Jump to content

Aquael FZN-1 czy FZN-2 do 49l


Bebek
 Share

Recommended Posts

Witam,

Posiadam zbiornik 49 l (35x35x40cm), akwarium jest już dojrzałe itd.

W chwili obecnej za filtrowanie wody odpowiedzialny jest filtr Aquael FZN-1, który jak na moje oko radzi sobie doskonale, jednak zastanawiam się czy nie kupić FZN-2 (mam dużo roślin jak na taki mały zbiornik oraz mam zamiar wpuścić docelowo 15 szt. Razbor Plamistych, więc wydaje mi się, że nad filtracja nie zaszkodzi :), aczkolwiek z pewnością nie chcę mieć w tak małym zbiorniku (kształt kostki) efektu "pralki".

 

Co prawda ewentualna zmiana wiązałaby się z dodatkowymi kosztami - zakup filtra + wycięcie większego otworu w szybie, która jest pokrywą zbiornika, ale jeśli FZN-2 byłby o WIELE lepszym rozwiązaniem i zaowocowałoby lepszym skutkiem w postaci filtracji to jestem skłonny zainwestować, ale nie wiem czy jest sens..dlatego postanowiłem zapytać o poradę i sugestie na forum :)

Proszę o Wasze sugestie i ewentualne spostrzeżenia.
(w miarę możliwości szybko, gdyż ewentualny zakup FZN2 planuję w ciągu 1-2 dni ;)

Pozdrawiam !
 

Edited by Bebek
Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie !

W związku z tym, iż decyzję musiałem podjąć w miarę szybko zdecydowałem się na zakup FZN-2.

 

Może kiedyś Ktoś będzie miał podobny dylemat i pomoże to Mu w wyborze, więc podzielę się moimi spostrzeżeniami odnośnie tych filtrów Aquael FZN-1 oraz FZN-2:

 

FZN-2 jest sporo wydajniejszy w porównaniu z FZN-1, dodatkowo posiada jeden z koszy 2 x większy, więc idealnie nadaje się do zastosowania ceramiki (ja tak zrobiłem), Natomiast w drugim - mniejszym przełożyłem wkład gąbkowy z działającego FZN-1. (nie wiem dlaczego producent rozmieścił kosze niesymetrycznie - 1 mniejszy po jednej stronie, 2 większe po drugiej..mógł podzielić 3 kosze na 2 i byłoby symetrycznie ;) )

FZN-2 jest  nieco głośniejszy - wirnik pracuje głośniej w porównaniu z FZN-1, ale nie ma się co dziwić - mocniejszy filtr to i głośniejszy, pokrywa filtra również głośniej rezonuje (FZN-1 jest prawie niesłyszalny)  - można to zminimalizować przyklejając warstwę silikonu na brzegach pokrywy filtra.
(aczkolwiek trzeba być naprawdę upierdliwym lub wrażliwym.., żeby ten "hałas" Komuś przeszkadzał..  :))

 

Ogólnie polecam ten filtr FZN-2, mam go w zbiorniku 49l (35 x 35 x 40 cm), uważam, że lepiej zastosować większy filtr niż np. zaleca producent, należy pamiętać, że wkłady np. ceramika obniżają wydajność filtra, moim zdaniem nad filtracja nie zaszkodzi, efektu "pralki" nie ma a tego się obawiałem.., więc uważam zakup/zamianę za jak najbardziej udany  :) 

Rurka ssąca posiada pionowe otwory o grubości około 2-3 mm, prze które niestety zostały wciągnięte Razbory Plamiste - na szczęście przeżyły, póki co założyłem małą gąbkę na końcówkę (pre filtr), ale nie chcę tego używać przez dłuższy czas - chcę uniknąć zapchania gąbki - filtr ma skutecznie zbierać zanieczyszczenia, resztki roślin, pokarmu itd, dlatego muszę to inaczej rozwiązać..

 

- macie jakieś pomysły ?

Pozdrawiam !

P.S. Jakby Ktoś chciał kupić FZN-1 + JBL CO2/pH Test Permanentny + Termometr proszę o info na PW   :) 

 

Edited by Bebek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...