Skocz do zawartości

Budowa oświetlenia LED-owego, przeróbka pokrywy.


Kirysio123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Sporo czytałem o LED-ach w akwarium, i ładnie to wygląda i dobrze działa.

Więc chcę zrobić też do swojego baniaka.

 

Diody: http://allegro.pl/dioda-power-led-3w-biala-zimna-radiator-star-i3691762192.html

4V 3w 7000k Ile szt. na listwie ok.70cm?

Pokrywa:JUWEL 1x18w t8

A oto plan:

 

post-16636-0-41460100-1384528702_thumb.jpg

post-16636-0-12910100-1384528843_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po uzgodnieniu z tatą, mam zlikwidować pokrywę i kupić szafkę nad akwarium, będę miał gdzie wsadzić zasilacz itp.

Do niej założę listwę i LEDy, ale jak będę miał szafkę ok. 1m od dna akwarium (akwarium ma wys.40cm) to diody sobie poradzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kształt U, wtedy zamkniesz to pleksi ładnie. Gruby profil to podstawa przy odprowadzaniu ciepła, inaczej sprawność może spaść a nawet żywotność diody ulegnie skróceniu.

Jedyny plus to byłoby ciepło pod pokrywą od takiej instalacji :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zastosowałem taki ceownik o grubości 5mm od tego właśnie sprzedawcy:

http://allegro.pl/ceownik-aluminiowy-60x40x5mm-1m-poznan-i3709530305.html

Mam 3 belki o długości 125cm i po 18 diod 1W na każdej, w środkowej belce wrzuciłem 2 diody czerwone i 2 royal blue. Chyba 3W diody trzeba by rozmieścić rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W casto też można dostać takie ceowniki 1m długie. Może w przyszłości też będę się bawić w power ledy w moim 200 l akwa. Czytałem że do chłodzenia można wykorzystać wodę z akwa poprzez przepuszczenie przez profil zamknięty kwadratowy do którego są przymocowane diody na klej termiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem takie chłodzenie przez aluminiową kwadratową rurkę, która odbierała ciepło z profila ledowego i przyznam, że to świetnie działa bo nagrzewanie profila praktycznie zerowe a do akwarium wracała woda lekko ogrzana, co oznacza małe oszczędności na ogrzewaniu. Jednak naczytałem się o utlenianiu alumnium i zaniechałem takiego chłodzenia, nie chciałem by coś zaszkodziło rybom bo woda przepływała przez aluminium i spływała do zbiornika. Muszę się jeszcze dokształcić w tym temacie i być może uruchomię to ponownie jeśli będę miał pewność, że rybom nic nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zdjęcia jak ja to zrobiłem http://forum.superakwarium.pl/topic/35669-o%C5%9Bwietlenie-led-opinie-i-por%C3%B3wnania/page-7?p=403967&do=findComment&comment=403967

 

Jak również widok na pokrywę v 2.0. Tu dołożyłem 2x10W LED.

http://forum.superakwarium.pl/topic/40282-sterowanie-w-akwarium-moeller-easy-aktualizacja/?hl=moeller

 

Na diodach 2x10W profil aluminiowy jest zimny. Fakt, że z jednej strony wieje mi wentylator, i wywiewa ciepłe powietrze spod pokrywy, a co za tym idzie, również chłodzi profile.

 

Jeżeli idzie o zasilanie. Chyba pisałem w którymś poście. Na próbę odpaliłem 8x1W na stabilizatorach prądu (driverach) a potem na zwykłym zasilaczu 24V/7A (diody są w szereg) i nie widziałem różnicy w mocy świecenia. A przynajmniej moje oko tego nie widziało.

 

Natomiast jeżeli chodzi o kupno diod, ja wszystkie kupuje u jednego kolesia na alle, Sprawdzony sprzedawca, doradzi i pomoże. Dane wyślę na PW, jeżeli ktoś chce, aby nie robić reklamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha to jak uzbieram forse to będę kupował po kolei, to co potrzebne.

A na tę chwilę kupię diody. :D

 

Edit: Ile tych diod mam kupić na belkę:http://allegro.pl/ceownik-aluminiowy-60x40x5mm-1m-poznan-i3709530305.html

O długości 75cm.?

Edytowane przez Kirysio123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci przykładowy zasilacz.

Ten akurat jest do diod 700mA i posiada wbudowany sterownik który automatycznie daje 700mA już od dwóch diod po 1W(lub jednej po 3W)

"Zasilacz o mocy 20W może zasilać od 1 do 7 diod 3W albo inne diody o prądzie zasilania 700mA i napięciu przewodzenia do 29V."

Z tej aukcji co podajesz nie mogę znaleźć "na jakim prądzie działają te diody". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie możesz mieć ile się zmieści. Ja mam 8x1W, i po 6h świecenia, nie odnotowałem wielkiego wzrostu temperatury, raptem 1,5'C. Więc aluminium szybciej oddawało ciepło, niż diody je wytwarzały. Kolejna sprawa, jak chcesz je połączyć. Ja mam szeregowo, bo mam tylko zasilacz 24V, więc aby świeciły równo, musiałem dać 6 białych i 2 niebieskie. Ale ma to minus, jak jedna się spali, cała belka przestaje świecić. Jeżeli masz mocny zasilacz 12V, o dużym prądzie, to możesz zrobić z 2-3 belki po 4 diody każda. Wtedy, jak jeden LED się spali, to zgaśnie jedna, a reszta będzie działać dalej. Tylko pamiętaj aby suma prądów się zgadzała. 

Np. jedna belka 4x350mA=1,4A, więc 3 belki będą miały 4,2A. Więc potrzeba Ci zasilacz 12V o minimalnym prądzie 4,2A. 

W Power LED siedzę od niedawna, i bardziej działam metoda prób i błędów, a z tego co pamiętam Fleder chyba je produkuje, więc ma jakoby większa wiedzę. LED'y steruje się prądem, nie napięciem, ale ja łączyłem jak opisałem, i nie widziałem różnicy w wysterowaniu prądem a napięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy uchronisz diody przed parą wodną, po nocy pod pokrywą wiadomo co się dzieje. Ktoś inny tu stosował gumę w sprayu dla uszczelnienia lutów. Gdy belka jest np. nad szybą nakrywową to nie ma takiej konieczności.

 

PS. Nie produkuję takiego oświetlenia, zrobiłem po prostu kilka sztuk do akwariów i łazienek sobie i znajomym :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...