Skocz do zawartości

Czy lać kwas do wody do podmian?


odwiecznepiesni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w moim nowo założonym akwarium mam pH około 6.0 (woda RO, dużo liści i szyszki olchy). Są opinie, że pH powinno obniżać się metodami naturalnymi (torf w podłożu, liście). Czy jednak stosowanie wyłącznie takich metod nie sprawi, że po podmianie wody pH skoczy do góry? Może lepiej od razu zakwaszać wodę do podmian Aquacidem, tak, żeby wlewac już kwaśną?

Edytowane przez odwiecznepiesni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja RO po napowietrzeniu ma pH-6,4 (w sterylniaku).

Po co chcesz ją dodatkowo kwasić?

Liście, szyszki olchy wydzielają słabe kwasy.

A Aquacidem to rozcieńczony kwas solny lub siarkowy (nie pamiętam który).

Zaletą liści i szyszek olchy są garbniki które pomagają rybom (oczywiście nie wszystkim) w ich funkcjonowaniu w naszym akwa. Dodatkowo działają bakteriobójczo i grzybobójczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja RO po napowietrzeniu ma pH-6,4 (w sterylniaku).

Po co chcesz ją dodatkowo kwasić?

Liście, szyszki olchy wydzielają słabe kwasy.

A Aquacidem to rozcieńczony kwas solny lub siarkowy (nie pamiętam który).

Zaletą liści i szyszek olchy są garbniki które pomagają rybom (oczywiście nie wszystkim) w ich funkcjonowaniu w naszym akwa. Dodatkowo

działają bakteriobójczo i grzybobójczo.

 

 

Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście woda RO jest de facto kwaśna, a po wlaniu do akwarium pełnym liści jej pH na pewno nie wzrośnie, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz coś, co zatwardza Ci wodę w akwarium.

Podłoże, wkłady w filtrze, szukaj.  Polewanie octem czasami nie przynosi efektów.

Napowietrz RO zbadaj pH, wrzuć próbkę np podłoża, po 24 h zrób test na pH. Jak wzrosło to masz odpowiedź co zmienia Ci parametry.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pH=6,0 wody w akwarium i dolaniu wody o pH równym około 7. PH wody w akwarium powinno wzrosnąć. Zostaną rozcieńczone zawarte w niej kwasy humusowe, garbnikowe...

Może do wody do podmian dodawać od razu szyszki, liście... Kwas też może być. Do RO będzie go potrzebna minimalna ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

bimbrownia tak samo obniża PH

Nie ma potrzeby stosowania aquacidu, to przecież czysta chemia i w dodatku mało skuteczna. Szyszki i liście dębu tez są dobre ale strasznie brudzą wodę. Jak chcemy mieć zadbane akwa to polecam założyć bimbrownie.

 

Co to jest?

To dwie butelki plastikowe, w jednej jest cukier drożdże i letnia woda a w drugiej czysta woda. Nakrętki butelek są połączone dwoma rurkami przez które ulatnia sie gaz wprost do akwarium.

 

Czyli tak samo polecasz chemię ( CO2 i inne związki które produkuje bimbrownia).

Co to jest aquacid, jakie efekty przynosi bimbrownia, liście, szyszki, przy jakich parametrach.

Polecam trochę powiększyć Swoją wiedzę, dopiero doradzać... Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby stosowania aquacidu, to przecież czysta chemia i w dodatku mało skuteczna

Na okres funkcjonowania zbiornika bez RO wypróbowałem Aqacid i przy moim KH 6 i GH 10 już 50ml  podane na zbiornik 360L (wiadomo, że sama objętość wody jest sporo mniejsza) obniżyło PH z 6,8 do ok 6,2-6,4. Przyznam, że lekko byłem w szoku. Podawałem codziennie po 10 ml żeby nie było nagłego skoku PH.

 

Szyszki i liście dębu tez są dobre ale strasznie brudzą wodę

 

One nie brudzą wody, po prostu tak ma być.

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...