Jump to content

chora paletka - co mam robić

Recommended Posts

mam problem

poszłam dzisiaj rano do brata zobaczyć moje paletki i jestem w szoku bo jedna z nich ta nowa:

1. ma białe galaretowate odchody

2. jest taka jakby w jakimś śluzie ktory sie odczepia i leci do góry

3. wydaje mi się że oddycha jednym skrzelem bo to jedno ma tak jakby przyklejone a to 2 pracuje dość szybko i jest szeroko otwarte.

co mam robić i po co jechać do akwar. ??!!

może to to po opisie choroby tak coś mysle Gyrodaktyloza i Daktylogyroza

ona jest tak jakby w takim białym sluzie tzn na płetwach ma go i to skrzele zamkniete jedno

zabije mojego brata jak wróci ze szkoły że nie patrzył na nie !! chce jechać do sklepu ale nie wiem co kupić ;(

a może wiciowce? dosć częsty pasożyt u paletek, paraliżuje z czasem organizm stąd może "martwe" jedno skrzele, galaretowate odchody... cóż, przerabiałem to ostatnio... ma odstające łuski lub jakieś zmiany skórne? szczególnie w okolicach głowy [o ile można powiedzieć że paletka ma głowę]

zrobiłam tak

najpierw wsadziłam rekę do akwa i zdjełam ze skrzela ten śluz :shock:

skrzele zaczeło pracować :)

na wszystkich paletkach jest taka jakby wata :/

więc tak nigdzie nie mogłam uzyskac rady więc pojechałam do akwar. i tam poradziła mi pani capifos :/ czytałam o tym leku i jedni twierdza to 2 tamto ale z dwojga złego wybrałam lek i podałam.

po 2 godzinach poszlam zobaczyc co się dzieje a paletki pływają :shock:

skrzele tamtej sie już nie skleiło (narazie) i zobaczyłam że wystaje jej brązowa kupcia :/

to chyba niemozliwe że tak szybko by cos zadziałało co nie?

oczywiście ta wata na nich dalej jest :/

jesli to wata to to jest ta choroba :( :

Fleksibakterioza - jest chorobą bakteryjną powłok zewnętrznych jamy gębowej, skrzeli,

narządów wewnętrznych ryb. Jej sprawcą jest bakteria Flexibacter Columnalis.

Objawy - chorba najczęściej uzewnętrznia się po transporcie lub przeniesieniu ryb do

świeżej wody.Ma postać niewielkich białych nalotów, które przypominają strzępki waty i

może być mylona z pleśniawką. Leczenie najlepszy skutek przynosi w początkowym

stadium.

Leczenie - do kąpieli używa się chlorotetracyklnę w ilości 13-130 mg/1 litr wody, kąpiel

przez 2-4 dni, oraz siarczan miedzi w ilości 1g/30l wody, kąpiel przez 15-20 minut.

Sulfatiazol w ilości 100 mg/1 litr wody, kąpiel przez 3 dni.

SZORUJ JUTRO DO LEKARZA PO RECEPTĘ !! :shock:

Myślę ,że jest to płazińce czyli Gyrodaktyloza i Daktylogyroza.Można wziąść również pod uwagę Trichodinozę czyli orzęski.

Na poczatek proponuję podnieść temperature do 32-33 stopni tylko stopniowo.Jeśli to orzęski to temperatura je zabije.

Wraz z podniesieniem temperatury zastosuj leczenie na płazińce.

Różne "dziadostwa" pływają w naszych akwariach lecz nie są groźne dopuki nie jest ich zbyt dużo lub rybki nie są zestresowane i osłabione.

Z tego co pamiętam to robisz restart zbiornika i rybki były przenoszone do innego akwa...prawdopodobnie to jest powód

Jakie lekarstwa zastosować znajdziesz tutaj http://paletki_arka.republika.pl/gyroda.html

Jeśli masz mikroskop to zbierz śluz ,luknij i porównaj z tym co znajdziesz na stronce którą Ci podałem.

Życzę powodzenia :)

więc tak juz wczoraj podnioslam temp. na 33 st.

capifos dałam i dzisiaj jest już lepiej nie widze tej waty i palecie pływają normalnie:)

nawet kolorków ladnych dostaly. skrzela sa już normalne i bez tego sluzu

czy ten capifos mam podać jeszcze w połowie dawki po 5 dniach ?

"jest napisane" :P

tak daj dawkę, ale nie wierz ulotkom, jeżeli to pasożytnicza choroba to powtórz dawkę o tą połowę jak się zaleca po 5 dniach, ale po kolejnych 5 dodaj znów lek. nie wiem jak to zniosą paletki ale w 34*C giną jaja pasożytów więc może jeżeli to nie jest ryzyko warto zwiększyć temp.

Share

• Create New...