Skocz do zawartości

Jak obniżyć pH zachowując kilka stopni kH?


odwiecznepiesni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

próbuję zrozumieć o co chodzi z tymi parametrami wody, ale chyba sam sobie nie poradzę. Czy mógłby to ktoś mi wyjaśnić? Chciałbym osiągnąć pH 6.5, a moje dotychczasowy działania w tym kierunku wyglądały następująco:

 

  1. Moja kranówka jest twarda i ma wysokie pH (około 8.5). Najpierw lałem litrami Aquacid, ale oczywiście nic to nie dało (teraz już wiem, że to z powodu wysokiego kH).
  2. Kiedy przeczytałem, że z wysoką twardością nie ma szans na niskie pH kupiłem filtr RO. Uzyskałem kH2, gH4 i po dolaniu Aquacidu upragnione pH 6.5.
  3. Przeczytałem, że tak niskie kH jest niewskazane, bo powoduje to niestabilne pH. Dosypałem więc sody oczyszczonej. kH wzrosło do 4, ale pH też, wyniosło 7.
  4. Znowu zacząłem dolewać kwasu. W końcu pH spadło do 6.5, ale kH też spadło.

Jak mam więc osiągnąć kH na poziomie co najmniej 4 (bo podobno tak trzeba) i jednocześnie pH na poziomie 6.5? A może gdzieś popełniam błąd? Chciałbym hodować rybki z dorzecza Amazonki (na razie mam tylko zwinniki blehera) i  żabienice (amazońska, blehera, magdalensis).

Edytowane przez odwiecznepiesni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja leje RO + mineraliztor planta gainer - wynik - KH 3-4 GH 6-7. Po wystartowaniu - ph 7,5-8. Zacząłem podawać CO2 z bimbrowni - dzisiaj twardość taka sama jak była, PH - 6,5. Poziom CO2 ok 20mg/l

 

Czyli wniosek z tego, że podawanie co2 byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie CO2 nie ma minusów poza zagazowaniem ryb - ale to już się trzeba porządnie postarać. Jednak CO2 jak się ma mniej niż 0.5W/l raczej się nie sprawdzi - co prawda ph zbije ale roślinom mało się przyda bo ograniczeniem będzie światło. 

 

Zrobiłem bimbrownię. Na końcu wężyka jest dyfuzor, bąbelki lecą bardzo ostro, prawie jak powietrze z brzęczyka. To bezpieczne? Na 120l litrów mam 3 duże żabienice i z 10 małych (5-10 cm) - Magdalensis. Rybki to jedynie 6 zwinników blehera. Nie zagazują się? Na noc powinienem to odłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest dostępny jakiś zaciskacz- typu np kroplówkowego? Jaka pojemność butelki i w jakich proporcjach zrobiony zacier - zakręcić to ja bym nie zakręcał - bo jeszcze strzeli :)U mnie pracuje 24/7 i nigdy nie było przyduchy - jednak najlepiej parametry zmieniać stopniowo - a nie zph8 na 6 zejść w 3 godziny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest dostępny jakiś zaciskacz- typu np kroplówkowego? Jaka pojemność butelki i w jakich proporcjach zrobiony zacier - zakręcić to ja bym nie zakręcał - bo jeszcze strzeli :)U mnie pracuje 24/7 i nigdy nie było przyduchy - jednak najlepiej parametry zmieniać stopniowo - a nie zph8 na 6 zejść w 3 godziny. 

 

Litr wody, 4 szklanki cukru, pół kostki drożdży. Butelka półtoralitrowa, ale trochę z niej odlałem, bo prawie pełna była.

A może po prostu na noc wyciągnąć wężyk z wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawnowiłem nie wyłączyć na noc. Jeden ze zwinników pływał pionowo głową w dół, ale mu przeszło. pH zeszło do 6. Przestraszyłem się, więc odłączyłem bimbrownię. kH mam 3, a z tabeli kH/pH wynika, że to zdecydowanie za dużo CO2, tak?

Edytowane przez odwiecznepiesni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że zrobić jakiś zacisk - to nie ph 6 szkodzi rybom tylko nagły skok ph, Poza tym w takim tempie szybko się gaz skończy - a najlepiej żeby ciśnienie było a dawkowanie co2 było stałe - czyli zacisk i puszczać tak żeby było delikatnie. Jak teraz odłączyłeś nagle - ph znowu pójdzie do góry , włączysz - ph spadnie = a wahania są złe :) najlepiej włączyć ale z zaciskiem zeby powoli dawkował gaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że zrobić jakiś zacisk - to nie ph 6 szkodzi rybom tylko nagły skok ph, Poza tym w takim tempie szybko się gaz skończy - a najlepiej żeby ciśnienie było a dawkowanie co2 było stałe - czyli zacisk i puszczać tak żeby było delikatnie. Jak teraz odłączyłeś nagle - ph znowu pójdzie do góry , włączysz - ph spadnie = a wahania są złe :) najlepiej włączyć ale z zaciskiem zeby powoli dawkował gaz. 

 

Ok, dzięki za pomoc, tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...