Skocz do zawartości

Kilka roślin nagle podupada.


cob_ra
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hey,
Jak w temacie wszystko było dobrze do weekendu(podmiana, przycinka, płukanie zasyfionej gąbki z kubła w wodzie z podmiany)mam główny problem z Heteranterą i ludwigia brevipes..... Heterantera czernieje, ludwigii zwijają się nowe liście przy stożku wzrostu, rotala macrandra red ma kilka liści jakby się dziurawiły i rozpuszczały, hottonia palustris jakby zwolniła i pojawiają się czarne brzegi i łodygki, jakby jakiś nalot bardzo drobny podobnie jest z hydrocotyle sp japan czyli krawędzie listków i łodyg jakby czarne.
Wszystko to jest od ostatniej podmiany i przycinki w piątek.  Nawożenie solami, mikro intermag plus.  Ogólnie 1,5 tyg temy była niewielka ospa która już jest wyleczona.Zastanawiam się, czy magnez i potas między sobą się nie blokują. Testu na magnez nie posiadam.

Testy z soboty, podobne jak dziś. Czyli za dużo K. Ale czy aby taka wysoka wartość? Testy zoolek.
NO3 5,
PO4 0,5-1
FE 0,2
CO2 20
NO2 0
K 30-40
KH 20
GH 12
PH 7,3

Światła ok 0,94W/l świecę ok 10H/24 pełną mocą. Rośliny bomblują w miarę ok.
Nawożenie wg kalkulatora.

Dziennie podaje 8ml magnezu, 10ml azotu, 4ml potasu, żelaza 8ml, fosforu 3ml, intermag 2x w tyg po 1ml. Przy czestym podawaniu zielony pył. Obecnie brak
0ygs.jpg

Dziś dokonałem podmiany aby zbić potas i uzupełniłem resztę.
wmmh.jpg
ryt6.jpg
j3f8.jpg
2hrf.jpg

Może ma ktoś pomysł co poprawić. Póki nie jest za późno.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Minęło trochę czasu, niestety z dwoma roślinami (heterantera oraz rotala macrandra) nie mogę z nimi dojść do ładu. Reszta ruszyła.

Heterantera zczerniała, wypuszcza małe odrosty na między węzłach ale listki są bardziej żółte niż zielone. Magnezu leje 10ml wg kalkulatora dziennie, zwiększyłem fosfor oraz azot. Potasu nie podaje. Podaje dziennie 1ml intermag oraz 8ml żelaza. Podobno rotala potrzebuje miękkiej wody, ale przy podawaniu siarczanu magnezu KH idzie znów do góry. Na rotali jak już odrosty są to po kilku dniach pojawiają się jasne plamy które niszczą liście.

 

Tak wygląda rotala

cqut.jpg
bkyi.jpg
aq1p.jpg
 

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Zastanawiam się, czy magnez i potas między sobą się nie blokują. Testu na magnez nie posiadam.

 

Tak. Szukaj w postach Łorena. Nie pamiętam dokładnie zależności.

 

Braki lub przenawożenie mikro, za mało magnezu w stosuku do potasu.

 

Ja bym stawiał na braki mikro. Miałem podobnie z heterantherą - zwiększyłem mikro x2 i zaczęła bujnie rosnąć. Jeżeli chcesz zwiększać mikro to proponuje stopniowo.

 

Przy takim gH bym odpuścił magnez. W wodzie jest go już sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni podaje micro zwiększone, pyłu jak narazie nie widać, heterantera zaczyna wracać do życia. Wczoraj podmianka 15% demineralki. Wracam za 3 dni do domu i zobaczymy czy coś się zmieni. Ogólnie jednak chcę gh zbić co majmniej o połowę(małe zmiany w obsadzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej nowe odrosty heterantery już rosną i pewnie niebawem już będzie widać. Od wczoraj już jest zbite GH 11 i KH 5. Zobaczymy jak to wpłynie na rotalę. Ostatecznie spróbuje zbić jeszcze o 2-3 stopnie max.

 

Z ciekawostek przy obecnym świetle nadwódka wielonasienna bardziej się płoży po dnie niż ma rosnąć w górę. Swoją drogą fajnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...