Skocz do zawartości

[160l] Apistogramma borelli - Am. Południowa


Limak86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tytułem wstępu, jako że to początek mojej poważnej aktywności na tym forum...

Po prawie 20 latach wracam do akwarystyki, w dzieciństwie miałem 75l akwa prowadzone razem z ojcem, ale to było dawno i ilość błędów z perspektywy patrząc była ogromna. Teraz w końcu mam własne lokum i mogę od nowa rozpocząć przygodę z małym wodnym światem :)
Kilka tygodni czytałem to oraz inne fora zbierając widzę konieczną do startu własnego baniaczka. Następnie kilka tygodni szukałem jakiegoś używanego zestawu, który sprostałby moim oczekiwaniom. Szkoda było mi wydać na start 1500-2000zł na pełen nowy zestaw. W końcu nabyłem okazyjnie (jak sądzę :P ) używany 160l baniak z pełnym osprzętem.
A teraz przejdźmy do konkretów... 11.12.2013 wystartowałem moje akwarium.

 

Opis zbiornika:

Wymiary:               100x40x40 cm czyli standardowe 160l.
Oświetlenie:           2x 30W standardowa T8 6500K; 2x 39W T5 (1x grolux + 1x daylight).

Filtracja:                kubełkowy JBL Cristal Profi e900 (ceramika + 3x gąbka).
Napowietrzanie:     brak - powinna wystarczyć deszczownica w filtrze.
Ogrzewanie:          50W "noname" - planowany zakup czegoś mocniejszego.
Nawożenie i CO2:  planuję serię Water Boost Carbo + Mikro + Makro.

Podłoże:                czarny piasek (o bardzo małej granulacji) + Aqua Subtrate
Dekoracje:             korzenie, kokos

 

Parametry wody:

NO3: 25 - 50

NO2: 0 - 0,5

GH:  >21od

KH:   10od

pH:    7,6

Cl2:  0 - 0,8

 

Roślinność (od użytkownika Sławek121 - POLECAM!):

Valissneria nana
Echinodorus jaguar
Echinodorus schlueteru
Echinodorus magdalensis
Echinodorus tellenus
Hemianthus micranthemoides
Christmass moss

 

Planuję iść w biotop Ameryki Południowej, mam już szkic obsady ale parametry wody ją pewnie zweryfikują (mam zasadową i twardą wodę, więc czeka mnie ciężka walka o zmianę tych parametrów - może torf do filtra??).
Na razie planowana obsada wygląda mniej więcej tak:

1+2 (może nawet 1+3) Pielęgniczka kakadu lub agassiza

25 Bystrzyk amandy

8 Otosek przyujściowy

8 Kirysków (albinos lub panda)

 

Oto jak wygląda akwarium po kilku godzinach od startu (przepraszam za jakość, następne będą lepsze):

post-18633-0-04072300-1386922825_thumb.jpg

Kamienie tylko trzymają korzenie póki te nie nasiąkną :)

 

Na razie to tyle, moje liczne pytania i prośby o poradę przyjdą wkrótce... ale to wkrótce ;)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wolę jasny piasek, a na ten jakoś dziwnie mi się patrzy ale w sumie to tylko kolor :) jeśli jest bardzo drobny to będzie odpowiedni dla pielęgniczek. Poza tym za mało się znam aby tu poważniejsze wywody tworzyć ale życzę powodzenia w powrocie do tego pięknego świata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle umoczyłem :(

Naczytałem się, że do dennych itp musi być jak najdrobniejszy piasek/żwirek...
Wymarzyła mi się wspomniana wcześniej obsada, więc to całe podłoże (które dostałem od poprzedniego właściciela akwarium) wydawało mi się odpowiednie do zamierzonego celu, nie sądziłem, że kolor będzie miał znaczenie.

 

Jakie więc inne gatunki mogłyby zastąpić pielegniczki na pozycji "royal family" tego zbiornika??

Ach no i kirysy wygląda na to,że też odpadają... masakra :/

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety piasek bazaltowy w naturze nie występuje. Jest on otrzymany z kruszenia skał- nie idzie takim sposobem uzyskać piasku o gładkich krawędziach.

Dlatego jak się preferuje ciemne podłoże to kupuje się zwykły piasek i zakrywa liścmi, które tworzą ciemny syfek. Taki syfek ma duze plusy. Wyglada fajnie, a i dobrze stabilizuje baniak oraz młode ryby (zwłaszcza pielegniczki) maja w nim wszystko co najlepsze do wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Mała aktualizacja stanu mojego akwarium.

Parametry wody na dzień 27.12.2013:

NO3:  50

NO2:  0

GH:    >14

KH:   6-10

pH:  7,2-7,6

Cl2:   0

 

Poglądowa fotka:

post-18633-0-43066500-1388171986_thumb.jpg

 

Ostatnio zauważyłem że na roślinach i ozdobach porastać zaczyna mi jakiś glon:

post-18633-0-95538600-1388172039_thumb.jpg

Jeszcze nie wiem co to jest, muszę się wgłębić w forum i znaleźć odpowiedź co to jest i jak się tego pozbyć ;)

 

Parametry wydają mi się już niezłe, akwarium dojrzewa ponad 2 tygodnie.

