Skocz do zawartości

Marniejące rośliny?


KILEROW2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Trochę o sobie.Mam 13 lat.Mieszkam w małym mieście gdzie jest badziewny sklep zoologiczny.Akwarium dostał na zakończenie 4 klasy.Od 2 lat mam żywe rośliny.Akwarium: 72l,temp. 26-27 C,Ph 7,2.Sprzęt filtr-fan 1 plus,grzałka 50 W.Podłoże 3cm żwiru,4cm piasku.Problem żadne rośliny mi nie rosną.Oprócz tych które dostałem odd kolegi który likwidował akwarium.
Moje rośliny:od kolegi onowodek,3 cryptocoryny,anubias laceolata.Ze sklepu miałem kabomby,żabienice,tataraki padły sad.gifOświetlenie to lampka 40 W.
Nie nawożę bo niewiem czym.Proszę o pomoc i link do sklepu z roślinami akwariowymi i suplementów dla roślin. 

Zdjęcie akwarium:

post-19478-0-64001300-1386487844_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czasem 40W, to nie jest zwykła żarówka ?

 

Tego typu:

zarowka-banka-40w-e27.jpg

Bo jak tak, to oczywiście, że Ci nic nie rośnie :).

One praktycznie nic nie dają..

 

Do swojego akwarium potrzebujesz takiego zestawu:

http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie-1x24w-do-pokrywy-60-120cm-i3698566499.html

+

Świetlówkę 24W ok. 44cm i barwie 6500K (na świetlówce powinno pisać 865 lub 860 lub 965 lub 960.

 

Całość Cię wyniesie jakieś 90 zł.

Taki zestaw da Ci jakieś 0,3(3)w/l co jest minimum, optymalnie dla twojego akwarium powinno być ok. 30W (0,4w/l) - ale wtedy musiał byś znów kupić jakiś statecznik typu 8W, Świetlówka itd co by dało znowu jakieś 50 zł.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie musisz akurat kupować tego zestawu.

Ale skoro masz znajomego elektryka to będziesz musiał i tak kupić:

 

- Statecznik

- Oprawki hermetyczne (aby woda się nie dostała)

- Haczyki, aby zamontować świetlówkę

- Świetlówkę 

- Kabel zasilający

 

Akurat znajomy tutaj nie jest praktycznie do niczego potrzebny, no chyba że potrzebujesz pomocy w skręceniu wtyczki, połączeniu kabli w stateczniku, no nie wiem w czym tu problem :)

 

 

DOC to inaczej dissolved organic carbon, czyli np.: martwa ryba której nie zauważyłeś, resztki pokarmu które gniją, rośliny które gniją, wszystko praktycznie co się rozkłada w akwarium (również kupy ryb itd), w pewnym stopniu dobre bakterię potrafią przemienić tą zgniliznę na dobre związki, ale nie wszystko, przez co powstają glony zazwyczaj są to Krasnorosty: https://www.google.pl/search?q=krasnorosty+akwarium&safe=off&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=fWWkUpbAIoj44QSr8YGwAw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=652

 

Teraz, skoro Ci wszystkie rośliny rozkładały się to masz dużo tego "DOC" wiec na twoim miejscu zrobił bym tak, że zrobił bym restart i tak teraz będziesz sadził sporo roślin wiec grzebanina w akwarium uwolnisz kolejne "DOC", wiec najłatwiej będzie zrobić zakupy np.: na kolejną sobotę, kupić nowy żwirek (taki jednolity z 7-8kg) ewentualnie granulat (droższe rozwiązanie), nowe roślinki szybko rosnące, nawet nie musisz ich mieć na stałe, ale kilka sadzonek takich które będą bardzo szybko rosły przez kilka tyg pierwszych i później je wywalisz.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec skoro będziesz miał 30W w 72L to wyjdzie jakieś 0,4w/l - czyli w miarę bardzo dobrze ;)

 

Zaplanuj sobie 3 plany (Tył akwarium, środek i boki oraz przód).

 

Ja osobiście również robię restart i zakupiłem sobie takie roślinki, wiec tobie również mogę takie polecić:

 

NNYlk7d.png

Oczywiście możesz kupić inne, lub mniej, a w większej ilości tego samego gatunku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić nowy żwirek (taki jednolity z 7-8kg) ewentualnie granulat (droższe rozwiązanie)

 

Jaki żwirek? Jaki granulat?

Widziałeś zdjęcia? On ma kirysy, neony - ryby z AP, niedługo zapewne dokupi tam pielęgniczki. I co znów będzie robił restart?

W takim wypadku postąpił mądrze dając piasek na dno.

Byś lepiej mu poradził jak ma stworzyć lepsze warunki dla ryb, zacherbacić wodę, wrzucić kilka liści, jakieś szyszki.

Rośliny można podratować, ale to co doradzasz mija się z celem.

 

Jaką masz wodę? Testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ma Neony i Kirysy, to nie znaczy od razu, że musi dokupować jakieś pielęgnice czy też od razu robić BW, czy herbatę... - Nigdzie o tym nie wspomniał, a akwarium ma już od 2 lat..

 

Jakoś sobie nie wyobrażam sadzenie pół zbiornika roślin w działającym akwarium, dlatego mu zaproponowałem zakupić żwirek czarny dobrze wyglądają w nim neony, kirysą nic się nie stanie bo to nie bazalt, a przy okazji zakupi więcej nowych roślin które posadzi normalnie bez męczenia się i uważania na ryby, przy okazji nie rozwali całego syfu z podłoża.

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś jak zachowują się kirysy na podłożu z piasku a jak na żwirku?

Chyba nie, bo mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz.

A rośliny w piasku też urosną, więc to niepotrzebny wydatek.

 

Edit:

 

pH - 7,2 trochę za wysokie dla tych ryb. Poczytaj jak można zbić te parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kogoś prywatnego, może aledrogo, kogoś z forum.

Mało gatunków, dużo sadzonek.

Najpierw zrób światło, dopiero wtedy dostosuj rośliny do oświetlenia.

Neony i kirysy nie lubią mocnego światła, będą się chować, może nie dosłownie ale nie będą zachowywały się naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...