Skocz do zawartości

[45L]Czy i jakie ślimaczki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

naczytałem się sporo o pozytywnym wpływie ślimaków na baniaczek. Szczegółnie dużo pozytywnych opinii można było przeczytać o świderkach wkreącjących się w podłoże i wyjadających z niego resztki. I teraz pytanie, czy ślimaki w ogóle powinienem wpuszczać - trochę boję się ich plagi, podobno w pirunującym tempie się rozmnażają...

 

  • Temp 25 stopni
  • Podłoże czarny bazalt 2-4mm
  • Bujna roślinność, korzeń, skały

Czy w ogóle powinienem wpuszczać ślimaki, jeżeli tak to jakie, ze znanych mi to helenki, świderki i ampularie. Dodatkowe, pytanie, czy ślimaki i krewetki RC żyją w symbiozie? :)

 

Akwarium już się klaruje w oczekiwaniu na obsadę, podobno po tygodniu można wpuścić pierwszy zwiad własnie w postaci ślimaka.

 

Prośba o Wasze opinie.

Edytowane przez kalatos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że lepiej poczekać z dojrzewaniem zbiornika. Ślimak to też zwierzę i to bzdury że tydzień czy tam ileś wpuszcza się je wcześniej. Najlepiej jak akwa dojrzeje z miesiąc, 2 miesiące, pamiętam że jak zaczynałem z akwarystyką to po 2, 3 tygodniach od zalania wsadzałem ryby, a to był błąd bo często było tak że zbiornik się jeszcze nie ustabilizował. Teraz każdy zbiornik mój dojrzewa po 2,3 miesiące, wtedy parametry już są ok, woda jest ''ożywiona'' odpowiednio. Zanim wpuszczałem ryby to jeszcze z 2 tygodnie wcześniej wpuszczałem zatoczki, wypławki, mszywioły, stułbie albo inne robale żeby zobaczyć jak to wszystko zacznie funkcjonować. Także nie wierz we wszystko dosłownie co piszą w internecie ;)

A co do ślimaków to możesz wpuścić zatoczki, świderki, rozdętki, przytuliki np., oczywiście z umiarem bo to mały zbiornik. Helenki też ok, tyle że szybko mogą zrobić porządek z resztą ślimoli.

A, i najlepiej dla ślimaków woda średnio twarda i wyżej

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świderki pewnie szybko się rozmnożą no ale to można kontrolować. Helenki wolniej się rozmnażają, zależnie też od parametrów wody ale jak je hodowałem w wodzie twardej i pH7< to tak na 20 jajek do wielkości ok 7-10 mm dożywało z 5 sztuk. Ich populacje też łatwo kontrolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak,trochę przyśpieszają ale t i tak swoje trzeba odczekać,w zasadzie to jest strata pieniędzy z mojego punktu widzenia.

 

Woda wyklarowała się po 24 i jest przejrzyście czysta. Bakterii używałem też w mniejszym baniaku i efekt był taki sam. Zakładam, ze to nie cud tylko właśnie te bakterie :)

 

Poczytałem temat, który podrzuciła Luna i zdecyduję się na kilka Helenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...