Skocz do zawartości

[54l] Akwarium ogólne ;)


zajc665
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Wróciłem do domu po dłuższej nieobecności i postanowiłem, że biorę akwarium brata i urządzam je na nowo ;)

 

Moje Akwa ;):

 

- Pojemność 54L Proste (70x27x31)

- aktualnie świeci się zwykła żarówka 25W z boku ;( w pokrywie była zamontowana SUN-GLO 15W, ale jest spalona.

- Podłoże; zwykły żwirek 5mm

- Filtry: Aquael Fan-1 i Aquael Fan-2

 

Parametry wody:

PH: 6,5

Temp. 24 stopnie.

Nie znam pozostałych parametrów ponieważ nie posiadam testów.

 

Flora:

- 3 kabomby;

- 7 moczarek.

 

Fauna:

- 16x Neon Innesa;

- 3x kirysek spiżowy oraz 1x kirysek pstry

- 2x zbrojnik niebieski (około 10cm) wiem, że za duże jak na mój litraż ale jak na razie nie znalazłem im innego domu ;/

 

 

Kilka pytań dotyczących modernizacji akwarium:

 

1. Czy wystarczy, jak kupię nową świetłowke o takich samych parametrach jak była poprzednio?

2. Jakie roślinki mógłbym tutaj dokupić?

3. Do mojej obsady chciałbym jeszcze dokupić jakieś pływające ciut większe rybki: myślałem np o Prętnniku karłowatym lub parce Pielęgniczek Ramireza. Co o tym sądzicie i jakie inne ryby polecacie?

 

Jeżeli macie jakieś rady i chcielibyście mi pomóc w nowym urządzeniu akwa to bd bardzo wdzieczny za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam ;)

post-13735-0-21543500-1384122855_thumb.jpg

post-13735-0-00405200-1384122869_thumb.jpg

post-13735-0-29944600-1384122883_thumb.jpg

post-13735-0-25200800-1384122906_thumb.jpg

post-13735-0-63259600-1384122944_thumb.jpg

post-13735-0-35178300-1384122960_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu poprawy w akwarium zacząłbym od oddania wszystkich ryb i startu ponownego na piasku. Przy okazji pozbądź się tej fototapety i wybierz filtr - dwa nie są potrzebne. Ja bym pozostał przy tym z otwartą gąbką, ale zakupił za to większą gąbkę na wymianę.

Z ryb zostawiłbym same neony innesa. Jeśli chcesz coś większego, to będziesz musiał zmieniać ławicówkę. Duże ryby mogą się nie zmieścić z tak licznym stadem w małym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie robię restart na piasku. Neony zostają ;) Do filtra Fan-2 zostanie kupiona nowa duża gąbka i pozostanie tylko on. A co z Kiryskami?? Bardzo bym chciał żeby zostały. Znakomicie czyszczą dno akwa i zjadają resztki pokarmu który opada na podłoże. Jaki kolor tego piasku byłby najlepszy do tych Neonów ? ;)

 

Pozdrawiam ;)

 

P.S. Zamiast fototapety jakieś czarne tło? :)

Edytowane przez zajc665
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neon po prostu nie znosi dolnego oświetlenia. W wypadku baniaków BW nie jest to żaden problem, bo na piach wchodzą dodatkowo liście. Jakby piach był żółty i gdyby dołożyć zieleniny, to byłoby dobrze. Jakby woda była faktycznie miękka (ale to tak do 5-7dn GH - trzeba się dowiedzieć w wodociągach) to możnaby po prostu przez jakąś brittę czy inne tego typu filtry przelewać wodę i byłaby w sam raz dla neona zielonego i ramirezek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam po przerwie. Zbiornik zrestartowany na piasku z 3 centymetrową warstwą ziemi ogrodniczej pod spodem, tydzień temu. Woda i ryby z poprzedniego zalania :).

 

post-13735-0-72356400-1411240700_thumb.jpg

 

Zbiornik:

- Filtr wewnętrzny Aquael Fan 2 450l/h (planuję zakupić większą gąbkę). Do dyspozycji Mam również Aquael Fan 1 oraz filtr kaskadowy tylko musiałbym ciąć pokrywę aby go zamontować co raczej nie wchodzi w grę.

- Tło bd czarne.

