Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Z racji, że to mój pierwszy post, serdecznie wszystkich witam.

 

Miesiąc temu założyłem akwarium, start od zera. Przez ostatnie kilka tygodni, czytałem uważnie to forum, a także kilka innych, znalazłem sporo odpowiedzi na moje wątpliwości co do niektórych działań w zbiorniku, ale parę niejasności wciąż pozostało.

 

Poniżej zamieszczam opis zbiornika i kilka pytań. Proszę o rady i jak i opinie.

 

Akwarium 45 l

Światło (zmodyfikowałem) 2 świetlówki -  13W 18000K Power GLO i 24W 9000K Juwel High lite day

świecę 12 godzin dziennie, na każdej świetlówce odbłyśnik.

Temperatura w zbiorniku 26-27 stopni dzień, 24 noc.

Grzałka: Tetra HT 25

Filtr - dotychczas Aquael fan 1 plus, od dwóch dni Aquael kaskada FZN-2 (ustawiona na minimum)

 

 

Obsada (aktualna):

5 x neon innesa (diamentowy)

1 x gupik pawie oczko

2 x platka

2 x gupik endlera

2 x kirysek panda

2 x proporczykowiec kap lopez

4 x krewetka amano

2 x krewetka red cherry

 

Rośliny:

Anubias nana

Bacopa caroliniana

Microsorum minor

Lilaeopsis novae-zelandiae

Althernatera sp. red

Gałęzatka kulista

Mech

Pływająca pistia

Korzeń preparowny z sklepu akwarystycznego

 

Podłoże:

Tetra complete substrate 1,5 cm

drobny jasny żwirek 3 cm

 

Akwarium 30 dni, start z Tetra Safe oraz z bakteriami w kapsułkach do filtra.

Ryby wprowadzane stopniowo co kilka dni po 2, 3 sztuki po dwóch tygodniach od startu akwarium.

 

Nawozy:

zacząłem podawać kilka dni temu:

Easy Carbo 1 ml dziennie

Potas 1 ml dziennie

 

Pokarm:

Mrożony Solowiec, jedna trzecia kostki dziennie

1-2 razy w tygodniu pokarm żywy

Sinking wafers dla kirysków - 1  raz w tygodniu pół kosteczki

co drugi dzień pokarm suchy TertaMin

 

Parametry obecne (test paski JBL 6w1):

Cl2 - 0

pH - 6,8

KH - 5d

GH - 4d

NO2 - 0

NO3 - 0

 

Pytania:

Jak widzicie obsadę? Myślałem jeszcze o 2x szczupieńczyk karłowaty. Proszę o sugestie.

Straciłem jednego neona - w niedzielę był komplet 6 neonów, w poniedziałek leżał chłop na dnie, lekko poszarpany (moja teoria, że to krewetki się nim zajęły po tym jak zakończył żywot - widziałem jak jedna na nim ucztowała), poza tym nie miał żadnych plam na ciele, kolor też raczej jaskrawy, nie wyblakły. Padł następnego dnia po dołożeniu filtra kaskadowego. Może macie jakiś trop co było przyczyną zejścia.

Gupik pawie oczko wyskoczył kiedy pokrywa świetlna była na warsztacie, znalazłem go następnego dnia na podłodze.

 

Reszta ryb i krewetek ma się raczej dobrze, spożywa pokarm, pływa, nie kryje się, krewetki po zainstalowaniu kaskady przestały być czerwone w środku, wróciły do wyjściowej barwy szarej (amano).

 

Mam jeszcze pytanie co do filtra - na razie pracują oba (2 dni), ale czy wystarczy jak wyjmę gąbkę z wewnętrznego filtra i włożę do kaskady, a wewnętrzny zdemontuję, czy też le[piej żeby popracowały jeszcze kilka dni razem i wtedy dopiero pozbędę się wewnętrznego? Czy też może kupić bakterie w sklepie

