Jump to content

Sphaerichthys osphromenoides-ktoś hodował ??


Bobix
 Share

Recommended Posts

Witam, tak jak w temacie, czy hodował ktoś G.Czekoladowe ? Najlepiej gdyby wypowiedział się ktoś kto ma już doświadczenia z tym związane. Głównie mi chodzi o to jakie pokarmy przyjmował i w jakich wymiarach zbiornika go trzymaliście.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Acha, a z żywego co podawałeś (bo nie jestem pewny czy pobiorą większe pokarmy jak larwy komarów, itd) ? I z czym je trzymałeś, tzn jaka reszta obsady ? Ja zamiar mam je trzymać w 60x30, lub 80x35 cm. Ale mimo to że są małe to wymagają chyba sporo miejsca.

Edited by Bobix
Link to comment
Share on other sites

Akurat trzymałem je tylko z kiryskami. Mrożone, jeśli było odpowiednio rozdrobnione, zjadały wszystko. Z żywymi ochotkami, rurecznikami było ok.Ale już z dużymi dafniami miały małe problemy. Trzymałem je tylko kilka miesięcy ze względu na wojowniczy charakter (para się nie dobrała).

Link to comment
Share on other sites

Maxell, imho spartoliłeś coś i/lub nie rozróżniasz samic od samców. U gurami czekoladowych (zarówno selatanensis, vaillanti jak i ospho.) agresorem i dominatorem jest samica i to ona jest twarda. W naturze te ryby żyją w wodzie kolorem i przejrzystością porównywalnej z mocną herbatą earl grey. Jest masa osób które je trzymały długoterminowo nawet w tak małych zbiornikach jak 30 litrów. Te gurami nie dobierają się w pary, ponieważ samice trzymają sobie harem samców. Z grubsza polega to na tym, że wycierają się z jednym samcem, a ten rozpoczyna inkubowanie ikry w pysku i opiekę nad młodymi. Do czasu aż ją skończy samica może się jeszcze kilkukrotnie wytrzeć.

 

Można mieć bez problemu w 60x30, tylko musisz się liczyć z zapewnieniem im warunków hiper-BW. Może być mocno zarośnięte zwartkami i kryptokorynami, ale woda musi mieć twardości praktycznie 0 dh i pH podchodzące pod 3,5-6,5, bez przesady idąc w stronę niższego pH.

 

Karmić je możesz węgorkami mikro, dafnią, młodym komarem. Tym się żywią w warunkach naturalnych. Jako dodatek do tych czarnuchów można dodać piskorki i jakieś Boraras.

Edited by Sverting
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...