Skocz do zawartości

Problem z nowym akwarium


softtom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zebranych na forum

Od 3 dni posiadam założone akwarium, niestety po 2 dniach woda zrobiła się mętna i jakby trochę brunatna. W akwarium znajdują się dwa kamienie oraz korzeń i trochę roślinek. Na niektórych z nich zauważyłem dziwny jakby mleczny osad, tak jakby ktoś owinął je watą która zabarwiła się właśnie tym kolorem z korzenia. Fakt jest taki iż korzenia nie gotowałem, gdyż sprzedawca zapewnił mnie ze są już przygotowane i wystarczy iż się namoczą a zmącenie wody ustanie po paru, parunastu godzinach. Niestety u mnie nadal występuje.

Mam wrażenie, że coś zrobiłem źle. Proszę o pomoc co w takiej sytuacji zrobić, no chyba że jest to normalny proces (dojrzewanie akwarium) i po prostu dać mu czas.

Akwarium to 54L, filtr to Claro 600 bez założonej deszczownicy - filtrowanie zwykłe, grzałka: Thermo Plus 50 z ustawioną temperaturą 26C (obecnie w akwarium 25C). Pod żwirkiem na dnie przykrytym siatką: Aquabotanique planta activ przykryta żwirkiem bardzo dobrze wypłukanym (woda była klarowna po kilkunastu płukaniach każdej zawartości paczki), kamienie również wypłukane.

Co do środków to wg zaleceń sprzedawcy użyłem odpowiednia dawkę na ten litraż: Aqua Art Safe Water (uzdatniacz), 1ml: Planta Activ Standard firmy Aquabotanique, oraz bakterie też w dawce wg instrukcji 5ml na 54L raz na tydzień Tropical BactoActive.

Dodam iż woda nie była jeszcze podmieniana jest to ta sama od 3 dni od założenia akwairum.

Na fotkach: przykładowa roślinka, korzeń z tym nalotem oraz inna roślina również z tym nalotem.

 

Z góry dziękuje za pomocne rady co zrobić z tym fantem.

 

Pozdrawiam
softtom

post-18714-0-50437800-1383473623_thumb.jpg

post-18714-0-16892300-1383473630_thumb.jpg

post-18714-0-05307700-1383473635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że musi dojrzewać, tylko zaniepokoił mnie ten osad i na korzeniu i na niektórych roślinkach (przeważnie trawiastych), chemii nie zamierzam już więcej lać zrobiłem to tylko raz i na chwile obecną wcale. Mam nadzieje że to zabrunatnienie zniknie. Zapewne nie podmieniać wody przez okres tych 3 tygodni ?:) bo po zatym rozumiem że wszystko ok ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmianki wody robisz dopiero po wpuszczeniu obsady, czyli po 3 tygodniach zaczynasz co tydzień podmieniać. Ja bym na twoim miejscu wyjął ten korzeń, i wymoczył go w solance, i potem w zwykłej wodzie, nic się nie stanie, bo akwarium i tak musi dojrzeć, więcej chemii już nie lej. Filtr rusza taflą wody? bo musi też być napowietrzana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1 raz preparowany korzeń w pierwszej aranżacji też porósł pleśnią i innymi świństwami - i cały czas porastał - ale siedział w baniaku prawie pół roku - podczas restartu porządnie go wyszorowałem, zdarłem nawet najmniejsze ślady kory nawet te bardzo ukryte - wszystko co było miękkie zerwałem, potem gotowałem w soli, wodzie RO , potem w piekarniku potem znowu w RO - potem piekarnik. Póki co mineło 3 tyg od restartu a korzeń jest jak nowy - żadnych śladów przebarwień, pleśni, meszku, zmętnienia itp. Z tego by wynikał że dobrze by było przed włożeniem świeżego korzenia do baniaka najpierw włożyć go do wody żeby leżał sobie gdzieś w misce i to co miało z niego wyjść niech wyjdzie przed trafieniem do akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby był odpowiednio przygotowany, to pleśni by nie było.

 

Bzdura, nawet dobrze spreparowane korzenie pleśnieją, wszystko zależy od korzenia, gdzie leżał, z jakiego drzewa itd.

Wiele czynników ma na to wpływ.

Jak już mówiłem masz za małe doświadczenie, żeby dobrze doradzać i wprowadzasz ludzi często w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygotowałem, 2h gotował się w wodzie z solą, teraz mocze go w wodzie, mam nadzieję, że jak poleży kilka dni w tej wodzie będzie ok. Teraz czekam aż woda mi się wyklaruje w akwarium, a tą pleśń zebrałem z roślinek :) jak na chwilę obecną mam nadzieję że robię wszystko dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podmianki wody robisz dopiero po wpuszczeniu obsady, czyli po 3 tygodniach zaczynasz co tydzień podmieniać. Ja bym na twoim miejscu wyjął ten korzeń, i wymoczył go w solance, i potem w zwykłej wodzie, nic się nie stanie, bo akwarium i tak musi dojrzeć, więcej chemii już nie lej. Filtr rusza taflą wody? bo musi też być napowietrzana.

Wcale nie jest powiedziane, że po trzech tygodniach może już zarybić,  jeżeli już akwarium dojrzeje to podmianę zrób przed wpuszczeniem ryb a nie tak jak kolega radzi po wpuszczeniu. 

 

Ja jestem zwolennikiem cotygodniowych podmian od startu baniaka. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam takie samo akwarium jak ty dopiero 4 dzień o zobazymy co się będzie działo.

Moim zdaniem jeśli to nie ustanie, to powinieneś wyjąć tego korzenia i wygotować co najmniej 2x i i wypłukać w wodzie z solą .a z roślinek powinno zniknąć samemu.

Znajomy miał tak samo tyle, że z samym korzeniem . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...