Jump to content

Azja - ryby labiryntowe


Asteroth
 Share

Recommended Posts

Witam, zamierzam założyć akwarium 300l (120x50x50) z rybami labiryntowymi, chodzi konkretnie o gurami mozaikowe i dwuplamiste, ewentualnie prętniki. Czy w/w ryby bardzo niszczą rośliny? Akwarium ma być z założenia gęsto obsadzonym LT z niewielką obsadą większych ryb z jednego biotopu, w tym wypadku Azja (drobnica typu rasbory, danio itp w ogóle nie wchodzi w grę). Proszę o rzetelne wypowiedzi osób posiadających takie ryby. Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Miałem bojowniki, prętniki karłowate, gurami dwuplamiste, teraz mam mozaiki - żadna z tych ryb nie niszczy roślin, no chyba że za niszczenie uzna się wplatanie w gnizado paru gałązek delikatniejszych roślin pływających, np. moczarki, wąkrotki. Nie zawsze jednak tak się dzieje - u mnie zazwyczaj samcom wystarcza/ło zaciszne miejsce ze spokojnym pradem wody i piana ich własnej produkcji.

Edited by richter
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za rady. Pley, osobiście bardziej bym się skłaniał jednak w stronę gurami mozaikowego, jest moim zdaniem dużo ładniejszy niż dwuplame. Ewentualnie mógłbym tam trzymać dwa mniejsze haremy różnych gatunków. Jest jeszcze czas na zastanowienie się, póki co wszystkie decyzje są dopiero na etapie planowania. Na tę chwilę wiem tylko tyle, że chcę niewielką ilość większych ryb, stadna drobnica mnie nie kręci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie mógłbyś trzymać dwóch haremów, bo mają różne wymagania co do jakości wody. Dwuplame i prętniki wolą niższą temperaturę niż mozaikowe.

 

Do większości gurami przydają się Dieterfishe - także pomyśl o jakimś stadku czy to Danio przy prętnikach i gurami dwuplamym, czy razborkach lub brzankach przy mozaikowym.

Link to comment
Share on other sites

Svertig niezbyt rozumiem. Gdzie nie spojrzę, na jaką stronę z wymaganiami obu gatunków, to temperatura gurami mozaikowego i dwuplamego praktycznie idealnie się pokrywa, niemalże identyczny zakres. Na pewno istnieje optimum dla obu gatunków. Co do ryb małych i stadnych, to na takie na pewno się nie zdecyduję, po prostu takie małe wypierdki mi się nie podobają;p Wolę kilka większych i to wszystko. Brzanki są po prostu dla mnie brzydkie, nigdy mi się nie podobały, niezależnie jaka odmiana czy gatunek. Podobnie z danio.

Edited by Asteroth
Link to comment
Share on other sites

Owszem, istnieje. Z tym że jest jedno ALE. Gurami mozaikowe to ryba z ciemniejszych wód Tajlandii, dlatego tak błyszczy. Dla odmiany gurami dwuplame i prętniki to ekipa bardziej z kontynentu. W załączniku masz jako tako schemat na porównanie zasięgu. To się da zrobić, owszem, ale pytanie czy warto. W zupełnie różnych warunkach się dobrze prezentują. Jeden musi mieć grę światła i cienia, a drugi oświetlenie które pokaże jego wzór. IMHO gra nie warta świeczki. Lepiej kupić większą grupę jednego gatunku i formy barwnej i poobserwować coś ciekawego.

 

W 120x50x50 mógłbyś zaszaleć trochę bardziej w kwestii gatunków.

 

1+1 Betta unimaculata

2+3 Trichopodus leeri

10 Trigonostigma sp.


Tfu! B. smaragdina lub splendens.

 

Jest też opcja pary Trichogaster pectoralis zamiast powyższego zestawu. One rosna nawet do 30 cm.

post-13230-0-47040300-1385821568_thumb.jpg

Edited by Sverting
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...