Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do pokrywy 80x35?


mmarc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pytanie jak w temacie. Zakupiłem akwarium 126l z pokrywą 80x35 T8. Mam dwie świetlówki Sylvania - Aquastar i Grolux, każda po 18W. Czytając opinie na forum dowiedziałem się, że dla mojego litrażu powinienem mieć prawie 2x większą moc oświetlenia. Czy ktoś z Was mógłby zasugerować jakieś niedrogie rozwiązanie?

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecej to do typowego akwarium roślinnego. Dla normalnego akwarium bez bardzo wymagających roślin to oświetlenie jest odpowiednie, a rybom wystarczyłoby już 1x 18W ;)

Przemyśl temat dokładania oświetlenia - może sie okazać, że i tak akwarium roślinne nie jest dla Ciebie bo jak już chcesz oszczędzać na oświetleniu to co będzie dalej? Oszczędność na CO2, nawozach, podłożu, testach ?

Dla ryb (wiekszosci dostepnych w handlu) planowane przez Ciebie dodatkowe światło byłoby za dużą ilością, co potęgowałoby u nich stres.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię. Dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką, dlatego podejrzewam, że nieraz podejmę złe decyzje, ale dlaczego od razu mają się wiązać z dużym uszczupleniem portfela? Nauki jazdy samochodem też nie musisz rozpoczynać od kupna Mercedesa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo światło to nie wszystko. Bez odpowiedniego nawożenia i kontrolowania parametrów glony będą rosnąć aż miło. Akwarystyka nie jest tania, a zwłaszcza roślinna.

Ten typ akwarystyki ma według mnie więcej minusów aniżeli plusów, ale to nie jest obiektywna opinia ponieważ ja preferuje zbiorniki biotopowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomijając dywagacje finansowe, mógłbyś coś doradzić w temacie? Widziałem na allegro diody LED w wodoszczelnych obudowach (np. http://allegro.pl/30-led-50-cm-modul-swiet-5050-smd-400-l-7-kol-i3632473126.html). Uważasz, że tego typu oświetlenie wystarczy do poeksperymentowania z hodowlą roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takim akwarium miałem 2x18W (takie jak oryginalne w pokrywie tylko 6500 K) i 2 x świetlówka z LED. Niestety nie panowałem wtedy zbytnio nad nawożeniem i glony rosły aż miło (zielenice i pył, później sinice).

Teraz zmieniłem na t8 1x18 W 865 i dwie świetlówki LED 14,6 W. Z nawożeniem radzę sobie trochę lepiej i mam tylko pył na szybach.

Wydaje mi się to do opanowania.

Niestety świetlówki te są do tego akwarium za krótkie (zarówno T8 jak i LED). Przydałyby się takie o długości około 75 cm ale takich nie ma standardowych.

Na zdjęciach diody są wlutowane w odstępach i wydaje mi się, że moc ich będzie o wiele za mała.

Ich moc jest 14,4 na metr - moje mają 14,6 na 60 cm.

Na początek wystarczy lecz nie należy spodziewać się jakichś zadowalających efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich moc jest 14,4 na metr - moje mają 14,6 na 60 cm.

A mógłbyś podrzucić jakieś namiary na dobre LEDy?

 

Jeśli chodzi o nawożenie to codziennie daję Planta Gainer Carbo i przy podmianach Planta Gainer Classic. Podłoże to grys bazaltowy na warstwie Aquabasis PLUS JBL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za "cienki" jestem by Ci doradzić. Nie wiem czy te moje są dobre a nie chcę wprowadzać w błąd. Moje mają temp. barwową 6500K i tyle o nich wiem. za krótko je używam, by cokolwiek więcej powiedzieć.

Z wiedzy zdobytej z forów mogę powiedzieć, że ekonomicznie nei ma oszczędności po zastosowaniu LED. Moc takiego oświetlenia powinna być tylko trochę mniejsza niż świetlówek. Na forach roślinnych stosują (zalecają) powerledy 1 lub 3 watowe w przeróżnych kombinacjach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...