Jump to content

Dwa gatunki roślin obumierają :/

plka
 Share

Recommended Posts

Witam jestem tu świeży  :shock: 
świeżo założony baniak 2 tygodnie temu potas podawałem od początku
dwa gatunki roślin zaczęły padać,czyli zaczęły obumierać liście całe gniją,da się coś jeszcze uratować z tych roślinek czy je usunąć,inne roślinki zdrowe tylko te dwa gatunki może przyszły jakieś trefne z allegro? listki obumierają od dołu u góry są jeszcze zielone?
http://imageshack.us/a/img546/5425/zse2.jpg
http://imageshack.us/a/img10/1703/xvdo.jpg

ten zestaw roślin kupiłem z allegro

http://allegro.pl/zestaw-...3533299538.html
oswietlenie świetlówka philips 13w/23 t7e Oprawa meblowa świetlówkowa czy da radę wsadzić coś większego???
akwa 112l
jakie byście polecili na początek z krewetek i rybek na start http://allegro.pl/listing...?us_id=15466868
podłoże lawa
filtr kaskada prefiltr z gąbki na wlocie.wkład filtra gąbka,BIO-CERAMIKA,owata
bimbrownia chodzi cały czas w dzien i w noc
napowietrzacz tylko w dzien

Jak mówiłem wszystkie gatunki rosną ładnie tylko dwa gatunki zaczęły gnić

Parametry
ph 7,6
no2 0
no3 20
po4 0,50
k 50
kh 7
gh 12

no3 i k przestałem podawać
Foswor podaję,mam małe pytanie dopiero zaczynam przygodę z solami nie ma testów na magnez czyli skąd mam wiedzieć ile jest magnezu w akwarium i kiedy go podać ,a kiedy nie?
to samo się tyczy z mikro Intermagu + chelat Fe?

Regulamin 6.1. Mapet

Edited by Mapet
Regulamin 6.1.

oswietlenie świetlówka philips 13w/23 t7e Oprawa meblowa świetlówkowa czy da radę wsadzić coś większego???

Co to za oświetlenie ?  Daj 2x24w T5 lub coś większego

bimbrownia chodzi cały czas w dzien i w noc napowietrzacz tylko w dzien

CO2 + napowietrzanie to jest bezsens ,nie masz rybek wyłącz napowietrzacz .

Odnośnie tych roślin co gnija to masz za mało światła .

cwps.jpg tej

Macie tutaj foto

oprawy świetlówkowej,a nie dało by rady wsadzić jakiejś większej świetlówki do tej oprawy?

52cm swietlówka

A odnośnie tego pytania mogli byście mi na nie odpowiedzieć

dopiero zaczynam przygodę z solami nie ma testów na magnez czyli skąd mam wiedzieć ile jest magnezu w akwarium i kiedy go podać ,a kiedy nie?
to samo się tyczy z mikro Intermagu + chelat Fe?

Edited by plka

Ja mam taki przepis na 112l .

gram     łyżeczek   ml      
Azotan Potasu (KNO3)            28,0     5,0           25,2        

Fosforan Potasu (KH2PO4)         3,8     0,8           4,0  

Siarczan Magnezu (MgSO4x7H2O)   30,0     6,8           33,9  

Siarczan Potasu (K2SO4)                20,0     2,7           13,5      

woda (ml)   500   do rozpuszczenia 

leje po 10 ml co drugi dzień , a mikro 100 ml Intermagu + 500 ml wody i leje 10 ml na zmianę z makro ,po 6 dniach dzień przerwy ,póżniej podmiana w akwarium wody i od nowa cykl tygodniowy .

oprawy świetlówkowej,a nie dało by rady wsadzić jakiejś większej świetlówki do tej oprawy? 52cm swietlówka

Wszystko zależy jaki ma statecznik ,chcesz tani sposób kup w budomarkecie oprawkę np,2x18w lub większą i zamontuj na akwarium.Idz na dział oświetlenie i poszukaj napewno coś znajdziesz.

1.Czy pod lawą(podłożem) masz jakiś substrat albo ziemię?