Do celów obsady jaką planuję potrzebuje zbić twardość przynajmniej do 10 i pH do 6,5-7. W tym celu spróbuję w najbliższe dni nabyć filtr RO (najprostszy za ok 120-150 zł), bo innymi metodami chyba nie da się osiągnąć parametrów na jakich mi zależy.

Chciałbym już pozbyć się tych kamieni ale niestety korzenie i kokos wypływają nadal :(

Jeśli wszystko będzie nadal jak trzeba to za tydzień zacznę 1 etap wpuszczania obsady, zaczynając od najtwardszych zawodników - kirysków (w moim przypadku spiżowych w odmianie albinotycznej) - dla nich warunki są już odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zgodnie z poradami na tym i innych forach zakupiłem prosty akwarystyczny filtr RO. Jego montaż był dużo łatwiejszy niż się spodziewałem :)

Woda jaką z niego uzyskuję ma następujące parametry:

NO3: 0

NO2: 0

GH:  <3od

KH:  3-6od

pH:  6,4 (lub niżej - może zakres testu nie pozwala na dokładny pomiar)

Cl2:  0

Zrobiłem już dziś pierwszą podmiankę 20L wody RO. Za tydzień też 20L RO a potem już kolejne podmiany 1:1 RO-kran :)

 

Ponieważ nurzaniec bardzo słaby rósł dosadziłem go trochę (dzięki uprzejmości jednego z użytkowników warszawskiego forum). Inne rośliny rosną ze zmiennym szczęściem, liście nowe pięknie idą ale te starsze dostają ciemnych plam (z tego co czytałem możliwym powodem nadmiar NO3, ale myślę że zastosowanie podmian RO poprawi sytuacje w ciągu 2-3 tygodni :) Mam też małą inwazję glonów różnej maści, woda RO również tutaj powinna pomóc - zobaczymy.

Tak na dzień dzisiejszy wygląda baniaczek:

post-18633-0-63282600-1388682887_thumb.jpg

Wiem, że szału nie ma, ale mnie się moje drobniutkie postępy podobają :)

Zniknęły już kamienie podtrzymujące korzenie w zanurzeniu co znacznie "odchudziło" aranżację.

Ponieważ kokos jednak wypływa i nie zapowiada się żeby to uległo szybkiej zmianie wymyśliłem inny koncept. Sam kokos oraz kamień na nim obsadzę większą ilością mchu tak aby za jakiś czas wszystko to stanowiło coś w rodzaju zamszonej skały z grotą :) Co o tym sądzicie, nie wyjdzie kiczowato??

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oświetlenie:           2x 30W standardowa T8 6500K; 2x 39W T5 (1x grolux + 1x daylight).

 

Za jasno masz na tą obsadę. Masz prawie 0,9W/L, bez prawidłowego nawożenia nie opędzisz się od glonów. Jeśli jednak chciałbyś zostać przy Apisto. to odłącz dwie świetlówki T5, nurzaniec jak się rozrośnie to trochę przyciemni zbiornik, ewentualnie daj jakieś rośliny pływające.

W innym przypadku, jeżeli zależy Ci na akwarium bardziej roślinnym pomyśl nad zmianą obsady na taką, której tak mocne oświetlenie nie będzie przeszkadzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jasno masz na tą obsadę. Masz prawie 0,9W/L, bez prawidłowego nawożenia nie opędzisz się od glonów. Jeśli jednak chciałbyś zostać przy Apisto. to odłącz dwie świetlówki T5, nurzaniec jak się rozrośnie to trochę przyciemni zbiornik, ewentualnie daj jakieś rośliny pływające.

W innym przypadku, jeżeli zależy Ci na akwarium bardziej roślinnym pomyśl nad zmianą obsady na taką, której tak mocne oświetlenie nie będzie przeszkadzać. 

 

Dzięki na zwrócenie uwagi ale spokojna głowa, zapomniałem napisać, że palą się tylko te dwie T5, T8 są odłączone(są dwa niezależne układy), tak więc mam ok 0,5W/L czyli tyle ile planowana obsada powinna mieć (chyba, że i tu się mylę to mnie popraw). Kupiłem używany zestaw i w pokrywie były już 2x 2 swietlówki więc je wpisałem w opisie zbiornika, ale póki co używam tylko jednych :)

Co do nurzańca to na to właśnie liczę, że się rozrośnie i troszkę cienia zrobi. Jeśli z czasem tak się nie stanie to pomyślę o jakiejś pistii albo limnobium czy czymś podobnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zapomniałem napisać, że palą się tylko te dwie T5, T8 są odłączone(są dwa niezależne układy), tak więc mam ok 0,5W/L czyli tyle ile planowana obsada powinna mieć

 

Ja bym zostawił T8 a odłączył T5, byłoby wtedy 0,37 W/L ponieważ 0,5 W/L to nadal dość dużo. Nurzaniec nie musi mieć aż takiego mocnego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do nurzańca to na to właśnie liczę, że się rozrośnie i troszkę cienia zrobi. Jeśli z czasem tak się nie stanie to pomyślę o jakiejś pistii albo limnobium czy czymś podobnym.

