Skocz do zawartości

[240l] TANGANIKA


Madridistass
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, akwarium zajefajne. Warto było lecieć ze stanów, żeby je zobaczyć.
Skarcona aranżacja pasuje rybom, od których nie można oderwać wzroku :) Kamienie idealnie kontrastują ze sobą, pomimo opinii wielu użytkowników.
Tropheusy super się zachowują. Aż mnie zastanawia, skąd u nich tyle energii...
Ryby po rodzicach z odłowu, od super hodowcy, który ma za sobą wiele lat doświadczenia i w przeciwieństwie do innych zajmuje się hodowlą tych ryb, a nie powiela wiedzę wyczytaną na forach jak wielu "znawców" i teoretyków" z tego forum.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poklepywali, ale ich podejście, i do zbiornika, i do mnie było radykalnie inne niż Wasze, a mój sarkazm może kiedyś Ci się uda poprawnie zinterpretować. Z całym szacunkiem do Ciebie, ale to mój zbiornik i nie masz nic do gadania, tym bardziej, że jak już sam przyznałeś, Tropheusów nie hodowałeś. Hodowca, od którego mam ryby zna osobiście wiele osób, które stanowią autorytet w tym właśnie biotopie. Nie widzą żadnego problemu, aby ryby trzymać właśnie w 240l. Nie mam ochoty się kłócić bo to i tak niczego nie zmieni. Akwarium i obsada są zamknięte. 

 

klubmiłośnikówtanganiki:

Jesteśmy doświadczeni, to Twoje akwarium, własną wiedzą doradzimy Ci co poprawić, chcesz, spróbuj, zobaczymy co z tego wyjdzie.

forumsuperakwarium:

Jestem "..." lub jestem "...", mam tu miano eksperta, to Twoje akwarium ale to właśnie ja zdecyduję za Ciebie co tam ma pływać, bo mam wiedzę z innych for (kropki stanowią "nicki"). 

 

Są tutaj "pewne nietykalności", może ktoś kiedyś zrozumie, jak bardzo to szkodzi temu portalowi. Nie mam zamiaru ani walczyć z "wiatrakami", ani być banowanym na 7 dni, mam jedynie w zamiarze pokazać, coś co ma tutaj miejsce, a nikt tego nie napisze, bo albo nie ma ochoty angażować się w "układy" albo owego banu się boi i najzwyczajniej w świecie nie ma siły na "pisemne przepychanki".

 

Wasze uparcie również podziwiam, nieustannie próbujecie przekonać mnie do swoich racji, które szybko zostaną zweryfikowane (bądź potwierdzone, wtedy przyznam Wam rację) przez mój zbiornik. Brakuje jedynie czytania ze zrozumieniem, co znacząco wpłynęłoby na poziom dyskusji.

 

Niech moderator zmieni tytułowy litraż na 540l, zrobi Wam się lepiej i zobaczymy, co wtedy, ciekawego, napiszecie. :)

Edytowane przez Madridistass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madridistass. Trzeba sobie zadać pytanie jakie to autorytety i po czym zostali poznani. Imho, jeżeli faktycznie interesuje Cię zdrowie ryb, to powinieneś pogadać z dr. Martą Mierzeńską, która powadzi sklep Tropheus Tanganika specjalizujący się w tej dziedzinie. Dorwiesz ją na FB bez żadnych problemów. Napisała z resztą książkę o trofkach. Osobiście polecam się pofatygować, w porządku kobieta.

 

Wiele autorytetów lat minionych zatrzymało się na bardzo dawnych czasach, a do tego nie chcą się doszkalać. Twierdzą, że wiedzą już wszystko. Do teraz ludzie karmią ryby sercami i wątrobami zwierząt stałocieplnych, a żeby było to dla nich do przetrwania, to grzeją tę wodę niemiłosiernie, a ryby jadą na comiesięcznych dawkach antybiotyków.

 

Powiem CI tyle:

-kupić dzikie ryby, to nie problem.

-rozmnożyć, też nie (szczególnie pielęgnice).

 

Sztuką jest stworzyć rybom takie warunki, żeby można było zaobserwować ich naturalne zachowanie. Dla mnie niestety różnicę będziesz mieć w swoim akwaium jak ZOO w Chorzowie i ZOO w Stuttgarcie. Polecam to drugie: ogromne wybiegi, duża swoboda zwierząt, czasem nawet bezpośrednie interakcje. Do tego potrzebujesz miejsca. Nie wiem dlaczego uparłeś się na te trofeusy. Masz niekontrowersyjny litraż na masę pięknych ryb, a wybierasz te dla których wiadomo że ludzie się obruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem do tego hodowcy, ale zachował się jak typowy handlarz. Powiedział, że się nadaje- byleby sprzedać.

