Skocz do zawartości

Heteranthera zosterifolia robi się fioletowa...


piter22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do niedawna wszystko było wszystko pięknie i ładnie.

W sumie posiadam kilkanaście gatunków roślin i wszystkie rosną pięknie i ładnie.

Od tygodnia liście Zosterifolii robią się fioletowe.

Jakiego pierwiastka może brakować bo już tracę głowę.

 

Parametry:

175l. 125/35/40cm

0.61W/L

Mikro+Makro+sole (K,MG) + CO2 z butli.

 

 

 

 

 

post-5129-0-41586500-1384458589_thumb.jpg

post-5129-0-64773900-1384458600_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziury w liściach, do tego jakieś połamane...

Testy, wyniki, jakie? NO3, PO4, Fe, jak rozpuszczasz CO2? Jakie dawki soli, jak rozpuszczone?

A najlepiej to opisz wg tego schematu:

http://forum.superakwarium.pl/forum-5/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam według wzoru.

 

2. 175l. 125/35/40 

3. 3xT8 36W (Sylvania aquastar 10000K, Sylvania grolux 8500K, Philips TLD 865 6500K) 11h na dobę - 0,61W/l

4. Zbiornik funkcjonuje kilka lat, ostatni restart 7 miesięcy temu.

5. Podmiany raz w tygodniu ok. 30% - odstana kranówka.- parametry wodu w akwarium - NO3-10 NO2-0 GH>14 KH-6 PH-7,2 - Test JBL paskowy 5w1 innego nie posiadam. Nigdy nie lałem żadnej chemii do akwarium, nie używam też uzdatniaczy - woda jest krystalicznie czysta.

6. Lampy UV nie posiadam.

7. W akwarium "grzebię" tylko przy odmulaniu raz na miesiąc, i od jakiegoś czasu przy przycince roślin raz w tygodniu.

8. Temperatura w akwarium w nocy 23C w dzień 25C.

9. Nawozy. Mikro+Makro w woreczkach z allegro rozpuszczam w 500ml wody, podaję 5ml dziennie + Potas 3ml dziennie również w woreczkach z allegro.

10. CO2 z butli, dyfuzor szklany, regularnie - włącza się rano godzinę przed oświetleniem i wyłącza godzinę przed zgaśnięciem światła.

11. Obsada skromna - 2 trzyletnie skalary 3 żałobniczki 2 sumy rekinie 12 zbrojników niebieskich 1 otosek 1 labeo

12. Rośliny: Anubias, Bacopa Caroliniana, Dębówka, Disformis, Hemiantus, Hydrocotyle leucocephala, Ludwigia Natans, Zosterifolia, Żabienica, Rogatek Sztywny.

13. Podłoże JBL Manado + żwir 3mm - poziom ok 5-6cm

14. Filtry: EHEIM KUBEŁEK jako biologiczny - wkłady bio ceramika + zeolit mineralny + wata.( czyszczenie tego filtra co pół roku w wodzie spuszczonej z akwarium) Drugi filtr wewnętrzny chińczyk z gąbką w środku, chodzą non stop.

15. Karmienie ryb 2 razy dziennie obecnie ichtiovit Tropical.

 

Może teraz ktoś będzie w stanie mi pomóc, dodam jeszcze że że dopóki rośliny były o połowę mniejsze to nie było żadnych dziur w liściach itp. dopiero jak się rozrosły to nastąpiła ta przykra sytuacja.

Edytowane przez piter22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale tak często jest z gotowymi mieszankami soli (po opisie zakładam że właśnie takie zakupiłeś).

Sypiesz a nie wiesz ile czego. Sprzedający ma je policzone dla Swojego akwarium u Ciebie na początku było ok.

Teraz się rośliny rozrosły i potrzebują więcej fosforu (przypuśćmy). Ty podając więcej mieszanki zaburzasz dodatkowo odpowiedni stosunek pierwiastków i nadwyżka jednego blokuje dodatkowo wchłanianie drugiego. Podając znów następną zamykasz się w błędnym kole...

Zrób większą podmianę, nawet dobre z 50%, dawkuj nawozy jak dotychczas. Jeżeli mam rację że masz "gotowca" nie dla Swojego akwarium, to po tygodniu kondycja roślin powinna się poprawić. A później znów "koło zamknie krąg".

Przydały by się dobre testy na PO4 i NO3.

Ludwiga nie wypuszcza Ci bocznych korzonków w toni wodnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skontaktowałem się z jednym mocno doświadczonym akwarystą i i potwierdził Twoje słowa, najprawdopodobniej będzie to brak fosforu, to w jakimś stopniu wytłumaczyło by powód stanu moich roślin.

W poniedziałek będę miał fosfor i zrobię jak mówisz, zrobię podmiankę 50% i zacznę stosować nawozy jak do tej pory z tym że, dołożę fosfor wg kalkulatora, zobaczymy co się będzie działo.

Jeżeli chodzi o Ludwigę to każda wypuszcza kilkanaście korzonków z łodygi, jednak jej dolne liscie nie są tak ładne jak górne i tutaj wydaje mi się że może to być też spowodowane brakiem tego pierwiastka.

 

Jak już jesteśmy przy tym temacie to powiedz czy w poniedziałek jak się wezmę za tą większą podmiankę i dołożę fosfor do nawożenia to zrobić jakąś większą przycinkę roślin w akwarium czy nic nie ruszać i poprawa powinna sama nastąpić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość pokarmu często działa źle na "żarłoki", niektóre ryby są takie że zeżrą wszystko co tylko znajdą w akwarium.

Ja bym poszedł w nawożenie, nie będzie to miało wpływu na obsadę.

Ilość z kalkulatora może się u Ciebie nie sprawdzić, bo:

-nie masz testów

-nie wiesz ile go masz w akwa

-nie wiesz ile go jest w gotowej mieszance którą podajesz.

Rozrób roztwór sobie jak z kalkulatora ale podaj połowę dawki.

Co do podcinek roślin,  to często uszkodzonych liści nie da się uratować, żeby zobaczyć efekty zmiany nawożenia obserwujesz aktualne, które są w dobrej kondycji i odrosty.

Co do korzonków bocznych u roślin łodygowych. U mnie zwykle w taki sposób objawiały się braki mikro.

Jeżeli nie masz zielonego pyłu na szybach, zielonej wody, możesz zwiększyć trochę mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za zainteresowanie tematem.

Zrobię tak jak mówicie, zwiększę ilość mikro, dodam fosfor i zobaczymy co się będzie działo.

Oczywiście o efektach poinformuję tutaj na forum.

Delikatnie poeksperymentować nie zaszkodzi...

 

Jeszcze raz dzięki, odezwę się niebawem.....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mija 3 dzień po podmiance.

W tej chwili moje nawozy to: CO2 z butli, mikro, potas, azot, fosfor.

Mikro oraz pozostałe sole rozpuściłem w 500l i stosuję wg kalkulatora podanego na internecie, podaję po 5ml każdego nawozu dziennie i oto co zaobserwowałem w ciągu tych 3 dni.

Rośliny ładnie się wybarwiają, i pną się do góry i wydaje mi się że właśnie fosforu i azotu najbardziej im brakowało. Zosterifolia która miała fioletowe i połamane liście nagle się zaczęła ładnie barwić na zielono i szybko rozrastać.

Jednak niepokoi mnie to że rośliny teraz przy takim samym dawkowaniu co2 (1-2 bąble/s) bąbelkują minimalnie (przedtem z każdej rośliny w akwarium sypał się deszcz bąbelków powietrza.

To jest normalne że rośliny mniej bąblują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...