Skocz do zawartości

obsada baniaka 112


snakii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Witam, posiadam akwarium towarzyskie 112 litrów, temperatura 24-25 st, filtr kaskada fzn-2 mały koszyk (gąbka) duży (do połowy gąbka plus zeolit), oświetlenie 2x 15w, ozdoby: korzeń grota i zamek,

rybki:

mieczyk 2+3

molinezja 2+2

zbrojnik niebieski 1+1

kirys spiżowy 4

rozbora klinowa 2

gupik 1+5

 

roślinność tylko żywa

kryptokoryna

polisperma

nurzaniec - słabo rośnie

kryptokoryna niska 2szt

 

Nie nawożę CO2

Pokarm: płatki, tabletki roślinne, mrożony sole.

 

Podłoże gruby żwir.

 

Testy wody b ę dę miał w tygo dniu.

Twardość ok 7-8

Podmiana wody co dwa tygodnie 1/4, woda z kranu z poprzedniego dnia plus aqua save + sól, raz na miesiąc nawóz do roślin.

 

Chce dokupić jakieś kolorowe rybki, co polecacie?

 

Wieczorem postaram się wrzucić foto.

Edytowane przez pinakolada
Pisownia! Zdania zaczynaj wielką literą, używaj polskich znaków i interpunkcji.pinakolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce iść w rozbory, ani molinezje.
Myślę żeby z nich zrezygnować.

Oto foto mojego akwa.

 

Jaką obsadę proponujecie, może coś zmienić?

Wszelkie sugestie i opinie mile widziane.
Planuje zmienić obsadę na bardziej ubarwioną.

Edytowane przez snakii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem testy wody

NO3 i NO2 = 0

PH = jeszcze nie wiadomo - postaram się jak najszybciej

GH = 10

KH = 9

 

Wymiary akwarium 70x40x40

 

U zoologa oglądałem prętnika karłowatego, co myślicie o tym aby wpuścić parkę do mojego akwarium i dodać kilka molinezji skoro jest za mało ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli NO3 jest na poziomie zerowym to nie można jeszcze wpuścić ryb, poczekaj aż będzie na wykrywalnym poziomie. Z tego co wiem KH powinno być w połowie do GH, ale nie jestem pewien. Jeżeli nie znasz PH, możesz sobie oglądać rybki i czytać o ich wymaganiach, gdy kupić test na PH to sprawdzisz czy masz idealne PH dla danych ryb czy raczej musiałbyś coś zmienić. Jeżeli chciałbyś zrobić obsadę z tego co masz teraz to raczej:

1+1 Zbrojnik Niebieski

5 Kirysów Spiżowych

10 Razobry Klinowe

1+3 Gurami Dwuplame/Prętnik Karłowaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim PH można powoli założyć akwarium Malawi :cool: Musiałbyś zmieniać PH wody, proponowałbym zasadzić wiele roślin i dozować CO2. Jeżeli chciałbyś gupiki to musiałbyś wybrać mniejszą obsadę, chyba że miałbyś je później gdzieś oddać. Co do Bojownika to raczej nie polecałbym, taka obsada jaką ci podałem byłaby ok. Mógłbyś zamienić Zbrojniki na Otoski, lub kosiarki (jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić). Musisz niestety zbić PH tak do 6.8.

 

Ps. Postaraj się robić częstsze podmianki po 30%.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w takim razie poczytać o tym zbijaniu PH oraz dowiedzieć się co z KH? Nie chce nawozić CO2 przynajmniej na razie. Chcę dać jeszcze mech na korzeń i małe roślinki na przód - co proponujecie z łatwych w uprawie?

Jak na razię zostanę przy:

1+1 Zbrojnik Niebieski

5 Kirysów Spiżowych

8 Gupik Pawieoko

1+3 Prętnik Karłowaty

 

Gdybym dał prętnika 2+4 to będzie za dużo na to akwarium?

Twardość GH może zostać czy też do zmniejszenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłeś na Gupiki, więc nie radze się pakować w większą obsadę niż tak którą podałeś na górze, nagle z 8 Gupików stanie się 20, później 30, 40 itd. No chyba że oczywiście masz możliwość oddania w dobre ręce narybku. Co do CO2 jest to metoda bezpieczna, ponieważ dzięki temu można określać zawartość CO2 w wodzie z tabeli PH/KH Jeżeli chciałbyś zbić PH innym sposobem musiałbyś niestety zrezygnować z tej tabeli i (jeżeli chciałbyś wiedzieć ile masz CO2, ponieważ np. rośliny ci nie rosną zbyt szybko) musiałbyś albo ryzykować, albo kupić test na CO2. Teraz przeczytałem jeszcze raz twój pierwszy post i zauważyłem że dodajesz sole do akwarium, co jest twym błędem, przy takim oświetleniu i nie dodawaniu CO2 nie ma potrzeby dodawania soli, co więcej mogą spowodować wzrost glonów. Jeżeli chcesz nawozić musiałabyś dodać oświetlenie (tak aby było 0,5 W/L lub więcej) lecz niestety wiele ryb nie lubi zbyt mocnego oświetlania. Najlepiej zrezygnuj z nawożenia roślin, chyba że chciałbyś pójść bardziej w akwarium roślinne. Jakie masz podłoże w akwarium?

 

Ps. Pomyśl na zamianą Zbroników Niebieskich na inne glonojady, nie miałem do czynienia z tymi rybami, lecz podobno te glonojady zjadają glony tylko gdy są małe.

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sole tylko sól. ;) Tak przy okazji, jakiś konkretny cel/zamierzenie przyświeca dodawaniu tej soli do wody do podmian?

Ze zbrojnikami dałbym sobie spokój, pożytku z nich w zasadzie żadnego, uroku też.

Gupiki to same samce mam nadzieję? Bo filtr i tak będzie miał co robić w tym akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny w tej chwili cały czas rosną, nie chcę robić zbyt roślinnego akwa tylko jak pisałem wyżej dodać mech na korzeń i małą rośline na przód. Podłoże dość gruby żwir jak na zdjęciu. Dodaje sól akwarystyczną w celu uzupełnienia pierwiastków dla ryb i roślin. Gupiki myślałem dać 6+3, z narybkiem mam co robić. Zamiast zbrojnika co polecacie w powyższej obsadzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki 6+3? Czyli 6 samic i 3 samce? ponieważ gdyby miało być 6 samców na 3 samice to samce zamęczyłyby samice. Zamiast Zbrojników pisałem ci już by dać Otoski lub Kosiarki(z tym że tutaj nie wiem czy u tych ryb nie jest podobnie jak z Zbrojnikami).

 

A nie pomyślałeś nad akwarium biotopowym? znalazłem na tym forum fajną obsadę:

Pielęgniczka Kakadu

Bystrzyk Ozdobny

Otosek Zebra

 

Na tym forum jest fajny temat o pomysłach na obsadę biotopową dla 112l poczytaj, może zdecydujesz się na biotop.

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...