Skocz do zawartości

Kilka pytań odnośnie nowej kostki


Aisulim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Jest to mój pierwszy post na forum (chociaż wyczytuję Wasze wpisy od jakiegoś czasu).

Jakieś 15 lat temu miałem akwarium ale było to bardzo lamerskie podejście do tematu. Teraz chciałbym się zająć akwarystyką na nowo i w miarę swoich możliwości zrobić to "z głową".

Poczytałem, wyczytałem, przyswoiłem trochę informacji lecz nadal czuję, że brakuje mi wiedzy, dlatego też ośmielam się pytać :razz: .

 

Akwiarium, którę chcę założyć to kosteczka 30x30x30 (27l):

 w którym pływać będą - bojownik + krewetki (red cherry lub crystal red),

+ flora:

- eleocharis parvula
- kryptokoryna
- anubias nana
- wgłębka
- pistia

 

Podłoże - ziemia + piasek bardzo drobny (jasny)

Grzałka - 25W lub 50W

Filtr kaskadowy - Aquael FZN-1 (prawdopodobnie z ceramiką i gąbką)

Oświetlenie - Deco Light Aquael 11W (6500K) lub Led Intenso 4,3W Diversa

Nawożenie - carbo (aqua art), aqua plant (tropical).

Tło - czarny brystol

 

 

Tak mniej więcej planuję swój pierwszy zbiorniczek i powrót do akwarystki po latach.

Bardzo proszę Was o podpowiedzi/podpowiedzi na poniższe pytania:

 

1. Czy podłoże jest odpowiednie dla krewetek?

2. Które z podanego wyżej oświetlenie będzie odpowiedniejsze? Lub może jakieś inne polecacie?

3. Ile krewetek mogę trzymać w takiej kostce?

4. Czy na wlot filtra należy założyć jakąś dodatkową gąbkę aby nie wciągała krewetek?

 

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą radę. :razz:

Czekam również na konstruktywną krytykę :razz:

Przyznam, że głownie posiłkowałem sie szklaneczką Pani Luny :razz: http://forum.superakwarium.pl/topic/38703-25l-kawalerka-czerwonego/?p=399838 - która ma dar do tworzenia :razz:

 

Pozdrawiam i miłego dnia życze :razz:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do crystali woda RO (z mineralizatorem) + najlepiej aktywne podłoże, więc jak koniecznie chcesz już krewetki (chociaż licz się z tym, że mogą stać się przekąską dla bojownika, a z takim łowcą na pewno nie będą paradowały sobie po akwarium, więc raczej ich nie zobaczysz) to daj te redki. Może pomyśl np o rozborze galaxy zamiast bojka jak chcesz widywać krewetki. Oświetlenie i jedno i drugie się nadaje. Ja sama na podłożu z ziemią kiedyś trzymałam Red Cherry i nie było problemu, byle nie grzebać. No na wlocie filtra możesz założyć prefiltr z gąbki, a co do ilości krewetek to ogólnie stadko na początek 10 szt starczy spokojnie. Crystale tu nie dadzą rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź :razz:

Ok to Crystale odpadają.

Patrzyłem na kilka szklanek to niektórzy mają bojka wraz z krewetkami ale róznież czytałem, że może je zjeść :-|

 

Ile w takim razie rozborek mógłbym wpuścić wraz z krewetkami?

Lub jakich innych mieszkańców mógłbym dopuścić do bojka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że głownie posiłkowałem sie szklaneczką Pani Luny :razz: http://forum.superakwarium.pl/topic/38703-25l-kawalerka-czerwonego/?p=399838 - która ma dar do tworzenia :razz:

 

Bardzo mi miło ;) Cieszę się, że szkiełko Ci się tak spodobało.

Co do Twoich planów to (nauczona własnymi błędami) podpowiem Ci parę rzeczy.

 

:arrow:  Połączenie bojek + krewetki jest dosyć ryzykowne.

Mój Czerwony w zależności od humoru raz pozwalał krewetkom paradować sobie tuż przed nosem, a innego dnia wybierał sobie ofiary czatując na nie w zaroślach :roll: Bojowniki to ryby z charakterem, może Ci się trafić np. introwertyczny pacyfista, skryty socjopata albo reinkarnacja Kuby Rozpruwacza ;) Nigdy nie wiadomo, a szkoda ryzykować życiem robaczków. Moje stado rc mocno się skurczyło dzięki Czerwonemu. Przez pół roku był spokojnym, ciekawskim obserwatorem, któremu nie w głowie były morderstwa. Ale pewnego dnia uznał, że chyba mu się nudzi i zaczął wybijać mi samice (ot, taki miał kaprys, albo były wolniejsze od samców).