2. Robisz podmiany?

3. Jakie sole dokładnie podajesz?

4. Zrób zdjęcie całego zbiornika

Oświetlenie za słabe, kup jakiś statecznik elektroniczny 4 x18w T8 do tego oprawki i masz odpowiednie oświetlenie(ja tak zrobiłem i za 60zł mam odpowiednie oświetlenie na lata). Napowietrzacz wyłącz jest zbędny w akwarium. Twoje rośliny wypuszczają korzenie w toni wody to oznaka niedoboru mikro. Fosfor i azotany utrzymuj 1:1 to jak masz 20mg/l azotanów to utrzymuj 2mg/l fosforu. Przy tak słabym oświetleniu podawanie CO2 nie daje zbyt dużych efektów.

jutro pujdę do sklepu i sprawdzę ile będą wołać za takie coś,http://allegro.pl/oprawka-bryzgoszczelna-t5-150cm-uchwyt-najtaniej-i3620533666.html

a statecznik mam 13w :/dł. świetlówki 13w

Czyli mam rozumieć ,(MgSO4x7H2O) i mikro +Intermag jak mam podawać? 

Na mikro to jest test na Fe?

A na MgSO4x7H20 skąd mam wiedzieć kiedy podawać ile mam tego w wodzie?

no3 20 nie podaję
po4 0,50 podaję
k 50 podawałem od początku akwarium  teraz stop

(MgSO4x7H2O) nie podawałem 

mikro +Intermag nie podawałem 

sole rozrobione zgodnie z kalkulatorem zulixa podawałem 10ml x 7

pod lawą nic nie ma ,jest tylko warstwa lawy nie umyta żeby była żyzne podłoże tak mi gościu mówił żebym zrobił

podmianka była pierwsza w niedziele 23litry

A jeszcze jedno dzisiaj włączyłem napowietrzacz na cały dzień potem zmierzyłem ph skoczyło z 7,6 na 8ph 

Zrobić jeszcze jedną bimbrownie żeby obniżyć PH 

Edited by plka

Napowietrzacz wywal z akwarium on jest zbędny, jedna bimbrownia starczy. Test na FE to test na żelazo, ja też nie posiadam testu na magnez i podaję go zgodnie z kalkulatorem zulixa. Zacznij podawać mikro bo masz niedobory. A pod tą lawę lepiej dać jakiś substrat lub ziemię zanim nie masz jeszcze obsady no i zwiększyć oświetlenie. 

I małe lektury do przeczytania:

http://forum.superakwarium.pl/topic/37294-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/

http://forum.superakwarium.pl/topic/8984-pomiar-poziomu-co2-i-jego-dystrybucja-w-zbiorniku/

http://forum.superakwarium.pl/topic/29317-m%C3%B3j-przepis-na-akwarium-ro%C5%9Blinne/

Edited by lukas123

dzięki lukas123 czyli jak mam podawać mikro i MgSO4x7H2O co 2 dzień po 10ml a reszta soli codzinnie po 10ml 

Po 10ml każdej soli 

Pn. - Makro 
Wt. - mikro
Śr. - Makro
Czw. - mikro 
Pt. - makro
Sob. - mikro
Niedz. -sprawdzenie testami i podmiana wody

Czy jakoś inaczej?

MgSO4*7H2O mam podawać jak gh jest 12?

Edited by plka

Magnez odpuść. Przy takich twardościach to jest mało istotne. Ewentualnie podawaj malutko, ale to rozwiąże problemu. Testu na magnez nie kupuj bo jest drogi. Możesz jeśli masz kasę kupić na Fe zooleka. Może zatrułeś żelazem lub mikro, kto wie.  Masz pochrzanione nawożenie.

Masz świeże akwarium, więc mikro podawaj symbolicznie. Z żelazem nie szalej.

Podaj jak mieszałeś sole i ile ml lejesz każdego. Przyczyna tkwi w przedawkowaniu.

Na początek podmiana 50% wody na odstaną, napowietrzacz wywal - szkoda prądu.

Masz mało światła a te dwa gatunki potrzebują pewnie dużo. Ogarnij światło. Sprawdź wymagania tych roślin w necie i porównaj z tym co masz.

mg i micro nie dawalem wogule
sole rozrobilem jak nalezy podawalem tylko potas 14dni po 10ml reszte nic nie dawalem,od wczoraj podaje foswor i mikrno dalem 5 i zelaza 5ml teraz,bardzo twarda wode mam przywioze ze studni na testy dam i zobacze.co do swietlowki jutro ide zobacze ile mi powiedza

"Wogule, foswor" wołają o pomstę... Zdania też zaczyna się z wielkich liter.  Regulamin 6.1.

