Skocz do zawartości

Parametry wody


Krystian17
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Witam, mam tragiczne parametry wody i z tego co wyczytałem to są zabójcze dla ryb ;/. 

NO3 = 250

No2 = 0

GH = 16

Kh = 20

pH = 6.4

C1 2 = 0.

Proszę o poradę co mam zrobić w takiej sytuacji ? Chyba pozostaje tylko restart zbiornika. Z góry dziękuję za pomoc.

 
2.Wymiary Akwarium:
 
Długość: 100
Szerokość: 40
Wysokość: 47
Grubość Szyby: 5 mm
Pojemność akwarium: 180 litrów
 
3. Posiadam świetlówki T8 Aqua-glo i Power-glo, 2x 30W, 0.33 W/L, Firma:Hagen, Jest włączone 12 h dziennie.
 
4. Długość funkcjonowania zbiornika: od Lipca 2010
Restart zbiornika: Maj 2012
 
5. Wymieniam 20% wody co 2 tygodnie. (Zacząłem dopiero od ostatniego weekendu. ;/ A tak dolewałem tylko co jakiś czas, jak wyparowała jakaś ilość wody. ;/
 
Parametry wody w zbiorniku:
 

NO3 = 250

No2 = 0

GH = 16

Kh = 20

pH = 6.4

C1 2 = 0.

 
 
6. W ostatnim czasie nie używałem preparatów antyglonowych,leków dla ryb itd.
 
7. Nie używam.
 
8. Odmulanie dna co dwa tygodnie. Zacząłem dopiero od ostatniego weekendu tak robić. Czyszczenie szyb specjalnym magnesem.
 
9. Temperatura w dzień i w nocy wynosi 22 stopnie. Posiadam grzałke z termostatem.
 
10. Nie stosuje nawozów.
 
11. Nie posiadam.
 
12. Obsada zbiornika:
 
4x Gurami, 3 gurami = 4 cm i 1 gurami = 2.5 cm. Zakupione miesiąc temu i są w dobrej kondycji.
3x Danio pręgowane = 5 cm. Zakupione rok temu i są w dobrej kondycji.
4x Tetra neonowa = 2 cm. Zakupione 2 miesiące temu i są w dobrej kondycji.
 
13. Rośliny:
 
Ilość: 3, Nazwa: Niestety nie znam. Zostały zasadzone 4 miesiące temu. Są w słabej kondycji.
14. Podłoże: Kamyki, Grubość podłoża = około 6 cm.
 
2 korzenie
 
15. Filtr: Symbol Towaru: HW303B. Filtr jest włączony cały czas. Wkłady: Pierscień ceramiczny (Ceramic Ring), Biochemiczna bawełna (Biochemical cotton). Filtr myję co miesiąc. Rozbieram filtr i myję po koleji każdą cześć filtra. Myję wodą z akwarium.
 
16. Ryby karmię co drugi dzień. Daję rybką karmę mrożoną (Niestety nie znam nazwy pokramu). A od czasu do czasu zamiast mrożonego daję rybką pokarm suchy, Nazwy: Fish Flake i TetraWafer Mix + Spirulina. Ryby zjadają pokarm w ciągu 5 minut.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdz najpierw jakie parametry ma woda z kranu od ciebie.

Dziwi mnie te PH niskie przy tej twardości ...:/

NO3 - kłania się brak podmiany wcześniej wody.

Jak możliwości na dobry restart zbiornika to chyba najlepiej . Filtr jeśli jest zewnętrzny to nie myj tak często i nie wszystkie wkłady . Ja biologicznego wkładu nie ruszam wcale. szkoda tępić bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mam zewnętrzny. Wystarczy go myć co 3 miesiące ?

 

A gdy bym podmienił 50 % wody i zaczął co tydzień wymieniać po 20 % to by pomogło ?

Ja w zewnętrznym mam najpierw gąbke ,a potem inne wkłady , najlepiej przeczyścić tylko ten pierwszy wkład i rurki ewentualnie z filtra do akwarium- sam zaobserwujesz czy wolniej chodzi filtr czy nie. A jeśli inne wkłady wymieniać będziesz to nigdy wszystkich na raz!

Wymień tą wode jak mówisz i sprawdzaj parametry.  Aha -a jak dno -odmulasz? jak jest sporo syfu w kamyszkach to tez wypadałoby pozbyć się tego odmulaczem.

Pamiętaj żeby nie dać szoku rybką od razu- czyli nagła zmiana temp. i innych parametrów jak ph i tw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody z kranu po odstaniu 24 godzin do zbicia chloru. 

 

NO3 = 0

No2 = 0

GH = 4

Kh = 3

pH = 6.4

C1 2 = 0.8

 

Jeszcze raz podaję ponownie mierzone parametry z akwarium. Chyba ostatnim razem coś źle zrobiłem bo tym razem Kh wyszło 0 lub 3. Te kolory są bardzo podobne ale ten pierwszy trochę jaśniejszy więc chyba 0.

 

NO3 = 250

No2 = 0

GH = 16

Kh = 0 lub 3

pH = 6.4

C1 2 = 0.

Edytowane przez Krystian17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz KH i pH wyglądają całkiem dobrze. NO3 jest niewłaściwe. Przy takim poziomie ryby już by nie żyły. No może gurami dałyby radę ale pozostałe już by zdechły. Zrób podmianę i zmierz znowu.

Ja mierzę paskami, kropelkami i fotometrami. Paski są wskaźnikowe. Kropelkowe ze względu na kolory są wystarczające ale czasem ciężko zobaczyć co pokazują a duży wpływ na pomiar ma jakość światła przy którym odczytywany jest pomiar. Zupełnie inaczej jest w dobrym świetle dziennym (gdy świeci słońce ale nie na testy, a przy świetle sztucznym kolory są przekłamane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego NO3 już raz byłem niestety świadkiem kiedy ryby dały rade w tych warunkach . Czy czasem po prostu tutaj nie jest winna w 100% - BRAKU PODMIANY WODY I PIELĘGNACJI ZBIORNIKA ?? Jak sam piszesz, od ponad roku nie było podmiany wody.  Przypuszczam ze już sporo ryb przez ten czas padło ,a te najtwardsze i co jakimś cudem przetrwały zrobiły się bardziej tolerancyjne......

 

Na mój gust.

1 - regularne podmiany wody

2- porządek w akwarium ( usuwanie materii ,nie przekarmiania...)

3- filtr non stop ( i jak pisane wcześniej nie zabijać bakterii, znaczy się minimalizować straty )

 

Przy podmianach sprawdzaj parametry i stopniowo zbijaj NO3 aby rybki znowu miały super :))

 

pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...