Skocz do zawartości

Podmiana wody w słodkowodnym akwarium


zajac
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początek przepraszam jeśli temat się powtarza ..itd 

Prosiłbym o fachowe odpowiedzi, własne doświadczenia oraz nowe pomysły.

 

 

Zacznę od Baniaka :

- 280 litra, filtr kubeł JBL (wkład biologiczny, mechaniczny i chemiczny ,torf) deszczownica ruch wody 90 % tafli

-Akwa 2 miesiąc istnieje (powrót do hobby po przerwie..) ,bakterie zaszczepione oraz dodatkowo z kolegi filtra ...

- Ryby - 15 brzanka sumatra,

-3 brzanka purpurowa

- 5 Bocja wspaniała

-2 zbrojnik niebieski

- 1 kiryśnik plamisty

-1 zbrojnik Hypancistrus inspector Zbrojnik L-102

- 1 Grubowarg bicolor

- chwilowo 2 brzanki rekinie

Roślin tylko żywe :D  ( 1 amazonka, trochę moczarki ,2 alternanthera lilacina oraz sesilis, kryptokoryna, i parę trawiastych.....

 

Dekoracje z korzeni ,bambusy, kokosy kamienie i żwirki na dnie .

Woda - temp 26 stopni, PH 7,5,  NO3 - 3-10  , GH 12, KH 9 , Po4- 1

 

A TERAZ PYTANIE

Jak często podmieniacie wodę i w jakim zbiorniku?

Co najważniejsze dla mnie czy warto używać uzdatniaczy ? Nie mam czasu i miejsca przez zonę aby zostawiać na parę dni wodę do podmiany...:(  Nie jestem zwolennikiem chemii, ale chlor wystepuje w naszej wodzie miejskiej ..Posiadam uzdatniacz SERA aquatan . Raz już miałem atak pierwotniaków po podmianie z uzdatniaczem.... ale też był to nowy baniak..:/

Co sugerujecie ?

pozdrawiam

 

 

post-18649-0-13342600-1382796303_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tetry korzystam do dziś jest dobry do zwalczania chloru na 10l wiadro to 5ml płynu. A ile czasu z uzdatniaczem do wiadra z wodą wlej 5ml płynu czekaj 10min i możesz wlać do akwarium. Tylko te wiadro musi być czyste tylko przeznaczone do akwarium

Nie no wiadomo, wszystko co do akwarium przeznaczone ,to tylko jest do tego celu :D Dzieki RYBA98.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby dawania żadnych uzdatniaczy. Chlor bardzo szybko się utlenia (np. podczas nalewania prysznicem). Bardziej przydaje się kilka godzin odstania wody w celu jej ogrzania. Wystarczyłoby jakbyś nalał wodę rano a po powrocie z pracy spokojnie możesz podmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby dawania żadnych uzdatniaczy. Chlor bardzo szybko się utlenia (np. podczas nalewania prysznicem). Bardziej przydaje się kilka godzin odstania wody w celu jej ogrzania. Wystarczyłoby jakbyś nalał wodę rano a po powrocie z pracy spokojnie możesz podmieniać.

mówisz że od rana do wieczora wystarczy czasu na utlenienie się chloru? (biorąc np. pod uwagę lanie z prysznica) ??

 

A może tak - posiadam taką wanienke murarską 90l, ale nową nie używaną do niczego oprócz wody :)  Powierzchnia lustra w tej wanience jest wieksza niż w wiadrze, więc chyba powinno przyśpieszyć proces pozbycia się chloru.

Z rana wlać przez prysznic wodę ,a wieczorem podmieniać..!?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być i wanienka. ;)

Moim zdaniem kilka godzin w zupełności wystarczy. A jak masz zapasową grzałkę to możesz wrzucić ją do tej wody, podgrzeje co jeszcze pewnie przyspieszy usuwanie chloru, a i rybom nie zafundujesz terapii szokowej podczas podmiany. Chlor też jest pierwiastkiem pobieranym przez rośliny, co prawda w niewielkich ilościach, więc nie ma co go jakoś demonizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nalaniu do wiadra chloru nie powinno być już po kilkunastu minutach. Oczywiście nalewamy tak by była jak największa powierzchnia wody (prysznic, zraszarka). Już teraz większym problemem będzie temperatura gdyż woda "w kranie" ma temperaturę około 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanienka zdaje egzamin.  :D

Bardzo łatwa w manewrowaniu.. Chloru nie ma ,łatwo przenieś grzałkę na parę godzin i przed chwilą skończyłem wymianę.

Jedyne co to trzeba uważać aby nic się nie dostało do wody itd. z powodu dużej powierzchni lustra w wanience ( ja mam dwie kotki, uwielbiają mi pomagać  w takich rzeczach :D  ).

Jak co dam znać.

Dzięki za pomoc.


Krótko mówiąc ,wszystko kręci się wciągu maks jednej doby -i o to chodzi.

Nie mogłem się powstrzymać i wrzucam fotę moich kotów jak zobaczyły nowy baniak :D :D

post-18649-0-94503900-1383078565_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam problem. Wlewam wodę z kranu do wiadra, które stoi w pokoju kilka dni zanim wleję do akwarium w ramach podmian wody.

Jednak gdy biorę się do podmiany, w wiadrze z woda są tez pyłki i kurz. Zastanawiam się co zrobić by woda do podmiany była czysta.

Zasłonić czymś? Ale wtedy jak chlor wyparuje?

 

 

 

 

Używaj polskich liter.

DM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni? Po co? Ja robię jak Ahr napisał - rano wlewam do wiader, wracam z pracy o 16, a o 17-18 robię podmianę. 

Jeżeli nie chcesz kurzu i pyłków, postaw wiaderka wyżej, lub w pomieszczeniu w którym się nie przebywa w dzień. Ja stawiam na pralce w łazience, i ją zamykam. Mam kota, więc u mnie jest zatrzęsienie sierści.

Chlor to gaz :) Ulotni się przez ręcznik/szmatę/czy coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego uzdatniacza... nie wiem po co lać tą chemię do wody jeżeli da się wszystko zrobić bez uzdatniaczy itp.

Poza tym że ja nie muszę podmieniać wody (mam hydroponikę), tylko dolewać co jakiś czas, ale jak nie miałem hydroponiki to zawsze wlewałem do baniaczka 5l po wodzie demineralizowanej, po ok.10-12h woda wędrowała do akwarium. (baniaczek nie był zakręcony)

Uzdatniacze to tylko po to żeby firmy zarobiły, i wpierają młodym akwarystom że trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poza tym że ja nie muszę podmieniać wody (mam hydroponikę), tylko dolewać co jakiś czas

 

Kto Ci naopowiadał takich głupot, że jak masz hydroponikę nie musisz podmieniać wody?

Pierwiastki które pochłaniają rośliny, to nie wszystko co się gromadzi w wodzie.

Zwiększy się ich stężenie to zaczniesz pisać w dziale o chorobach, bo nie będziesz wiedział co się dzieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od obsady i wydajności filtracji. Pawim ludzie podmieniają i po 2 razy na tydzień 50% jak mają za dużo ryb, które są duże :) Neonkom w 100 litrach już takich podmian nie trzeba ;)

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

 

"Pawim"? Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...