Jump to content
tomjan

pH ani drgnie

Recommended Posts

Witam,

Mam problem z pH. Mimo wielu starań, nie udało mi się obniżyć pH wody w akwarium. Od startu, a więc od czerwca mam pH=8,0. Podam parametry:

Woda w kranie: Gh - ok. 22, Kh - ok 18, pH - 8,0

 

Woda wlewana do akwarium, przepuszczana przez kationit wodorowy:

Gh - 0, Kh - 0-1, pH - 6. 

 

Na początku mieszałem zmiękczoną wodę z kranówką. Mimo stopniowego spadku twardości, pH nie spadało, więc ostatnio wlewam samą zmiękczoną wodę. Parametry jakie mam teraz w akwarium:

Gh - 8, Kh - 5, pH - 8,0.

 

Do tego dodaję szyszki olchy - po 20 sztuk na tydzień lub dwa.

W lipcu wlałem cały pH minus sery (oczywiście nie na raz) przeznaczony na 400l.  Kh wtedy miałem ok. 8. Oczywiście nic nie zadziałało.

 

Zapewne nic z akwarium nie podnosi pH - mam tylko korzenie, piesek/żwir  nie działający na Tw i pH, oraz ziemia o pH 5,5 -6,0.

 

Czy ktoś wie od czego, prócz Kh, zależy pH ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spróbuj przelać tę wodę przez torf ogrodniczy o pH 3,5 - 4,5 (w sklepie ogrodniczym worek 20l kosztuje ok 4pln.) ja tak przelewam i pH po przelaniu ma 5,0 (kranowit 7,5 u mnie), KH - 0-1. Wody nie barwi za bardzo. Pytanie, co to masz za piasek/żwir? Skąd masz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Badałeś czy podłoże nie podnosi twardości  przed zalaniem akwa? . Ja miałam podobnie ,podłoże niby nic zmieniać nie miało a zatwardzało wodę . Wtedy nic mi nie pomogło . Keramzyt podobno zatwardza też .Jeśli nie masz kh 0 to nic Ci nie pomoże obniżyć ph ,żadne ph minus nie obniży .

Moim Zdaniem to podłoże właśnie ,wyjmij troszeczkę do szklanki ,zalej wodą demineralizowaną /destylowaną i sprawdź ph ,potem po 24h znowu sprawdź. . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie (z czego) masz podłoże. Czasem podłoże kumuluje a później oddaje do wody minerały. Przy takim KH nie powinieneś już mieć problemów ze zbijaniem pH. Może test nie jest dobry?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żwir kupiony mam w akwarystycznym, lany kawasem solnym 14%. Nie reaguje.

Jak przygotowuję wodę do podmianki, to testy wskazują pH ok 6,0 (po przelaniu przez kationit mam pH ok. 4 i podnoszę odmierzoną porcją sody oczyszczonej). 

Testy raczej dobrze wskazują, a mierzę zoolekiem  2 różnymi skalami.

 

Problem polega na tym, że Tw mam niskie i nie rosną, zaś pH za wysokie. Widziałem kilka podobnych przypadków w necie, ale nie zostały rozwiązane. Być może buforowość wody nie zależy tylko od Kh i mam właśnie dużo 'tego czegoś' niepozwalającego na zbicie pH.

Edited by tomjan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×