Wypowiedzi moje, Svertinga i wszystkich wypowiadających się użytkowników KMT w Twoim temacie się pokrywają, a wniosek jest jeden - Tropheusy nie nadają się do tego zbiornika/


Dla Ciebie temat obsady może być zamknięty. Ja jako miłośnik ryb (zwłaszcza pielęgnic) nie przejdę obojętnie gdy rybom może dziać się krzywda, a prawda jest taka, że nie zapewniłeś swoim rybom MINIMALNEGO zbiornika, a co dopiero mówić o OPTYMALNYM.


Nie ma w tym nic osobistego- akwarium jest całkiem całkiem, ale obsada dobrana jest do kitu. Po prostu ryby wrzucone na siłe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Ci, jeśli swoim rybom zapewniasz warunki zbliżone do tych, które posiadają w ZOO całego świata (nie musisz dopatrywać się tutaj ironii, bo najzwyczajniej jej nie ma). 

 

Na temat hodowcy nie wiesz nic, więc się nie wypowiadaj. 

 

Nie będę komentował już Waszych wypowiedzi odnoszących się do obsady, bo jak już wspomniałem, nie mam ochoty na dalsze kłótnie i "sianie" niezdrowej atmosfery. Posiadajcie sobie własne zdanie, a ja będę posiadał stado Tropheusów w 240l akwarium. Gdy rybom zacznie dziać się krzywda i pozbawione zostaną naturalnych odruchów akwarium zostanie zamienione na coś większego, jeśli będzie wszystko ok, nic się nie zmieni. 

Edytowane przez Madridistass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madridistass ciekawi mnie Twoje sformułowanie pojęcia "układy", "nietykalności", skąd takie wnioski, jakieś przykłady?  Grupa ludzi, która traktuje siebie jak znajomych, dobrze siebie rozumie i rozmawia się z nimi ma być od razu traktowana jako "układ"? To, że Pley i Sverting traktują ryby jak żywe zwierzęta i chcą ludzi oduczyć zachowań typu "bojownik + 10l kula itp." to chyba dobrze, nie? Kończysz temat obsady już kilka postów, jakbyś naprawdę tego chciał to byś zamilknął i koniec tematu by był. Sver też mi zwrócił uwagę, że moje akwarium jest nie dobre pod apisto i kiryski, i co mam się z nim kłócić i wmawiać, że bazalt jest ok, ja sam wiem, że nie widzę naturalnego zachowania swoich ryb? Myślę, że nie jesteś człowiekiem w typie "rybki - akwarium - powrzucam co się da aby było ładnie", tylko chcesz się uczyć na własnych błędach. Tak czy siak powodzenia :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że źle zrozumiałeś post, ale to chyba już zostało wyjaśnione na PW.

 

I Tobie życzę powodzenia w Tanganice. Tak uczę się, i jeśli będą problemu będzie również przesiadka na coś większego.

 

:)

 

E: 03-11-2013 11:35

Ryby dziś w "lepszym humorze". :)

 

Ciężko z ostrością, zwłaszcza jak robię zdjęcia telefonem..przepraszam.

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. /ahr/

post-17898-0-62521900-1383473698_thumb.jpg

post-17898-0-65946500-1383473710_thumb.jpg

post-17898-0-90184500-1383473721_thumb.jpg

post-17898-0-64757400-1383473733_thumb.jpg

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium brak konfliktów, brak również dobrych zdjęć, bo ryby "panicznie" boją się człowieka. Trzymane były chyba w całkowitym odosobnieniu, bo są "masakrycznie dzikie". Mam nadzieję, że wkrótce bardziej przywykną. Myślę również, że pierwsze tarła do końca zweryfikują to, jak ryby poradzą sobie w tym litrażu. Na razie nie widzę żadnych problemów, pomimo, iż wyraźnie ryby podzieliły się na co najmniej dwa "obozy".  Rybki po początkowej głodówce (2-3 dni) z wielką ochotą przyjmują pokarm, najmniejsze osobniki są szybsze niż duże i mam wrażenie, że z całkowitą premedytacją "okradają" te drugie z "żarcia", co wygląda dość komicznie. :) 

post-17898-0-12940000-1384116239_thumb.jpg

post-17898-0-38700600-1384116260_thumb.jpg

post-17898-0-15578900-1384116297_thumb.jpg

post-17898-0-77868400-1384116522_thumb.jpg

post-17898-0-69818500-1384116681_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W akwarium od chwili startu nie było żadnych problemów, ryby nieustatnnie są w ruchu, nie zauważyłem żadnej ospałości, braku swobody czy czegokolwiek niepokojącego. Bardzo chętnie i z radością przyjmują pokarm. Ryby są w bardzo dobrej kondycji (brak postrzępionych płetw, białych pysków od walk i tak dalej). Jedyne co nie wychodzi to hodowla nurzańca, który przez Tropheusy jest podgryzany, co jednak moim zdaniem dobrze uzupełnia ich dietę. Regularnie podchodzą już do tarła, co do tej pory nie przynosiło żadnych owoców (moim zdaniem przyczyną tego były "nieogarnięte" samice). Ryby są jeszcze młode.