 

Tak Sławek masz rację ale jeśli faktycznie nurzaniec się rozrośnie i dojdzie pistia lub limnobium to Limak może zapomnieć o pozostałym zielsku :cry:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Sławek masz rację ale jeśli faktycznie nurzaniec się rozrośnie i dojdzie pistia lub limnobium to Limak może zapomnieć o pozostałym zielsku :cry:  

 

Jeśli nurzaniec się rozrośnie to pływających już nie będę dodawał, bo nie będzie takie potrzeby.

Natomiast jeśli NIE urośnie to wtedy dodam, ale i w tym wypadku będzie jakaś forma ograniczenia do max połowy powierzchni (część naświetlona lewa gdzie więcej roślin i zacieniona prawa strona gdzie jest głównie korzeń).

Wszystko stopniowo, będę modyfikował miejsce i rodzaj roślin w zależności od rozwoju sytuacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mijają cztery tygodnie od zalania akwarium. Uskuteczniłem dwie podmiany RO po 20L każda. Parametry obecnie wyglądają tak:

NO3:  25  (stale utrzymuje się tak wysoki poziom, nie bardzo wiem dlaczego nie spada?? :/ )

NO2:  0

GH:   7-14

KH:   3-6  (nie wiem czy aby nie za niskie??)

pH:   6,8

Cl2:  0

 

W akwarium zawitali pierwsi mieszkańcy: 8 kirysków w odmianie albinotycznej i 5 otosków jak również 3 helenki (zapobieganie rosnącej liczbie ślimaków). Obserwacja tych rybek to już dla mnie duża radocha, niektóre zachowania są wręcz przezabawne.

Kilka fotek moich młodych podopiecznych :D

- odpoczynek "na szczycie"

post-18633-0-26012500-1389008799_thumb.jpg

 

- szama, szama, szama! :D

post-18633-0-66639100-1389008826_thumb.jpg

post-18633-0-83975100-1389008832_thumb.jpg

 

Ale żeby nie było za pięknie to jeden z kirysków nie zachowuje się najlepiej. Od wczoraj wieczorem siedzi prawie w jednym miejscu, przez dobę było ok, ruszał się (właściwie nawet szalał) jak inne teraz siedzi osowiały. Jest to bardzo mały, najmniejszy z całej ósemki śliczny samczyk z wielką płetwą grzbietową... bardzo mi go szkoda, obawiam się, że może nie przeżyć...

 

Edit: Tak jak się obawiałem ten maluszek nie przeżył już nocy. Pozostało 7 kirysków (szczęśliwa cyfra, więc może już nie ulegnie obniżeniu).

Ciekaw jestem czy to jakaś choroba (oby nie!!!) czy po prostu był za młody i przerosła go zmiana warunków?

Może nie należy kupować takich maluchów, tylko wybierać te troszkę większe - potencjalnie mocniejsze osobniki...

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek jest ale czarny. Wiem już po Waszych postach, że atesty itp które dopuszczają go do użytku w akwariach są nic nie warte i radzicie go wyrzucić. Chciałbym ale nie zdobędę się na restart całości przynajmniej przez ten rok, potem zrobię restart, normalny piasek i pójdę w typowe BW - mało roślin, kupa drewna i liści. Na razie jednak wracam po wieeeelu latach do tej zabawy i nie czuję się silny na BW więc i ten wątpliwy aranż chyba zostanie. Widzę błędy i w następnym aranżu już będzie poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale ten piasek co mam jest bardzo drobny - może nie widać tego na zdjęciach - więc jest drobna frakcja o której piszesz (bo to brązowe do miękkie podłoże-substrat więc nie o tym mówimy). Nie widziałem nigdzie piasku który byłby widocznie drobniejszy od tego tutaj. Wprawdzie jest czarny więc farbowany ale nie zanotowano nigdzie żeby wykazywał jakąś toksyczność i wpływał na ryby (przynajmniej ja takich informacji nie znalazłem - może poza opinią powtarzaną "z ust do ust" bez uzasadnienia naukowego).

Poza tym kiryski buszują sobie od 4 dni w tym piasku i wszystko wygląda jak powinno.

Nie upieram się jak osioł przy tym co mówię, bo Wasze doświadczenia są dużo większe... ale po prostu opisuję co obserwuję i jak to widzę na żywo.

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...