Skocz do zawartości

Akwarium biotopowe dla początkującego.


Marwinols
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę stworzyć akwarium biotopowe, jaki typ jest najprościej założyć, jestem początkująca, bardzo proszę o odpowiedź i wskazówki.

 

Założyłam Ci osobny wątek.

Tematy podklejone mają charakter czysto informacyjny i nie służą do zadawania w nich pytań.

/ Luna

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wody twardsze czyli Amerykę Centralną (akwarium przydałoby się minimum 80-100cm) lub Tanganike (60cm i większe)

W przypadku Ameryki centralnej wsypujesz byle jaki piach- może zatwardzać, kamienie, jakieś gałązki/ korzeń. Całość możesz uzupełnić Nurzańcem/ Rogatkiem (o ile nie wybierzesz ryb takich jak Archocentrus multispinosus bo one lubią zjadać roślinki).

W przypadku Tanganiki to w takim 60cm zbiorniku możesz pozwolić sobie tylko na muszlowce- takie zbiorniki nie wymagają wkładu ponieważ np takie ExLamprologus brevis jest na tyle zżyty z muszlą, że możesz do akwarium wsadzić takich muszelek 10 i to wystarczy.

Oczywiście polecam jak największy zbiornik i proponuje kupno przynajmniej 100cm akwaria bo daje nam to wieksze mozliwosci- przedewszystkim nie zostaniemy skazani na zbiornik monogatunkowy.

Początkująca wybiera akwarium biotopowe? Chyba nie mogłem przeczytać niczego milszego :) You made my day

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi kolega wyżej akwarium biotopwe ja zaczynałem od akwa 25:) nie szalałem zwykły żwirek pare roślinek kokos i kamienie ze sklepu ZOO ale szybko mi się znudziło i kupiłem sobie 45l

 

Np zrób sobie biotop malwi 1. Najpierw wybieramy akwarium. Dla różnych gatunków ryb istotne są inne parametry kształtu akwarium. W przypadku ryb z jeziora Malawi ważna jest powierzchnia dna. Zalecane jest akwarium o długości przynajmniej 100cm i szerokości od 40cm. Wysokość nie jest tak istotna. Jeśli kupimy akwarium o standardowych wymiarach dostępnych w sklepie łatwiej będzie kupić do niego pokrywę z oświetleniem.
Pamiętamy o tym by szafka pod akwarium wytrzymała jego ciężar.
2. Potrzebujemy jeszcze piankę lub styropian do podłożenia pod dno oraz do środka akwarium akwarium.
3. Kupujemy piasek. Do akwarium z pyszczakami najlepszy jest drobny jasny piasek o średnicy 0,5-1,2 mm. Aby usypać ok 3-4cm warstwę piasku do akwarium 112l potrzebujemy go ok 18kg, a do 200l ok 26kg.
4. Kamienie do wystroju akwarium najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym (dużo taniej niż w zoologicznych). Najlepsze kamienie to takie zawierające wapień (pyszczaki lubią twardą wodę), czyli granity, wapienie, koralowce, piaskowce i otoczaki. Nie przesadzajmy z ilością rodzajów kamieni w akwarium.
5. Filtracja. Pyszczaki potrzebują kilkukrotnej nadfitracji (czyli jeśli nasze akwarium ma 160l, to kupujemy filtr jak dla akwarium 700l lub większego). Najlepsze są filtry kubełkowe; zapewniają filtrację mechaniczną (gąbka, włóknina) oraz biologiczną (ceramika, grys koralowy, zeolit). Nie wymagają też częstej obsługi.Jednak przydatny jest też filtr wewnętrzny.
6. Ogrzewanie. Najlepsza jest grzałka z termolegulatorem, dobrana wg. zaleceń producenta do pojemności akwarium.
7. Oświetlenie. Jeśli nie mamy możliwości wykonać pokrywy we własnym zakresie, to kupujemy gotową pokrywę z oświetleniem. Dla pyszczaków wystarczy jedna świetlówka 30W i najlepiej by emitowała barwę światła podkreślającą kolory niebieski i żółty.
8. Rośliny. Generalnie w ortodoksyjnych akwariach typu 'Malawi' rośliny reprezentują jedynie glony ;],

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...