Jump to content

Cambarellus patzcuarense orange a BOJOWNIK?

NatalieVonMoon
 Share

Recommended Posts

Witam,niestety nie ma działu o raczkach piszę więc tu.

Ogromnie spodobały mi się te raczki i moje pytanie skierowane jest do doświadczonych ich opiekunów któzy być może mieli okazję trzymać je z bojownikiem lub innymi rybami o 'kuszących' długich kolorowych płetwach.

Posiadam akwarium 80l w którym mieszka mój Niebieski Królewicz tj. bojownik, Przylga chińska i zgraja ślimaków wszelkiej maści [tylomelanie,neritiny,brotia,ampularia i inne egzotyczne gatunki].

Akwarium to low tech więc jest w nim gąszcz roślin i wciąż przybywają.

Raczki podbiły moje serce i bardzo chciałabym sprawić sobie dwa samce. Jednak nie po to oddałam wszystkie ryby prześladujące Bojownika, aby kupić teraz raki które będą go prześladować. Wszystkie zwierzątka w tym akwarium mają czuć się dobrze, bez prześladowań.

Najważniejszą dla mnie więc kwestią jest to, czy to w ogóle mądre i nie ryzykowne by kupić te raczki do bojownika?

Z opinii wyczytanych w internecie: jedni piszą że są łagodne i bawią się jak dzieci nikomu nie robiąc krzywdy, a inni piszą że polowały i okaleczały/zabijały ryby.

W końcu większość osób trzyma je z małymi krewetkami, osoba od której chciałam je kupić z tego co widziałam na zdjęciach-również. Więc chyba na bojka tym bardziej nie powinny polować i wyrządzać mu jakiejkolwiek krzywdy-jednak przypuszczanie mi w niczym nie pomoże, długie kolorowe płetwy Bojownika mogą Raczka po prostu zachęcić do ataku.

Stąd właśnie moje pytanie do osób które mają na ten temat pojęcie [ bez gdybania, konkretne obserwacje/wiadomości].

Drugie moje pytanie, czy nie jest tak że te raczki np na początku byłyby spokojne a potem im odbiło [bojowniki np. tak mają czasem] i zrobił krzywdę bojkowi?

I...

Ostatnie 3 pytanie, moje akwarium jak pisałam jest gęsto zarośnięte i coraz mniej powierzchni w akwarium to czysty żwir. Czy raki mogłyby żyć w takich warunkach, że mogłyby jedynie chodzić po samych roślinach bo rośliny obrosły większość powierzchni żwiru i za bardzo nie miałyby gdzie spacerować? Jest trochę 'ścieżek' między roślinami z czystego żwiru gdzie mogłyby spacerować ale coraz mnierj bo rośliny zagęszczają akwarium. Z 2 strony akwarium jest spore.

Z góry serdeczne dzięki!

Edited by NatalieVonMoon

Doświadczony nie jestem specjalnie, ale mam takiego raczka od 2 miesięcy i co mogę powiedzieć:

- jak będzie niedokarmiony, będzie atakował ryby - moje gupiki dość mocno to odczuły, jeden kirys nawet definitywnie (zobacz mój temat o akwa, link w podpisie)

- będzie śmigał po całym akwarium, łaził po roślinach itp., ale musi mieć możliwość schowania się gdzieś, szczególnie podczas wylinki

- przez dwa miesiące nie zauważyłem nagłych zmian w zachowaniu - nie atakuje ryb o ile mu nie ładują się pod szczypce i nie próbują podpierniczyć pokarmu

Nikt niestety nie da Ci gwarancji - rak to drapieżnik i prędzej czy później może zaatakować cokolwiek.

Poza tym jest to stworzenie harcujące głównie w nocy, więc ciężko powiedzieć co robi jak wszyscy (ryby i właściciel) śpią. ;)

Wielkie dzięki Voor za odpowiedź. Raczki ogromnie mi się spodobały, ale nie ma sensu ryzykować tym że zrobi krzywdę mojemu Królewiczowi... Chcę kupić krewetki, są trochę podobne, równie urocze i ciekawe w zachowaniu, ale tu rola się odwraca - czy bojownik da im żyć. Jednak akwarium jest coraz mocniej zarośnięte, spróbuję chociaż...

Szkoda że tak wyszło z tymi raczkami :( Ale taka natura. Choć na stronie o tych raczkach było wyraźnie napisane, że nie atakują ryb, tylko w bardzo skrajnie rzadkich przypadkach kiedy są maksymalnie wygłodzone. Widocznie w praktyce jest inaczej, choć człowiek momentalnie dostaje mózgoj... od skrajnie różnych informacji w internecie.

Ps: U mnie nic nie głoduje bo sypię pokarm dla ryb jako nawóz w dużym nadmiarze, według książki Diany Walstad o low tech ; )

+2 za słówko.

/ Luna

Edited by Luna
Ostrzeżenie za wulgaryzm.

Ja przewertowałem pół netu w poszukiwaniu tych informacji, a okazało się, że koniec końców rację miał koleś z zoologa - instynktu drapieżnika nie oszukasz.

Mam teraz sporą zagwozdkę co zrobić z faktem wyjazdu na święta - nie wiem czy Waldemar łaskaw będzie wcinać tabletki typu holiday, a do zainstalowania karmnika automatycznego muszę pociąć pokrywę, nie wspominając o koszcie samego urządzenia...

Ale fakt faktem, że raczek to ciekawe stworzenie i na pewno wprowadza sporo kolorytu do baniaka. :)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...