Skocz do zawartości

Obsada do 240l akwarium malawi


jongover
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio interesowałem się akwarium malawi, trochę poczytałem i dowiedziałem się że w akwarium 240l 120 cm x 40 cm x 50 cm można by było hodować więcej niż jeden gatunek, ale nie wiem jakie a jeśli już kupić to takie w którym mógłbym trzymać rybki które mi się podobają. Więc pytam o obsadę, jaką bym mógł tam hodować, najbardziej zainteresowały mnie gatunki: Maingano, Melanochromis Interruptus, Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus demasoni, pseudotropheus saulosi, cynotilapia jalo reef, Aulonocara Red Rubin, cynotilapia afra cobue i melanochromis johanny. Które z tych ryb mogły by być w akwarium 240l? Prosiłbym również o podanie ile samic i ile samców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam poszukałem i wpadłem na fajne pomysły na obsadę, mianowicie:

 

- Metriaclima Sp. Msobo Magunga

- Labidochromis caeruleus

 

lub:

 

- Metriaclima Sp. Msobo Magunga

- P. Saulosi

 

lub:

 

- Metriaclima Sp. Msobo Magunga

- Melanochromis Cyaneorhabdos

 

lub:

 

- P. Saulosi 2+5

- Labidochromis caeruleus 1+5 (lub 2+5)

 

Czy takie obsady powinny być ok w 240l akwarium? Która z obsad najlepsza? Prosiłbym również o napisanie ile samców na ile samic:). Bardzo mi się spodobał Melanochromis cyaneorhabdos, ale podobno bardzo trudno rozróżnić samca od samicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mogło by być za miast yellow Msobo Magunga?  a co sądzisz o Melanochromis Cyaneorhabdos? Pogodziliby się z Msobo Magunga czy raczej nie ma szans? Czy to prawda że gdy jest jeden samiec to ten jeden słabo się wybarwia?

 

edycja:

Znalazłem jeszcze melanochromis johanni fajna rybka, podobno bardzo agresywna, więc czy 240l razem z msobo magunga da radę?

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być msobo ,piękna rybka miałem .Samice tego gatunku nie "brudzą się" z wiekiem jak np. samice saulosi. 

Zebra cobalt zajmuje górne partie wody , a msobo dolne. Więc ruch na całej wysokości słupa wody. 

Maingano ci nie proponuje , duża agresja wewnątrz gatunkowa , możliwe że ja tak żle  trafiłem. Miałem samca około 12cm który systematycznie mordował samice , żeby rozłożyć trochę agresję , dokupiłem dwa samce porównywalne wielkością i kilka samic niestety sytuacja się powtórzyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc czytałem że do takiego akwarium można dać 3 gatunki, i poczytałem też proponowaną obsadę a mianowicie:

-Msobo Magunga

-caerules yellow

-Maingano

 

ale tu bym zmienił Maingano na cynotilapia afra, lub inną rybę z takim fajnym odcieniem niebieskiego, najlepiej dwukolorowa (tak jak maingano). więc na razie zrobiłbym taką obsadę:

-Msobo Magunga 1: 4

-caerules yellow  1:4

-?

 

Ma jeszcze pytanie czy gdybym pozostał na dwóch gatunkach, to czy mógłbym dać 2:5 yellow? Czy to że yellow jest podobnie ubarwione do samicy Magunga może się stać powodem do agresji rybek? A melanochromis johanni, słyszałem że powinien być z innymi agresywnymi gatunkami, czyli z msobo magungą by się dogadał?

A co z dietą czy yellow i magunga przyjmą kompromis w żywieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbym dać zamiast 1:4 każdego gatunku to 2:5 Msobo Magunga i 1:4 maingano?

Jeżeli nie to obsada będzie taka:

-Msobo Magunga 1:4

-Maingano 1:4

-caerules yellow 1:4 chyba że zdecydowałbym się na cynotilapia afra 1:4 lub maylandia estherae red blue 1:4

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 całkiem dużych ryb w 120cm baniaku? O wiele za dużo.
"celowe przerybienie" czy jak to ludzie lubią nazywać jest kiepskim rozwiązaniem.

Najlepiej dać jeden gatunek w większej ilości, ale jak już musisz mieć więcej gatunków to daj max 2 średnie haremy (1+3) i starczy. 240L to małe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

240l to małe akwarium? No to jest trochę sprzeczne, powiedziałbym że jak na biotop malawi to raczej średnie, ale się nie sprzeczam. Czyli że odpada, słyszałem że do takiego akwarium można dać max. 3 gatunki, więc dlaczego dwa? o obsadzie napisanej wyżej czytałem na innym forum i ją polecali, więc jak to jest?