 

Po trzech-czterech miesiącach wyskoczyła mi jedna ryba, co jest skutkiem mojego błędu (pokrywa nie ma ostatniego panelu, jest dziura szerokości około 10 centymetrów. Nie spodziewałem się, że ryby będą wyskakiwać stąd też nic z tym nie robiłem...niestety. W chwili obecnej, po stracie ryby, wszystko zostało zakryte). Bardzo żałuję, że nie zrobiłem tego od razu.

 

Dziś odkryty skarb podczas czyszczenia. ;)

post-17898-0-04049900-1398946769_thumb.jpg

post-17898-0-09931400-1398946826_thumb.jpg

Edytowane przez Madridistass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium, a w szczególności ryby świetne.

Nie są to najprostsze w hodowli ryby, a jednak widać po nich chęć do życia i rozmnażania się.

Szkoda tylko, że kiedyś bardzo rozmowni "experci" oraz internetowi, teoretyczni "znawcy ryb z Tanganiki" milczą.

Ja życzę dalszych sukcesów :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że autor tematu założył podobny temat na KMT - Klubie Miłośników Tanganiki, gdzie można znaleźć wielu wybitnych pasjonatów ryb z w/w Jeziora i każdy tamtejszy użytkownik podzielał moje, czy Svertinga opinie na temat trzymania Tropheusów w tym akwarium(bo to pewnie do nas znów pijesz?).

Ja nadal uważam, że to akwarium się nie nadaje dla tych ryb, a obecność młodych ryb o niczym nie świadczy.

Tomason, ja wiem, że lubisz jechać ostro wazeliną, bo to widać po Twoich wypowiedziach w tematach Twojego kolegi, ale zbastuj trochę.
Lubisz się napinać i powodować spięcia, ale...
 

 

Szkoda tylko, że kiedyś bardzo rozmowni "experci" oraz internetowi, teoretyczni "znawcy ryb z Tanganiki" milczą.


Proponuje sobie darować te idiotyczne docinki.

Edytowane przez Pley
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie potrzebna spina, to jego akwarium i jego ryby.

Oczywiście nie pochwalam hodowania tych ryb w takim akwarium i podzielam zdanie Pley'a i Sverting'a, ale widać że do niego nic nie dociera, może z biegiem czasu sam do tego dojdzie. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiornik, ale moim zdaniem 120x40x50cm to faktycznie za mało miejsca dla Tropheusów.. do tego dochodzą kamienie i miejsca robi się jeszcze mniej..
Nie denerwuj się niepotrzebnie.
Postaraj się wysłuchać Innych i przyjmij słowa krytyki z podniesioną głową.
Nikt tutaj nie chce Cię wkurzyć, obrazić czy wyśmiać.. wręcz odwrotnie..
Nie podlizuję się na tym forum Nikomu (nie muszę..), ale faktycznie przyznaję rację Svertingowi i Pleyowi.. Znają się na akwarystyce jak mało Kto, osobiście również nie raz miałem bardzo odmienne zdanie do Ich opini czy sugestii, nie zawsze mi się to podobało, ale w końcu zrozumiałem, że nie chcą źle, chcą pomóc i poradzić jak stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych dla ryb w akwarium, a to jest chyba najważniejsze.

Myślę, że zrozumiesz i dostrzeżesz dobre intencje Forumowiczów.
Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarz! :) Bardzo irytuje mnie to, że u niektórych (nie będę pisał po nickach) padają ryby, które są zamęczane przez akwariowych współlokatorów i to nie w okresie tarła, tylko "tak po prostu", co jest skutkiem źle dobranej obsada i zbyt małego litrażu (choć literaturowo on jest właściwy) użytkownicy, którzy mnie zawzięcie krytykują nie przejawiają tam grama oburzenia, a regularnie pisują w owym temacie. U mnie padła jedna ryba, co jest moją bezpośrednią winą i wynikało to z mojego zaniedbania, głupoty, niedopatrzenia..nazwijcie to jak chcecie. Na 11 dorosłych osobnikach nie ma ani jednego niepokojącego śladu nadmiaru ryb! Co więcej! Ryby wykazują wszystkie zachowania opisywane na forach specjalistycznych, odnoszących się tylko o Tanganice! Żeby nie być goło słownym wpuszczę każdego zainteresowanego aby obejrzał w "Realu" ryby! Literatura a rzeczywistość to dwie różne rzeczy! Osobnik, osobnikowi nie równy! Podobnie jak zbiornik, zbiornikowi!

 

Po dzisiejszym podliczeniu jest 6 młodych! Jest ktoś chętny na Tropheusy? :)

Edytowane przez Madridistass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...