Skocz do zawartości

[ 27l ] Kosteczka amatora


wojtek1144
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zaprezentować Wam moją kostkę, wzorowałem się na akwariach w stylu iwagumi, jak mi wyszło oceńcie sami. Podkreślam, że jestem zupełnym świeżakiem i stawiam swoje pierwsze kroki w akwarystyce. Poniżej opis akwarium. 

 

Data założonia  21.11.2013.

 

Akwarium : kostka 30x30x30  27 l

Oświetlenie : 2 x Led Intenso Diversa  5.7 W (narazie 5h)

Podłoże: Aqua Substrate II

Filtr : Aquael FZN - 2

Kamienie: Scenery Stone

CO2  z butli  ( 1b/s )

Ogrzewanie : brak

Nawożenie : mam całą serię nawozów Easy Life.

Flora: Duży Heniek, Mały Heniek, Eleocharis Parvula

Fauna : zastanawiam się nad krewetkami RC

 

Z jakieś dwa dni zamieszczę parametry wody.

 

Od razu przepraszam za jakość zdjęć, ale akwarium jest świeżutko zalane i wszystko jeszcze w pęcherzykach :)

post-16147-0-09596600-1385057025_thumb.jpg

post-16147-0-54604900-1385057043_thumb.jpg

post-16147-0-32309400-1385057461_thumb.jpg

 

Wszelkie rady mile widziane :) Mam również pytanie, kiedy zacząć podawać potas ?

Pozdrawiam

Edytowane przez wojtek1144
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wykonałem testy

NO3 - 10mg

NO2 -0

GH - 7 d

KH - 3d

PH- 7

PO4 - 0

CO2 - 20 mg/l

Testy JBL 6w1, PO4 zoolek, co2 test permamenty

 

Zacząłem podawać potas, zastanawiam się również nad Easy Carbo, czy jednak wystarczy sama butla ?

 

 

86b5.jpg

0fmm.jpg
 

Edytowane przez wojtek1144
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiają się pierwsze problemy na parvuli zauważyłem glony który widać na poniższym zdjęciu, taki zielony kożuszek. Również mały Heniek mi marnieje, robi się żółty.  Macie jakieś pomysły? Przepraszam za słabą jakość zdjęć.

Z góry dzięki.

 

ee4m.jpg
 

ce75.jpg

y1hj.jpg
 

Edytowane przez wojtek1144
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wykonałem testy

NO3 - 10mg

NO2 -0

GH - 7 d

KH - 3d

PH- 7

PO4 - 0

CO2 - 20 mg/l

Testy JBL 6w1, PO4 zoolek, co2 test permamenty

 

Zacząłem podawać potas, zastanawiam się również nad Easy Carbo, czy jednak wystarczy sama butla ?

 

 

 

Witam !

 

Heh..  NO2 - 0..

Zbiornik zalany 4 dni temu, parametry będą "skakać" niczym sinusoida na wykresie..

Zmierz NO2 dzisiaj i np. za 4-5 dni.. nie wierzę, że będzie cały czas 0...  ;)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie CO2. Jak widać na załączonych zdjęciach jego wartość waha się  pomiędzy..... i tu ciężko określić, wydaje mi się, że pomiędzy 8 a 12. Dyfuzor mam zamontowany na przedniej szybie, kaskadę na tylnej. Martwię się, że mam zbyt słabe rozprowadzanie CO2. Podaję 2 b/s .  Bąbelki niby latają po akwarium ale tylko po stronie gdzie mam zamontowany dyfuzor.

