Skocz do zawartości

Jak to jest z kąpielą długotrwałą?


wisniak165
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czy można wlać lek do akwarium w którym jest ta chora jak i zdrowe rybki?

 

Najczęściej tak powinno się robić. Wszystko również zależy od choroby i np. jej nasilenia.

To że pozostałe ryby nie mają objawów, nie znaczy, że nie są zarażone lub nie są nosicielami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie lepsze jest - z punktu widzenia stabilności zbiornika - leczenie w osobnym akwarium, ponieważ leki bardzo często mają wpływ na florę bakteryjną akwarium. Dotyczy to także chorób zaraźliwych, z tym, że wyławia się i przenosi wszystkie ryby, nawet te, które nie mają objawów. Chyba, że choroba nie jest zaraźliwa, wtedy wiadomo - leczysz tą jedną, chorującą.

Jeśli nie ma się osobnego zbiornika, to siłą rzeczy nie ma innego wyjścia i leki wlewa się do ogólnego, ale nie jest to zbyt dobre dla środowiska wodnego i dla zdrowych ryb, niepotrzebujących "chemii".

Stwierdzenie więc, że "można" wlewać leki do zbiornika ogólnego, jest takie - że tak powiem - warunkowe ;)

 

A na co choruje ci ta rybka, że tak zapytam?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie więc, że "można" wlewać leki do zbiornika ogólnego, jest takie - że tak powiem - warunkowe ;)

 

 

I tak należy na to patrzeć, odniosłem się do konkretnej sytuacji o odpowiedziałem na konkretne pytanie ;)

 

Jasne, że jak ktoś ma warunki na "szpitalik", to lepsze jest leczenie ryb poza akwarium głównym, ale czasem też po prostu trzeba leczyć "całe akwarium".

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem w tym że nie wiem co jej jest.. Jest to gupik w ciąży.. Ciągle stoi w miejscu i nie je.. Myślałem że będzie rodzić i dlatego tak się zachowuje ale jest tak już od ok tygodnia.. Wcześniej z niewiadomych przyczyn padły mi dwa zbrojniki, nagle, bez widocznych objawów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ryby padają "z niewiadomego powodu" to najczęściej przyczyną są złe parametry wody. Na pierwszym miejscu należy więc zbadać NO2 (czyli azotyny), następnie PH (odczyn wody). Jak te parametry wody okażą się dobre, wtedy patrzymy na objawy i szukamy konkretnej choroby. 

Tylko wodę należy zbadać jak najszybciej, żeby jeszcze było co ewentualnie leczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://imageshack.us/photo/my-images/842/qz5k.jpg/

 

Nie widać zbyt dobrze niestety.. Dodam jeszcze że stoi w miejscu, czasami przepłynie w inne miejsce.. Cały czas energicznie rusza płetwami piersiowymi, i tak jakby łapała powietrze. Tlenu nie brakuje, napowietrzacz jest ustawiony prawie na maksa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 112l

Obsada:

- 2 gupiki (1+1) była jeszcze jedna samiczka ale padła po porodzie..

- 2 mieczyki (1+1)

- 2 prętniki

- 2 molinezje

- 4 kiryski

- 1 Piskorek Kuhla

- 1 Danio (będzie do oddania bo wiem że to ryba stadna..)

 

Temperatura wody 25 stopni, samiec gupika tez mi podpada ale on w przeciwieństwie do samiczki je, tyle że jest jakiś osowiały. Od ok tygodnia rybka tak się zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie tylko kiryski zbliżają się w tej obsadzie do właściwych proporcji, chociaż powinno być o co najmniej 2 sztuki więcej.

Reszta ryb szczerze powiedziawszy "nie ma prawa" czuć się dobrze, a już na pewno nie gupiki. Samiczka (która została) jest zapewne ciągle ganiana przez samca, więc nie ma się co dziwić, że jest osłabiona. Powinno być przynajmniej 3 samiczki na 1 samca. Ale zanim dokupisz nowe ryby zrób porządek z obsadą. Zdecyduj się na 2-3 gatunki po więcej sztuk z rodzaju, niż więcej gatunków po 1-2 sztuki.

To już wiele zmieni w samopoczuciu ryb. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...