Skocz do zawartości

Sphaerichthys osphromenoides-ktoś hodował ??


Bobix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Acha, a z żywego co podawałeś (bo nie jestem pewny czy pobiorą większe pokarmy jak larwy komarów, itd) ? I z czym je trzymałeś, tzn jaka reszta obsady ? Ja zamiar mam je trzymać w 60x30, lub 80x35 cm. Ale mimo to że są małe to wymagają chyba sporo miejsca.

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat trzymałem je tylko z kiryskami. Mrożone, jeśli było odpowiednio rozdrobnione, zjadały wszystko. Z żywymi ochotkami, rurecznikami było ok.Ale już z dużymi dafniami miały małe problemy. Trzymałem je tylko kilka miesięcy ze względu na wojowniczy charakter (para się nie dobrała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, imho spartoliłeś coś i/lub nie rozróżniasz samic od samców. U gurami czekoladowych (zarówno selatanensis, vaillanti jak i ospho.) agresorem i dominatorem jest samica i to ona jest twarda. W naturze te ryby żyją w wodzie kolorem i przejrzystością porównywalnej z mocną herbatą earl grey. Jest masa osób które je trzymały długoterminowo nawet w tak małych zbiornikach jak 30 litrów. Te gurami nie dobierają się w pary, ponieważ samice trzymają sobie harem samców. Z grubsza polega to na tym, że wycierają się z jednym samcem, a ten rozpoczyna inkubowanie ikry w pysku i opiekę nad młodymi. Do czasu aż ją skończy samica może się jeszcze kilkukrotnie wytrzeć.

 

Można mieć bez problemu w 60x30, tylko musisz się liczyć z zapewnieniem im warunków hiper-BW. Może być mocno zarośnięte zwartkami i kryptokorynami, ale woda musi mieć twardości praktycznie 0 dh i pH podchodzące pod 3,5-6,5, bez przesady idąc w stronę niższego pH.

 

Karmić je możesz węgorkami mikro, dafnią, młodym komarem. Tym się żywią w warunkach naturalnych. Jako dodatek do tych czarnuchów można dodać piskorki i jakieś Boraras.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...