Skocz do zawartości

Barwniaki czerwonobrzuche - kilka pytań


fiwus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiś 3 miesięcy posiadam kilka sztuk tego gatunku i dość poważnie myślę nad podejściem do ich rozmnażania.

Posiadam 2 pary. Ryby wielkości ok. 5cm. Chciałbym w tym miejscu prosić o odpowiedź na kilka pytań:

  1.     Przy jakiej wielkości ten gatunek osiąga dojrzałość płciową?
  2.     Jaki najlepiej podawać pokarm, aby pobudzić wzrost osobników?
  3.     Moje samice od kilku dni mają intensywne, wręcz bordowe barwy, jednak przeganiają samce, co to znaczy?
  4.     W akwarium znajduje się łupina kokosowa, czytałem w literaturze, że ten gatunek uwielbia chować się w takich miejscach, jednak u mnie kokos jest tylko miejscem przypadkowych spacerków, czy potrzebna byłaby inna kryjówka?
  5.     Po jakich zachowaniach można rozpoznać, że dane osobniki (samiec + samica) mają się ku sobie?
     
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


1. Przy jakiej wielkości ten gatunek osiąga dojrzałość płciową?

Ad1. Twoje ryby już osiągnęły dojrzałość płciową

 


Jaki najlepiej podawać pokarm, aby pobudzić wzrost osobników?

Ad2. Generalnie barwniaki nalezy karmić pokarmami pochodzenia roślinnego. Zbyt duże spożycie pokarmów pochodzenia zwierzęcego może spowodować u nich BLOAT. Co prawda Barwniaki szmaragdowe są po tym względem bardziej wrażliwe, ale uważałbym i na Twoje cudeńka.
Karm normalnie, raz na jakiś czas artemia/ wodzień.

 


Moje samice od kilku dni mają intensywne, wręcz bordowe barwy, jednak przeganiają samce, co to znaczy?

Ad3. Samice nie są gotowe do tarła. Albo ulegną, albo zostaną poturbowane.

 

 


W akwarium znajduje się łupina kokosowa, czytałem w literaturze, że ten gatunek uwielbia chować się w takich miejscach, jednak u mnie kokos jest tylko miejscem przypadkowych spacerków, czy potrzebna byłaby inna kryjówka?



Ad4. Kokos jest najlepszy, ale pomyśl o dorzuceniu więcej jak jednej sztuki. Może umiejscowienie tego jednego, konkretnego nie pasuje rybkom.

 

 

 


Po jakich zachowaniach można rozpoznać, że dane osobniki (samiec + samica) mają się ku sobie?



Gdy samica również angażuje się w taniec. Samica podczas zalotów robi się bardzo mocno ubarwiona. Tańcując do samca wygina się w literkę "S" trzepocąc ciałem przy okazji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...