Skocz do zawartości

Co jaki czas należy wykonywac restart akwa?


Kozakpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytanie może banalne, ale... Mam akwa 112 litrów od około 4 lat i jak do tej pory wszystko było fajnie, rybki pływały, roślinki rosły (dwie żabienice, 2xpaul kloker kilka gałązek bacopy, microsorium oskrzydlone, kryptokoryna czerwona i restrispiralna) zdarzała się ospa albo glony, z którymi dość dobrze sobie radziłem. Problem zaczął się jakieś trzy miesiące temu. Rośliny praktycznie zupełnie przestały rosnąć (nowe liście żabienic to ok 1/4 wielkości tych, które były poprzednio, Bacopa nie rośnie praktycznie wcale..), cotygodniowa zmiana wody ok 25% zaczyna nie wystarczać (glony atakują po ok 3-4 dniach od podmiany), szkło baniaka bardzo szybko zachodzi "mgiełką". Nawożenie przez cały czas  pozostaje bez zmian - symfonia złota 2,5ml codziennie, Easy Carbo 2.5ml codziennie. Jedyne co się zmieniło to obsada, bo część rybek po prostu wykruszyła się z wiekiem - nowych na razie nie kupowałem choć noszę się z zamiarem uzupełnienia - chcę tylko doprowadzić akwa do stabilnego stanu (pozostalo 4 sztuki minorek, glonojad, 2 kiryski sterby). Czy możliwe jest np, że podłoże filtusa po kilku latach całkowicie się wyjałowiło i dlatego rosliny przestały rosnąć? Czy może świetlówki straciły parametry i dają światło, które zbyt mocno działa na wzrost glonów? NO3 i NO2 po podmianach w normie, po trzech dniach NO3 w granicach 50. Mam ochotę zrobić pełny restart, bo już całkiem zgłupiałem w tej sytuacji i nie mam pojęcia co może się dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawożenie to tylko mikro i węgiel w płynie to nie dziw się, że rośliny zmarniały. Najprawdopodobniej brakuje fosforu i lub potasu. Stąd tak szybki wzrost azotu.

Podłoże na pewno się wyjałowiło ale i na to są rady, np kulki gliniano-torfowe. Jeżeli nie wymieniałeś świetlówek to też może być tak, ze się wypaliły do tego stopnia, że ich widma nie są takie jak wcześniej.

Restart na pewno odświeży akwarium ale musisz pamiętać, że to zaczynanie całkiem od nowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas rozrobiłem z soli K2SO4, ale po tygodniowym podawaniu strasznie wywalily mi zielenice na szybach i liściach. Na chwilę obecną praktycznie podaję 2,5 ml raz w tygodniu. Co do świetlówek rzeczywiście zaczynam szukać nowych (z kolei zapytam o propozycję konkretnych świetlówek i widm - na chwilę obecną mam daylighty Diversy). Poczytam o kulkach - nie stosowałem ich jak dotąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielenice przeważnie wynikają z niewłaściwych proporcji azotu i fosforu, czasem z mikro.

Konkretnych świetlówek nie zaproponuję bo nie mam doświadczenia. Aktualnie używam świetlówek T8 18W 865 i "świetlówek" LED 14,6 W również o temp. barwowej 6500K.

Edytowane przez don_Vall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Mineło trochę czasu i zaszło kilka zmian - na chwilę obecną bez restartu. Doszedł zwiększony potas (z k2so4), potrójna dawka EC, pod korzenie tydzień temu weszły kulki gt, świetlówki zmienione na zestaw 5500 - 6800. Glony chyba troche przyhamowały, choć dalej pojawiają się na liściach, NO3 spadło do poziomu prawidłowego - waha się między 10, a 25 w zależności od tego, kiedy mam chwilę czasu na podmianę :) Większośc starych liści roślin wyciąłem, żeby pozbyć się nitek krasnorostów i paskudnego widoku, korzeń wygotowałem z glonów do czysta. Niestety nowe liście, pomimo że przybywa ich znacznie szybciej nadal stanowią 1/4 wielkości tych, które były kiedyś. Wiem, że cierpliwość wskazana, ale może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie odnośnie przyczyny?