 

:arrow:  Najlepiej pomyśl faktycznie o jakiejś mikro ławiczce (6-8 x rasbora maculata?) , albo może o kilku parach drobniczki :) Krewetki w takim sąsiedztwie będą chodzić po zbiorniku bez strachu.

Możesz też dorzucić do obsady ślimaki. Polecam anentome helena:

- zjadają resztki pożywienia po pozostałej obsadzie,

- jeśli trafi Ci się jakaś osłabiona/chora krewetka to i nią mogą się zająć, co uważam za plus (naturalna selekcja),

- nie wydalają tak dużych ilości odchodów jak np. ampularie,

- są ładne ;)

- zapewniają bardzo skuteczną kontrolę nad populacją innych gatunków ślimaków (jeśli przyniesiesz coś na roślinach).

Przy odpowiednio grubej warstwie podłoża nie rozgrzebią Ci ziemi. U mnie nie nabałaganiły.

 

:arrow:  Hodując trawniczek z elosia zapewnij mu dobry, niczym nieograniczany dostęp do światła.

U mnie wyglądał przyzwoicie do momentu, gdy akwarium zaczęło zarastać rzęsą wodną i pistią. Niestety zaniedbałam sprawę, wszystko zdziczało a po trawce nie został ślad.

 

:arrow:  Kup małe kryptokoryny...

U mnie giganty szybko przerosły zbiornik :D Przyczyniły się przy okazji do zaciemnienia wspomnianego elosia.

Gdy dasz ziemię pod piasek będą rosły i mnożyły się na potęgę.

 

:arrow:  Załóż gąbkę o drobnych oczkach na wlot filtra.

Dzięki temu małe krewetki będziesz miał w zbiorniku a nie w mediach filtracyjnych. Swoją drogą, kaskada to bardzo trafiony pomysł :)

 

:arrow:  Kontroluj parametry i nie zaniedbuj podmian wody.

W małych zbiornikach jest to szczególnie ważne.

 

Przy tych roślinach wyraźnie zaobserwujesz jak istotna jest odpowiednia ilość Fe i NO3. Zauważyłam, że eloś bardzo dobrze reagował na podawane od czasu do czasu żelazo. Ale nie przesadź z nim, bo krewetki źle to zniosą, zaś kryptokorynę jego nadmiarem można nieźle "poparzyć". Anubiasy zdecydowanie spowalniały wypuszczanie nowych liści przy zbyt niskim NO3, pistie zaś zaczynały marnieć i gubić korzenie.

Co do nawożenia to odradzam aqua plant Tropicala. Nie dawał żadnych widocznych efektów. Po jakimś czasie przeszłam na samo carbo i ferro+ Aqua Artu. Co do dawkowania to robiłam wszystko na oko i głównie wtedy gdy mi się w ogóle przypomniało ;) (przez swoje lenistwo).

W każdym razie - warto obserwować rośliny. Za czasem sam będziesz widział czego masz za mało a czego za dużo w zbiorniku.

 

Gdyby jakiś znawca (bez ironii) nie zgadzał się z powyższymi uwagami, to proszę o konkretną i kulturalną krytykę, aby doradzić odpowiednio Autorowi tematu :) Zaznaczam, że nie jestem żadnym ekspertem w dziedzinie roślin i mogłam określić coś nieprecyzyjnie.

Piszę tylko o tym, co sama zaobserwowałam w swoich zbiornikach.

 

Aisulim, pozdrawiam i życzę powodzenia! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Luna za wyczerpujące informacje :razz:

 

Zastanawiałem się nad ślimaczkami takimi jak pisałaś tylko zapomniałem o tym napisać.

 

Przekonaliście mnie to ławiczki tylko teraz zastanawiam się co to ma być i w jakich ilościach. Jeśli ktoś byłby tak miły i podpowiedział cóż mogę w tych warunkach umieścić to będę wdzieczny :razz:

 

Pozdrawiam :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej załóż osobny temat w tym dziale: http://forum.superakwarium.pl/forum/61-do-30l-w-tym-krewetkaria-bojownikaria/

Podaj w nim parametry wody którą masz w kranie a uzyskasz konkretne odpowiedzi :)

 

Link do małego kompendium z przykładowymi obsadami do tego typu zbiorników: http://forum.superakwarium.pl/topic/10894-przyk%C5%82adowi-mieszka%C5%84cy-akwarium-ok-20-35l/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...