i włożyć do kaskady? Jaki wkład do kaskady FZN 2 - narazie mam same gąbki, myślałem o porowatej ceramice - może coś jeszcze?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez blixa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadę masz kiepską. Neony to ryby stadne min 10 szt. pomijając już fakt, że akwarium za małe + za wysoka temp dla nich. Do tego te ryby są cieniolubne, a Ty masz mocne oświetlenie w akwarium. Na platkę akwarium za małe. Kiryski trzyma się w grupach ok 5-6 osobników min. Każda z tych ryb powinna mieć inne warunki. Masz nie dopasowaną obsadę pod litraż i wymaganiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadę masz kiepską. Neony to ryby stadne min 10 szt. pomijając już fakt, że akwarium za małe + za wysoka temp dla nich. Do tego te ryby są cieniolubne, a Ty masz mocne oświetlenie w akwarium. Na platkę akwarium za małe. Kiryski trzyma się w grupach ok 5-6 osobników min. Każda z tych ryb powinna mieć inne warunki. Masz nie dopasowaną obsadę pod litraż i wymaganiami.

Dzięki za odpowiedź. Co do neonek, to kierowałem się wytycznymi z tego forum (od 40 litrów i 6 sztuk - miałem niedawno 6) : 

http://forum.superakwarium.pl/topic/19085-neon-kompendium-wiedzy/

 

Fakt za wysoka temperatura. Zastanawiałem się nad wbudowaniem wiatraka w pokrywę. Świetlówki mi tak nagrzewają wodę, z drugiej strony - bez tego światła rośliny marniały szybko, teraz rosną. Masz jakieś propozycje co do obsady, ewentualnej wymiany, zamiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz tą temp. zbić...jest zdecydowanie za wysoka. Może być tak jak pisałeś wiatraczke + termoregulator odwrotny. Będzie się załączał jak temp. podskoczy ponad tą ustawioną. Neony lepiej dać 10 x simulans + 6 x kirysek panda + para prętnika karłowatego (chociaż nie jestem pewna do końca). Jakbyś miał nieco większe akwarium można by dać parkę pielęgniczek ramireza, ale masz 45l a ja osobiście mam je w 63l i jak zaczyna się tarło to wydaje mi się że mają "ciasno".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz tą temp. zbić...jest zdecydowanie za wysoka. Może być tak jak pisałeś wiatraczke + termoregulator odwrotny. Będzie się załączał jak temp. podskoczy ponad tą ustawioną. Neony lepiej dać 10 x simulans + 6 x kirysek panda + para prętnika karłowatego (chociaż nie jestem pewna do końca). Jakbyś miał nieco większe akwarium można by dać parkę pielęgniczek ramireza, ale masz 45l a ja osobiście mam je w 63l i jak zaczyna się tarło to wydaje mi się że mają "ciasno".

 

Dzięki za sugestie. Neony więc oddam, kupię te zielone simulans -  jak napisałaś (faktycznie większa tolerancja na temp.), plus 4 kiryski jeszcze. Bardzo fajny ten prętnik karłowaty. 

Dalej idąc tropem proponowanej przez Ciebie obsady - rozumiem, że platki muszę oddać? A co z proporczykowcami, (przyznaję, że to moje ulubione - chciałbym je zatrzymać)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym oddała gupiki, platki i krewetki, tak żeby w akwarium zostało to co pisałam czyli neon ale simulans, nie inesa, kiryski koniecznie pandy, prętniki. Krewetki też preferują tem najlepiej 22-23 stopnnia.

Gupika pawie oczko i neonki oddam jutro koleżance. Musze jeszcze znaleźć mieszkanie dla platek i endlerek. Dokupiłem dzisiaj dwa kiryski panda. W sklepie w którym kupiłem ryby (te dzisiejsze i wcześniejsze), nie chcą przyjąć rybek nawet za darmo, nie wspominając o wymianie.

Zastanawiają mnie te proporczykowce, tu jest napisane, że jest spora tolerancja na temperaturę, miękka woda i akwarium od 30 litrów.( http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/proporczykowiec-z-kap-lopez/ ). Zostawię je na razie i będę obserwował, jak zobaczę, że jest im nie najlepiej, kupię tą kostkę 30 litrów, o której wspominałaś.

 

Zastanawiałem się nad taką opcją obniżania temperatury w zbiorniku. Wieczorem zlewać wodę do butelki 3 litrowej (mam filtr odwróconej osmozy), wstawiać na noc do lodówki i rano robić wymianę tych 3 litrów w akwarium. I tak codziennie, takie 3 litry wody o temperaturze 5 stopni powinny obniżyć wodę w akwarium o 2 stopnie. Będę wdzięczny za podzielenie się opinią / doświadczeniem co do takiej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kostkę a akwarium normalne 40x30x30 cm bądź dłuższe.