- Oświetlenie Sylvania Aquastar T8 18W (bd w poniedziałek) Fotoperiod 14/10 (wyłącznik czasowy, godz. oświetlenia od 10 do 24)

- Podłoże to piasek rzeczny i jako substrat użyłem ziemi ogrodniczej kwiatowej.

- Woda: Ph od 5,5 do 6, reszty parametrów nie znam. Nie mam na razie funduszy na mierniki.

- Temperatura 22 stopnie. Grzałka bd na dniach.

 

 

Obsada:

- 15 Neonów Innesa;

- 2 Kiryski Spiżowe i 1 Pstry.

- W PLANACH: 5 Kirysek Panda, harem Bojowników, 5 Otosków

Roślinki:

- stare Moczarki;

- kilka kępek Rogatka, którego przytargałem z pobliskiej rzeki ( zostały oczyszczone i jak narazie jest wszystko wporzo.

 

Mam kilka pytań:

 

1. Jakie rybki mogę tutaj dokupić? Myślałem na 6 Kiryskami Panda i haremie Bojowników ponieważ mam problem ze ślimakami, a nie chcę lać żadnej chemii. Do tego myślę kupić 5 otosków, aby się zajęły glonami.

 

2. Jakie roślinki polecacie?

 

3. Jakie nawozy kupić? ( niedrogie)

 

4. W związku z tym, że tych ryb bd więcej myślałem zrobić to tak. Do filtra Fan1 kupuje maksymalnie duża gąbkę, a Fan2 biorę i jego plastikowy pojemnik zasypuje czymś do filtracji biologicznej. Ma sens takie działanie czy dokupić większą gąbkę do tego Fan2 i go zostawić samego.

 

Chciałbym również, aby ktoś ( jeśli lubi się takimi sprawami zajmować :) ) zaaranżował to akwa jakoś inaczej. Chodzi mi o inna obsadę ryb ( nie musi być Amazonia) oraz zmianę wystroju i ewentualnie elementów mechanicznych.

 

Kilka zdjęć zbiornika:

post-13735-0-91719000-1411241937_thumb.jpgpost-13735-0-80457600-1411242008_thumb.jpgpost-13735-0-87995200-1411242066_thumb.jpgpost-13735-0-02363700-1411242103_thumb.jpgpost-13735-0-81103300-1411242142_thumb.jpg

Edytowane przez zajc665
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne BW można by tu zrobić.Ja osobiście bym dodał jakiś korzeń bo trochę pustawo,liście na dno też by tu pasowały.Do filtra jak najbardziej lepszy byłby jakiś wkład filtracyjny niż sama gąbka.Co do obsady to dałbym jeden gatunek kirysków,zostawił neony i dodał jakąś park pielęgniczek ale przydałoby się żebyś podał resztę parametrów.Z zieleniny pistię na powierzchnię,jakąś zabienicę,nurzaniec...tak to widzę:)

Ale to tylko moja taka wizja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajecie pytania na, które są odpowiedzi w moim poście. Tak, to jest piasek drobny przesypany przez drobne sita... Nie wiem jak tego możesz nie zauważyć poza tym jest napisane. :D Ph takie jak napisałem. Mam miernik PH b. dobrej jakości, lecz niestety tylko miernik PH innych parametrów nie znam, ale raz mi kumpel mierzył all i było pod Neony git (woda ze studni wciąż ta sama). BW mi się nie podoba. Mam w planach w to wolne miejsce ulokować korzeń i roślinę liściastą, jakąś żabienicę ;).

Ryby, które planuję dokupić pomijając wspomniane przez Was wyżej kiryski, które wymienię na Pandy 6 sztuk to harem Bojownika lub harem Prętnika. Który z nich bd waszym zdaniem lepszy i bezpieczniejszy dla reszty obsady. W planach również 5 Otosków na glony.

1. Co o tym myślicie?
2. Mam też zamiar, jeżeli sklep zoologiczny zgodziłby się na wymiane to oddałbym te innesy, i wpuścił jakieś Bystrzyki. Powód tego jest taki, że chciałbym mieć w akwarium ruchliwe rybki. Jeżeli mi nie wymienią to zostaną neony. Co sądzicie o stadku 10xBystrzyk Czerwony zamiast Neonów? Może jakieś inne rybki stadne, które są ruchliwe ? :) Pozdro i czekam na odpowiedzi ;)

Sorry za jakoś zdjęć, ale nie mam lepszego aparatu ;(



Tester kropelkowy Zoolek GH-KH w drodze, tak że niedługo podam te parametry :D


Czarne tło doszło (zrobione z foli malarskiej i styropianu :)