 

q01m.jpg

9pk7.JPG
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a rodzice mówili uważaj na lekcjach :P Zastanawiam się czy nie jest to spowodowane zbyt mocnym ruchem wody, ale kaskadę mam przykręconą prawie na minimum więc inaczej się nie da. Znalazłem również taką ciekawą tabelę  do której podsyłam link http://pomoce.akwahobby.com/tabela_CO2.php . Wychodzi na to, że to wina parametrów wody. Wg. tabeli wychodzi 9, zatem testy mówią prawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Leci drugi tydzień od założenia akwarium. Za dużych zmian niestety nie ma, oprócz dużego Heńka który troszeczkę podrósł. Martwi mnie niestety mały Heniek, od zasadzenia nie widzę po nim żadnych zmian, oprócz tego, że niektóre liście robią się żółte. Stosuje się do powyższych zaleceń. Podaję PO4 - 0,3 ml dziennie, K - 0,4 ml dziennie oraz Easy Carbo 1,5 ml dziennie. Niestety podłoże ASII wsiąka PO4 jak gąbka dlatego wciąż mam wartości zerowe, zastanawiam się czy nie zwiększyć dawki, ale boję się żeby nie przedobrzyć. Glon na Parvuli się wycofuje, zapewne dzięki Easy Carbo. Podkręciłem również CO2. Wskaźnik na teście do CO2 jakby zbliżył się do 20 mg/l. 

 

Mam parę pytań :) . Kiedy zacząć podawać NO3 (jego stężenie wg testów wynosi 10.) ? Dopiero wtedy gdy ustabilizuje mi się poziom PO4?

Z mikro jeszcze się wstrzymam, myślę że z dwa tygodnie.

Bardzo proszę o rady doświadczonych akwarystów, ja niestety jestem tylko i wyłącznie teoretykiem i troszeczkę w tej praktyce się gubię :P

Dzięki i pozdrawiam

 

lpef.jpg

dcep.JPG

3hn0.jpg

rkta.jpg

eu2m.jpg

bam7.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz gdzieś przeczytam mikroRAZBORA to chyba osobiście wysadzę serwery serwisów idiotów siejących takie herezje.

 

Ryba się nazywa po łacinie Danio margaritatus czyli tłumacząc dosłownie : Danio perłowy. Do razbor tak im blisko, jak człowiekowi do lemura.

 

I nie, to nie jest dobry pomysł. W naturze te rybki żyją w gąszczu sitowia i lotosów. W warunkach które będziesz mieć w tym akwarium nie powinna żyć żadna ryba.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała aktualizacja. Akwarium ma trzy tygodnie.

Mały Heniek miewa się dobrze i powolutku się rozrasta. Największe zmiany widać po dużym Heńku, obie roślinki mają zdrowy zielony kolor :) Z Parvulą jest ciupkę gorzej. Niektóre sadzonki ładnie rosną i mają mocny zielony kolor, a niektóre tak jakby się nie przyjęły są blade i  marnieją. Na szczęście na razie bez plagi glonów ale to zapewne przede mną :/  Makro leję pełne dzienne dawki + PO4 na 150% zalecanej dawki (mimo to, test wciąż mi pokazuje wartość 0 , myślę, że to ASII go wsiąka). 

rxie.jpg

r39w.jpg

u21x.jpg

pivy.jpg

v35l.jpg

vve.JPG

h7q0.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wykrakałem, wczoraj wieczorem pojawiły się okrzemki (o ile dobrze je identyfikuje). Na razie tylko na kamieniach i troszkę na dyfuzorze. Czytałem, że główną przyczyną ich powstawania jest za mało światła, na chwilę obecną świecę 9h dziennie. Na razie nie ruszam tego, bo nie chcę żeby bardziej mi się rozprzestrzeniły. 

Parametry wody:

PH: 7

KH 3

GH: 14

NO : 20

PO4 : niestety wsciąż 0  podaję 0,5 ml dziennie

Bardzo proszę o pomoc jak z tym walczyć.
 

 

kd0p.jpg

by8e.jpg
 

Edytowane przez wojtek1144
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

U siebie wpuściłem krewetki (oczywiście) Red Cherry, Filtrujące oraz Otoski.
Skutecznie "czyszczą" rurki, dyfuzor CO2 itp, jednak jeśli chcesz mieć w 100% czyściutkie kamienie i osprzęt to chyba pozostaje tylko szczoteczka i heja - szuru buru..
A tak na poważnie to jak napisał przedmówca LOCDOG - po co czyścić ? Widziałeś w jeziorze czy w rzece czyściutkie kamienie ?..

Takie glony sprawiają, że akwarium - wystrój wygląda bardziej naturalnie, no, ale to moje zdanie :)

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...