Edited by Mapet
Regulamin 6.1.

Pn. - Makro Wt. - mikro Śr. - Makro Czw. - mikro Pt. - makro Sob. - mikro Niedz. -sprawdzenie testami i podmiana wody

Zrób tak :

Niedziela - podmiana i makro

Poniedziałek ,Środa,Piątek - mikro

Wtorek,Czwartek - makro

Sobota dzień przerwy nic nie podajesz.

Zacznij podawać mikro bo masz niedobory.

Niedobory mikro 2 tygodnie po starcie?  :) Wątpliwe...

Nawoź codziennie, tylko koryguj dawki.

Pamiętaj że kalkulator Zulixa jest przeznaczony dla akwarii o oświetleniu 0,5 W/l i z dużą ilością masy roślinnej.

U Ciebie ani jeden, ani drugi warunek nie jest spełniony.

Dlatego lejesz, ale dużo mniej i zaczynasz z dużo mniejszych dawek.

Mało światła. Wszystkie pierwiastki przez to się kumulują.

Ubogie podłoże, wsadź chociaż kulki g-t pod korzenie.

Nieustabilizowane akwarium, rośliny się aklimatyzują, napowietrzacz.

Wszystko to jest powodem obecnego stanu.

Ja mówię tak (kalkulator także)

K2SO4 - 7ml dziennie - po tyg. podniesie się potas o 10mg/l

KNO3 - 4ml dziennie- tygodniowo podniesie się azot o 10mg/l. Dodatkowo dostarczysz tygodniowo 6,05mg/l potasu. Jeśli dajesz k2so4 i kno3 jednocześnie to sumujesz potas i podajesz ok 16mg/l potasu tygodniowo.

KH2PO4 - 2,5ml dziennie po tyg podniesie fosfor o 1mg/l

Magnez - 8 ml dziennie - podniesie ci po tyg. magnez o 3,32mg/l

Mikro to 0,5ml (pół mililitra dziennie) - k.... trułeś ryby żelazem i metalami ostro. Coś ci wchłonęło nadmiary, ale do czasu.

Lej wg tego co napisałem. Lej codziennie. Lałeś więcej=przedawkowanie. Utrzymuj no3=10mg/l i po4=1mg/l. Jeśli masz nadmiar (wg testu) to odstawiasz, np. No3=20mg/l i po4 =2mg/l to odstawiasz na tydzień no3 i po4 i lejesz inne. Jeśli spadnie poniżej no3=10mg/l i po4=1mg/l to podajesz znowu.

Nie truj ryb!

Edited by tomeksup

tomeczku zrobiłem testy po podmiance

no3 20

po4 1

k 25

gh 12

kh 6

ph 7,8-8

kno3 1ml x7dni

kh2po4 4ml x7

k2so4 0,5ml x7

mgso4 8ml x7

mikro 0,5ml x 7

Jak coś proszę mnie poprawić z góry thx...

Zamówiłem świetlówki + statecznik z allegro 2 x24 osram 865 z tyłu dam  + aquastar z przodu + plus ta 13w świetlówka przód....

Edited by plka

1) no3 tak do 15mg/l gdyby spadło, to byłoby prawie dobrze, ale teraz tragicznie nie jest.

2) potas jest ok, ale tak 10-20, to może by było lepiej, ale nie czepiajmy się.

3)  światło ok, ale zwiększy Ci się zapotrzebowanie na makro i mikro, ale wtedy wlejemy więcej.

kno3 1ml x7dni

kh2po4 4ml x7

k2so4 0,5ml x7

mgso4 8ml x7

mikro 0,5ml x 7

Dawki ok. Zresztą sam sobie dobierzesz na podstawie tempa zużycia.

Przykładowo: mierzysz parametry przed podmianą, za tydzień mierzysz przed podmianą i odejmujesz. Różnica oznacza ile rośliny pożarły (bakterie, filtr itp.). Następnie ustalasz dawki tak aby po tyg. lania było na takim poziomie jaki chcesz.