://forum.superakwarium.pl/gallery/image/315-240-po-5-dniach-od-zalania/

Rośliny to :

- Nurzaniec

- Higrophilie Polisperme,

- Higrophilie Polisperme Rosanervig

- CRYPTOCORYNE WENDTII GREEN

- kilka sztuk Ludvigii Rapens

- LIMNOPHILA SESSILIFLORA

- Rotala Green

- trochę gałęziatki

- Mech ale nie wiem jaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dacie zdjęć wnioskuję, że baniak zalany niedawno ;-) . Jak się przedstawiają parametry wody, bo widzę że zamieszkały już przez mozaiki?

Co do nawozów, to dałbym dodatkowo Ferro+ i ewentualnie Macro Red. Stopniowo, w niewielkich dawkach obserwując czy stan roślin ulega poprawie.

Zamiast w/w możesz zacząć stosować sole, ale to już inny temat opisany dość dokładnie na forum ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dacie zdjęć wnioskuję, że baniak zalany niedawno ;-) . Jak się przedstawiają parametry wody, bo widzę że zamieszkały już przez mozaiki?

Co do nawozów, to dałbym dodatkowo Ferro+ i ewentualnie Macro Red. Stopniowo, w niewielkich dawkach obserwując czy stan roślin ulega poprawie.

Zamiast w/w możesz zacząć stosować sole, ale to już inny temat opisany dość dokładnie na forum ;-)

Tak jak pisałem w moim pierwszym posice był robiony restart ze zmiana baniaka i tak ze 120 zmieniłem na 240.

Wymieniałem podłoże na drobny piasek rzeczny, dodałem kilka nowych korzeni, roślinki ze starego zbiornika.

Udało mi się odzyskać 130 litrów dojrzalej wody do tego dodałem odstana kranówkę ,filtr oczywiście tej dojrzały nie był czyszczony.

Parametry wody nie zmieniły się i są takie same jak w poprzednim zbiorniku,oczywiście na bieżąco je kontroluje wiec jest ok.

W podłoże włożyłem kulki gliniano torfowe.Roślinki rosną wypuszczają nowe listki a rybki wyglądają na zadowolone.

Tylko tutaj mały problem właśnie z tymi dziurkami no i jakieś porady odnośnie nawożenia aby wszystko ładnie się zgrywało   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PG Classic to właśnie mikroelementy

 

 

 W drugim poście pisałem,że Classic to samo macro. Mój błąd (sorry). PG Classic to nawóz uniwersalny "zawierający i macro i micro" (z etykiety na opakowaniu nawozu), np. potas wchodzący  w skład Classic - to makroelement, jednak producent nie podaje ile czego ;-) .

 

 

 

a Macro Red i MACRO Green to makroelementy

 

Jak sama nazwa wskazuje ;-) . Oczywiście miałem na myśli Macro Red i Macro Green.

 

Tak jak pisałem wyżej, stawiam na brak potasu i mikro. Wnioskuję to z tego, że miałem podobne objawy u mnie, stosując PG Classic i PG Carbo. Gdy zacząłem dawkować dodatkowo K+ i Ferro+ wszystko wróciło do normy. Ale nie zapominajmy, że każde akwarium jest inne.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy zamówione powinny jutro do mnie przyjść ,tak jak radziłeś kolego zamówiłem PG FERRO + i PG K+.PG Macro Red zakupie następnym razem bo wiadomo święta a środków na przyjemności brak. Jak tylko dostane to zacznę podawać mam nadzieje ze  przyniesie to zamierzony cel.Tylko jeszcze się zastanawiam nad dawkowaniem trzymać się ściśle wytycznych producenta czy może na początku podać większe bądź mniejsze dawki??

Jest jeszcze jedna sprawa która mnie nurtuje a mianowicie zauważyłem na nurzańcu drobne nitkowate glony i zastanawiam się czy to wina sposobu nawożenia czy przyczyna jest coś innego np stabilizacja zbiornika po restarcie(mam nadzieje ze admin się nie pogniewa za to ze rozwijam temat o glonach w tym temacie)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko jeszcze się zastanawiam nad dawkowaniem trzymać się ściśle wytycznych producenta czy może na początku podać większe bądź mniejsze dawki??

 

Myślę, że nikt Tobie dokładnie nie powie jaką ilość nawozu masz zastosować. Dawkowanie dostosowujesz do indywidualnych potrzeb zbiornika. Każdy ma inne rośliny, podłoże, parametry, obsadę itd. Dawkuj i uważnie obserwuj rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nikt Tobie dokładnie nie powie jaką ilość nawozu masz zastosować. Dawkowanie dostosowujesz do indywidualnych potrzeb zbiornika. Każdy ma inne rośliny, podłoże, parametry, obsadę itd. Dawkuj i uważnie obserwuj rośliny.

Dotarły do mnie dzisiaj zamówione preparaty czyli PG K+ i PG FERRO +. Oczywiście chce zacząć podawać tylko zastanawiam się czy mogę wszystko podawać razem jednego dnia czy dawkować to w jakiś inny sposób?? Dawki wedle wskazań producenta czyli i wtedy nawożenie wyglądało by tak

 

PGFerro+1-2mlna 40 litrów codziennie = dla mojego akwarium 8ml dziennie

PG K+1ml na 40 litrów codziennie = dla mojego akwarium 6ml dziennie

Easy Carbo 1 ml/50 litrów =dla mojego akwarium 6ml dziennie 

PG Classic dla mojego akwarium 3 ml co drugi dzień .

Czy taki sposób nawożenia będzie dobry ?? Akwarium Dość gęsto obsadzone roślinami

Oczywiście przy podmianach wody tez używane były by te preparaty a ich dawki wedle wskazań producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tak jak wyżej pisałem każdy baniak jest inny i dawkowanie nawozów PG to też sprawa indywidualna. W moich 72l nawożenie przedstawia się następująco :

1 dzień z podmianą - 3ml.Classic, 6ml K+ i 3ml Carbo

2 dzień 3ml Carbo, 3ml Macro Red

3 dzień 3ml Carbo, 3ml Macro Red

4 dzień 3ml Carbo, 3ml K+, 3ml Ferro+

5 dzień 3ml Carbo, 3ml K+, 3ml Ferro+

6 dzień 3ml Carbo, 3ml Macro Red

7 dzień 3ml Carbo, 3ml Macro Red

i znowu podmiana itd.

 

Jak dotąd przynosi to efekty zadowalające (przynajmniej mnie) ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...