Skocz do zawartości

Rośliny - ciągle coś nie tak


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilkukrotnie już pisałam tutaj na temat problemów z roślinami. Ok 2 miesiące temu zmieniłam nawożenie na sole (wg kalkulatora Zulixa) i jest widoczna poprawa ale nadal coś jest nie tak. Zacznę od opisu zbiornika.

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data 9 miesięcy temu

2.Litraż  112 litrów

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L) Aqua Glo T8 20W 1 sztuka i Philips 865

4.Jak długo świecisz (ile godzin) ok 8 godzin

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa żwir rzeczny 3-5mm, pod nim substrat Florapol JBL   + niewielka plaża z piasku kwarcowego  

6.Filtracja
JBL e701 standardowe wkłady

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) ogólny/mieszany

8.Ozdoby (jakie) korzeń mangrowca, mały statek, grota i sztuczna roślinka (prawa strona akwarium - chciałam zasłonić grzałkę) z zoologu

9.Rośliny (ile,jakie) zdjęcia poniżej, nie znam dokładnych nazw

10.Ryby - obsada (jw.)

- 8 neonów inessa
- 4 kiryski panda
- 4 otoski
- parka ramirezek
- parka borellek
- 2 cierniooczki

- 2 krewetki amano

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?) ok 20 litrów raz w tygodniu, odstana wcześniej kranówa+ RO w proporcji 1/3

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? ) sole na początku podawane wg kalkulatora Zulixa (10ml każdej) ale "w praniu" wyszło, że to za dużo i zmodyfikowałam dawki pod moje akwarium.Sole podaję codziennie.Fosfor i azot rzadko podaję, moja obsada ich sporo wytwarza ale generalnie staram się utrzymać je w proporcjach 1/10. Potas ok 6ml, magnez 2ml, żelazo (roztwór z chelatu 13%-1g na 500ml) 6ml. Nie podaję w ogóle micro bo wyskakują zielenice punktowe. Do tego 2ml easy carbo.

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?) nie ma - tylko easy carbo

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz

 

NO3 - 15

PO4 - 1,3

GH - ok 6

Fe - ok 0,1 mg/l - nie mogę tego podnieść, a nie chce przesadzić

PH ok 6,6

15.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Ryby karmione pokarmem suchym (3 rodzaje na przemian), mrożony i żywy. Przydenne dostają mix wafelków i granulat. Karmię raz dziennie, staram się nie przekarmiać, zjadają wszystko w ciągu pół godziny.Raz w tygodniu dzień głodówki.

Opis problemu- stan roślin jak na zdjęciu. Niby rosną ale nie wszystkie, niektóre się zatrzymały w miejscu, sprawiają wrażenie skarłowaciałych, mizernych. Jest jeszcze żabienica, nie ma jej na zdjęciach, wygląda normalnie tzn. nie gnije, nie ma żadnych plam, ma dużo listków na ok 2-3cm ale on nie rosną, nie powiększają się. Oprócz tego w zbiorniku jest mix glonów- krasnorosty, zielenice punktowe, glony nitkowate,od strony szyby pod plażą pojawiły się też sinice. Nie są to wielkie ilości, można sobie z nimi poradzić usuwając co jakiś czas mechanicznie ale jednak się pojawiają.

 

Proszę o radę. Z góry dziękuję.

 

post-15884-0-29038300-1383856045_thumb.jpg

 

post-15884-0-65352900-1383855950_thumb.jpg

 

post-15884-0-46970700-1383855979_thumb.jpg

 

post-15884-0-35643100-1383856001_thumb.jpg

 

post-15884-0-24528700-1383856021_thumb.jpg

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to mikro i tak masz w nadmiarze w substracie. Żelazo też bym odstawił na jakiś czas.

Przyjrzałbym się oświetleniu teraz. Ten Philips to ile ma W? Barwa Aqua Glo też taka sobie, niby piszą że super do roślin, ale bazując na doświadczeniach ludzi z tego forum to lepsza byłaby ok 8000K. Czas świecenia też możesz trochę wydłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips 865 ma 6500 K i wydaje mi się,że 18 W. Na co konkretnie zmienić to aqua glo, żeby było dobrze? Test na żelazo mam Zooleka, jak nie podaję żelaza to już w ogóle jest masakra, nic nie rośnie. Zmniejszę to carbo, zwiększę czas świecenia ale już sił brak bo zainwestowałam w to akwarium, a nie mogę dojść do ładu z kilkoma ponoć prostymi w hodowli roślinkami :(

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...