Czyli mogło by być tak:

-Msobo Magunga 1:4

-Maingano 1;4

 

I na tym koniec? czy jeszcze mógłbym jakąś małą rybkę dać? Spodobały mi się jeszcze Metriaclima zebra oraz pseudotropheus socolofi, czy któraś z tych rybek mogła by być w tym akwarium? I na koniec pytanie, czy to prawda że jeżeli mamy jednego samca to on się słabiej wybarwi niż gdy mamy na przykład dwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przerybiaj, chyba że chcesz mieć kolorową nudę. Imho, jeśli chcesz kolorowo, to doaj samca i kilka samic jednego gatunku. W 120 i tak nie wrzucisz 3 samców żeby było ciekawiej.

 

Pozornie przerybiaćsię da, ale zdolność baniaka do takiej zabawy wzrasta wraz z pojemnością. 240 to takie dolne granice Malawi. To Twoje pierwsze akwa z tego jeziora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to bułoby moje pierwsze akwarium z tego jeziora, ale przecież dolna granica malawi, chociaż bardzo zmniejszona, to 112l, czy tak po przeliczeniu na dobre warunki dla rozwoju tych ryb 150l, a więc sądze że w takim akwarium można by już zrobić fajną obsadę. Ale dobra wy się bardziej znacie.

Czyli że mam zostać przy tej obsadzie:

-1:4 Msobo Magunga

-1:4 Maingano

tak by mogło być? czy zamiast maingano dać yellow? a może zostać przy Msobo magunga i dać 2:5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

112 jest do przeżycia dla minimalnego haremiku 3 konkretnych gatunków pyszczaka. Żeby Malawi było fajne, to trzeba mieć więcej osobników jednego gatunku. Dlatego np 240 pozwala na zaszalenie z większą ilością samców przy pyszczaku saulossa.  Na Twoim miejscu w tym akwarium wybrałbym jeden z tych gatunków, ale wcisnął 3 samce i 6 samic. Albo jednego samca. Ciężko mi powiedzieć na 100% jak się agresja rozłoży. Np magunga jeden samiec to aż nadto w takim akwa. To zabijaki ;p..

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie dobiliście, właśnie dziś kupiłem 240l, no ale ok, na każdym forum co innego piszą. Prosiłbym więc o podanie konkretnej obsady do takiego akwarium, najbardziej interesują mnie, yellow, Msobo Magunga, Maingano, pseudotropheus socolofi, melanochromis interruptus, pseudotropheus demasoni, słyszałem że w akwarium malawi ma być ryb tak na granicy pomiędzy mało i dużo (czyli kontrolowane przerybienie) ponieważ inaczej agresja samca będzie skupiona na paru rybkach, co może doprowadzić do śmierci słabszych. No to co, wszędzie piszą że dla msobo magunga 100cm akwarium jest dobre, a ja mam 120 więc powinno być ok? Bardzo proszę o podanie konkretnej obsady, lub przynajmniej gatunków z których mam sobie wybrać jedną, góra dwie.

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by ktoś pomógł?

Marzyła by mi się taka obsada:

-Msobo Magunga 1:4

-Yellow 2:5

 

Mogło by być?

Ewentualnie mogę zamienić Magunga na Melanochromis Interruptus, chociaż nie ukrywam że zależy mi na Mssobo Magunga, no ale gdyby rybka miała czuć się źle. Chyba że zrobię jednogatunkowe z melanochromis interruptus lub Msobo Magunga. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę że moje pytania już mogą denerwować, ale cóż. Zdecyduje się chyba na Msobo + Cynotilapia, tylko w jakiej ilości? Ile samców, ile samic? Czy mógłbym dać dwóch samców cynotilapia afra coube? Jeżeli nie to czy w obsadzie z Yellow mógłbym dać 2 samców yellow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za poradę, więc moja obsada będzie taka:

- Msobo Magunga 1:3

- cynotilapia afra cobue 1:3

No chyba że coś się zmieni i zostawię dwóch samców w jednym gatunku. Edycja: Poczytałem jeszcze trochę (a raczej pooglądałem zdjęcia) i znalazłem rybkę o nazwie pulpican, lecz niestety mało znalazłem o niej informacji. Do jakich rozmiarów ta rybka dorasta? Czym się żywi? Mógłbym dać ją zamiast cobue? Jeśli nie to prosiłbym również o podanie czym karmić Magunga i cobue(ile mięsnych ile roślinnych). Kiedy samiec msobo zaczyna się wybarwiać?(kiedy można określić że jest samcem).

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...