Foto:
post-13735-0-39918000-1411322528_thumb.jpg
post-13735-0-86773600-1411322567_thumb.jpg

Jutro bd miał świetlówkę tak, że zobaczymy jak to bd wyglądać w dobrym świetle :)

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. Krzysiek1702

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D Oświetlenie przyszło dzisiaj rano i po kilku godzinach dłubania zostało zamontowane :D

 

post-13735-0-98163400-1411423606_thumb.jpg

post-13735-0-91498100-1411423657_thumb.jpg

 

Cieszę się, że z 15w t8 zmieniłem na 18w, było trochę cięcia, klejenia i lutowania, ale naprawę jestem zadowolony. Świetlówka mocniejsza niby tylko 3W, ale za to dłuższa o 16cm i to robi swoje (15W- 44cm, 18w 60cm). Akwarium jest dużo lepiej doświetlone po bokach i fajnie się prezentuje. Musze kupić jeszcze odbłyśnik i oświetlenie zakończone.

 

Jeszcze trochę mi zostało do zrobienia, ale myślę że do końca tygodnia bd skończone. Pozdrawiam i proszę o komentarze ;)

Edytowane przez zajc665
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz napowietrzacz z filtra ;-) Mi osobiście się te kamienie nie podobają, pomyśl może o jakichś korzeniach. Korzenie mógłbyś obsadzić mchami i wieloma roślinami, które nie mają zbyt dużych wymagań, np. Microsorium( Trident, Narrow, Windelov) , Anubias.

Co do twoich planów na Żabienice: musisz wiedzieć, że mają mocny system korzeniowy i zaopatrz się w jakieś pałeczki nawozowe pod korzenie. Dodaj coś na tafle, np. Nurzańca.

 

Pamiętaj żeby po zmianie oświetlenia na mocniejsze zmniejszyć czas świecenia.

 

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

 

Edit: Doczytałem, że masz w planach korzeń, to git :-D

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz napowietrzacz z filtra ;-) Mi osobiście się te kamienie nie podobają, pomyśl może o jakichś korzeniach. Korzenie mógłbyś obsadzić mchami i wieloma roślinami, które nie mają zbyt dużych wymagań, np. Microsorium( Trident, Narrow, Windelov) , Anubias. Co do twoich planów na Żabienice: musisz wiedzieć, że mają mocny system korzeniowy i zaopatrz się w jakieś pałeczki nawozowe pod korzenie. Dodaj coś na tafle, np. Nurzańca. Pamiętaj żeby po zmianie oświetlenia na mocniejsze zmniejszyć czas świecenia. Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka Edit: Doczytałem, że masz w planach korzeń, to git :-D

 

Dzięki za odpowiedź. Korzeń jutro bd w akwarium, ten zresztą, który jest na fotkach z przed roku. Rośliny tak jak mówisz bd różne jeszcze, w tym Anubias na korzeń. Żabienice wiem, że mają duże korzenie bo miałem je kilka razy, podobają mi się. Na taflę myślę dodać Pistie (te takie małe listeczki pływające).

 

Pałeczki mogą być jakieś tanie z ogrodniczego? Jak wyłączę napowietrzacz to chyba muszę kupić brzęczek bo takiego nie mam ;/ A bez tlenu to mogą pozdychać bo akwarium jest dosyć szczelne. Dobrze myślę? :D Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pałeczki, forumowicze chwalą z Agrecola na dziale ogrodniczym.

Źle myślisz ;-) Skieruj wylot filtra na taflę wody, tak aby nią ruszał i w ten sposób napowietrzasz wodę i to na 100% wystarczy. Rośliny tez produkują tlen, dlatego jest ważna w akwarium, tzw. "masa zielona".

 

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dokupiłem bojowniki do mojego akwarium (1+3).

 

Aktualna obsada to:

- 15 Neon Innesa;

- 1+3 Bojowniki;

- 3 kiryski.

Ph 6-6.5

Chcę tu dokupić 5 Otosków i 3 Kiryski Pandy. Co o tym sądzicie? Można by jeszcze do tego coś dokupić czy już nie? Może jakiś samotnik sum?

 

Ryby aktualnie mają się dobrze i tolerują wzajemnie.  Rośliny zarosły już cały tył akwarium. Jutro dorzucę jakieś fotki.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez zajc665
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...