Skocz do zawartości

Problem laika z doborem filtra RO do 360l.


lesiu681
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zakupić filtr odwróconej osmozy ponieważ będę musiał zjechać z Ph w swoim jeszcze nie założonym baniaku i mam kilka pytań do osób, które mają wiedzę na temat działania tego ustrojstwa :shock:.

Przede wszystkim nie wiem jaka membrama czy 75 GPD czy 100GPD. Podmianki chcę robić mniej więcej co drugi tydzień po około 90l. Druga sprawa to nie mam pojęcia jak wygląda sama podmiana takiej wody (ponieważ akwarium graniczy przez ścianę z łazienką mam możliwość lania RO bezpośrednio do aqwa), czy wlewać bezpośrednio do zbiornika(nie wiem czy nie byłoby dużych skoków PH), czy mieszać gdzieś w zbiorniku z wodą wodociągową. 

Trzecia sprawa to jak uzyskać zadowalające mnie PH w akwarium (mam ok. 6,8 chciałbym mieć 6,0-6,2),  w czasie dojrzewania akwarium upuszczać wodę ze zbiornika, dolewać z filtra RO i mierzyć aż do uzyskania zadowalających rezultatów? (tylko czy nie zaburzy to cyklu w dojrzewającym akwarium?) I na ostatnie pytanie, jak nazywa się ten wężyk, który jest w zestawach do osmozy, chodzi mi o ten, który się zaciska w zaworach chyba 6mm, pytam ponieważ wszędzie oferują 3m a to będzie dla mnie trochę za mało i trzeba będzie go dokupić. W typowych "hydraulikach" można to dostać?.

Uff... myślę, że w miarę jasno to wytłumaczyłem. :blink:

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

75 galonów przez dzień (jakieś 283 L/dzień) czy 100 GPD (378 L/dzień), zależy od Ciebie, którą kupisz.

Ja mam do osmozy dwa pojemniki: large_reverse_osmosis_tank.JPG o pojemności 3,8 galona.

Osmoza "zbiera" się za wolno żebyś mógł na raz zrobić dużą podmianę. Membrana  "100" nazbiera Ci 90 L w niecałe 6 h  a  "75" w około 8. Większą ilość zbieram do pojemnika 70-cio litrowego.

Samą osmozą nie uzyskasz pH-6, po napowietrzeniu ma ona około pH-6,4.

Chcąc uzyskać niższe będziesz musiał wodę zakwaszać, dzięki zerowym twardościom spokojnie można to załatwić torfem.

Jak nie masz jeszcze zalanego akwarium, dlaczego nie chcesz zalać go od razu RO i dokwasić wodę?

Co do wężyków Ci nie odpowiem, ale myślę że problemu nie powinieneś mieć (1/4 cala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Samą osmozą nie uzyskasz pH-6, po napowietrzeniu ma ona około pH-6,4.

 

Trochę szkoda bo myślałem właśnie, że dzięki wodzie z RO spokojnie zjadę do takich wartości no ale jak piszesz, że torf da radę to nie powinno być źle.

Martwi mnie też fakt, że musiałbym lać filtrować wodę po osmozie do jakiegoś zbiornika ponieważ nie mam kompletnie miejsca w mojej ciasnej łazience żeby go gdzieś zmieścić. Chciałem filtr RO umieścić w szafce pod umywalką i poprzez otwór w ścianie, którym leję wodę do podmiany lać wodę po osmozie.

 

 

Osmoza "zbiera" się za wolno żebyś mógł na raz zrobić dużą podmianę. Membrana  "100" nazbiera Ci 90 L w niecałe 6 h  a  "75" w około 8. Większą ilość zbieram do pojemnika 70-cio litrowego.
 

 

 

Jak nie masz jeszcze zalanego akwarium, dlaczego nie chcesz zalać go od razu RO i dokwasić wodę?
 

Pomysł z zalaniem samym RO dobry tylko według tego co piszesz do mojego zbiornika 360l musiałbym lać bez przerwy , zakładając że będe miał membranę 100 GPD co najmniej 24h. Wiekszość dnia jestem w pracy, w nocy śpię więc zostaje tylko kilka godzin w dzień żeby mieć to wszystko pod kontrolą czyli mniej więcej tak ze 3 doby mi to zajęło. :-( Zobaczymy jeśli kupię już ten filtr to może poświęcę jakiś wolny weekend na to zalewanie.

Napisz jeszcze jak możesz jakie są straty wody tzn. jaki jest odpad do ścieku przy "wyprodukowaniu" około 100l czystej RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty to około 1 :4, zależy też od ciśnienia w wodociągach (4 to odpad).

Droższe systemy RO posiadają pompę która podnosi ciśnienie na wejściu do membrany.

Jakąkolwiek membranę byś nie kupił, łatwo obliczyć w ile czasu napełni Ci akwarium (tym bardziej że będzie nowa z niezapchanymi filtrami),

tylko weź poprawkę około godziny czasu, żeby nie zalać mieszkania.

Dlatego ja posiadam dwa te zbiorniki, dzięki nim w 5 minut (czas zanim z nich zleci) mam  ponad 20 L osmozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...