Skocz do zawartości

Bazy pod podłożę - oddzielenie od podłoża.


AliBaba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zakupiłem JBL Aquabasis plus czyli substrat pod podłoże, chce go wsypać do akwarium o dnie 60x30cm i przykryć 2-3cm żwirkiem o granulacji 2-5mm (tak przynajmniej pisze na opakowaniu).

 

 

Zastanawiam się czy wsypać po prostu tą bazę i na to bezpośrednio żwirek (obawiam się, że w tym przypadku może to podłoże kiedyś wyjść i zmieszać się ze żwirkiem), mam ten drugi sposób, z każdej strony akwarium zrobić odstęp ok. 1-2cm, i wsypać tam do jakiejś siatki o drobnych oczkach właśnie ten substrat, a następnie na to żwirek.

 

Tutaj mam przykład jak to wygląda w innym akwarium (tylko, że tu chłopak zastosował ziemię).

 

439EQfXh.jpg

 

FfYGt5Ph.jpg

 

Tq1MU2rh.jpg

 

 

 

Co roślinki, dobrze się ukorzenią w takiej siatce i dotrą do tego substratu czy lepiej dać sobie spokój i wsypać bazę i na to bezpośrednio żwirek.

 

Pozdrawiam i dziękuje bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy polecają oddzielać siatką żwirek od ziemi, inni z kolei nie. ja mam ziemię w akwarium (tak około 4cm) a to przysypane żwirkiem (jakieś 3 cm) nie mam żadnej siatki oddzielającej ani nic innego co by oddzielało ziemię od żwirku, i z ziemią nic się nie dzieje. Moim zdaniem siatka jest nie potrzebna ponieważ roślinki będą miały utrudnione zadanie, i będą owijać się o siatkę przez co nie będzie się dało rośliny wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja miałem akurat taką cryptocoryna nana, nie pamiętam już dokładnie jej nazwy no to na akwarium 60x30cm korzenie miała praktycznie w całym akwarium, gdyby mi ją przyszło wyrwać w zbiorniki bez restartu to było by to praktycznie nie możliwe, podobnie pewnie by się stało gdyby była siatka..

 

No akurat tą siatkę to tylko pomyślałem ze względu na to, iż nie chciałem aby doszło do wymieszania żwirku z bazą przy ewentualnym późniejszym dosadzaniu roślin, oraz aby później było w miarę łatwo rozdzielić te dwa podłoża :)

 

Bazy wyjdzie mi jakoś ok. 1-2cm w zależności od miejsca i na to z 2-3cm żwirku - będzie dobrze ?

 

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...