Poza tym zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - bardzo intensywne podchodzenie glonu po szybach od podłoża do wysokości poziomu żwiru, zielenieje szyba i żwirek - po wyskrobaniu i odmuleniu glon potrzebuje na ponowne zabarwienie szyby 4-5 dni.

Edytowane przez Kozakpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować poprzedniego - minęło kilka dni. Po podaniu PG Macro Green fosfor skoczył do wartości 0,25-0,5. Potas z soli na razie odstawiłem, bo jest też w PG - nie chcę przesadzić. Bacopa, żabienice i anubias delikatnie ruszyły. Liście nadal mniejsze, ale jest ich coraz więcej. Jedynie co mnie martwi to czernienie brzegów młodych liści po ok 3-4 dniach. Podejrzewam, że znowu ruszają krasnorosty.

post-5543-0-71876000-1389208223_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmulasz dno?

Jaki masz filtr i co w nim?

Jak go myjesz i co ile?

Odmulam mniej więcej co dwa tygodnie tzn nie jest to pełne odmulanie końcówką, ale zbieranie ściąganej wody i farfocli z dnia rurką tuż znad powierzchni podłoża, choć jakaś część podłoża na pewno ręką też jest ruszana. Filtr Eheim pick-up 2012 fabrycznie jedynie z gąbką - nic w nim nie zmieniałem. Płukam mniej więcej co czwartą podmianę (raz w miesiącu) w wodzie z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odmulam mniej więcej co dwa tygodnie tzn nie jest to pełne odmulanie końcówką, ale zbieranie ściąganej wody i farfocli z dnia rurką tuż znad powierzchni podłoża, choć jakaś część podłoża na pewno ręką też jest ruszana.

Ja tak samo robie, odmulam podmieniając wodę.

Filtr płucz tylko jak się przytka, tak jak robisz (w wodzie z akwarium).

Choć nie ukrywam, że przydał by Ci się jakiś inny taki, żeby miał więcej miejsca na złoża biologiczne (może jakaś kaskada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiałeś mi ostatnio całe pole wątpliwości  odnośnie filtra i właśnie ruszam się coś powoli w tym temacie.  Samego filtra na razie nie bardzo chcę zmieniać, bo niedawno go kupiłem (jakieś pół roku) z uwagi na to, że stary "chinolec" stracił wigor. No i specjalnie wziąłem trochę większy, niż przewidziany do 112. Na razie prowizorycznie wrzuciłem dodatkowo starego "chinolca" z komorą węgla aktywnego wypełniona zamiennie granulatem  filtusa - przejrzystość wody po ok 3 dniach poprawiła się, zaskoczyło mnie natomiast pojawienie się no2. Jutro postaram się poszukać jednak jakiejś ceramiki lub czegoś takiego do Eheima, bo dwa filtry to jednak pralka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jutro postaram się poszukać jednak jakiejś ceramiki lub czegoś takiego do Eheima, bo dwa filtry to jednak pralka.

 

To może być rozwiązanie, próbuj.

 

 

 

zaskoczyło mnie natomiast pojawienie się no2.

 

Samo to pokazało jak masz słabo rozwiniętą biologię w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu. W sobotę (czyli 5 dni temu) zmieniłem wkład w filtrze - na wlocie mniej 3cm grubości gąbki, potem Filtus Ceram - wlazło prawie całe pudło i jakies 2 cm gąbki na wylocie. Ceramika przed włożeniem wymoczona w wodzie spuszczonej z akwarium. Przejrzystość wody niestety pozostawia sporo do życzenia. Cały czas podczas tej zmiany działał w ogóle nie ruszany "chinolec" z działającym od kilku dni przez zmianami  granulatem, żeby nie było w akwa zbyt drastycznie. Ale mimo wszystko i tak nie wiem, czy nie narobiłem bigosu. NO3 spadło do zera, natomiast NO2 rośnie na początku ok 0,25, potem 0,9 teraz jeśli dobrze odczytuję kolory mam 1,6. Rośliny wbrew pozorom jakoś powoli przy wcześniej opisywanym nawożeniu zaczynają się ruszać, glony przynajmniej tak szybko się nie rozwijają. Martwią mnie te azotany i azotyny.