 

Co do obniżania temp. taki zabieg jest dobry jednorazowo, na dłuższą metę będzie Ci temp skakać a to może być bardzo niebezpieczne.

Dzięki za odpowiedź. Więc kostkę nie. Co do temperatury - pójdę w stronę wiatraczka. 

Mam jeszcze pytanie w temacie nawożenia, na razie tak jak napisałem podaję easy carbo 1 ml dziennie, oraz potas 1 ml. Czy może powinienem zastosować jeszcze jakieś nawożenie? Pytam ponieważ zauważyłem, że Althernatera sp. red, zaczyna gubić pojedyńcze liście (zanim odpadną z czerwonych stają się zielone / półprzeźroczyste i gumowate).

Zastanawiam się również nad zamianą świetlówki 18000K na jakś roślinną roślinną 6500K a może grolux 8500K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddałem koleżance neony innesa i platki. Zrobiło się luźniej w akwarium. Przymierzam się dzisiaj do zakupu 10x neon simulans, ale tak się luźno zastanawiam nad 10 x Boraras Brigittae zamiast simulans. Wymagania rybek, z tego co doczytałem - bardzo podobne. Proszę o jakieś sugestie.

 

Edit:

 

 

Oddałem koleżance neony innesa i platki. Zrobiło się luźniej w akwarium. Przymierzam się dzisiaj do zakupu 10x neon simulans, ale tak się luźno zastanawiam nad 10 x Boraras Brigittae zamiast simulans. Wymagania rybek, z tego co doczytałem - bardzo podobne. Proszę o jakieś sugestie.

Hmm, a może to zapytanie powinno być w dziale Ryby. Nie chce mnożyć niepotrzebnie postów. Stąd moje pytanie tutaj czy Brigittae są łatwiejsze w hodowli niż simulans?

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą tu o obsadzie a zastanawiałeś się na ilością światła masz około 0.9W na litr to bardzo dużo dla takich roślin jakie posiadasz , a w dodatku 27000 K dla mnie trochę za dużo,  co do obsady obydwie rybki są łatwe, przy odpowiednich parametrach wody,   Althernatera sp. red w brew pozorom jest ciężka w hodowli przede wszystkim potrzebuje przestrzeni

Edytowane przez damian2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia to może brakować żelaza, przydały by Ci się testy żeby mieć pewnośc bo przedobrzenie może zaszkodzić skorupiakom. W akwariach z nawozów potrzebne są: fosfor, azot, żelazo, magnez, potas i mikro elementy- najczęściej w postaci gotowych mieszanek. Do tego to easy carbo, które już podajesz. Z tych pierwiastków podstawa to testy na fosfor, azot i żelazo gdyż ich nadmiary szkodzą i trzeba mieć je pod kontrolą. Każde akwarium jest inne i tak naprawde nie ma złotego środka bo może się okazać, że np. azotu i fosforu nie musisz podawać w cale bo ryby wytwarzają ich wystarczająco wiele. Tak naprawde aby to stwierdzić testy są niezbędne. Jeśli już przyjdzie Ci do nawożenia to polecam sole, ich koszt jest bardzo mały w stosunku do gotowych nawozów z zoologo i najłatwiej mieć wszystko pod kontrolą. Na tym forum jest wiele wątków i poradników co do takiego nawożenia.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Zmieniłem już PowerGlo 18000K na Sylvania Grolux. Mam teraz z tyłu Juwel High lite day, a z przodu Grolux. Ciekawe, że od razu spadła temperatura w akwarium do 25 stopni.  Co do ryb wybrałem Boraras Brigittae x 10. 

Co sądzicie teraz na temat światła?

 

Althernatera sp. red faktycznie gubi liście - i nie wyglada za dobrze. Kupiłem wczoraj easy life ProFito i podałem dzisiaj pierwszą porcję.

Zrobiłem dzisiaj testy paskowe JBL:

 

Parametry obecne

 

Cl2 - 0

pH - 6,8

KH - 6

GH - 4

NO2 - 0

NO3 - 5

 

W najbliższym czasie kupię kilka podstawowych testów kropelkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...