Jump to content

Czy nawozic?

onlyshot
 Share

Recommended Posts

Witam.Posiadam akwarium 60l i zastanawiam się czy je nawozić.Akwarium zalane ponad miesiąc temu jakiś tydzień po zalaniu zasadzone były rośliny trawnikowe tydzień temu trafiły do niego rośliny na drugi i trzeci plan i rybki.

:arrow: Rośliny:

Hydrocotyle Japan

Heteranthera zosterifolia

Limnophilia sessiliflora

Hygrophilia polysperma

Ludwiga repens

Rotala rotundifolia

Eleocharis Parvula 

Glossostigma Elatinoides 

Phoenix Moss

Singapure Moss

:arrow: Podłoże:

ziemia uniwersalna, torf kwaśny, węgiel aktywny , keramzyt,kulki gliniano torfowe, na wierzch żwir 

:arrow: Oświetlenie :

1x 15w 10000k PHILIPS Aquarelle  ( tą świetlówkę będę wymieniał ma już prawie rok- jakieś propozycje na inną ?)

1x 15w 8500K  sylvania glo lux

1x 12w 4200K Leuci

1x 16w 4200K Leuci

Świecą 12h/7

:arrow:  Temperatura wody:24 °

:arrow: Nawożenie:

W tej chwili tylko co2 z bimbrowni.

Posiadam jeszcze takie nawozy( jeszcze ich nie stosuje doradźcie czy je już stosować )

Węgiel w płynie, mikro , makro , potas ,biostymulator Ti - firmy akwarium**net

odżywka żelazowa firmy Tropical.

:arrow: Dokładnych parametrów wody nie znam.

Pozdrawiam.

Przy takim świetle bez zbilansowanego nawożenia długo nie "pociągniesz", ale do tego potrzebne są też testy.

Nawozy  osobno fosfor, potas,  azot..., nie gotowe mieszanki.

Świeci się max 10 h.

Współczuję Twoim rybom, lubią solarium?

co mapet masz na myśli "długo nie pociągniesz" ?

Nie będziesz miał akwarium a glonarium, chyba że masz doświadczenie i widzisz jakie masz braki z obserwacji.

Ja polecam zaopatrzyć się w testy (kropelkowe) i nawozy sole lub inne bez róźnicy, aby były osobno, żebyś mógł wprowadzać korekty w nawożeniu.

Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć.

Masz kilka wariantów do wyboru.

Oddajesz ryby, kupujesz testy, nawozy i masz roślinniak.

Ograniczasz światło i robisz akwarium pod ryby (najlepiej zgodnie z ich naturalnym biotopem), tutaj testy też się przydadzą.

Jakie według ciebie jest odpowiednie światło dla ryb i nie chodzi mi o poszczególny gatunek pytam ogólnie bo przecież można mieć ryby i rośliny nawet dodał bym zdjęcia a z resztą sam widziałeś nie raz,ja moje ryby i tak oddaje pytam z ciekawości, a co do moich nawozów - do wywalenia ?

a efekt np taki chciałbym osiągnąć : dacf6ec1.png

Edited by onlyshot

a co do moich nawozów - do wywalenia ?

Węgiel w płynie, mikro , makro , potas ,biostymulator Ti - firmy akwarium**net odżywka żelazowa firmy Tropical.

Carbo Ci się przyda, potas  (jeżeli wiesz ile go lejesz), mikro - jakie masz, ale myślę, że jest ok, makro - nie bardzo bo to gotowiec (zapewne, nie podałeś co to za wytwór), biosymulatorów nigdy nie używałem, więc nie wiem.

Co do ryb to każda ryba, każdy biotop wymaga innego (porównaj malawi z BW), ale co do ryb, to ja się nie znam. ;)

To już byś musiał pytać w innym dziale.

wyłączę świetlówkę 12w

Możesz i tą- 10000 K.

Od początku powinieneś lać potas (więc dawka od razu) i możesz troszkę wlać carbo, żeby wspomóc bimbrownię.

Nie przeczytałem od razu że jeszcze nie nawozisz, a makro powinieneś już lać spokojnie.

W jakim stanie są rośliny?

Jak na moje amatorskie oko to w bardzo dobrym poza małym nalotem na glossostigmie i małym heńku ( ale nie na całej roślince może 2 listkach) co raczej jest normalne przy tym świetle i braku nawożenia - własnie dlatego chciałem zapytać czy tym nawozić.

10000k zgasła również - w akwarium ciemnica 

Edited by onlyshot

No szczerze mówiąc to przy 0,5w/l  8500k i 10000k i jak nawoziłem tymi nawozami ( tylko to przed restartem było) to glossostigma przez noc o pięterko potrafiła się rozwinąć.Teraz było bez nawożenia i światło prawie 1W/l to glossostigma potrafiła wypuścić pięterko i jeszcze rozwinąć listki.Co do mojego mikro to nie jest jakaś firmowa mieszanka tylko to też jest robione przez osobę ( z soli) i jeżeli to jest gotowa linia nawozów to chyba nie ma z nimi tragedii.