Edytowane przez Kozakpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po dwóch miesiącach. Filtry (obydwa - na razie nie wyjąłem chinolca) działają bez przerwy i bez czyszczenia, przejrzystość wody znacznie się poprawiła. Udało mi się całkowicie zlikwidować krasnorosty - ostatnie większe siedliska dostały szocika strzykawką i dawką EC :) Natomiast mnożą się zielenice - aż za bardzo. Do tego po ostatniej podmianie w zeszłym tygodniu  (podmiany nadal co tydzień ok 30/112 litrów) znów pojawiły się pierwotniaki. Wszystkie żabienice puszczają liść za liściem, anubias 1-3 liści w tygodniu, za to bacopa i microsorium  praktycznie stoją w miejscu. Dzisiejsze pomiary: PO4 0,5, NO3 - 25, NO2 - 1,6 . Trzy tygodnie temu do obsady doszło 6 otosków i dwie krewetki filtrujące. Światło 2x18W na 10 godzin, obecne nawożenie 2x5ml PG Macro + 2,5ml symfonii złota (symfonia co drugi dzień), pod korzeniami kolejna partia kulek gt, 2,5ml Easy Carbo. Zastanawia mnie NO2 - po tak długim czasie dojrzewania nie powinno go być wcale.  Pozostaje jeszcze możliwość, że test Tropicala nadaje się jedynie do kosza. Z drugiej strony - skąd okrzemki? No i nie wiem, jak pozbyć się zielenic.

Edytowane przez Kozakpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie NO2 - po tak długim czasie dojrzewania nie powinno go być wcale

No, nie powinno, raczej ;-) . Masz NO2 na takim poziomie i jeszcze dokładasz mieszkańców? Zwiększenie obsady na pewno nie pomoże w zbiciu azotynów.

Tak jakoś to wszystko wygląda mi na to, że zbiornik jest cały czas na etapie dojrzewania, pierwotniaki, okrzemki, wysokie NO2...

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w pełnym dojrzewaniu przeszkadza obsada, mogę ew pożyczyć małe akwa od brata - akurat ma pusty baniak i je uruchomić przez 2-3 tygodnie, potem przerzucić tam obsadę na jakiś czas, żeby główny zbiornik doszedł do siebie. Jeżeli tylko to coś da i jest konieczne , to zawsze da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Twojego poprzedniego postu minęło 2 miesiące, czy przez ten czas badałeś parametry chemiczne wody takie jak NO2, NO3?

Pisałeś też że

 

 

Trzy tygodnie temu do obsady doszło 6 otosków i dwie krewetki filtrujące

Rozumiem, że oprócz Otosków i Ktewetek jest w zbiorniku coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomiary sprzed chwili: PO4 bliskie 0, no3 na poziomie 10.

 

 

Podnieś fosfor, inaczej znów wkroczą zielenice.

 

 

 

Dzisiejsze pomiary: PO4 0,5, NO3 - 25

Wyciągnij wnioski z poprzedniego stanu...

 

 

 

Wszystkie żabienice puszczają liść za liściem

W podłożu masz pełno pierwiastków.

 

 

 

anubias 1-3 liści w tygodniu

Wolniej rośnie i ma zapasy.

 

 

 

za to bacopa i microsorium praktycznie stoją w miejscu.

Biorą składniki ze słupa wody, a jakie wyniki masz widzisz sam. Zapewne też na nich jest najwięcej nitek.

 

 

 

Tak jakoś to wszystko wygląda mi na to, że zbiornik jest cały czas na etapie dojrzewania, pierwotniaki, okrzemki, wysokie NO2..

Zgadzam się z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...